Dorota79

Re: MOL NET

czwartek 13 paź 2016, 10:57

Ja bym czytnik i naklejki kupiła :)

anies2

czwartek 13 paź 2016, 12:29

Jestem pełna obaw,nie widziałam programu na oczy jeszcze i nie ma mnie kto przeszkolić...

Dorota79

czwartek 13 paź 2016, 12:43

Nie ma się czego bać, szybko poznasz program i zobaczysz, jakim jest dobrodziejstwem :)

anies2

czwartek 13 paź 2016, 12:45

Mam czas zrobić to do grudnia,a godzin w bibliotece ma 3!!!

Dorota79

czwartek 13 paź 2016, 12:47

Skomputeryzować bibliotekę do grudnia :shock: :?: :!:

anies2

czwartek 13 paź 2016, 13:18

Tak,nie przegadasz dyrekcji...i programu na oczy nie widziałam...

Nux
Kontakt: Strona WWW

czwartek 13 paź 2016, 13:24

anies2 pisze:Jestem pełna obaw,nie widziałam programu na oczy jeszcze i nie ma mnie kto przeszkolić...
Na początek najszybciej będzie wprowadzać książki pobierając ich opis z Biblioteki Narodowej. Jeśli będziesz mieć czytnik kodów kreskowych, to możesz go wykorzystać do sczytywania ISBN -- tak będzie łatwiej znaleźć konkretne wydanie. Jeśli opis będzie w BN, to już większość roboty z głowy. Jeśli będziesz mieć kody kreskowe, to wklejasz pierwszą z brzegu nalepkę do książki. W programie dodajesz egzemplarz (zasób) do opisu i wklejony kod sczytujesz czytnikiem do pola kodu kreskowego egzemplarza.

Te książki, które nie mają ISBN, albo nie ma ich w BN proponuję odkładać na później. Dzięki temu do grudnia może uda się wprowadzić sporą część zbiorów. Książki, które zostaną możesz dodawać na bieżąco (np. gdy czytelnik przyjdzie po nią do biblioteki).

Jeśli istnieje już papierowa księga inwentarzowa, to jeszcze trzeba pamiętać, żeby przy dodawaniu egzemplarzy wpisać odpowiedni numer inwentarzowy.
Załączniki
opisy_bn_isbn.png
Pasek boczny z przejściem do wyszukiwania w Bibliotece Narodowej.
opisy_bn_isbn.png (36.95 KiB) Przejrzano 3404 razy

anies2

czwartek 13 paź 2016, 13:32

Dzięki wielkie, na razie jest to dla mnie skomplikowane,zapewne ogarnę,ale trudno tak na sucho.A co do książek , muszę scalić 3 księgozbiory, zatem raczej trzeba nadawać numery inwentarzowe od początku.

Dorota79

czwartek 13 paź 2016, 13:34

Fizycznie niewykonalne, nawet mając cały etat. Mnie około 10 tysięcy książek zajęło pięć lat. A były w bibliotece najpierw dwa etaty, później półtora, wreszcie jeden. Fakt, tak bardzo się nie śpieszyłam, dyrekcja nie naciskała, więc mogłam powoli wpisywać dane do Mola. Ale dzięki komputeryzacji teraz wpisywanie i wydawanie podręczników idzie bardzo szybko. (Nie wyobrażam sobie, gdybym miała robić to ręcznie - makabra, zważywszy że przecież trzeba to zrobić jak najszybciej). Należy uwzględnić jeszcze jedno, że oprócz wpisywania danych do bazy są też inne prace w bibliotece, nie tylko Mol. (Swoją drogą, zastanawiam się nieraz, dlaczego niektóre biblioteki dopiero teraz komputeryzują zbiory, to znaczy tak późno, ale oczywiście nie za późno, na to za późno nigdy nie jest, podobnie jak za wcześnie :D ).

Dorota79

czwartek 13 paź 2016, 13:46

Nux pisze:
anies2 pisze:Jestem pełna obaw,nie widziałam programu na oczy jeszcze i nie ma mnie kto przeszkolić...
Na początek najszybciej będzie wprowadzać książki pobierając ich opis z Biblioteki Narodowej. Jeśli będziesz mieć czytnik kodów kreskowych, to możesz go wykorzystać do sczytywania ISBN -- tak będzie łatwiej znaleźć konkretne wydanie. Jeśli opis będzie w BN, to już większość roboty z głowy. Jeśli będziesz mieć kody kreskowe, to wklejasz pierwszą z brzegu nalepkę do książki. W programie dodajesz egzemplarz (zasób) do opisu i wklejony kod sczytujesz czytnikiem do pola kodu kreskowego egzemplarza.

Te książki, które nie mają ISBN, albo nie ma ich w BN proponuję odkładać na później. Dzięki temu do grudnia może uda się wprowadzić sporą część zbiorów. Książki, które zostaną możesz dodawać na bieżąco (np. gdy czytelnik przyjdzie po nią do biblioteki).

Jeśli istnieje już papierowa księga inwentarzowa, to jeszcze trzeba pamiętać, żeby przy dodawaniu egzemplarzy wpisać odpowiedni numer inwentarzowy.
Powiedz mi, Nux, czy Mol net + bardzo się różni od Mola Optivum? Ja mam ten drugi, nie mam np. dziennika. Chciałabym też, żeby czytelnik miał możliwość wyszukiwania autorów albo tytułów książek, albo innego zagadnienia, jak to mają biblioteki pedagogiczne. Ma ktoś tak? Jak to u was jest?

Nux

piątek 14 paź 2016, 09:51

Dorota79 pisze: Powiedz mi, Nux, czy Mol net + bardzo się różni od Mola Optivum? Ja mam ten drugi, nie mam np. dziennika. Chciałabym też, żeby czytelnik miał możliwość wyszukiwania autorów albo tytułów książek, albo innego zagadnienia, jak to mają biblioteki pedagogiczne. Ma ktoś tak? Jak to u was jest?
Czy się bardzo różni? W sensie sposobu dodawania książek itp, to nie. Podstawowe rzeczy robi się podobnie. Natomiast w MOL NET można prowadzić ten dziennik, inaczej działają statystyki (każdy raport statystyczny można sobie pobrać)...

Natomiast co do wyszukiwania dla czytelników to w MOL Optivum też jest taka możliwość. Tylko trzeba pomęczyć informatyka, żeby to zainstalował ;-). Katalog dla czytelników jest zupełnie inny w MOL Optivum, ale wyszukiwanie po autorze i tytule działa. Np. katalog do MOL Optivum z Monachium wygląda tak:
http://www.mol.com.pl/mol_monachium/?srs

Basia

poniedziałek 24 paź 2016, 14:35

Czy zawsze po chwili nieaktywności następuje wylogowanie z programu? W ustawieniach nic nie znalazłam, a strasznie mnie to wkurza...

Nux

wtorek 25 paź 2016, 11:18

Basia pisze:Czy zawsze po chwili nieaktywności następuje wylogowanie z programu? W ustawieniach nic nie znalazłam, a strasznie mnie to wkurza...
W normalnych warunkach wylogowanie powinno nastąpić dopiero po 2 godzinach. Przy czym to jest po 2 godzinach nieaktywności, czyli zrobienie wypożyczenia, dodanie książki itp powinno to wydłużyć.

witka55

Re: MOL NET opis Z BN

wtorek 08 lis 2016, 20:29

Muszę szybko wprowadzić bardzo dużo książek do Mola (z programu NPRCZ). Pomyślałam, że teraz wprowadzę tylko tytuł i cenę, a w wolnym czasie na spokojnie zrobię resztę.
Wiem, że od razu można ściągać opisy z Biblioteki Narodowej. Ale mam pytanie, czy jak już będę miała wprowadzoną książkę, to czy do tej książki też mogę ściągnąć opis? W jaki sposób?

Nux

Re: MOL NET opis Z BN

środa 09 lis 2016, 11:03

witka55 pisze:Muszę szybko wprowadzić bardzo dużo książek do Mola (z programu NPRCZ). Pomyślałam, że teraz wprowadzę tylko tytuł i cenę, a w wolnym czasie na spokojnie zrobię resztę.
Wiem, że od razu można ściągać opisy z Biblioteki Narodowej. Ale mam pytanie, czy jak już będę miała wprowadzoną książkę, to czy do tej książki też mogę ściągnąć opis? W jaki sposób?
Nie, nie da się dociągnąć danych do opisu. Jeśli jednak masz czytnik kodów, to można szybko wyszukiwać książki po ISBN. Klikasz w wyszukiwanie w BN, klikasz w pole ISBN, sczytujesz kod ISBN i masz konkretny opis do pobrania.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”