maria_b

Re: Ubytkowanie w programie MOL Optivum

wtorek 31 mar 2015, 09:29

Dzień dobry wszystkim :)
Wpisałam wszystkie ubytki w/g metody Kate. Pora przystąpić do ubytkowania. Jak to zrobić? Zacząć od najstarszej księgi i numerować od 1 (niezależnie od nadanego w protokole numeru ubytku)? Jakie macie doświadczenia w tej kwestii.

Maria
Kontakt: Strona WWW

wtorek 31 mar 2015, 13:42

Ja zaczęłam od pierwszej (najstarszej księgi).

halinah

środa 01 kwie 2015, 09:11

A ja wprowadzam według protokołów ubytków - przy okazji zaznaczam wszystkie nieścisłości (podwójnie wykreślone, źle wpisana wartość ubytku), żeby mieć dane do protokołu dla księgowej, w którym uaktualniona będzie wartość księgozbioru (mam ok. 15000 ubytków).

maria_b

środa 01 kwie 2015, 21:24

Mario i Halinah, dziękuję.

maria_b

środa 08 kwie 2015, 21:02

Pełna energii przystąpiłam dzisiaj do ubytkowania :) zaczynając od 1.
Po wprowadzeniu kilku ubytków zaczęły się schody :(
Jeżeli w dacie odpisu figuruje rok np. 1951 to Mol wyświetla komunikat, że egzemplarz nie mógł został ubytkowany. :shock: Muszę wpisać np. 2000 rok, a potem otworzyć osobne okno (wyświetlające ubytki) i tam poprawiać datę na tę z księgi.
Czy ktoś może mi to wyjaśnić?

halinah

czwartek 09 kwie 2015, 08:01

Nie miałam takich problemów. Ubytkując, nie zmieniam daty ubytkowania, zostaje bieżąca. To w sumie nie ma znaczenia.

Aqa

czwartek 09 kwie 2015, 08:40

Ja też nie zajmowałam się czymś takim, celu nie widzę. Samo wpisywanie retorospektywnie wiąże się z: ustawieniem daty wpisywania -przed denominacją /i tylko to ma znaczenie/ i po niej, ubytkowanie wiąże się z nadaniem przez program komputerowy nowych numerów ubytkowania. Nadal- do tego okresu sprzed komputeryzacji, źródłem danych są księgi inwentarzowe papierowe, do których wpisywano dane.
Po komputeryzacji źródłem danych jest program komputerowy i wydruki.

maria_b

czwartek 09 kwie 2015, 09:03

Dziękuję. Ocaliłyście moje zdrowie psychiczne :D :D
Miłego dnia :D

urania1

poniedziałek 18 sty 2016, 11:24

Witam, mam pytanie w sprawie ubytków. Wprowadzam wszystkie książki do MOLA (póki co końca nie widać), ale muszę zabrać się do ubytkowania - nie mam w MOLu jeszcze ubytków (planuję je na koniec zrobić, jest ich niedużo), więc zostaje mi póki co ręczne ubytkownie. Problem jednak polega na tym, że w bibliotece jest osobna księga na zbiory audiowizualne i tam poczyniono ubytki, wprowadzone przy okazji ubytków w księdze głównej (książki były z płytami, ale wpisanymi do AW - numery są więc kolejne, nie osobne dla każdej z ksiąg. Ubytków jest zaledwie kilka, ale robi się bałagan. Czy macie radę jak z tego wybrnąć? Chciałabym nowe ubytki robić już po uporządkowaniu sprawy.

Maria
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 18 sty 2016, 18:19

Ja robiłam podobnie, w pierwszej kolejności wprowadzałam nowości i retrospektywnie wg ksiąg wszystkie zbiory (bez ubytków), ubytki kontynuowałam na papierze. Jak wprowadzasz do MOL-a to pewnie opracowujesz zgodnie z typami dokumentów, pewnie dla każdego typu masz odrębna księgę, ubytki w MOL- u również są przydzielone wg typów dokumentów, czyli ksiąg.
Kiedy wszystko wprowadziłam chciałam wprowadzić ostatni nr papierowego ubytku i kontynuować ubytkowanie w MOL-u, jednak nie było to możliwe ze względu na błędy, pominięcia itp. w rezultacie wprowadziłam wszystkie ubytki od początku wg ksiąg inwentarzowych do MOL-a. Uściślając, aby ubytkować retrospektywnie w MOL-u trzeba wprowadzić skrócony opis i egzemplarze z ksiąg inw. a potem ubytkować. Trochę to trwało, ale było warto, jednym kliknięciem mam w MOL-u ilościowy i wartościowy stan księgozbioru.

urania1

wtorek 19 sty 2016, 12:32

Dziękuję Ci, Mario. Też tak robię i upewniłaś mnie co do obranej drogi. Ważne, by mieć porządek i by nikt po mnie nie narzekał na bałagan :D

Masza

środa 21 gru 2016, 13:04

Dzień dobry.
Wprowadziłam ubytki wg metody Marii, czyli dla któregoś numeru wpisałam sumę ogólną ubytków. Chciałabym jednak zrobić skontrum komp., a wówczas tak przygotowane ubytki nie dadzą prawidłowego wyniku.
Wprowadzenie jednak ponowne ubytków da zmieniona wartość.
Jakieś pomysły?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”