Anna

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 24 sie 2015, 11:38

Właśnie się dowiedziałam, ze te podręczniki tak jak w ubiegłym roku nasz elementarz mam doliczać do wartości księgozbioru i wpisać do osobnej księgi założonej dla naszego elementarza u mnie to księga "z".
Dostałam podręczniki do 4 klasy - na fakturze mam ilość kompletów i cenę za komplet czyli nie mogę zastosować ewidencji uproszczonej tylko wpisywać kompletami każda książka pod innym numerem.

Aqa

poniedziałek 24 sie 2015, 18:08

Głową muru nie przebijesz. Nie mam pojęcia, na czym zna się OP, czemu dyrekcja tu nie oponuje. Już przestałam wnikać w ogrom błędnych decyzji.
Jesteś tylko pracownikiem, który wykonuje polecenia. Najpierw staraj się wyjaśnić, jak nie podziała, taak, nad tobą jest dyrektor, nad nim jego OP, samorząd. Co możesz więcej zrobić? /pytanie retoryczne/
Wpisywać możesz i tak i tak, cena za komplet- nie widziałam nadal nic, co się wiąże z podręcznikami, nie ma nic do wpisywania. Cena egz= cena kompletu dzielona na ilość egz.

Mańka

poniedziałek 24 sie 2015, 19:50

Elementarze otrzymane w zeszłym roku szkolnym wpisałam do istniejącej księgi podręczników. W tym roku otrzymałam polecenie z OP, by podręczniki otrzymane w tym roku (Nasza szkoła- kl. 2, podręczniki do kl. 4 i I gimnazjum zakupione z dotacji celowej) wpisać do nowej księgi, bo ich wartość będzie uwzględniana w ogólnej wartości księgozbioru. I każdy wolumin mam wpisywać oddzielnie. Co do ceny zakupu.... Na fakturze jest cena za komplet.... Na stronie wydawnictwa jest informacja o cenach jednostkowych danego podręcznika. Czy wydruk tego cennika wystarczy??? Kompletny chaos!

Beata8

poniedziałek 24 sie 2015, 21:06

Mam już j. niemiecki dla kl.4, a w nim 2 płyty CD w podręczniku. 120 płyt trzeba zapieczętować, numer wpiszę pisakiem do CD. Zawsze miałam problem z rozmazującym się tuszem z pieczątek. Czy macie jakiś pomysł, jak tego uniknąć? Angielskiego jeszcze nie mam i też nie wiem, czy nie będzie CD.

Anna

poniedziałek 24 sie 2015, 22:28

Aqa dokładnie wiem, że głową muru... Próbowałam w zeszłym roku z Naszym Elementarzem (z którego szkoła w tym roku zrezygnowała ale na przymus dostała do 2 klasy czyli muszę wpisać i do archiwum). W tym roku pani z OP podpierała się ustawąę o systemie oświaty par 22 a - j, że tam znalazły argument że te podręczniki wliczają sie w wartość księgozbioru. Czytałam nie znalazłam takowego argumentu. Poza tym po raz kolejny usłyszałam, że bibliotek szkolnych nie dotyczą rozporządzenia ministra kultury tylko ustawa o rachunkowości, ze tak każe im miasto. Odpuszczam, szkoda moich nerwów choć oczywiście znowu sie wkurzyłam.

Anna

poniedziałek 24 sie 2015, 22:30

Mańka w moim przypadku (wyd Nowa Era) znalazłam ceny jednostkowe ale one chyba nie utworzą razem ceny kompletu. Chyba bo nie ma cen jednostkowych za atlasy.

Mańka

poniedziałek 24 sie 2015, 22:59

Anna, dziękuję...też mamy książki z tego wydawnictwa. Sprawdziłam, policzyłam.... ceny jednostkowe podręczników do poszczególnych przedmiotów dają dokładną wartość kompletu, z tym, że my nie mamy atlasów.
Mam jeszcze jedno pytanie. Jak ewidencjonujesz podręczniki do j. obcego, do którego dołączona jest płyta CD? Uważam, że owa płyta nie jest samodzielną jednostką więc nie można ująć jej w księdze środków specjalnych (audiowizualnych) i nadać odrębnego numeru. Czy dobrze myślę? Wg mnie stanowi ona integralną część podręcznika. Jak u Ciebie w szkole jest to rozwiązane?

bomila

wtorek 25 sie 2015, 00:59

Coś przegapiłam, czy ceny podręczników do klasy 2 SP wciąż są tajne/poufne? Bo zakładam, że "domówione" podręczniki do klasy 1 kosztują tyle samo, co w zeszłym roku...

bomila

wtorek 25 sie 2015, 09:43

Otóż okazuje się, że jednak NIE przegapiłam. Po prostu szanowny MEN ceny JESZCZE NIE USTALIŁ!!!
Podczas rozmowy telefonicznej z p. Maciejem Lasotą z Departament Strategii i Współpracy Międzynarodowej, który to departament elementarzem darmowym się zajmuje (trafiłam wreszcie, wykonując kilka innych telefonów :D ) dowiedziałam się:

"Proszę śledzić stronę internetową. Informacja przed początkiem roku szkolnego powinna się pojawić."

Na moje stwierdzenie, że przecież bibliotekarze w całej Polsce nie mogą wpisać do inwentarzy "bezcennych" podręczników, a powinni je już 2 września wypożyczyć, usłyszałam, że "być może - już w czwartek lub piątek..."

I tak się zastanawiam... Może państwo urzędnicy trochę szybciej będą myśleli, jak telefon zacznie im się urywać... W końcu chyba policzenie kosztu jednego podręcznika nie jest takie trudne.
Chyba, że nie maja pojęcia, ile na niego wydali :roll:

Dla dociekliwych - podaję numer telefonu: (22)3474344

Kalina

wtorek 25 sie 2015, 12:25

Informacja , którą znalazłam przed chwilą na stronie https://men.gov.pl/ministerstwo/informa ... cznik.html
,,4,21 zł – to koszt każdej z dziewięciu części podręcznika „Nasza szkoła” do klasy drugiej szkoły podstawowej. Tyle może żądać szkoła od rodziców w przypadku np. zniszczenia książki"

Przy okazji pytanie-podręczniki dla klas IV z dotacji celowej wpisujemy do ksiąg inwentarzowych jako zakup?
Ostatnio zmieniony wtorek 25 sie 2015, 21:27 przez Kalina, łącznie zmieniany 1 raz.

Anna

wtorek 25 sie 2015, 14:27

Mańka jeszcze nie dostałam jezyków. Jeśli płyta nie będzie uwidoczniona na fakturze osobno to w uwagach dopiszę +płyta a na płycie napiszę numer podręcznika. Zazwyczaj te płyty do podręcznika mają krótki żywot. Ciekawe jak to rozwiążemy.
Co do podręczników u mnie komplet 8 częściowy - cena 117,60 a licząc jednostkowo to mi to jakoś nie wychodzi chyba, że atlasy domyślnie kosztują ok 8 zł. No i matematyka widoczna na stronie jest innym tytułem niż ja mam w komplecie.

Marianna8

wtorek 25 sie 2015, 15:16

Dziewczyny a myslałyście jak to wypożyczać, żeby poszło w miarę sprawnie? Zastanawiam się nad taką wersją: nauczyciele poszczególnych przedmiotów przysyłają uczniów po książki np do matmy (powiedzmy z klasy 4a) i rozdają je w klasie wg sporządzonej przeze mnie listy. Potem na koniec lekcji ktoś mi listę odnosi. Bo jak zacznę układać, wpisywać i wydawać kompletami to może być chaos.

bomila

wtorek 25 sie 2015, 16:43

Kalina pisze:Informacja , którą znalazłam przed chwilą na stronie https://www.facebook.com/Ministerstwo.E ... tif_t=like
,,4,21 zł – to koszt każdej z dziewięciu części podręcznika „Nasza szkoła” do klasy drugiej szkoły podstawowej. Tyle może żądać szkoła od rodziców w przypadku np. zniszczenia książki"

Przy okazji pytanie-podręczniki dla klas IV z dotacji celowej wpisujemy do ksiąg inwentarzowych jako zakup?
No proszę... I okazało się, że jednak można policzyć szybciej... Może jakiegoś matematyka zatrudnili wreszcie :D

Jeszcze nie rozmawiałam z moją księgową, ale - na chłopski rozum - pieniądze na klasę 4 też nie idą z budżetu szkoły. Moim zdaniem - też jako dar powinny być traktowane. Jutro się upewnię.

Anna

wtorek 25 sie 2015, 17:55

Ja też się zastanawiam jak sprawnie wypożyczyć. Chyba zrobię listę uczniów, powpisuję numery książek układajac od razu komplet dla każdego ucznia z kartką z nazwiskiem. Na godz wych. przyjdą z wychowawcą i każdy dostanie do łapy swój komplet.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”