Hanna

Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

wtorek 15 wrz 2015, 12:57

Uważam to za świetny pomysł. Można dać dzieciom wyobrażenie o książce i jej tematyce dawniej i dziś, jej funkcja i rola. Jak najbardziej jest to impreza czytelnicza.

Bedo

wtorek 15 wrz 2015, 14:42

Dzięki Haniu! Pozostaje mi jeszcze tylko przekonać dyrekcję. :roll: Bo ona raczej lubi pokazowe, medialne i duże imprezy. Na mój pomysł nie zareagowała entuzjastycznie :? Na bank wygoni mnie na imprezę na salę gimnastyczną. Pomocy! :wink:
A może by tak robić swoje ... i się cieszyć radością dzieci :?:

Marianna8

wtorek 15 wrz 2015, 17:18

Dziewczyny skąd można uzyskać informacje, czy szkoła zakwalifikowała się do programu? Niestety w Urzędzie mówią, że jeszcze nie wiadomo.

Sowa biblioteczna

wtorek 15 wrz 2015, 17:35

Odpowiedź dla bedo- z tego co wiem projekt edukacyjny powinien trwać dłuższy czas, składać się z kilku cyklicznych części, gdzie uczniowie pracują nad jakimś pomysłem, a nauczyciel nadzoruje ich pracę, wspiera. Zamierzam ten projekt robić na zajęciach Koła Miłośników Książek tzw. zajęcia karciane, gdzie uczniowie będą pracować nad swoimi ulubionymi książkami- raz praca pisemna, raz plastyczna, wyszukiwanie informacji o autorze itp.a wszystko będzie dotyczyć jednego wybranego tytułu przez uczniów- to tylko tak w zarysie, zobaczymy co z tego wyniknie.

Pozdrawiam:)

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

wtorek 15 wrz 2015, 17:41

Marianna8 pisze:skąd można uzyskać informacje, czy szkoła zakwalifikowała się do programu? Niestety w Urzędzie mówią, że jeszcze nie wiadomo.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów informację taką do publicznej wiadomości powinien podać wojewoda. Nie zawsze łatwo to znaleźć. Np. wojewoda dolnośląski podał tu: http://www.duw.pl/pl/urzad/programy/rza ... nquot.html, a wojewoda pomorski tu: http://www.kuratorium.gda.pl/pliki/Wyni ... marzen.pdf
Czasem podają kuratoria

patti
Kontakt: Strona WWW

środa 16 wrz 2015, 08:03

...a ktoś może wie, czy w Wielkopolsce już są wyniki? śledzę stronę kuratorium i wojewody - i na razie nic.. Chyba, że nie dojrzałam..

polokotka

środa 16 wrz 2015, 10:15

a wykaz w lubelskim ktoś znalazł? :?

dopisuję ;)
jakby kogoś interesowało - w piątek na stronie kuratorium lubelskiego zamieszczono wykaz organów prowadzących, które otrzymały dofinansowanie i kwoty na całą gminę
http://www.kuratorium.lublin.pl/?akc=ak ... =53&ms=108
teraz to chyba trzeba OP atakować ;)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 28 wrz 2015, 10:02 przez polokotka, łącznie zmieniany 1 raz.

Waria

środa 16 wrz 2015, 11:31

kard pisze: Od połowy poprzedniego roku szkolnego udało mi się przeforsować codzienne, głośne czytanie we wszystkich klasach szkoły podstawowej na rozpoczęcie każdego dnia nauki (walczyłam o to od kilku lat, opór był ogromny). Powoli wzrasta liczba osób, zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli, dostrzegających korzyści z tego wynikające.
\
chylę czoła, jak Ty to zrobiłas ??bo u mnie zawsze to umiera, n-le tłumaczą się znanymi nam sloganami

Anna

środa 16 wrz 2015, 13:10

Też robiłam czytanie w klasach. Byli nauczyciele, którzy się dostosowali bez zachwytu, byli bardzo zadowoleni pomysłem ale też byli tacy, którzy torpedowali pomysł. Nic na to nie poradzisz. Mam zamiar powtórzyć w tymroku traktując jak projekt.
Wiem, że tak naprawdę projekt to coś innego ale patrząc na wyjaśnienia p. Berdzik zupełnie im to pasuje. Natomiast nie wiem czy projekt realizowany na kole wystarczy bo miał być on realizowany w każdej klasie.

kard

środa 16 wrz 2015, 14:41

Jak pisałam wyżej, od kilku lat zabiegałam o czytanie każdego dnia. Najpierw rozmawiałam z dyrekcją, ponieważ musi być nadzór takiej akcji, inaczej to prędzej czy później rozleci się. Pierwszy raz podjęłam próbę, kiedy kilka lat temu Biblioteka w Szkole zamieściła na swoich łamach list skierowany do dyrektorów szkół oraz nauczycieli z prośbą o przeczytanie go na konferencji. List dotyczył korzyści wypływających z głośnego, codziennego czytania w klasach oraz przybliżał zasady, rozmiar oraz wyniki badań w szkołach, które przystąpiły do akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". Wtedy niestety nie załapało, ale ziarno zostało rzucone. Wciąż nawiązywałam do tego, ale nic, poza incydentalnym czytaniem, się nie działo.
Na poważnie do tematu wróciłam pół roku temu, po pierwszym semestrze. W pierwszej kolejności stworzyłam lobby. Pozyskałam do pomysłu odpowiednie osoby, tzn. choć częściowo przekonane do tego pomysłu, mające jednocześnie "posłuch" u dyrekcji, cenione, z silną pozycją. Przygotowani, ponownie udaliśmy się do Pani Dyrektor, która tym razem bardziej aktywnie podeszła do tematu. Niestety, konieczna jest presja w stosunku do nauczycieli, którzy faktycznie często albo nie są przekonani, sami nie czytają wiele, tkwią w schematach myślowych oraz działaniowych, ogólnie są niechętni. Wciąż były argumenty dotyczące straty czasu. Wystarczy użyć argumentów, które podają organizatorzy akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". One mówią same za siebie, ale najważniejsza jest współpraca z dyrekcja, presja zwierzchnika, działanie zespołowe, nie jednostkowe. Poza tym sformułowanie hasła "Mądra Szkoła Czyta Dzieciom" bardzo się przydał. Na początku był "sabotaż" najbardziej niechętnych nauczycieli. Niektórzy nie czytali, niektórzy przeczytali pół strony i kończyli, nie muszę oczywiście tego komentować, każdy wie, co o tym można myśleć. Zapomniałam dodać, że wszystko zostało zaprotokołowanie, na koniec roku dyrekcja zarządziła ankietę wśród uczniów, która pokazała stan rzeczy, ponadto wykazał duże zainteresowanie dzieci kontynuacją. Na pierwszej konferencji tego roku szkolnego wróciliśmy do tematu (trudno nie wrócić, skoro zapisało się we wnioskach końcowych). Co więcej, koleżanki polonistki z gimnazjum zaproponowały, aby od tego roku szkolnego zacząć czytać również w pierwszych gimnazjum z tendencją rozwojową. Akcja już trwa, wiele wskazuje na to, że będzie przebiegać lepiej niż ubiegłego roku. Wciąż trzeba być czujnym, monitorować to, koordynować, szukać naprawdę ciekawych, odpowiednich książek, wracać do tematu w sprawozdaniach, punktować korzyści, uwzględniać we wnioskach. U nas sprawozdania czytane są głośno. Wow, ale się rozpisałam Na koniec wrócę do najważniejszego - stworzenie mocnego lobby i wspólna praca nad dyrekcją w kuluarach. Akcja codziennego czytania dzieciom przez nauczycieli jest moim zdaniem nie do przecenienia. :D :lol: :P :!: :!: :!: Pozdrawiam

Bedo

środa 16 wrz 2015, 14:54

Również uchylam czoła zzzzzazdością... Wiesz czago chcesz i dobrze ci to wyszło!

bibliofil

czwartek 17 wrz 2015, 09:25

Ja dla własnej wygody sporządziłam sobie plan na pierwszy semestr. Dołączyłam go do planu pracy biblioteki.
REALIZACJA PROGRAMU MEN „KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ” W I SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
HARMONOGRAM
WRZESIEŃ:
- Spotkania z uczniami z różnych klas I-VI i rozmowy na temat książek, które polecają do czytania i które warto zakupić do szkolnej biblioteki.
- Współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną.
*Przeglądanie internetowego katalogu biblioteki miejskiej w celu skonsultowania zakupów książkowych dla szkoły.
* Zapoznanie się z przybliżonym harmonogramem imprez czytelniczych organizowanych w tym roku przez bibliotekę miejską .
- Udział w akcji „Czytam sobie w bibliotece” zorganizowanej przez bibliotekę miejską. Akcja promująca czytelnictwo wśród uczniów klas 1-3 (różne terminy dla różnych klas)
- Przeglądanie ofert wydawniczych polskich wydawnictw, konsultacje z przedstawicielami wydawnictw, składanie części zamówień.
- Rozpoczęcie projektu „Pisarze dla Jedynki”
- Rozpoczęcie projektu czytelniczego „Momo, czyli opowieść o czasie”.
PAŹDZIERNIK:
- Organizacja Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych:
* Konkursy literackie dla uczniów klas 4-6.
* Konkursy plastyczne dla uczniów klas 1-3
* Cała Polska Czyta Dzieciom
* Kiermasz książek
- Uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. (14 X 2015 r.)
- „Na tropach Smoka Wawelskiego. Rozwiązanie historycznej zagadki”. Spotkanie promujące czytelnictwo zorganizowane w bibliotece miejskiej.
- Zakończenie projektu czytelniczego „Momo, czyli opowieść o czasie”.
- Wyjazd na 19 Targi Książki do Krakowa (22 lub 23 X 2015 r.)
LISTOPAD:
- Zakończenie projektu „Pisarze dla Jedynki”
- Organizacja akcji Cała Polska Czyta Dzieciom (literatura patriotyczna).
- Wystawa książek dla dzieci o tematyce wojennej.
- Rozpoczęcie i sfinalizowanie projektu czytelniczo- plastycznego „Chcę być detektywem” Akcja dla uczniów klas 1-3 zapisanych na szkolną świetlicę.
- „Wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci” list otwarty do rodziców przedstawiony na szkolnym zebraniu.
GRUDZIEŃ:
- Rozpoczęcie i sfinalizowanie projektu czytelniczego „Święta z książką”. Akcja dla uczniów klas 1-3 zapisanych na szkolną świetlicę.
- „Książka dobra szczególnie na święta”. Wystawa książek proponowanych uczniom do czytania podczas przerwy świątecznej.
- Dostosowanie organizacji pracy biblioteki do potrzeb uczniów poprzez umożliwienie im wypożyczania książek na okres przerwy świąteczno- noworocznej.
STYCZEŃ:
- Dostosowanie organizacji pracy biblioteki do potrzeb uczniów poprzez umożliwienie wypożyczania książek na okres ferii.

*W trakcie I i II semestru wychowawcy klas 0-3 i nauczyciele poloniści w klasach 4-6 zrealizują na każdy oddział po minimum jednej lekcji metodą projektu. Harmonogram lekcji realizowany będzie według ich rozkładów materiałów i potrzeb. Wgląd w tematykę, konspekty i dokumentacja będą dostępne po zakończeniu realizacji programu „Książki naszych marzeń”.

A to druga wersja dopasowana do poszczególnych wytycznych MEN:

Realizacja programu MEN „Książki naszych marzeń”
rok szkolny 2015/2016
I) Podjęcie przez szkoły współpracy z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi, obejmujące:
1) konsultowanie planowanych zakupów książek (wrzesień);
2) wymianę informacji o imprezach promujących czytelnictwo (wrzesień);
II) zorganizowanie co najmniej 2 wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów:
1. plebiscyt czytelniczy (wrzesień);
2. akcja „Czytam sobie w bibliotece” przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną (wrzesień);
3. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych i towarzyszące mu konkursy i akcje (październik);
4. kiermasze książek (październik i maj);
5. spotkanie czytelnicze w Miejskiej Bibliotece Publicznej: „Na tropach Smoka Wawelskiego. Rozwiązanie historycznej zagadki” (październik)
6. uroczyste pasowanie uczniów klas 1 na czytelników (październik);
7. wyjazd na 19 Targi Książki w Krakowie i towarzyszące temu spotkania z pisarzami (październik)
8. Wystawy tematyczne (listopad, grudzień)
9. Tydzień Bibliotek i towarzyszące mu konkursy i akcje (maj)
10. Bookcrossing (czerwiec)
III) uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci :
1. list otwarty do rodziców przedstawiony na szkolnym zebraniu.
IV) zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej:
1. W trakcie I i II semestru wychowawcy klas 0-3 i nauczyciele poloniści w klasach 4-6 zrealizują na każdy oddział po minimum jednej lekcji metodą projektu. Harmonogram lekcji realizowany będzie według ich rozkładów materiałów i potrzeb. Wgląd w tematykę, konspekty i dokumentacja będą dostępne po zakończeniu realizacji programu „Książki naszych marzeń”.
2. Dodatkowo nauczyciel bibliotekarz będzie realizował zajęcia metodą projektu podczas pracy biblioteki szkolnej i godzin KN (tematyka ustalona na okres I semestru):
- „Pisarze dla Jedynki” (wrzesień/listopad)
- „Momo, czyli opowieść o czasie” (wrzesień/październik)
- „Chcę być detektywem” (listopad)
- „Święta z książką” (grudzień)
V) dostosowanie organizacji pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich:
1. Dostosowanie organizacji pracy biblioteki do potrzeb uczniów poprzez umożliwienie im wypożyczania książek na okres przerwy świąteczno- noworocznej.
2. Dostosowanie organizacji pracy biblioteki do potrzeb uczniów poprzez umożliwienie wypożyczania książek na okres ferii.
3. Dostosowanie organizacji pracy biblioteki do potrzeb uczniów poprzez umożliwienie wypożyczania książek na okres wakacji (nie uwzględniamy uczniów kończących klasę 6 i odchodzących ze szkoły).

Może komuś się przyda :)
Pozdrawiam

Anna

czwartek 17 wrz 2015, 12:13

Oczywiście, że się przyda. Ja jeszcze siedzę w podręcznikach ale w domu zaczynam kombiować. Pytanie tak z ciekawości - co rozumiesz pod pojęciem konkurs literacki dla kl 4 - 6. Pytam bo mam z tym problem. Małe dzieci jeszvcze jakoś udaje się zmotywować. Do tej pory konkurs robiłam po lekcji tematycznej i jakoś przy pomocy wychowawców udawało się. Klasy 4-6 od kilku lat olewają. W tym roku robimy niby konkurs z nauczycielem plastyki. Niby konkurs bo tak naprawdę to będzie praca obowiązkowa. O gimnazjum nie wspomnę bo to już kompletne zero. W tym roku nie mam dla nich konkursu bo szkoda mojego czasu na wymyślanie. Może popełniam jakiś błąd, może tematy za trudne. Jak jest u was.
Ciągle mam obiekcje co do wypozyczania na lato. Zapisałaś, ze nie wypożycza się uczniom odchodzącym ze szkoły. Tylko w czerwcu takiej wiedzy nie mamy. U mnie 4 dzieci nie wróciło po wakacjach i nie oddało elementarza. Niby sekretariat był powiadomiony w czerwcu o braku zwrotu i wpłaty ale kto o tym pamiętał. Boję się, że dziecko a własciwie rodzice przeniosą dzieciaka w trakcie wakacji (od nas sporo dzieci odeszło i sporo przybyło przeniesionych z innych szkół ) i szukaj wiatru w polu. Mamy sporo dzieci obcokrajowców, pojawią się uchodźcy. Czy zapiszemy w regulaminie uchodźcom i obcokrajowcom na lato nie wypożyczamy? A to jest grupa uczniów, która po wakacjach często nie wraca.

bibliofil

czwartek 17 wrz 2015, 13:03

W przypadku uczniów kończących klasę 6 nie ma problemu, a z tymi, którzy nie wracają po wakacjach do swoich oddziałów to rzeczywiście różnie bywa.
U mnie w szkole zwroty lektur i innych książek zarządzam do połowy czerwca, elementarze ciut później, bo uczniowie jeszcze z nich korzystają. Elementarze ma obowiązek zebrać i sprawdzić wychowawca. Nie mam z tym problemu. Tak samo będzie w tym roku z książkami do klasy 2, a książki do klasy 4 zbierze i sprawdzi nauczyciel danego przedmiotu. Nie ma sensu obciążać tym wychowawców, ani biblioteki. I dopiero jak uzyskam zwrot książek od wszystkich uczniów, wówczas ostatnie 5 dni szkoły przeznaczam na wypożyczanie książek na wakacje.
Kilka razy zdarzyło mi się tak, ze uczeń otrzymywał świadectwo w lipcu gdy przyniósł książkę. Tej zasady trzymają się wszyscy wychowawcy u nas i oni pilnują uczniów, a jeśli trzeba to dzwonią do rodziców i proszą o doniesienie książek. Tak było w tym roku z dziewczynką, która wyjeżdżała do Anglii. Książkę przyniósł dziadek pod koniec czerwca.
Tylko kilka razy (a pracuję ponad 11 lat) zdarzyło mi się, że uczeń wypożyczył książkę i wyjechał i książka już do nas nie wróciła. Jeśli nie jest to droga książka, wówczas ze skromnych środków biblioteki ją odkupuję, kilka razy zdarzyło mi się, ze ktoś podarował nam dany egzemplarz i uzupełniłam brak. W skrajnych przypadkach czekam do inwentaryzacji i ją odpisuję jako zaginioną.

Ale tak naprawdę książki na wakacje przychodzą pożyczać tylko uczniowie, którzy faktycznie czytają, lubią to i jest to ich pasja. Jeśli ktoś w ciągu roku jest w bibliotece bo trzeba, bo pani organizuje lekcję albo głośne czytanie , to i po książkę na ferie lub wakacje nie przyjdzie.

Co do konkursów. Dla klas 4-6 organizuję konkursy literackie.
Trwają przez pierwszy tydzień MMBS i mają formę ustnych quizów. Zazwyczaj w takim konkursie bierze udział 10-20 osób. Bawimy się na przerwach. Ja zadaję zagadki związane z jakąś książką (w zeszłym roku tyły to :Harry Potter, komiksy Kajko i Kokosz oraz Asteriks i Obeliks, 5 wybranych mitów greckich i życie i twórczość naszego patrona: H. Sienkiewicza). Jeden dzień, jeden temat. Można było brać udział we wszystkich lub wybranych. Nagrodą dla zwycięzcy z każdego tematu był darmowy bilet do kina na dowolnie wybrany seans dla dzieci lub młodzieży (bilety ufundowało kino). Dla młodszych klas konkursy plastyczne, wspólne rysowanie na przerwach, zabawy itp.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”