Aktualizacja forum Biblioteki w Szkole. Więcej informacji
as66

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 13 wrz 2018, 00:13

EMT pisze:Numerator się nie sprawdził - stempelek i dopisywanie potem kwalifikatora zabiera więcej czasu niż normalny wpis. Podobnie naklejanie kodów, chociaż przy wypożyczaniu/oddawaniu na pewno by sprawę ułatwiło
U nas numerator sprawdził się doskonale - czas rejestracji skrócił się do mniej niż 10 sekund na egz. Podczas, gdy w ubiegłych latach, dwie-trzy dziewczyny musiały wpisywać numery, aby nadążyć za egzemplarzami dodawanymi do MOL-a (czytnikiem).

Ostatecznie uznaliśmy jednak, że nie ma sensu dodawać symbolu księgi, ani stemplować na 17 stronie (tylko str. pierwsza i 3 s. okładki): podręcznik SP musi mieć numer z... księgi podręczników i broszur SP.
Ponadto żadna inna księga nie ma numeru ze stempla, a za 3 lata i tak będzie on hurtem ubytkowany (całe szczęście, że niedopracowany MOL nie blokuje grupowego ubytkowania w przypadku niezwrócenia któregoś egzemplarza spośród zaznaczonych numerów, a tylko omija te egzemplarze...)

Do naklejania kodów i przybijania pieczęci - jeszcze przed rejestracją podręcznika w systemie - ustawiają się kolejki uczniów (a i rodzic się też trafił).

Edycja jednego podręcznika w MOL-u (wszystkie egzemplarze jednego tytułu za jednym razem i przy użyciu wieloschowka) to jakaś minuta, góra dwie.
A dzięki kodom kreskowym wypożyczenie po 10-12 podręczników dla całej klasy, to chwila (max 10-15 minut).
Do tego w tym roku - na polecenie szefostwa - ćwiczenia odbierają nauczyciele przedmiotu dla całej klasy.

Dorota79

czwartek 13 wrz 2018, 08:17

Ja sobie o tyle ułatwiłam pracę, że ćwiczenia już drugi rok wydaję wychowawcom zgodnie z liczbą uczniów wpisanych do dziennika. Pieczątki natomiast daję dwie: na początku i na końcu podręcznika. Nie widzę sensu stemplować gdzieś w środku. Tak w ogóle to robi się to chyba dla zasady, bo nie bardzo wiem, po co ten znak na stronie 17, 44 czy innej w środku książki.

Aqa

czwartek 13 wrz 2018, 08:30

as66, nie wiem co chcesz przekazać- że błyskawicznie sobie radzisz z milionami podręczników? Dla ciebie plus.
Różne mamy oprogramowania w szkołach, ja mam MOL Optivum jeszcze i MOL Net wcale mi się nie podoba z jego licznymi problemami. Nie mam czytników i kodów, jak wielu z nas nadal.
Swoją drogą nie mam pojęcia, jak w sierpniu/wrześniu przy nowych egz. w tysiącach oklejać kodami podręczniki, chociaż bezsprzecznie jak już to się ma, ułatwia to pracę z wydawaniem uczniom.
Samo rozpakowywanie setki paczek to nie jeden dzień.

Ewidencja w systemie, jaki mam, bez czytników i z pomocą innych? Jest prosta acz wymaga czasu: opracowuję arkusz w MOLu- program komputerowy.są różne, jak firmy Progman, widzę w programie jaki wpisałam ostatni numer w poprzednim tytule- podaję koleżeństwu zakres numerów dla kolejnego tytułu- wpisują kolejno do podręczników, nie mylą się :), jedni numery, inni przejmują podręczniki z numerami wpisanymi i dzielą się tym: karty do podręczników i pieczęcie, na 1 stronie, nie mam czasu na 3 pieczęcie.
Ja wolę mieć wypożyczenia na karcie ucznia: czerwonym kolorem podr., innym reszta. Nie mam czytników, nie podoba mi się wpisywanie na płachtach- podr. dla klas. To nie znaczy, że inni mają tak robić. Ten system odpowiada mi i się sprawdza.
Koleżeństwo pomaga też przy wpisywaniu tego dobra na karty uczniów.

Obojętnie jakim systemem pracujemy- MEN nas wszystkich załatwiło dosłownie, tymi podręcznikami: zero dodatku, masa dźwigania, tygodnie pracy dodatkowej w sierpniu/wrześniu i czerwcu plus ubytkowanie. W klasach 1-3 to wymiana podr. co ok. 2 miesiące.

Anna

czwartek 13 wrz 2018, 11:16

Jednego dnia rozpakowałam sama 2000 podręczników i ćwiczeń, przeliczyłam i odniosłam na wolny regał (całe szczęście, że taki mamy). Wracałam do domu nieprzytomna ze zmęczenia. Przecież do diabła ja mam jakieś prywatne życie. Codziennie wracam tak zmęczona, że nie mam już siły na żadne życie.
Co do systemu nie - wpisujemy podręczników. I tak musimy prowadzic papierową księgę na dotacyjne podręczniki. Kodów szkoda na coś co zaraz będzie ubytkowane. Numery wypożyczonych podr przenosimy na karty dopiero po zakończeniu rozdawnictwa. Teraz każdy komplet ma karteczkę z nazwiskiem i numerami. W ten sposób szybko idzie wydawanie. Ja w klasie 2 mam 7 podręczników ale wydaję teraz 3 a potem wymiana. To samo u pierwszaków. W tym roku znacznie wzrosła nam ilość uczniów. Oprócz klas 2, 5 i 8 we wszystkich klasach dokupione nowe.

as66

czwartek 13 wrz 2018, 13:18

Dorota79 pisze:po co ten znak na stronie 17
To była sprawa techniczna: jako że trzon książki szytej prawie zawsze składał się z 16 stronicowych zeszytów (arkusz drukarski 3 razy złożony), to na 17 stronie zaczyna się kolejny zeszyt. W takiej sytuacji oderwanie się pierwszego zeszytu pozostawiało kopię numeru, a fabrycznie nadrukowane na stopce informacje powodowały, że i tytuł książki był znany.

KaJu

sobota 15 wrz 2018, 01:24

Jak wy sobie z tym radzicie, że wpisujecie książki do inwentarza i nadajecie im numery zaraz na początku roku szkolnego, a czasem nawet jeszcze w sierpniu? Potem paru uczniów wypisze się ze szkoły i co? Jeżeli odsyłamy zwroty, otrzymujemy korektę faktury, to numery się przesuwają. Obowiązuje nas stan na 10 września; właściwie dopiero po 10 września powinno się nanosić numerację.
POZDR:) Kaja

Aqa

sobota 15 wrz 2018, 13:46

KaJu, może co kraj to obyczaj- żądań OP w każdym regionie. Jednak uczniowie mają prawo do podręczników od pierwszego dnia roku szkolnego- wg MEN, stąd obowiązuje liczba kompletów na ucznia na dzień pierwszy rozpoczęcia zajęć, w tym roku 3 września. Można spokojnie przygotować ilość na uczniów- bez kompletów dodatkowych na klasę- taka asekuracja.

Jak sobie z tym radzić, by do 3 IX nie wpisać za wiele? Ekwilibrystyką nad paczkami i własnym zdrowiem fizycznym i psychicznym:
- na etapie paczek warto licząc wszystko, oddzielić każdy tytuł "do wpisu", ale też z niego odjąć po ok. 10 /zależy od szkoły- od przewidywań, ilu uczniów zwykle zmienia szkołę po 1 IX/ egz. asekuracyjnie, te egzemplarze są wpisywane ok. 3- ok. 5 września
- egzemplarze dodatkowe na każdą klasę najlepiej zatrzymać przez tydzień, by ustabilizował się liczba uczniów w każdej klasie
- jeżeli odchodzą uczniowie kilka dni po rozpoczęciu roku, OP powinien zapłacić za egz. przyjęte do ewidencji
http://samorzad.pap.pl/depesze/rio/1432 ... do-dotacji
W linku trochę na ten temat

EMT

sobota 15 wrz 2018, 17:29

Aqa - świetny link. A poza tym niech się tym martwią dyrektorzy - my jesteśmy tylko przeciążonymi nadmiarem obowiązków wykonawcami.

KaJu

niedziela 16 wrz 2018, 20:53

Uczniowie mają prawo do podręczników, a pracownik ma prawo do urlopu. U mnie, jak dotąd, nie ma nacisku, żebym w sierpniu przygotowała wszystko na rozpoczęcie roku. Kwota dotacji aktualizuje się wg stanu uczniów zapisanych w dniu 10 września.

Co do linku, który podałaś, Aqa, to:
Jeśli po złożeniu zamówienia szkoła stwierdzi, że liczba uczniów zmniejszyła się, a zamówienie nie może być skorygowane w dół bez ponoszenia dodatkowych kosztów, zakupiony dodatkowy zestaw [...] należy traktować jako dodatkową rezerwę na wypadek pojawienia się kolejnego ucznia w klasie.
A jeśli może być skorygowane? WSiP na przykład przysyła darmowego kuriera i zabiera nadwyżki. Wtedy już nie mamy prawa do tej rezerwy na wypadek gdyby... Poza tym informacja pochodzi z roku 2014; mogła być potem jakaś inna interpretacja.

Ale w zasadzie, to o co innego pytałam; podręczniki można ewentualnie odłożyć bez pieczątek i poczekać, numer można nanieść ołówkiem. Ale co z numeracją w inwentarzu? Tam nie może być luk.
Ostatnio zmieniony niedziela 16 wrz 2018, 21:26 przez KaJu, łącznie zmieniany 1 raz.

Julia65

niedziela 16 wrz 2018, 21:26

KaJu pisze: Ale w zasadzie, to o co innego pytałam; podręczniki można ewentualnie odłożyć bez pieczątek i poczekać, numer można nanieść ołówkiem. Ale co z numeracją w inwentarzu? Tam nie może być luk.
Ja nie zostawiam wolnych numerów i nie wpisuję numerów ołówkiem. "Wolne" podręczniki zostawiam, a jeżeli trzeba je wpisać to nanoszę kolejne numery z księgi inwentarzowej i dokładnie opisuję fakturę.

as66

niedziela 16 wrz 2018, 22:42

Julia65 pisze:i dokładnie opisuję fakturę.
Co w Waszych szkołach wpisuje się na odwrocie faktury za podręczniki dotacyjne?
Tylko zakres numerów w księdze podręczników i broszur - dla każdej pozycji na fakturze - czy coś więcej?

U nas, do tej pory, wpisywany był tylko biblioteczny nr faktury, data, podpis, pieczątka i formułka że "podręczniki dotacyjne przyjęto na stan biblioteki". Nie żądano więcej.
A widzę, że u niektórych lista punktów do wpisania na odwrocie faktury (str. 3) jest znacznie dłuższa...

EMT

niedziela 16 wrz 2018, 23:20

Dostajemy specjalny druczek - nic nie wpisujemy na odwrocie faktury. Podajemy numery inwentarzowe, ale nie każdej pozycji - scalamy je (jeśli się da) w "ciągi" według kolejności - żeby ten opis był jak najkrótszy.
Na tych samych fakturach znajdują się też ćwiczenia, więc informujemy księgowość, których pozycji nasze wpisy dotyczą (bo przecież ćwiczeń nie wpisujemy na stan biblioteki).
Poza tym faktury są często wspólne na dwa budynki, dlatego skrupulatne oddzielenie poszczególnych tytułów jest bardzo ważne.

KaWa

poniedziałek 17 wrz 2018, 12:30

Ja w sprawie Wsipu. Pierwsze słyszę, że WSiP wysyła kuriera po nadwyżki. Ja dziś dzwoniłam i pani z infolinii poleciła wypełnić formularz, do podręczników dołączyć faktury i wysłać na własny koszt. Może są jakieś sposoby na kuriera na ich koszt. Proszę o info.

KaJu

poniedziałek 17 wrz 2018, 23:56

Ja jeszcze wpisuję dla ilu uczniów i do której klasy... chociaż to wszystko jest na fakturze. Dodatkowo dla ilu uczniów do integracji... chociaż mają te same podręczniki co inne dzieci.

A w sprawie WSiPu to w zeszłym roku było tak: zamawiałam przez przedstawiciela regionalnego i on przysyłał kuriera po zwroty. W tym roku jeszcze nie odsyłałam. Podobnie MacEdukcja załatwia transport powrotny.
Na własny koszt odsyłałam do GWO, ale to była znikoma ilość; mieściło się w dużej kopercie. Wiking w ogóle nie chciał przyjąć zwrotów, bo... minął miesiąc od wystawienia faktury.

Eve

czwartek 04 paź 2018, 19:47

Od października rozpoczęłam pracę w bibliotece szkolnej, w której przez cały wrzesień nie było bibliotekarza. Osoby wyznaczone przez dyrekcję porozdawały podręczniki i ćwiczenia klasom, wychowawcy podpisali odbiór danej liczby egzemplarzy z poszczególnych przedmiotów. Podręczniki oczywiście nie mają nadanych nr. inwentarzowych i nie są wpisane do żadnej księgi, podobno nawet nie wszystkie zostały opieczętowane :roll: Poprzednia bibliotekarka również bardzo luźno podchodziła do tematu, nie było mowy o przyporządkowywaniu konkretnemu dziecku konkretnego egzemplarza, rozdawała podręczniki jak najszybciej i wiele z nich nie zostało wpisane do inwentarza. Oczywiście poprzednie lata mnie nie dotyczą, ale co z bieżącym rokiem szkolnym? Nie pracowałam we wrześniu, ale na koniec roku szkolnego będzie musiało się wszystko zgadzać... Co byście zrobiły na moim miejscu?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”