Pati

Ewidencja gratisów

czwartek 03 wrz 2015, 22:52

Jak zapisujecie gratisowe podręczniki? WSiP przekazał nam na oddzielnej fakturze dodatkowe darmowe 3 podręczniki do każdego tytułu za O zł do klas IV. Nie wiem już wpisywać je do księgi i z jaką ceną czy bez ceny? Oczywiście według słów dyrektorki ćwiczenia też mają być wprowadzone do księgi! Jest to podobno zgodne z ustawą o rachunkowości. O :mrgreen: padają mi ręce, co robić? Pati

Beata8

Re: Ewidencja gratisów

piątek 04 wrz 2015, 15:45

Ja otrzymałam z WSiP-u po 5 gratisów dla nauczycieli i ich nie wpisuję i nie pieczętuję, tylko zapisuję, kto wypożycza.
Ćwiczenia są dla uczniów bezzwrotne i bez pieczętowania i bez inwentaryzowania.

dankos
Kontakt: Strona WWW

piątek 04 wrz 2015, 16:14

U nas robimy podobnie jak @Beata8 napisała.
Li­tera­tura młodych jest jak młode wi­no. Cały smaczek w pierwszej fermentacji - Wacław Berent restauracja poznań

bogna3

piątek 04 wrz 2015, 17:07

Podręczniki są traktowane jak broszury i nie powiększają majątku szkoły. Wcale bym się tym nie przejmowała czy wpisane są te dodatkowe czy nie i tak po trzech latach idą na makulaturę.

Aqa

piątek 04 wrz 2015, 21:59

Chciałabym wreszcie zobaczyć te przepisy "o rachunkowości", które nakazują łamanie przepisów ewidencji w bibliotece szkolnej, wielu księgowych na nie się powołuje, ale czy ktoś to mógł gdzieś przeczytać?
Gratisy to gratisy, u nas były w oddzielnej fakturze, wszelkie cwiczenia ponad liczbę uczniów muszą być odesłane do wydawnictwa, zapłacić z dotacji można tylko za tyle, ilu jest uczniów." bo tak nakazuje SIO".
I tu też: czy ktoś widział to "co tak nakazuje SIO?" Ja nie. Nie rozumiem braku logiki wszystkich decydentów: liczba uczniów w czerwcu to tyle a tyle. Zatem tyle zamawiamy. Jeśli 1 IX liczba uczniów wynosi nie tyle a tyle, to i tak powinno się zapłacić za owe ćwiczenia, jednak nie jest to do przejscia z dyrekcjami i księgowymi. Z racji licznych odroczeń pierwszaków, tylko cudem nie wpisałam większej ilości ćwiczeń.

bomila

piątek 04 wrz 2015, 23:01

Ja gratisy wpisuję, tak jak pozostałe podręczniki. Mają przecież taką samą wartość. A dla nas - jedne i drugie są darami, bo dotacja celowa to też forma daru. Księgowej pod fakturę i dowód wydania gratisów podepnę potwierdzenie przekazania całości.

zakładka

wtorek 08 wrz 2015, 11:43

U mnie gratisy są dla nauczycieli i ich nie wpisuję. Wpisuję podręczniki, za które szkoła płaci, ćwiczenia odnotowuję ilość na klasę i potwierdzenie odbioru przez rodziców (oczywiście na liście zbiorczej podczas pierwszej wywiadówki).

Belcia

wtorek 08 wrz 2015, 18:26

Ale gratisy nie mogą iść dla nauczycieli, bo to moze być odczytane jako działanie korupcjogenne. Tak mi mówiono.
Też nie wiem co robić - wprowadzać te parę ćwiczeń na stan i wypożyczyć nauczycielom czy ... no właśnie, czy co?

fiori
Kontakt: Strona WWW

wtorek 08 wrz 2015, 19:21

A ja wpisałam gratisy. Do Ksiegi Broszur i Podrecznikow, jak wszystkie podręczniki. Przeciez to księga "nietrwała" i mozna do niej wpisac róznego rodzaju wydawnictwa - gratisy, nie gratisy, cuda wianki. W zaleznosci od potrzeb biblioteki.
Nie panikujmy z ta "korupcją" ;)

Karola

wtorek 08 wrz 2015, 20:07

Ja zrobiłam dokładnie tak samo jak fiori. Uważam, że musimy się po prostu kierować głównie "zdrowym rozsądkiem".

elkat1

piątek 11 wrz 2015, 11:35

Też mam te 'nieszczęsne' gratisy (pisałam o nich w ogólnym wątku o darmowych podręcznikach).
W jaki sposób je wyceniacie? Bo parę lat temu usłyszałam od księgowej, że nie może zaksięgować protokołu darów wycenionych na 0 zł.

Pati

niedziela 13 wrz 2015, 20:39

No właśnie, jak wycenić gratisy? Wpisać do księgi ich normalną cenę, taką jaką mają nie gratisy? To sugeruje nam nasza księgowa. A przy okazji ćwiczenia też są z dotacji? Część ćwiczeń mamy wycenioną,a niektóre tytuły w liczbie np. 65 egz. to gratisy. Można dostać kręćka. Pozdrawiam. Pati :cry:

elkat1

wtorek 15 wrz 2015, 13:26

Pati pisze:No właśnie, jak wycenić gratisy? Wpisać do księgi ich normalną cenę, taką jaką mają nie gratisy? To sugeruje nam nasza księgowa. A przy okazji ćwiczenia też są z dotacji? Część ćwiczeń mamy wycenioną,a niektóre tytuły w liczbie np. 65 egz. to gratisy. Można dostać kręćka. Pozdrawiam. Pati :cry:
Ćwiczeń na pewno nie wpisujesz do ksiąg inwentarzowych biblioteki. - są jednoroczne i przeznaczone dla ucznia.

Dorota79

piątek 09 paź 2015, 13:13

Nie chcąc tworzyć nowego tematu, zapytam tu. Gdzie wpisujecie repetytoria, testy egzaminacyjne - do księgi broszur i podręczników czy do inwentarza głównego? (Dodam, że szkoła płaci, a wartość z księgi broszur i podręczników nie jest wliczana do wartości księgozbioru).

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”