maruda

Re: Biblioteki szkolne w Narodowym Programie Rozw. Czytelnic

czwartek 12 lut 2015, 22:26

Witam,
czytam, czytam poprzednie Państwa posty i zgadzam się, że fajnie będzie mieć te kilkadziesiąt złotych więcej na zakup nowości, chociaż mojej biblioteki nie będzie to dotyczyło - gimnazjum.
Jednakże popieram koleżanki i kolegów, którzy sceptycznie podchodzą do tych pieniędzy. Mam obraz biblioteki szkoły podstawowej w mojej miejscowości i powiem, że ta suma jest kroplą w morzu, aby odrobić wieloletnie zaległości w zakupach książek dla dzieci. Co roku proszę uczniów, aby składali na kartkach swoje preferencje czytelnicze, a ja w miarę możliwości je kupuję. Są to oczywiście nowości wydawnicze, ale jak sami wiecie ceny tych książek są dosyć wysokie, nawet wybierając promocje i inne możliwości tańszego zakupu. Ile można zakupić książek - nowości wydawniczych za 1500 zł? Chyba niewiele.
Każdego roku dostaję z budżetu szkoły ok. 7 tys. na zakup książek, z czego połowę wydaję na nowości wydawnicze zgłaszane przez uczniów i nie jest to zadowalająca liczba nowości według uczniów.
Myślę, że MEN nie do końca rozpoznało zapotrzebowania bibliotek szkolnych, skoro oparło się o takie kwoty.

Anna

piątek 13 lut 2015, 09:45

Maruda to ty jesteś szcześliwa bibliotekarka z taką roczną kwotą na wydatki. Ja takich pieniędzy nie widziałam od 6 lat. Tzn. widzę je na papierze przy planowaniu budżetu szkoły i na tym się kończy.

Margorzeta

piątek 13 lut 2015, 13:12

ekhm, ja właśnie żebrzę o 300 zł na nowości... A rok temu zrobiłam listę nut do kupienia na około 5 tysięcy, może w tegorocznym budżecie się uda, ale już mam zapowiedziane, że na pewno nie wszystko. Kupiono w zeszłym roku roku jakieś płyty do przyrody, prenumerata jednego czasopisma zarządzona przez p. dyrektor, słowniki owszem, ale na zwykłe książki (nie lektury) to mam rocznie kilka stówek, reszta dary od nauczycieli czy uczniów, uciułane w konkursach.

bogna3

piątek 13 lut 2015, 19:44

maruda pisze:Witam,

Myślę, że MEN nie do końca rozpoznało zapotrzebowania bibliotek szkolnych, skoro oparło się o takie kwoty.
Słuszne spostrzeżenie. Marne 1000zł i jeszcze jakie wymagania. Jak dobrze zrozumiałam to lekcje biblioteczne - wskaźnik x2 na oddział. U nas 32 odziały czyli 64? Ciekawe kiedy to zrealizuję. Może należy wrócić do lekcji bibliotecz. w siatce godzin? Nie moge natomiast przetrawic tego, że nakazuje się nam konsultować zakupy z b.publiczną. Dla jasnosci dodam, że pracuja tam moje koleżanki (kiedyś przez rok też pracowałam w publicznej) i współpracujemy ze sobą. Chodzi mi jednak o zasadę - dlaczego nas zmusza MEN, a ich ministerstwo nie nakazuje im konsultowania z nami co mają kupić.
Oczywiście (z mieszanymi uczuciami) wezmę udział w tym tanim projekcie, bo dobre i parę groszy i niechcę, by posądzono nas o lenistwo, że były pieniadze, a b. szkolni nie byli zbytnio zainteresowani. Z drugiej jednak strony boję sie, żeby tam w ministerstwie nie odebrali tego tak, że nawet marna kasa nas zadowoli i będą się chwalić przed wyborami czego to nie zrobili dla poprawy funcjonowania bibliotek ku uciesze dzieci i społeczności lokalnej.
Proszę nie mysleć, że marudzę tyklo na tym forum. Parę dni temu napisałam stosowny komentarz do tego projektu na podany wyżej przez pana Redaktora link. Zachęcam do wyrażania swoich opinii, może zaczną nas w końcu traktować poważnie.

Milena

sobota 14 lut 2015, 20:55

Dla mnie tego typu warunki byłyby do przyjęcia, jeśli pieniądze na książki chciałaby nam przekazać jakaś fundacja, wydawnictwo lub tp. Ale MEN? Przecież to MEN powinien się o nas troszczyć. Przepraszam, ale mnie ten program zwyczajnie obraża. Najpierw doprowadza się do sytuacji, że biblioteki są głodne książek, a potem żeby dostać cokolwiek, musimy po to uklęknąć. Z drugiej strony jeśli nie skorzystamy z tej "wspaniałej" oferty to dostaniemy po głowie od dyrekcji, rodziców, OP... . To jest szantaż emocjonalny! Ja się z tym bardzo źle czuję.

bogna3

niedziela 22 mar 2015, 11:18

Tak w kwestii czysto formalnej zapytam czy ktoś dostał jakieś wytyczne od op czy dyrekcji w sprawie udziału w tym pożal się Boże programie.
Wedle projektu harmonogram obejmował m.in. (wklejam 3 pierwsze punkty)

,, 1. Poinformowanie organów prowadzących szkoły przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania o programie rządowym i sposobie jego realizacji. - do dnia 28 lutego 2015 r.

2. Złożenie przez dyrektorów szkół wniosków do organów prowadzących o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej. - do dnia 30 kwietnia 2015 r.

3. Złożenie przez organy prowadzące szkoły, będące jednostkami samorządu terytorialnego, osobami prawnymi innymi niż jednostki samorządu terytorialnego lub osobami fizycznymi, wniosków do wojewodów o udzielenie wsparcia finansowego. - do dnia 29 maja 2015 r.

Augustowianka

poniedziałek 23 mar 2015, 09:30

Nie mam, ale nie zamierzam czekać, biorę sprawę we własne ręce i już za chwilę piszę wniosek do organu prowadzącego w imieniu swojego dyrektora i poproszę dyrektora o podpis. Jeśli bibliotekarze sami się tym nie zajmą, to marne szanse na te obiecane pieniądze z MEN.

ksanna

poniedziałek 23 mar 2015, 10:33

za chwilę piszę wniosek do organu prowadzącego w imieniu swojego dyrektora
Czy masz gotowy wzór wniosku czy piszesz sama? Pozdrawiam :)

Augustowianka

poniedziałek 23 mar 2015, 10:42

Piszę sama. Znalazłam tylko takie wytyczne MEN:
1. Wniosek dyrektora szkoły do organu prowadzącego o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej, powinien zawierać następujące
dane dotyczące szkoły:
1) nazwę i adres szkoły;
2) liczbę uczniów;
3) zwięzły opis dotyczący aktualnego wyposażenia biblioteki szkolnej
4) kalkulację kosztów zakupu książek;
5) wnioskowaną kwotę wsparcia finansowego na zakup książek.

fiori
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 23 mar 2015, 11:16

Moja dyrektorka otrzymała maila z UM 30 stycznia, z informacją o działaniach MEN i o projekcie
Ostatni fragment: Proszę o zapoznanie się z nim (tu link do strony, MEN przyp. mój) oraz o zweryfikowanie ewentualnych potrzeb zakresie tego programu.
O kolejnych krokach będą Państwo informowani przez Wydział Edukacji.

Nie wiem, czy tak jak Ty, mogę sama pisać, jak wyrażnie stoi napisane, żeby się nie wyrywac przed szereg.
Pytałam przed chwilą dyrekcję, nikt nic... :roll:

ksanna

poniedziałek 23 mar 2015, 11:29

Augustowianko, bardzo dziękuję :)

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 23 mar 2015, 15:48

Radzę nie wpadać w panikę. Projekt rozporządzenia w sprawie programu "Książki naszych marzeń" kończy etap podsumowywania uwag. Dopiero wtedy projekt trafi pod obrady rządu i ewentualnie zostanie uchwalony. Więc żadne konkrety do organów prowadzących jeszcze nie mogły dotrzeć. Bo formalnie program jeszcze nie jest zatwierdzony. Mogą się zmienić zarówno zapisy dotyczące warunków przyznania pieniędzy (bo w uwagach to postulowano), jak i terminy (bo jest opóźnienie). Ale oczywiście rękę na pulsie trzeba trzymać i być przygotowanym do złożenia dokumentów.

bibliotekaop

czwartek 09 kwie 2015, 10:17

W najnowszej Bibliotece w szkole jest artykuł o składaniu wniosków do Organu Prowadzącego. Czy w waszych szkołach już się coś dzieje w tym kierunku?

Andrzelika

piątek 10 kwie 2015, 11:12

Napisałam dzisiaj do MEN w w/w sprawie samego programu i wzorów wniosków. Czekam na odpowiedź, jak będę coś wiedziała na pewno podzielę się z Wami. Jak dotąd nie ma żadnej informacji, że można już je składać i skąd wziąć wzór. Nasz Organ nic w tej sprawie nie wie i nie otrzymał żadnej informacji z MEN, więc na pewno jest jeszcze jako projekt. Tylko czas nagli bo do końca kwietnia musimy się wyrobić z napisaniem wniosku i dostarczeniem go do Organu.

Andrzelika

poniedziałek 13 kwie 2015, 19:24

Otrzymałam dzisiaj informację zwrotną od MEN cyt. "program jeszcze nie został przyjęty przez Radę Ministrów".

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”