halinah

Re: Informacje do SIO

środa 07 sty 2015, 20:17

Obraz i dźwięk to audio-video. Dokument audio = dokument słuchowy (dźwiękowy)

bomila

wtorek 13 sty 2015, 15:58

Pragnę zauważyć, że w SIO wyróżnione są TYLKO dokumenty elektroniczne:
Dokument elektroniczny (inaczej dokument cyfrowy, dokument binarny) − dokument w postaci pliku tekstowego, graficznego, muzycznego, filmowego lub mieszanego będącego wynikiem pracy z danym programem komputerowym, dający się zapisać, a następnie odczytać.

Ustawa[1] z 2005 roku o "informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne", zawiera następujące definicje: "dokument elektroniczny - stanowiący odrębną całość znaczeniową zbiór danych uporządkowanych w określonej strukturze wewnętrznej i zapisany na informatycznym nośniku danych", oraz: "informatyczny nośnik danych – materiał lub urządzenie służące do zapisywania, przechowywania i odczytywania danych w postaci cyfrowej". - wikipedia
Natomiast kasety magnetofonowe i wideo są nośnikami MAGNETYCZNYMI, zetem w SIO nie występują!
Prawdopodobnie ktoś mądry uznał je już za przeżytek...

bomila

wtorek 13 sty 2015, 17:04

Betka2 pisze:A wytłumaczcie mi proszę, czym się różni dokument audio od dźwiękowego? Bo według mnie niczym. W SIO natomiast mam podać oddzielnie elektroniczne dźwiękowe i oddzielnie elektroniczne audio.
Niedokładnie o to chodzi. Nie wiem, jak było wcześniej, bo nikt mnie już z rok o dane nie pytał, ale teraz w nowym SIO są takie rubryczki:
Liczba książek:
Liczba książek i innych materiałów na nośnikach elektronicznych w formatach tekstowych:
Liczba książek i innych materiałów dydaktycznych na nośnikach elektronicznych w formatach dźwiękowych:
Liczba książek i innych materiałów dydaktycznych na nośnikach elektronicznych w formatach audiowizualnych:
Liczba dokumentów elektronicznych o dostępie lokalnym:
Liczba sieciowych zasobów elektronicznych:
Liczba materiałów zdigitalizowanych przez bibliotekę:
Liczba zestawów podręczników:
Postanowiłam - na chłopski rozum - tak to ustalić na teraz i potem:
Liczba książek: - pozycje z inwentarzy: Głównego oraz Podręczników i broszur
Liczba książek i innych materiałów na nośnikach elektronicznych w formatach tekstowych: inwentarz Zbiorów elektronicznych - e-książki (głównie formaty pdf)
Liczba książek i innych materiałów dydaktycznych na nośnikach elektronicznych w formatach dźwiękowych: - inwentarz Zbiorów elektronicznych - pozycje w formie muzyki (głównie płyty audio i pliki mp3) oraz audiobooki
Liczba książek i innych materiałów dydaktycznych na nośnikach elektronicznych w formatach audiowizualnych: - inwentarz Zbiorów elektronicznych - filmy i multimedialne programy komputerowe
Liczba dokumentów elektronicznych o dostępie lokalnym: inwentarz Zbiorów elektronicznych, czyli 3 poprzednie pozycje zsumowane
Liczba sieciowych zasobów elektronicznych: - nie mam, więc problem z głowy :?
Liczba materiałów zdigitalizowanych przez bibliotekę: - nie mam, bo nie mam kiedy zrobić :?
Liczba zestawów podręczników: zestawów, zatem KOMPLETÓW podręczników do klasy 1, bo reszta nie jest w zestawach

Oczywiście, musiałam sobie te elektroniczne na piechotę wszystkie przejrzeć. Ale teraz już tylko dopisywać będę - o ile ktoś "mądry" znowu rubryczek nie pozmienia, co nie jest niemożliwe, jak widać. Najwyraźniej inne dokumenty (kasety) to już przeżytek i w szkołach ma ich po prostu już nie być!
Nie mam pojęcia, czy moja droga rozumowania jest słuszna, ale instrukcji żadnej nie ma - przynajmniej w mojej szkole.

Betka2

czwartek 15 sty 2015, 09:25

Dokładnie taki sam wykaz dostałam od sekretarki do uzupełnienia, tylko nie chciało się jej dokładnie przepisywać i skróciła sobie wyraz "audiowizualne" do "audio" i stąd powstało całe nieporozumienie z tymi dokumentami dźwiękowymi i audio. A tak nawiasem mówiąc, to strasznie "wydumany" ten podział, nie sądzicie? :roll:

Betka2

środa 21 sty 2015, 13:11

Dzisiaj dostałam nowe polecenie do SIO: podać liczbę uczniów, którzy wypożyczyli z biblioteki chociaż jedną książkę w roku KALENDARZOWYM. Ha! Konia z rzędem temu, kto jest to w stanie policzyć!

bomila

czwartek 22 sty 2015, 10:32

Nie wiem, na podstawie czego taki wymóg dostałaś. Jak oglądałam (osobiście naocznie) było tylko pytanie o czytelników z konkretnych przedziałów wiekowych. Może ktoś sobie tak zinterpretował. Niech Ci pokażą rubryczki!

Betka2

czwartek 22 sty 2015, 14:54

Cytuję z okólnika dostarczonego przez MEN: " Należy przekazać dane o liczbie korzystających z biblioteki szkolnej. Aby to zrobić wybieramy kategorię wiekową oraz liczbę osób, które wypożyczyły co najmniej jedną książkę w okresie sprawozdawczym (czyli w ciągu ostatniego roku kalendarzowego). Koniec cytatu. :D

Dorota79

czwartek 07 sty 2016, 13:25

Powiedzcie mi, czy w Molu można sprawdzić liczbę czytelników, czy trzeba ręcznie liczyć?

czarnuszka

czwartek 07 sty 2016, 13:48

Można w Molu. Ja mam Mol Optivum. Statystyka- ilości - i masz czytelników i ile uczniów jest w klasie i w szkole.

Ale ja do teraz nie wiem czy prawidłowo liczę. Nie jestem pewna czy dobrze odczytałam co autor miał na myśli pisząc instrukcję.

Mańka

piątek 08 sty 2016, 00:02

Mam dokładnie ten sam problem z SIO. Czy dobrze rozumiem ten podział poniżej?
Książki w formacie tekstowym - ebooki
Książki w formacie dźwiękowym - audiobooki, słuchowiska, nagrania muzyczne
Książki w formacie audiowizualnym - filmy, animacje
Dokumenty elektroniczne o dostępie lokalnym (dostępne w sieci lokalnej (LAN) - ????
Sieciowe zasoby elektroniczne - ?????

Gdzie włączyć programy komputerowe, w tym do tablicy interaktywnej, na nośnikach CD?

Kompletne zestawy podręczników do poszczególnych klas ????

Przykład: Nasz Elementarz Kl. 1 SP skalda się z 4 części i jest jeszcze książka do angielskiego. Na stanie mam:
42 szt cz.1
42 szt cz.2
34 szt cz.3
34 szt. cz.4 (dla cz.3 i 4 nie ma jeszcze uzupełnienia brakujących egzemplarzy na ten rok szkolny ze względu na większą liczbę uczniów w kl. 1 , niż w roku poprzednim)
40 szt - książka do j. angielskiego
Jak wpisać liczbę kompletnych zestawów podręczników do klasy 1?

biblio8

piątek 08 sty 2016, 09:03

Witam, mam problem z danymi do SIO. W kilku punktach nie posiadam nic, np.:
L. dokumentów elektronicznych o dostępie lokalnym,
L. sieciowych zasobów elektronicznych,
L. materiałów zdigitalizowanych przez bibliotekę,
Podobno nie można wpisać "0" lub "brak".
Co z tym fantem zrobić?
Pozdrawiam :roll:

Dorota79

piątek 08 sty 2016, 09:28

czarnuszka pisze:Można w Molu. Ja mam Mol Optivum. Statystyka- ilości - i masz czytelników i ile uczniów jest w klasie i w szkole.

Ale ja do teraz nie wiem czy prawidłowo liczę. Nie jestem pewna czy dobrze odczytałam co autor miał na myśli pisząc instrukcję.
Wielkie dzięki. Zapytam jeszcze - a czy mogę bez liczenia ręcznego sprawdzić gdzieś w Molu, ile mam dokumentów elektronicznych, ile filmowych, a ile dźwiękowych? Chodzi o liczbę.

czarnuszka

piątek 08 sty 2016, 10:08

Mam w molu każdy dokument w osobnej księdze inwentarzowej CD audio, CD Video i CD ROM, oprócz tego w opisach, nadałam hasła przedmiotowe - dokument elektroniczny, dokument dźwiękowy i dokument filmowy i w ten sposób liczę ile mam czegoś.

Podałam już sekretarce, ale jak czytam wasze posty to jednak chyba źle prawie wszystko liczę, podręczniki podałam wszystkie jakie mam a nie w kompletach, i też nie wiem czy to mają być tylko pełne komplety??!!

Dorota79

piątek 08 sty 2016, 10:31

A ja mam wszystko w jednej księdze w Molu. A zbiorów specjalnych ogółem mam blisko 500 sztuk. Stąd pytanie - czy dalej wrzucać wszystko do jednego worka, czy coś z tym zrobić? Pytanie tylko - co zrobić i jak to zrobić? Bo wpisywanie wszystkiego od początku do kilku różnych ksiąg wcale a wcale mi się nie uśmiecha :?

halinah

niedziela 10 sty 2016, 18:50

W MOLu możesz założyć księgi dla poszczególnych rodzajów zbiorów. Opisy masz już w bazie, żeby Ci nie "zginęły" podczas ubytkowania w księdze głównej - najpierw nadaj np. filmowi numer inw. nowoutworzonej księgi (np. dok. filmowe), a potem zubytkuj go w księdze głównej.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”