Anna

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

środa 23 sie 2017, 18:31

A tak, zapomnialam, że niektórzy jeszcze domawiają podręcznik MEN ale to już nie są setki podręczników. W zasadzie mamy już tylko te kupowane z dotacji do opracowania. Co do ubytkowania podręczników to mnie poinformowano, że mam złożyć prośbę do burmistrza o zgodę na zubytkowanie i do OP protokół proponowanych do tegoż zubytkowania. Jak dostane zgodę burmistrza to to dopiero właściwy protokół. Nie mogę na takich protokołach (każdy jest nieco inny żeby było "łatwiej") podać np podręczik tytuł i numery od do. Nie, muszę dziergać po kolei numerami. Panie księgowe w OP nie interesuje, ze to setki numerów. A do tego mam do zubytkowania mokre książki bo mi zalali bibliotekę i to też tą samą procedurą. No i kilka tyś nowych podręczników do obrobienia (jeszcze ich nie ma fizycznie) i 15 tys do wydania z NPRC i co tam sie z tym programem wiąże. Mam serdecznie dość choć jeszcze się rok szkolny nie zaczął.

laik

czwartek 24 sie 2017, 15:18

Od września oprócz gimnazjum mamy podstawówkę. Będę wpisywać do mola podręczniki do klasy 3 gimnazjum i 1 i 4 szkoły podstawowej. Powiedzcie mi, w jakiej kolejności najlepiej to robić? I jeszcze jedno - jak to jest z poszczególnymi częściami podręcznika, to znaczy, czy wpisywać do mola wszystkie naraz, czy część 2, 3, 4 zostawić na potem, bo przecież chyba w późniejszym czasie będą uczniowie z tych części korzystali? Dodam, że w gimnazjum podręcznik nie był podzielony na części jak w 1 klasie podstawówki, dlatego nie wiem, jak najlepiej byłoby to zrobić.

Małgosia

piątek 25 sie 2017, 21:20

Ja mam również jak Ty, plus 4 klasy siódme.
Wpiszę tylko 1 część, resztę , gdy wszystko wydam. Najpierw wpiszę klasy z SP, żeby zdążyć.

laik

sobota 26 sie 2017, 20:17

A może nie wpisywać podręczników do mola tylko dać wychowawcom, ile potrzebują i spokój? Kto to będzie sprawdzał, czy wpisałeś, czy nie, czy się zgadza z fakturą itd? Nawet jak się robi skontrum, to raczej nie inwentaryzuje się podręczników. Co wy na to?

Aqa

sobota 26 sie 2017, 21:21

Laik, potraktuję to jako żart na koniec wakacji. Mam nadzieję, że to nie jest twoja rada. Sama siebie byś załatwiła na szaro.

betka25

niedziela 27 sie 2017, 09:58

Proszę o radę, mam wątpliwości czy dobrze zrobiłyśmy.
Kiedyś były dwie szkoły: sp i gimnazjum. Kilka lat temu zostały połączone w zespół. Panie bibliotekarki z innego zespołu (powstał kilka lat wcześniej), poradziły, że najlepiej jest prowadzić równocześnie dwie księgi: sp i gimnazjum stosując wyróżniki literowe. Później poradzono mi aby zamknąć księgi sp i gimnazjum i założyć księgę zespołu. Mam cały czas wszystkie księgi, nikt i ich nie zabrał do archiwum. Teraz znowu będziemy podstawówką. Czy mam założyć nowe księgi szkoły podstawowej? Właśnie zaczęłyśmy opracowywać podręczniki i tu powstało pytanie – do której księgi je wpisywać? Stara księgą podręczników podstawówki zamknięta, nowe książki pieczętujemy pieczątką szkoły podstawowej (zabrano nam pieczątkę zespołu i dano już podstawówki), więc powstał dylemat: wpisywać do księgi podręczników zespołu, czy założyć nową... no i założyłyśmy nową, ale mam wątpliwości. Proszę o pomoc, jak powinnyśmy postąpić w tej sytuacji.
Pozdrawiam, Beata

Aqa

poniedziałek 28 sie 2017, 09:07

Powitanie dzisiejsze: jedna z 3 części
Załączniki
podr17.jpg
podr17.jpg (43.86 KiB) Przejrzano 3157 razy

Amelia

poniedziałek 28 sie 2017, 10:28

Proponuję robić takie fotografie w naszych bibliotekach i wysyłać pani minister z zaproszeniem do pomocy oraz informacjami ile w danej szkole jest etatu bibliotekarza. W mojej ok. 700 uczniów - 1 ! Zapraszam panią minister do otwarcia oczów!

laik

poniedziałek 28 sie 2017, 20:09

Aqa pisze:Laik, potraktuję to jako żart na koniec wakacji. Mam nadzieję, że to nie jest twoja rada. Sama siebie byś załatwiła na szaro.
Dlaczego żart? Piszę poważnie.

Anna

poniedziałek 28 sie 2017, 20:52

Nawet trudno to skomentować. Czy twój nick oddaje stan twojej wiedzy bibliotekarskiej?

Aqa

poniedziałek 28 sie 2017, 21:35

betko25, w skład zespołu wchodziły 2 szkoły, księgi mogły być z wyróżnikami dla każdej z nich, nie musiała być to księga zespołu, ale jest jak jest. Gimnazjum przejmuje szkoła podstawowa, rozumiem, że ta sama w której pracujesz. To dyrekcja decyduje, jak dalej mają być prowadzone księgozbiory. Może to być kontynuacja, jeśli to ta sama biblioteka a zmienia się jedynie nazwa, a że już powstało wiele wyróżników, takie czasy.
U mnie, po połączeniu w zespół, nic się nie zmieniło w bibliotece, z wyjątkiem poszerzenia liczby użytkowników, księgi te same, żadnych wyróżników, ponieważ biblioteka była w szkole podstawowej-nadal była z tym samym numerem podstawówki, chociaż w składzie zespołu, ale to nie gimnazjum i podstawówka.

Wiesz, dyrekcje tak strasznie się mądrzą, jak są ważni, tak bardzo podkreślają, że szkoły są ICH, że /powiem z olbrzymim sarkazmem/, "spuść" na nich tą decyzję, przypomnij dyrekcji, że to ona za wszystko odpowiada, za decyzję tego typu też.
U mnie na każdym kroku słyszę, od paru lat, jak ważna jest dyrekcja, kichnąć nie sposób samodzielnie. To niech PONOSI konsekwencje podejmowania decyzji, bo to JEJ decyzje.

Aqa

poniedziałek 28 sie 2017, 21:42

Laik, faktycznie mowę odejmuje. Jeśli tak bardzo lekceważysz przepisy, naprawdę to twoje decyzje. Ale nie radziłabym, przemyśl to. Obowiązują nas pewne normy i przepisy, inaczej nie byłoby bibliotek- katalogów /po coś są- po co? chyba wiesz/, tylko chaotycznie prowadzone magazyny rzeczy zbędnych.
MEN jasno określił zasady postępowania i rozliczania podręczników, stosujesz się do nich i nie robisz tego dla kontroli żadnej, tylko w celu wykonania określonej pracy zgodnej z przepisami. Nie można tak sobie dać nieopisanych podręczników wychowawcom, bo odpowiadasz za EWIDENCJĘ, nakazują to przepisy, za rozliczenie wydania- zebrania- od rzetelnej analizy ile czego wróciło- dajesz dyrekcji informację o konieczności dokupienia konkretnych tytułów, musisz rozliczyć konkretne braki. Jak chcesz to zrobić.

W zasadzie, Anno, masz rację, odechciało i mnie się...

laik

poniedziałek 28 sie 2017, 22:54

Podniecamy się wszyscy tymi podręcznikami, a nim się obejrzymy będziemy robić ich selekcję i mamy tego całkowitą świadomość. Co innego wpisywać do inwentarza lektury, książki - to służyć ma na lata. A z tego ogromu pracy z podręcznikami nie zostanie przysłowiowy kamień na kamieniu. Czytałem tu na forum, że niektórzy wydają podręczniki bez ewidencjonowania, więc pół-żartem, pół-serio rzuciłem taki temat.

Aqa

wtorek 29 sie 2017, 14:21

Nie poznałyśmy się na sarkazmie, w oceanie podręczników :(

malamm

wtorek 29 sie 2017, 19:22

Hmmm, w mojej szkole poprzedniczka robiła z podręcznikami to, o czym pisze laik... Za zgodą i wiedzą dyrekcji. Do księgi wpisywane były tylko podręczniki MENu /kurzyły się na półkach/ a te dotacyjne, używane de facto przez uczniów leciały bez niczego. Bo gdyby chcieć wprowadzić podręczniki dla 700 uczniów (po uprzednim rozpakowaniu pudeł, sprawdzeniu z fakturami itp), to to by zeszło z pół miesiąca. Bo pracuje jedna osoba.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”