tola

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 12 paź 2017, 20:41

[quote="Julia65"]1.Ja zrobiłam sobie tabelki gdzie wpisuję ilość wydanych ćwiczeń dla klasy np. 5a matematyka, polski. Nauczyciel uczący określonego przedmiotu w danych klasach podpisuje mi odbiór ćwiczeń i jest za nie odpowiedzialny. Jeśli uczeń nie zjawi się w szkole bo np. przepisał się do innej, to ćwiczenia wracają do biblioteki. Na koniec robię sobie podsumowanie:ile ćwiczeń miałam, ile rozdałam, ile zostało.

Jeżeli uczeń przechodzi do innej szkoły to razem z ćwiczeniami, zaś podręczniki oddaje do do biblioteki. U mnie wychowawca podpisuje odbiór zestawów ćwiczeń dla swojej klasy, rodzice podpisują odbiór ćwiczeń dla dziecka i podpisują, że zapoznali się z regulaminem wypożyczania darmowych podręczników i mat. edukacyjnych.

sylv

poniedziałek 16 paź 2017, 07:42

tola pisze: Jeżeli uczeń przechodzi do innej szkoły to razem z ćwiczeniami, zaś podręczniki oddaje do do biblioteki.
Naprawdę zabiera ćwiczenia? Bo ja od zmieniających szkołę zbierałam wszystko... (akurat był początek roku, więc ćwiczeń nie uzupełniali jeszcze)

Zielona

poniedziałek 16 paź 2017, 14:05

Dochodzą do nas ciągle uczniowie z innych szkół, gdzie mieli inne podręczniki niż my, tak więc i ćwiczenia mieli inne. Te ćwiczenia na nic by się nie przydały (akurat ci uczniowie oddawali ćwiczenia razem z podręcznikami).
Sama jednak nie kazałabym zwracać ćwiczeń odchodzącemu uczniowi. Nawet jeżeli w nowej szkole powtarzałyby się tylko 2 zeszyty, to dla dyrekcji 2 ćwiczenia mniej do kupienia, już bez dotacji, a więc z funduszy szkoły lub Rady Rodziców.

Julia65

poniedziałek 16 paź 2017, 15:22

Sama jednak nie kazałabym zwracać ćwiczeń odchodzącemu uczniowi.
Ze zwrotem ćwiczeń bywa różnie. Mnie powiedziano, że uczniowie muszą zwracać podręczniki i ćwiczenia, ponieważ ćwiczenia są własnością ucznia wtedy gdy je wypełni.

Dorota79

wtorek 17 paź 2017, 08:13

Ja bym wzięła ćwiczenia, jeśli nie są zapisane. Skoro uczeń przechodzi do innej szkoły, niech ta szkoła zapewni mu podręczniki i ćwiczenia.

grey.bn

czwartek 19 paź 2017, 14:53

Proszę o radę. Czy ktoś z Was kupował w ramach dotacji na podręczniki słowniki lub materiały do tablic interaktywnych?

elkat1

piątek 20 paź 2017, 23:13

sylv pisze:A wy już ubytkujecie "Nasz Elementarz" do 1 klasy? Dostałam wydruk komunikatu MEN o tym, że decyzja co zrobić z tym podręcznikiem należy do dyrekcji, ale nie mogę znaleźć źródła tegoż pisemka - ktoś mi anonimowo na biurku zostawił. Na stronach niektórych kuratoriów takie coś się znajduje, ale nie naszego. Wolałabym mieć jakąś pewną podkładkę pod pozbycie się tego.
Podłączam się pod pytanie sylv - ubytkujecie już, czy jeszcze czekacie?

Zielona

poniedziałek 23 paź 2017, 09:13

Ja już podręczniki do klasy 1 i 4 wykreśliłam z inwentarza. Nauczyciele pozabierali sobie ile chcieli, reszta pojechała już na makulaturę. Trochę żal, ale to co zostało mieściło mi się w 12 pudłach! Teraz przynajmniej mogę przejść między regałami.

xandre

poniedziałek 23 paź 2017, 09:40

Ja również mam wykreślone z inwentarza podręczniki do kl. 1, 4 i 1 gim. Nie mam jeszcze tylko decyzji co z nimi dalej. Na razie leżą w kartonach w bibliotece i szpecą wystrój :roll:

aga100

poniedziałek 23 paź 2017, 19:21

U mnie w szkole stare podręczniki leżą w piwnicy. Sekretarka mówiła, że było jakieś pismo, że nie wolno wyrzucać, tylko należy archiwizować jako materiały edukacyjne . Co Wy na to???:)

Małgosia

poniedziałek 23 paź 2017, 19:40

Ja otrzymałam następujacą odpowiedź z MEN:
Szanowna Pani,
z upoważnienia Dyrektora Departamentu Podręczników, Programów i Innowacji, uprzejmie informuję.
Zgodnie z art. 22aj ustawy z dnia 7 września o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943 z późn. zm.) w bibliotece szkolnej są gromadzone podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne. Czynności związane z zakupem do biblioteki szkolnej podręczników, materiałów edukacyjnych, materiałów ćwiczeniowych i innych materiałów bibliotecznych oraz czynności związane z gospodarowaniem tymi podręcznikami i materiałami wykonuje dyrektor szkoły. W związku z powyższym to dyrektor szkoły określa procedurę postępowania ze zniszczonymi lub nieaktualnymi podręcznikami gromadzonymi w bibliotece szkolnej. Wszystkie podręczniki są zaewidencjonowane w bibliotece szkolnej i w związku z tym powinny być zwracane przez uczniów, a następnie zdjęte z ewidencji (np. podręczniki zniszczone) lub ew. pozostać na stanie biblioteki jeżeli dyrektor szkoły (lub nauczyciele) uznają, że podręczniki te mogą jeszcze służyć uczniom np. jako materiał edukacyjny.
Z poważaniem,
Anna Michalak
Główny Specjalista
Departament Podręczników, Programów i Innowacji
al. J.Ch. Szucha 25, 00-918 Warszawa

Margorzeta

wtorek 24 paź 2017, 08:13

U mnie też leżą w kartonach, bo słyszałam info, że Wydział Edukacji kazał się wstrzymać z wyrzucaniem. Podobno mieli się zastanowić, co dalej z nimi zrobić, wszak to OP płaci za podręcznik. Ale potem nie było żadnej informacji, a tu już październik się kończy, a u mnie leży taka hałda 12 pełnych kartonów książek.

Biblus

środa 25 paź 2017, 10:29

Zastanawiam się co z dokumentacją dot. odpisanych podręczników. Jak Wy to robicie? Przygotowujecie protokoły selekcji, czy tylko sumarycznie? Bo w przypadku protokołów, to w moim przypadku są to dziesiątki stron, jak wycofuję ponad dwa tysiące podręczników :?

Zielona

środa 25 paź 2017, 11:15

Drukowałam protokół ubytków z Mol Net+. Po dwie strony na kartce, dwustronnie. Tylko 1 i ostatnia strona były na całą kartkę. Tak wymyśliłam, żeby jak najmniej papiery zużyć.

Julia65

środa 25 paź 2017, 14:40

Też się zastanawiam nad drukowaniem tych protokołów. Może wypiszę tylko tytuły podręczników do poszczególnych przedmiotów np. Między nami ilość 120 sztuk , wartość, nr ubytku od .....do..... Podobnie jak jest na fakturach. Jeśli jest ten sam tytuł i ta sama cena?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”