betka25

Re: Książki naszych marzeń - jak realizuję wymagania program

piątek 13 maja 2016, 20:42

fiori pisze:
ania8462 pisze:Nawiązując do sprawozdania...jak bardzo wzrosła Wam liczba wypożyczeń?
U mnie średnio o prawie 4 na ucznia. Ale to z powodu podręczników :D
Czyli podręczniki też doliczamy do wypożyczeń? W sumie to logiczne, uczniowie z nich korzystają, a i my poświęcamy im dużo naszego czasu i energii.

fiori
Kontakt: Strona WWW

sobota 14 maja 2016, 09:22

betka25 pisze: Czyli podręczniki też doliczamy do wypożyczeń? W sumie to logiczne, uczniowie z nich korzystają, a i my poświęcamy im dużo naszego czasu i energii.
A wiesz jak "wyciąć" podręczniki z MOL-a? :roll:

EMT

niedziela 15 maja 2016, 16:31

U mnie takie "wycięcie" jest dosyć proste. Każda klasa pierwsza (bo to gimnazjum) otrzymywała 12 lub 11 podręczników na ucznia (różnica w tym, że niektóre mają w grupach hiszpański i niemiecki, a inne tylko jeden z tych języków). Wystarczy przemnożyć przez liczbę uczniów w klasie to 11 lub 12 (a klas pierwszych mamy jedenaście) i potem odjąć od ogólnej liczby wypożyczeń. Poza tym, żeby najaktywniejszych czytelników nie wykazywał mi MOL jako tych, co wypożyczali podręczniki - stworzyłam uczniom klas pierwszych po dwa konta - osobne dla podręczników i normalnych wypożyczeń.

ania8462

poniedziałek 16 maja 2016, 10:11

Bałam się że u mnie mało, bo średnio 2 na ucznia, ale jak doliczacie podręczniki to super, tez tak zrobię:)

bibliofil

wtorek 17 maja 2016, 08:43

wichrowe wzgórze pisze:Miałam 14 różnych form promujących czytelnictwo, a mogę wpisać tylko 2 :evil: To się zdenerwowałam
U mnie podobnie, mieliśmy bardzo dużo imprez, zresztą jak co roku, wytyczne MEN nie były dla nas niczym niezwykłym. Ja tylko w sprawozdaniu do dyrekcji wyszczególnię wszystkie, a w ministerialnym wpisze dwa.

Stokrotka07

wtorek 17 maja 2016, 08:54

Witam. Ja mam pytanie natury technicznej. Czy to sprawozdanie ma być w excelu? Trochę to dla mnie skomplikowane, bo nie jestem mocna w komputerach. Czy można sobie jakoś ułatwić pracę?

bibliofil

wtorek 17 maja 2016, 09:21

W pierwszych wytycznych MEN znalazł się taki punkt:
- zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.

Natomiast w umowie, którą przysłały mi panie z księgowości widnieje taki punkt, który MUSZĘ uwzględnić przy sprawozdaniu:
- liczba lekcji bibliotecznych połączonych z promocją książek zakupionych w ramach programu. I ani słowa o lekcjach metodą projektu.
A o tych lekcjach bibliotecznych znowu ani słowa w wytycznych MEN (przynajmniej nie dosłownie, bo przecież takie lekcje można by podciągnąć pod inny punkt i tak miałam to własnie zrobić.)

Ja lekcji projektowych mam mnóstwo, każdy z nauczycieli zrealizował minimum 1, a niektórzy byli na tyle kreatywni, że mają po 3-4. I mam nawet lekcje z przyrody czy historii w oparciu o książki z naszej szkolnej biblioteki. Ale w 100% są to lekcje w oparciu o stary księgozbiór.
Ja sama na zajęciach świetlicowych też zrealizowałam kilka projektów, a dodatkowo zawsze na zastępstwach starałam się organizować akcję Cała Polska Czyta Dzieciom z wykorzystaniem własnie nowych książek z programu. Tylko że tych lekcji z czytaniem nie mam przeprowadzonych w każdej klasie. Gdzie się trafiło zastępstwo, tam je zrealizowałam.

Czemu organ prowadzący żąda ode mnie informacji, których nie ma na formularzu sprawozdania ze strony MEN. Tak samo MEN nie podaje w sprawozdaniu, że należy wypisać ilość wypożyczeń przypadających na jeden nowy tytuł, a wg księgowych muszę to podać. Podobnie ze wzrostem czytelnictwa (to zresztą i tak zamierzałam ująć we wnioskach z realizacji programu). Ja to wszystko mogę napisać, wyliczyć, odnotować, nie w tym rzecz, ale to jest tworzenie dodatkowego sprawozdania, czyli znów papierologia i papierologia. Bo w sumie wyjdzie na to, że muszę organowi prowadzącemu przekazać sprawozdanie, które wezmę ze strony MEN i dodatkowo jeszcze muszę uwzględnić ich wytyczne, które mają w jakiejś umowie, a nie ma ich we wzorze ministerialnym.
Szok

A czy w tych lekcjach bibliotecznych, których żąda księgowa ja sobie mogę odnotować lekcje metodą projektu?

Jaulika

wtorek 17 maja 2016, 11:10

witam
A do kiedy trzeba oddać te sparawozdania?????
bo w umowie jest podany termin dla beneficjenta dotacji ze do 15 czerwca 2016 ale my pewno wcześniej musimy
:)

wichrowe wzgórze

wtorek 17 maja 2016, 11:24

mnie bez podręczników wzrosła średnia o 4 książki W nawiasie dopisałam, że nie doliczono podręczników

bibliofil

wtorek 17 maja 2016, 12:15

Jaulika pisze:witam
bo w umowie jest podany termin dla beneficjenta dotacji ze do 15 czerwca 2016 ale my pewno wcześniej musimy
Mi księgowa kazała zdać wszystko do 6 czerwca. Na 30 maja mam zamknąć np. statystyki czytelnicze.

KASIA

wtorek 17 maja 2016, 16:33

Drogie Koleżanki i Koledzy, a co piszecie jako odpowiedź na pytanie "czy przy zakupie książek brane były pod uwagę potrzeby uczniów niepełnosprawnych"?

bibliofil

wtorek 17 maja 2016, 17:04

KASIA pisze:Drogie Koleżanki i Koledzy, a co piszecie jako odpowiedź na pytanie "czy przy zakupie książek brane były pod uwagę potrzeby uczniów niepełnosprawnych"?
Ja piszę, że tak, że były brane, choć w zaleceniach MEN nie doczytałam się takich zaleceń (zapoznałam się z nimi przystępując do programu) i przy wyborze książek nie kierowałam się takim kryterium. Natomiast w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa informacja o dostosowaniu księgozbioru do potrzeb uczniów niepełnosprawnych pojawiła się już w wytycznych.
Akurat udało mi się zakupić sporo książek do nauki czytania dla klas 1-3, z obrazkami i dużymi literami i te właśnie pozycje podciągnę pod kategorię "dostosowanie do osób niepełnosprawnych". Mamy bowiem w szkole kilkoro dzieci niedowidzących (akurat w kl. 1-3) W podstawówce to prędzej przejdzie. Jesli załapię się w kolejnych latach do NPRC to zakupię audiobooki jako pomoc dla takowych uczniów.

KASIA

wtorek 17 maja 2016, 17:28

Dziękuję bibliofil za odpowiedź. Dostałam sprawozdanie do wypełnienia i jest też to pytanie. W NPRC tez mam zamiar kupić audiobooki :). Kupiłam też teraz sporo książek do nauki czytania, więc twoja podpowiedź bardzo mi się przyda :)

fiori
Kontakt: Strona WWW

wtorek 17 maja 2016, 17:46

Jaulika pisze:witam
OP powinien juz wszystkim rozesłać terminy. To do nich nalezy pierwszy krok. ALe napisz to sprawozdanie już teraz, bo potem, znając życie, będziesz musiała zrobic to na wczoraj.

Aneta74

środa 18 maja 2016, 11:53

Dzien dobry,
Siedzę nad sprawozdaniem i zastanawiam się nad kilkoma sprawami:
1. Wypełniacie to w Excelu?

2. Może późno, ale nurtuje mnie ten "projekt" (u mnie np. było to "5 minut dla ksiazki" na każdej lekcji wychowawczej, uczniowie mieli prezentować 1 ciekawą książkę) - pojawiają się bowiem określenia "lekcje projektowe". Czy jeśli w klasach I-III zrobiłam po jednej lekcji pod ogólnym hasłem "Jestem wynalazcą!", to czy mogę to potraktowac jako projekt?

I podpowiedź co do punktu o potrzebach osób niepełnosprawnych - ja kupiłam kilka audiobooków, więc to podciagnę sobie pod ten punkt, bo to świetna pomoc np. dla osób z dużymi wadami wzroku.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”