lenka196

Wpisywanie książek do rejestru przybytków i do księgi inwent

poniedziałek 27 paź 2014, 12:58

Witam,
Moja poprzedniczka do każdego dowodu wpływu tworzyła specyfikacje, które były tak naprawdę przepisywaniem faktur. Pod spodem wpisywała informację, że książki wpisano do rejestru przybytków pod określonym numerem i pod tym wpisywała, że wpisano je do księgi inwentarzowej pod jakimś tam numerem.
Stąd moje pytanie, skoro wpisuję książki od razu do inwentarza głównego, to czy muszę je wpisywać również do rejestru przybytków?

Maria
Kontakt: Strona WWW

Re: Wpisywanie książek do rejestru przybytków i do księgi in

poniedziałek 27 paź 2014, 13:27

A rejestrze przybytków w bibliotece pierwszy raz słyszę, jest rejestr przychodów, ale to prowadzi administarcja w praktyce najczęściej książki itp, wpisuje się do inwentarza, a każdy dowód przyjęcia (faktura, i in.) opisuje się na odwrocie: gdzie i pod jakim nr zostały wpisane do inwentarza.

lenka196

poniedziałek 27 paź 2014, 13:33

W rejestrze przybytków prowadzi się ewidencję sumaryczną. W sumie niby nie prowadzi sie go w bibliotekach szkolnych, ale u nas jest...

Biblus

wtorek 04 lis 2014, 14:24

W mojej bibliotece prowadzi się taki rejestr sumaryczny od zawsze. Wpisuję tam nr pozycji, nr/symbol i nazwę dowodu wpływu, ilość pozycji wg faktury, wartość oraz stan ilościowy i wartościowy.

liryka

wtorek 19 sty 2016, 20:31

A co zrobić jeśli liczba zbiorów w rejestrze przybytków (jeden dla kilku rodzajów zbiorów specjalnych) różni się od liczby zbiorów wpisanych do księgi inwentarzowej poszczególnych zbiorów?
Poza tym w rejestrze zaznaczane są też ubytki tych zbiorów - czy to jest duży błąd, bo właśnie w takim stanie przejęłam księgozbiór.

Maria
Kontakt: Strona WWW

środa 20 sty 2016, 00:58

liryka pisze:A co zrobić jeśli liczba zbiorów w rejestrze przybytków (jeden dla kilku rodzajów zbiorów specjalnych) różni się od liczby zbiorów wpisanych do księgi inwentarzowej poszczególnych zbiorów?
Poza tym w rejestrze zaznaczane są też ubytki tych zbiorów - czy to jest duży błąd, bo właśnie w takim stanie przejęłam księgozbiór.
Nie bardzo rozumiem co to jest rejestr przybytków i czym się różni od księgi inwentarzowej... Na ogól są dowody wpływu zbiorów, na podstawie których dokonuje się wpisów do poszczególnych ksiąg inwentarzowych, ksiąg jest tyle ile typów dokumentów, które gromadzone są w bibliotece. osobno prowadzi się rejestr ubytków, do rejestru wpisuje się książki ubytkowane zgodnie z protokołami ubytków (odrębne dla każdego typu dokumentów), w księgach inwentarzowych dokonuje się wykreślenia numeru ubytkowanego a w uwagach wpisuje się nr protokołu, datę i nr. ubytku. W Mol-u dzieje sie automatycznie. Ilość wpisów do inwentarza jest sumą ubytków i stanu faktycznego.

urania1

czwartek 21 sty 2016, 13:36

Ja robię na koniec roku kalendarzowego spis wszystkich wpływów i sumuję - przy okazji uzgadniania stanu zbiorów. Prowadzę to sobie w excelu, mam formuły potworzone i "samo" mi się sumuje - dla mnie to przejrzyste i dużo ułatwia. Zaznaczam też źródło finansowania (dary, budżet czy inne). Wiem, że MOL daje podobne możliwości zestawień, ale mam to sprzed okresu "MOLOwego".

MałaBibliotekarka

czwartek 11 lut 2016, 14:40

Czy można zmienić kwotę książki w księdze inwentarzowej, jeżeli została błędnie wpisana?

Aqa

czwartek 11 lut 2016, 14:52

Trzeba ;) Przekreślić, podpisać się, wpisać kwotę właściwą.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”