Beksa

Skontrum zbiorów - prośba o pomoc.

niedziela 13 sty 2008, 20:41

Witam wszystkich,

Mam mały problem i mam nadzieje, ze doświadczeni forumowicze zechcą mi pomóc.
Jakiś czas temu przejęłam bibliotekę szkolną, nie podpisałam żadnego dokumentu, który stwierdziłby stan woluminów, itp. biblioteki, przejęłam ją na tzw. "słowo".

Muszę zrobić inwentaryzację biblioteki, a nigdy tego nie robiłam, Może ktoś mógłby mi napisać jak, krok po kroku, mam to zrobić.
Kolejnym problemem jest scontrum, którego nigdy nie robiłam, a przede mną również nikt tego nie robił (nie znalazłam dokumentów), także jak sami widzicie przejęłam "bajzel", z którego chciałabym wyjść. Pomocy.
Od czego zacząć, jak sobie to wszystko poukładać? Pracuje tam tylko 9 godzin tygodniowo, więc niezbyt wiele.
Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki i pomoc.
Z góry dziękuję.
Beksa

Malkontent

niedziela 13 sty 2008, 22:20

1.Wystąp do dyrektora o powołanie komisji skontrowej, w pracach której bedziesz uczestniczył ale nie powinieneś być jej członkiem.Pod żadnym pozorem nie daj się w robić w skontrum prowadzone w pojedynkę przez Ciebie...
2.Przygotuj dokumentację - arkusze skontrum, księgi inwentarzowe, rejestr ubytków.
3.Na arkuszach komisja nanosi książki wypozyczone, ubytki i po kolei ksiązki spisywane z półek.Półka po półce, ksiązka po książce.
4.W czasie inwentaryzacji BIBLIOTEKA JEST NIECZYNNA.Nie wypożyczasz ksiązek choćby się waliłoi paliło.Najlepiej takie skontrum zrobić w ferie.
5.Po spisaniu ksiegozbioru, prostujesz błędy (a pewnie będą) i robisz listę braków względnych.Przy okazji zastanów się nad wycofaniem książek zbednych, zniszczonych i nieaktualnych.Dlatego warto mieć w komisji ludzi, którzy mają o bibliotekach jakieś pojęcie.

Maria
Kontakt: Strona WWW

niedziela 13 sty 2008, 23:11

Szczegóły na temat skontrum znajdziesz tu: http://www.vulcan.pl/bibliotekarz/porad ... ntrum.html

Beksa

niedziela 13 sty 2008, 23:44

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam - inwentaryzacja to scontrum?
Bo mam spisać rzeczy, które są w bibliotece (regały, komputer, itp.) i stan ten podać do dyrekcji. Słyszałam, że powinnam mieć w bibliotece Księgę inwentaryzacyjną, a czegoś takiego nie ma (nie było wcześniej).

Bardzo dziękuję za pomoc.

Gość

poniedziałek 14 sty 2008, 00:01

skontrum dotyczy zbiorów bibliotecznych - zrób je tak jak w rozporządzeniu - postaraj się nie robić go sama, choć dobrze żebyś była w tym czasie w bibliotece - będziesz wiedziała co i jak.

wszelkiego typu meble, krzesełka, komputery itp. spisuje się o ile dobrze pamietam w inwentarzu szkoły, a w danej sali umieszcza się dodatkową kartkę z tym co masz na stanie sali - czyli np. 2 krzesła, drabina :) 6 regałów i biurko. To raczej nie należy do obowiązków bibliotekarza.
Powodzenia w nowej pracy :)

Aqa

poniedziałek 14 sty 2008, 11:04

Słuszne rady. Inwentaryzacja dotyczy materiałów innych niż zbiory- robi ją komisja powołana przez dyr. To owe krzesła, stoliki, komputery. A zbiory sprawdza się, kontroluje, porządkuje poprzez spis skontrum. Wszystko ca masz zapisane w księgach inwentarzowych biblioteki /książki, płyty, kasety.. co tam masz/. Moja uwaga do skontrum- bądź zawsze obecna, a i tak po spisie będziesz pewnie szukała w zbiorach źle naniesionych pozycji przez spieszących się n-li. Spisujący popełniają błędy, nam tez sie to zdarza.
W każdym razie w żadnym wypadku nie podpisuj jakiegokolwiek odbioru bez spisu, żadnej odpowiedzialności.
Inna sprawa- nanieś najpierw ubytki z ksiąg inwentarzowych, wtedy w trakcie spisu będziesz wiedziała co ewentualnie jest spisane a faktycznie jest w bibliotece. Odłóż na bok takie poz., po spisie podejmiesz z komisją decyzje co z tymi zbiorami.

Książniczka

poniedziałek 14 sty 2008, 11:16

Skontrum należy do bibliotekarza, a inwentaryzacja do kierownika administracyjnego odpowiedzialnego za wszelki sprzęt w szkole.Dlatego tego pierwszego musisz się podjąć( i to jak najszybciej), a to drugie niech wykona w Twojej obecności osoba kompetentna.Tak myślę.
"Śmiejmy się, bo życie jest śmiechu warte !"...

Beksa

poniedziałek 14 sty 2008, 18:04

Dziękuję za pomoc, bardzo, bardzo!

Życzę powodzenia.
Beksa

A.K.

wtorek 15 sty 2008, 20:56

Podejrzewam że jeśli jest to bajzel (a taki ja też przejęłam) może nie być księgi ubytków, dokumentów wpływów odpowiednio opisanych, katalogu bibliotecznego - mam nadzieję że jest księga inwentarzowa?! Jeśli tak jest a nie masz doświadczenia w pracy w bibliotece to czeka Cię ciężka praca. Propounję Ci wgryźć się poprzez fachową lekturę np. Nowe Vademecum nauczyciela bibliotekarza autorstwa Danuty Saniewskiej , portal http://www.vulcan.edu.pl/bibliotekarz/ i stare opracowanie dla bibliotekarzy szkolnych pani Białkowskiej "Biblioteka szkolna".

Jeśli chodzi o skontrum polecam artykuł z Biblioteki w Szkole nr 4 "Sposób na skontrum" i nr 11 z 2007 pt. "Skontrum z Exelem". W bardzo przystępny sposób krok po kroku opisano jak ułatwić sobie pracę ze skontrum.

Napisz może więcej: ile mniej więcej biblioteka liczy woluminów i czy posiada katalog kartkowy czy komputerowy czy może wcale go nie ma itp.

Pozdrawiam

Beksa

czwartek 21 lut 2008, 08:04

Witam,

W ramach tej inwentaryzacji (nikt mnie nie słuchał, jak mówiłam, co mam zrobić i dlaczego - kierowałam sie Waszymi uwagami) mam zrobić ewidencje zbiorów, czyli spisać książki zaczytane, nieaktualne, itp. Dostałam takie karty, na których zapisuję numer inwentarzowy, tytuł i autora i inne takie głupoty. Moje pytanie brzmi, co mam później zrobić, a dokładnie chodzi mi o dokumentacje - protokół, itp.
Na tej stronie, na której była mowa o scontrum, znalazłam kilka informacji, ale nie mogłam znaleźć wiadomości dotyczących dokumentacji.

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam,

Alinaku

czwartek 21 lut 2008, 10:49

Beksa, przepraszam za to pytanie, czy masz jakies przygotowanie zawodowe zwiazane z praca w bibliotece?

Maria
Kontakt: Strona WWW

czwartek 21 lut 2008, 11:39

Beksa pisze:Witam,

W ramach tej inwentaryzacji (nikt mnie nie słuchał, jak mówiłam, co mam zrobić i dlaczego - kierowałam sie Waszymi uwagami) mam zrobić ewidencje zbiorów, czyli spisać książki zaczytane, nieaktualne, itp. Dostałam takie karty, na których zapisuję numer inwentarzowy, tytuł i autora i inne takie głupoty. Moje pytanie brzmi, co mam później zrobić, a dokładnie chodzi mi o dokumentacje - protokół, itp.
Na tej stronie, na której była mowa o scontrum, znalazłam kilka informacji, ale nie mogłam znaleźć wiadomości dotyczących dokumentacji.

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam,
Pierwsza sprawa to taka, że skontrum w bibliotece nie robi się wg arkuszy inwentaryzacyjnych tylko skontrowych takich jak tu:
http://biblioteki.gropius.com.pl/biblio ... trum-b.jpg
Cała reszta odnośnie skontrum i dokumentacji jest tu:
http://www.vulcan.edu.pl/bibliotekarz/p ... um_01.html
http://www.vulcan.edu.pl/bibliotekarz/p ... um_02.html

Beksa

piątek 22 lut 2008, 11:13

Skończyłam studium bibliotekoznawstwa, ale zauważ, że ciężko po samej teorii odnaleźć sie w praktyce. Prawda?

boudika

środa 05 mar 2008, 18:25

Witam!
Od jakiegoś czasu namiętnie podczytuję to forum, a teraz postanowiłam zebrać się na odwagę i zadać pytanie, za którego trywialność :oops: z góry przepraszam doświadczoną bibliotekarską brać.
Jako że zawód bibliotekarza znam jedynie "teoretycznie" i nigdy nie widziałam wypełnionych arkuszy skontrum na oczy, więc po obejrzeniu tych czystych druków z linka podanego przez Marię, nabrałam wątpliwości:
czy w przypadku kolejnych tysięcy "jednostek" dopisuje się po prostu numer (1, 2, 3 itd) do tych już wydrukowanych na arkuszu ( i tym sposobem po dopisaniu 13 we wszystkich krateczkach otrzymujemy pozycje od nr 13 001 do 13 999)? Błagam, niech mi ktoś to wyjaśni, będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam

Gość

środa 05 mar 2008, 19:22

Arkusze numeruje sie kolejno w pozycji "arkusz kontroli nr ....". Można zaczynac numerację arkuszy od 0 - wtedy pierwszy arkusz zawierający numery inwentarzowe od 001 do 1000 miałby numer 0. Następne numery arkusza np. 1, 2 zawierające kolejne, następne "tysiące" książek wskazywałyby, który to jest tysiąc w danym arkuszu. A więc: "Arkusz kontroli nr 1 - zawierający numery inwentarzowe od 1001 do 2000. I tak dalej. Pozdrawiam. Helena

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”