Strona 1 z 1

Opieka nad dziećmi zwolnionymi z lekcji wych. fizycznego

: wtorek 23 wrz 2014, 13:09
autor: Pati
Witam, dziewczyny poradźcie co zrobić. Dyrektorka wydała :?: polecenie, aby uczniowie zwolnieni z lekcji wychowania fizycznego na basenie spędzali ten czas w bibliotece. W praktyce wygląda to tak, że nauczyciel sprawdza przy autobusie listę wszystkich uczniów, zwolnionych odsyła do biblioteki, a reszta jedzie na basen. Część uczniów zwolnionych w ogóle nie dociera do biblioteki, tylko korzystając z "przerwy w zajęciach" idzie na miasto. Mam pytanie, czy to jest zgodne z prawem? Kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczniów? Czy macie podobne sytuacje w swojej szkole? Pozdrawiam.

Pati

Re: Opieka nad dziećmi zwolnionymi z lekcji wych. fizycznego

: wtorek 23 wrz 2014, 15:17
autor: alin
Paranoja jakas! Gdzie my żyjemy.

Ja żeby kryć własny tyłek robiłabym listę obecności uczniów w bibliotece.

A poza tym co to za sprawdzanie przed autobusem? Jak jest zwolniony to go nie ma przy autobusie, ani w szkole. Chyba ze w świetlicy.

A co jak ciebie nie będzie? To gdzie go wyślą?

pozdrawiam

Re: Opieka nad dziećmi zwolnionymi z lekcji wych. fizycznego

: wtorek 23 wrz 2014, 15:21
autor: Aqa
Pati, pracuje się nam coraz trudniej. Rodzice też często są coraz bardziej roszczeniowi.
Za wszystko w szkole odpowiada dyrektor, jednak może odesłać do biblioteki uczniów, którzy opieki potrzebują.

Z mojej praktyki - opiekowałam się uczniem, który nie chodził na wf, religię .. a potem i niektóre zajęcia lekcyjne /był w trakcie badań psychol.-ped/ bo nie znosił nauczycieli danego przedmiotu. Nie ma co się wgryzać czemu. Chodzi o fakty. Z tym chłopcem, trudnym dość i agresywnym, prowadziłam zajęcia /znalazłam drogę do spacyfikowania go, komputerem/
Jednak gdy panie z klas 1 wpadły na pomysł, by u mnie "siedziały" maluchy nie kąpiące się, jak one jadą na basen,poszłam spokojnie porozmawiać z dyrekcją, przygotowana z argumentami. Dyrekcja mnie zrozumiała. Koleżankom powiedziałam kilka słów ostro: im płacą za opiekę, nawet jak inne się kąpią, niech sobie przygotują coś, jak rysowanie, przy stolikach.
A ja mam inną pracę, naprawdę masę.

Pati, jesli taka decyzja dyrekcji, kup/załatw/ zeszyt i zrób sobie rubryki, dla własnego bezpieczeństwa: lp., data, godzina wejścia ucznia, wyjścia. I porozmawiaj z dyrekcją na temat obecności uczniów w bibliotece - nie masz obowiązku zbierać ich z miasta, masz dopilnować.
Przy okazji- wczoraj mi wylewała żale babka ze świetlicy- zapisane dzieci licznie, rodzice nie pracują, a ją rozliczają z ostatniej minuty pracy- "powinna pełnić dyżur świetlicowy do ostatniej minuty" /przyprowadzają dzieci przed jej pracą a zabierają w ostatniej minucie. Owszem, powinna, robi to. Zastanawiam się, co powinien rodzice, który .. świadomie.. ma dzieci.

Re: Opieka nad dziećmi zwolnionymi z lekcji wych. fizycznego

: wtorek 23 wrz 2014, 18:41
autor: Maria
Ja mam podobną sytuacje od ub. roku z lekcjami religii i etyki,mam zeszyt uczniowie niechodzący mają obowiązek wpisywać się, a wychowawcy sprawdzać, kto powinien być, a kogo nie ma, oczywiście uczniowie wpisują się na początku roku, a potem.... ja nie jestem policjantką i nie będę ich pilnować (szkoła ponadgimnazjalna) mam inne sprawy na głowie, ciekawe kto odpowie, jak cos sie stanie, a ja nawet nie wiem kiedy jest ta religia czy etyka w poszczególnych klasach, a uczniowie "gubią się" już na przerwie i wcale nie trafiaja do biblioteki...

Re: Opieka nad dziećmi zwolnionymi z lekcji wych. fizycznego

: czwartek 25 wrz 2014, 20:50
autor: czajola
Witam.
Też mam 'przypisaną' opiekę nad uczniami zwolnionymi z wych. fizycznego czy religii, brak świetlicy. Młodzież, bo ponadgimnazjalna, traktuje tę godzinę jako wolną -w większości idą na miasto, siedzą przy sklepiku, siedzą na placu szkolnym. Pomysł z listą obecności to dobry pomysł, nasze zabezpieczenie w razie kłopotów.
Dzięki za podpowiedź :)

Re: Opieka nad dziećmi zwolnionymi z lekcji wych. fizycznego

: piątek 26 wrz 2014, 13:19
autor: ufo
Ja mam w pon. 4 godziny zastepstw z przyrody - w ramach pracy bibliotecznej, bezplatnie. Kwalifikacji do nauczanie tego przedmiotu nie posiadam. Klasy - najtrudniejsze, bo szóste. I co mam zrobic?

Re: Opieka nad dziećmi zwolnionymi z lekcji wych. fizycznego

: sobota 27 wrz 2014, 20:04
autor: Malkontent
Lekcję biblioteczną o wyszukiwaniu informacji na lekcje przyrody....Pokazałabym ciekawe strony typu ekorys, tropami przyrody, ewentualnie praca z Google Earth .Sama doskonale się bawiłam oglądając zdjęcia z mojego miasta.
Jeśli nie masz pracowni - praca z czasopismami przyrodniczymi, słowniki i encyklopedie przyrodnicze.
Przyrody nawet bym nie ruszyła.Ty jesteś bibliotekarz a nie nauczyciel przyrody.