Strona 1 z 1

Biblioteka świetlicą szkolną

: środa 17 wrz 2014, 13:31
autor: Nora
Witam.Proszę o wiadomość, czy biblioteka może być zarówno świetlicą szkolną? Czy bibliotekarz może opiekować się podczas swojej pracy dziećmi upośledzonymi oraz z ADHD. Problem polega na tym, że w gimnazjum,w którym pracuję nie ma świetlicy szkolnej a w podstawówce przyjmowane są dzieci tylko z klas I - III.

Re: Biblioteka świetlicą szkolną

: czwartek 18 wrz 2014, 12:19
autor: Pytajnik
Nie wiem co masz na myśli, ale chyba w każdej bibliotece siedzą uczniowie - u mnie przed i po lekcjach średnio 3 lekcje dziennie + ci, którzy nie chodzą na religię i dzieci ze świetlicy, które chcą przyjść na komputery. Tylko, że oni się sami sobą zajmują, nie organizuję im czasu (chyba że proszę o pomoc w czymś). A co do dzieci z ADHD i upośledzonymi, to skoro są takie w szkole to chyba naturalne, że też przychodzą do biblioteki?

Re: Biblioteka świetlicą szkolną

: czwartek 18 wrz 2014, 22:21
autor: alin
Witam

U nie tez są dzieciaki ze świetlicy. I te co są po lekcjach i przed i zamiast czegoś....

Aczkolwiek walczyłam żeby ze swietlicy nie wysyłali tabunami bo miejsca sa ograniczone.
Nie są to jednak zajęcia zorganizowane - tez tylko doglądam.

Jak robię zajęcia to dla całej grupy i wtedy czytelnia dla reszty jest nieczynna - logiczne

pozdrawiam

Re: Biblioteka świetlicą szkolną

: wtorek 30 wrz 2014, 11:51
autor: zanja
Mnie to też na początku mojej pracy strasznie denerwowało, że chciałam pracować jako bibliotekarka a nie wychowawca w świetlicy. Mialam zupelnie inne wyobrażenie pracy w szkole. A tak biblioteka jest centrum ratownictwa, jak nie ma kto i gdzie to do biblioteki. I o dziwo na ostatniej radzie usłyszałam z ust Dyrektora, że nie mozna wysylac dzieci do biblioteki bo przeciez pani.... (tzn. ja) nie ma uprawnien swietlicowych haha :D A i tak wysylaja i wysylac beda. Ale co do dzieci uposledzonych to mam watpliowsci. Chyba powinny miec zapewniona opieke osob z uprawnieniami...

Re: Biblioteka świetlicą szkolną

: poniedziałek 13 paź 2014, 01:30
autor: KaJu
A to dyrektor wypalił... Obecnie uprawnienia do pracy w świetlicy ma każdy nauczyciel zatrudniony w szkole, a więc bibliotekarz również - dziwię się, że o tym nie wie.

Cytat:
§ 24. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w świetlicach szkolnych i nauczyciela wychowawcy w internatach posiada osoba, która:
1) uzyskała tytuł magistra lub licencjata, po ukończeniu studiów wyŜszych na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom, i posiada rzygotowanie pedagogiczne albo
2) ukończyła studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
3) ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły, w której prowadzone są świetlica szkolna lub internat, określone odpowiednio w § 2-4.

Re: Biblioteka świetlicą szkolną

: wtorek 02 gru 2014, 20:41
autor: asiak75
Ja mam też świetlice, dyżury do autobusu, inne dyżury, zajęcia w zerówce całodzienne bez szans na przerwę aby czytelników obsłużyć i inne zastępstwa. Wszystko w ramach biblioteki.
Często biblioteka zamknięta jest na głucho. Taka rzeczywistość szkolna. Taki los bibliotekarza szkolnego.

Re: Biblioteka świetlicą szkolną

: poniedziałek 08 gru 2014, 21:50
autor: agapom1
U mnie sytuacja wygląda podobnie - przestałam z tym walczyć. Gorzej, że podobno MEN chce zabrać uprawnienia nauczycielskie bibliotekarzom - wówczas i dzieci pilnować nie możemy bo nie będziemy nauczycielami!

Re: Biblioteka świetlicą szkolną

: środa 10 gru 2014, 07:49
autor: asiak75
Były już takie plany, ale jakoś to nie przeszło. Nie sądzę, żeby MEN sobie zaszkodził, przecież jak nam zabiorą uprawnienia, to kto będzie w szkołach zapychał dziury za darmo? A rzeczywiście coś się mówi na ten temat, bo ja nic nie wiem?...