laik

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 29 sie 2017, 21:36

O wiele dłużej niż pół miesiąca. Czym właściwie się różnią te podręczniki dotacyjne od menowskich i które są które?

marsel

wtorek 29 sie 2017, 22:52

Zaczynam pracę jako bibliotekarz i proszę o komentarz nt sposobu udostępniania podręczników.
Dyrekcja zaproponowała, aby uczeń otrzymał komplet i zwrócił komplet (bez bawienia się w dopisywanie obok nazwiska numerów poszczególnych podręczników z księgi). Wszystko na jednej liście zbiorczej tylko z potwierdzeniem odbioru.
Czy jest może inny sposób na obejście numerologii przy wydawaniu?

Anna

wtorek 29 sie 2017, 23:14

Miałam takie przypadki - podręcznik znaleziony w klasie. leżał tam kilka dni i nikt nie przyznawał się do braku. Wreszcie nauczyciel przyniósł do biblioteki i w 5 minut znalazłam po numerach kto go wypożyczył. Dzieciak wielkie oczy - nie wiedział ,że nie ma podręcznika.
Dzieciaki się wymieniają, gubią, jak dojdziesz przy zwrotach kto ten podręcznik wypożyczył, kto za jego stan odpowiada? Numerologia jak to nazywasz nie powstała by nas pognębić ale po to byśmy w nawale papieru nie zginęły. Ja jestem zwolennikiem porządku w bibliotece. Śpię wtedy lepiej:)

malamm

wtorek 29 sie 2017, 23:18

U mnie za zgubiony podręcznik rodzice płacą. Jeśli jest kłopot z wyegzekwowaniem tego, to dyrekcja dokupuje. Ale niewiele było takich przypadków.

betka25

wtorek 29 sie 2017, 23:43

Aqa, bardzo dziękuję za wsparcie. Cieszę się, że mamy to forum i możemy nawzajem podtrzymywać się na duchu :) Chciałabym robić wszystko najlepiej jak się tylko da...

Marsel, od samego początku wydaję uczniom podręczniki według listy imiennej, do każdego nazwiska przypisane są numery poszczególnych podręczników i szczerze powiem nie wyobrażam sobie innej opcji. Gdzieś na forum czytałam, że można kazać uczniowi, aby przy odbiorze podpisał podręczniki swoim imieniem i nazwiskiem i wtedy nie będzie zamieniania się książkami, ja mówię aby podpisali później w domu, ale wiadomo, nie wszyscy to robią. U mnie też padały różne dziwne propozycje np. aby uczniowie zostawiali komplety podręczników w klasach na wakacje bez zbędnych formalności, a później kolejny rocznik zabiera sobie te komplety też bez zbędnych formalności. I tylko zapytałam vice: kto za to będzie odpowiedzialny? Biblioteka - usłyszałam. Nie zgodziłam się. Z doświadczenia wiem, że uczniowie, szczególnie ci starsi, często sobie lekceważą rzeczy ich zdaniem mało istotne (za takie uważają np. podręczniki). Bardzo pilnuję zwrotów, a i tak nie wszystko wraca. Każdy z czasem wypracowuje swoje sposoby na usprawnienie pracy z podręcznikami, z góóórą podręczników. Powodzenia!

betka25

wtorek 29 sie 2017, 23:54

Anno, takich przypadków jak opisujesz mam co roku co najmniej kilka. Nawet dziś: pani od plastyki zmieniała salę, rzeczy chwilowo były w bibliotece. Stwierdziła, że właściwie to co leżało u mnie, można wyrzucić. Na wierzchu tych jej rzeczy zobaczyłam kilka podręczników i co się okazało, z 8 książek, które tam leżały 2 to były podręczniki, które zaginęły uczniom. Porównując numery z książek z listami uczniów, w ciągu 2 minut wiedziałam, którzy uczniowie mieli te książki wypożyczone. Dla mnie listy są niezbędne.

Aqa

środa 30 sie 2017, 08:49

Ja też, jak Anna, nauczona doświadczeniem, nie pozwolę sobie na skrótowe i niezgodne z prawem działania. Nie można mieć zaufania ani do dyrekcji- póki na piśmie nie da decyzji innej niż prawidłowa, ani uczniów czy ich rodziców, włączyłabym w to i nauczycieli.
Na zakończenie roku przeżyłam niezła traumę, ale dzięki prawidłowej ewidencji nie dałam się skopać:
- awantury uczniów, że to nie ich podręcznik jest zniszczony, to kolegi i TEN nie zapłaci za CUDZY
- awantury rodziców, że uczeń używał innego podręcznika
- oddawanie w częściach- cudzych podręczników, nie tych przypisanych do ucznia
- oddawanie 14 pozycji na 9 wypożyczonych! inny oddawał 4 na 9
mogłabym tak długo. Dzięki ewidencji- czyli dokładnemu przypisywaniu numerów, twardo egzekwuję zwroty, a dyrekcja wymaga ode mnie rozliczenia: numer, tytuł podr., uczeń

MEN żąda ewidencji podręczników, dosłownie- zapisywania w inwentarzu, inna kwestia że OP nakazują wartość doliczać do wartości ogólnej zbiorów /nieprawnie/.
Tak, to JEST granda, te podręczniki, ale na to wpływu nie mamy.
Do mnie wczoraj dotarła 2 część na palecie, czekam na3, :
Załączniki
podr cz 2.jpg
podr cz 2.jpg (19.71 KiB) Przejrzano 2864 razy

Aqa

środa 30 sie 2017, 08:52

Powiem wam, że 2 dni tylko rozpakowywałam to, dzieliłam na tytuły, NIC jeszcze nie wpisałam. Dyrekcja wczoraj weszła i lekko oniemiała, pomagała chwilami mi 3 osoby. Dziś piję kawę, żeby nerwy uspokoić, zanim się za to wezmę dalej. A właśnie pod drzwiami wylądowała paleta nr 3, kilkadziesiąt kolejnych paczek.
Przyszedł mi do głowy urlop, mam wiele powodów, ale... nadal czuję się po prostu zobowiązana, mimo zdołowania wszystkim. W tym wizją płac- podwyżki dla niektórych dyplomowanych ZA 3 LATA! i według uznania dyrekcji. Cudnie wprost.

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

środa 30 sie 2017, 13:08

Zapodręcznikowani - zdjęcia na FB. https://www.facebook.com/bibliotekawszkole/

Maria
Kontakt: Strona WWW

środa 30 sie 2017, 14:32

Proponuje wysłać do MEN...

Anna

środa 30 sie 2017, 15:33

Przygotowałam komplety dla klas 5 i II gimnazjum z podr. z zeszłego roku.Nie ma jeszcze ćwiczeń dla tych klas. Dziś rozpakowałam klasy 4 - nie wszystkie podręczniki doszły brak przyrody i polskiego. Dziś dostałam klasę 1 podst. ale tylko część 1 i dla klasy 7 j. polski. I to wszystko a i tak ilość już załamująca. A gdzie reszta dla klas 7, gdzie dokupione dla klas 5, gdzie dla klas 6 i III gimnazjum. Wszystko trzeba policzyć bo są błędy. U mnie np na rachunku 109 sztuk ćwiczeń (zamówione zresztą 113) jest 108 i jedna sztuka dla klasy 7 - suma się zgadza tylko nie tytuł. Patrzę na te stosy na stołach i ciągle powtarzam sobie, że to tylko praca. Ale nogi spuchnięte i kręgosłup boli. I tak jak ty Aqa uważam, ze to granda i skandal. Jeszcze może ministra zaraz powie, ze uczniowie dostaną podręczniki 4 września. No a te obiecane podwyżki za rok.

KaWa

środa 30 sie 2017, 17:26

Do 25 sierpnia miałam dostać podr. do klasy 4 i 7. W poniedziałek doszło tylko kilka tytułów i to nie w zamawianej ilości. We wtorek, kolejne 6 kartonów, a gdzie reszta? Nie ma domawianej kl. 5 i całości 6. Do kl. 7 mam tylko historie i informatykę, do 4 - matematykę, plastykę, technikę i muzykę. Jak wpisywać takie fragmentaryczne zamówienie? Jutro dzwonię do wydawnictwa, a pózniej chyba do ministerstwa, niech nie trąbią, że wszystko do nowego roku szkolnego jest przygotowane. Choćbym bardzo chciała, to nie mam co wpisywać. Po prosty tragedia.

Julia65

środa 30 sie 2017, 18:37

U mnie podobnie. Mam tylko podręczniki dla klasy pierwszej sp, ale bez faktur i wszystkie ćwiczenia (klasy 1-3). Do klasy szóstej i czwartej przysłano tylko technikę ale na szczęście z fakturami. Wpisałam podręczniki do księgi i czekam na resztę. Trudno - książki nie będą wpisane "klasami" tylko "jak leci".

M-ka89

środa 30 sie 2017, 23:13

"Pierwszy" dzień w pierwszej pracy :roll:
Mam mieszane odczucia...

Jeszcze nie wiem jak to ogarnąć. Bardzo niedobrze, że tego nie wiem...

W szkole w kilku klasach liczba uczniów nadal nie jest ustalona :shock: i co zrobić z tym fantem? To blokuje mi połowę prac, m.in. wprowadzanie podręczników do systemu...

Poza tym martwi mnie stan kilku książek - nie wiem kto odpowiadał za przenoszenie paczek, ale kilka było mocno poturbowanych... a książki - dramat - pogięte... Co najmniej jedna w ogóle nie nadaje się do użycia. Przecież nie dam dzieciom uszkodzonych książek :evil: Zgłosiłam... Zobaczymy, co dalej.

wichrowe wzgórze

czwartek 31 sie 2017, 09:32

Ja, do tej pory,nie dostałam ani jednego podręcznika. Podobno mają przyjść w przyszłym tygodniu !

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”