chowanna

Uzupełnianie dziennika

wtorek 09 wrz 2014, 20:28

Witam. Jestem nowa jeśli chodzi o pracę w bibliotece, więc mam dużo pytań :roll: Tym razem chodzi o wypełnianie dziennika. Chodzi mi głównie o roczny plan pracy. Skąd bierzecie pomysły na cały rok, czy piszecie plan według czegoś ?:P Może jest to głupie pytanie, ale po prostu nie wiem jak to ogarnąć. Czy np. wpisujecie jakieś konkursy itp? Proszę o pomoc. Pozdrawiam :)

Aqa

Re: Uzupełnianie dziennika

wtorek 09 wrz 2014, 21:27

Plan w olbrzymiej mierze wynika z potrzeb danej szkoły, stąd powinien się różnić w każdej :) i to jest pozytywne.
Są stałe elementy, pewnie sama wiesz / jak udostępnianie zbiorów itp/ i "twórcze", powinny korelować też z planem szkoły.
W kwestiach takich jak: ciężka twoja praca nad zachęceniem do czytania dziecku, z dzieckiem, przez uczniów itp.- sama wymyślasz odpowiednie formy.

Ja planuję sporo zabaw w młodszych klasach /np. program pracy z uczniami zerówek, klas 1/, przez zabawy docieram do sedna: zachęcania do interesowania się nauką i poszukiwaniem wiedzy. Robię krótkie zabawy puzzlami /sama je robię/, poszukiwaniem ukrytych literek w zbiorach..Później- czytamy fragmenty utworów. Dzieci podróżują czasem po lokalu, bardzo lubią takie zajęcia- a ja mam rezultat: masa wypożyczeń.
Biblioteka w Szkole wydrukowała moje pomysły, działania, propozycje, w numerze 9/2014. Jeśli chcesz zajrzeć..
Konkursy dla całej szkoły omijam raczej z daleka- są wymuszone, za wiele osób je robi. Wolę krótkie formy w trakcie zajęć z klasą- z a p r o s z o n ą, a nie zesłaną nagle.
W planie pracy mam MMBS, zabawy na Dzień Misia /dla klas 0-3/, multimedialne i "papierowe" spotkania z bajką.. i tp. , wystawy tematyczne / zwykle cykl zajęć z nimi związany/
Mam też np. zajęcia z zakresu kształtowania samodzielności wyboru książki: w klasach 0-1 i 4. Najmłodsi- ponieważ uczą się korzystać ze zbiorów /układ tytułowy/, klasy 4- ponieważ zmienia się tam układ zbiorów /podział na rodzaje literatury i alfabetyczny układ/
To wynika właśnie z potrzeb.
Naprawdę wiele jest możliwości.

Augustowianka

środa 10 wrz 2014, 08:54

Roczny plan pracy biblioteki przedstawiam dyrekcji nie w formie wpisu do dziennika biblioteki, tylko jako oddzielny dokument. Do dziennika wpisuję jedynie główne cele do realizacji w danym roku szkolnym. Plan przygotowuję w tabelach, dzieląc go na dwie części: praca pedagogiczna i prace organizacyjno-techniczne. Jeśli interesuje Cię gotowy plan pracy, mogę Ci go wysłać na Twój e-mail, a Ty go zmodyfikujesz do własnych potrzeb.

chowanna

środa 10 wrz 2014, 17:01

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Bardzo bym prosiła o wysłanie mi tego planu :) na adres 123kapiszonek123@wp.pl
Dziękuje::)

chowanna

środa 17 wrz 2014, 19:34

Mam jeszcze jedno pytanie :) w dzienniku jest rubryka liczba odwiedzających w wypożyczalni: wpisuje tam ilość uczniów która wypożyczyła lub oddała w danym dniu książki. Natomiast czy to dotyczy także nauczycieli? jeżeli wypożyczają książkę, lub jakąś pomoc? Albo czy mam wpisywać tam uczniów klas 1, którzy wypożyczali podręczniki na początku roku? (bo ich nie wpisałam) i teraz nie wiem...
Ostatnie moje pytanie :-) Dostałam pomoce dydaktyczne do j.angielskiego: płytę cd z rozmówkami (lub rozmówki z płytą) i teraz nie wiem, czy mam to wpisać do księgi inwentarzowej z multimediami, czy z broszurami?
Proszę o pomoc.
Mam nadzieję, że kiedyś to wszystko ogarnę :)
pozdrawiam.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”