liryka

księga inwentarzowa - ratunku!

sobota 05 wrz 2015, 22:04

Serdecznie witam
Dopiero zaczynam pracę w bibliotece szkoły muzycznej i bardzo proszę o radę w kilku kwestiach, głównie prowadzenia księgi inwentarzowej:

a) do tej pory wszystkie zbiory (książki, nuty, płyty, kasety) w tej bibliotece były wpisywane do jednej księgi. W miejscu, gdzie wcześniej pracowałam do książek i zbiorów audiowizualnych były osobne księgi. Czy kontynuując prowadzenie jednej księgi dla wszystkich zbiorów popełnię duży błąd? A może lepiej rozdzielić zbiory? Tylko co wtedy zrobić z wcześniej wpisanymi zbiorami? Zubytkować np. płyty i kasety, wykreślić je z jednej księgi i wpisać do nowej? Zbiorów nie jest dużo - ok. 5 tys.

b) w księdze inwentarzowej np. "Elementarz muzyczny" zawarty na dwóch płytach CD (ale będący w jednym opakowaniu) wpisany jest pod jednym numerem inwentarzowych. Wydaje mi się, że każda płyta powinna mieś swój numer inw., że powinno się je potraktować jak np. "Lalkę" w 2 tomach.

c) a co jeżeli do książki dodane są 2 płyty CD (np. wersja audio książki, albo ścieżka dźwiękowa itp.) - do tej pory wpisywano je do księgi razem pod jednym numerem inwentarzowym np. "Elementarz muzyczny" + 2 CD (czyli trzy jednostki pod jednym numerem). Jak to robić poprawnie? W poprzedniej bibliotece książkę wpisywano do księgi inwentarz. księgozbioru z dopiskiem, że były 2 płyty, które zostały wpisane do księgi inwentarz. np. audiobooków pod. nr tym i tym.

Proszę podpowiedzcie mi, co z tymi fantami zrobić. Czy mam kontynuować ten sposób, który zastałam czy od teraz robić tak jak wydaje mi się prawidłowo, czy poprawiać to wszystko od początku.
Zaraz czeka mnie skontrum i aż strach się bać...

Aqa

Re: księga inwentarzowa - ratunku!

niedziela 06 wrz 2015, 12:29

Na dziś to nie ty odpowiadasz za sposób prowadzenia księgi. Skontrum da się zrobić, ponieważ zarówno księgozbiór główny- ksiązkowy, jak i zbiory specjalne - np. płyty, są majątkiem biblioteki, chociaż to oddzielne zbiory. Broszury i podręczniki nie są liczone do wartości ogólnej zbiorów, ale tych nie masz wpisanych razem z głównym, jak rozumiem.

Trzeba porozmawiać z dyrekcją, księgowością. Nie wiem jakie masz władze, jednak trzeba się przygotować z argumentami.
Można spisać protokół, jak było do tej pory, ustalić jak będzie dalej: od numeru, dnia.. tak i siak.
Najlepiej byłoby mieć program komputerowy, do którego być mogła wpisywać od ustalonej daty oddzielnie zbiory:
księgozbiór główny powinien być księgozbiorem głównym
zbiory specjalne powinny być w oddzielnym zbiorze
obywa zbiory są liczone do stanu finansowego biblioteki.
W programie komputerowym są możliwości dokładnej ewidencji rodzaju zbioru specjalnego.

W każdym razie ty sama nie możesz decydować o uporządkowaniu zbioru i innym rozpisaniu go.

liryka

poniedziałek 07 wrz 2015, 15:37

Decyzje o wszelkich działaniach w bibliotece dyrektor zostawił mi.
Do tej pory podręczniki też były wpisywane do księgi głównej. Księgi broszur nie znalazłam.
Można spisać protokół, jak było do tej pory, ustalić jak będzie dalej: od numeru, dnia.. tak i siak.
Czy po sporządzeniu takiego protokołu muszę założyć nowe księgi do obu typów zbiorów? Czy np. dla głównego księgozbioru mogę kontynuować na nowych warunkach tę starą?

A czy jest jakiś darmowy program komputerowy, który Pani by mi poleciła? Bo płatny odpada. Finanse nie pozwolą :(
I jeszcze jedno pytanie: czy w bibliotece szkoły muzycznej potrzebne są zobowiązania? Bo do tej pory tu nie było.

Aqa

poniedziałek 07 wrz 2015, 17:10

No cóż, spisałabym protokół zastanego faktu:
Protokół dotyczący uporządkowania stanu finansowo- księgowego księgozbioru oraz prowadzenia zbiorów biblioteki szkolnej.
do dnia.. /powiedzmy: 1 IX 2015/ księgozbiór był prowadzony ..w jednej księdze głównej bez rozróznienia rodzajów zbiorów. Stan finansowy księgozbioru na dzień 1 IX 2015: .... zł.
Od dnia... księgozbiór będzie prowadzony z rozróżnieniem rodzajów zbiorów: księgozbiór główny stanowią książki ..., w księgozbiorze broszur i podręczników znajdą się podręczniki oraz materiały określone w przepisach dotyczących bibliotekoznawstwa jako broszury, założona zostaje też księga zbiorów specjalnych, gdzie znajdą się zbiory, które nie są klasyfikowane do książek / płyty, kasety, nuty, mapy/.

Raczej bym nie wracała do zabawy w rozdzielani stanu poprzedniego. To rodzi za wiele problemów: materiały broszurowe nigdy nie powinny być liczone do stanu, a jeśli są razem, to były. Takich zbiorów bez protokołu nie można tak sobie wykreślić, przenosić. Protokół ubytkowania wymaga powoływania komisji... Masz czas na takie coś?

Nie znam darmowych programów w bibliotece, mam MOL Vulcan, ale przeszukaj forum, ktoś pisał na ten temat.
Co to są "zobowiązania" w szkole muzycznej? Chyba nie wiem, o czym piszesz, jak wyjaśnisz, pomyślę.

liryka

poniedziałek 07 wrz 2015, 18:01

Wcześniej pracowałam w bibliotece publicznej i tam zapisywani czytelnicy podpisywali (za niepełnoletnich podpisywali rodzice) druki, w których zobowiązywali się do przestrzegania regulaminu i pozwalali na wykorzystywanie danych osobowych do celów bibliotecznych. W przypadku rodziców chodziło oczywiście o przypilnowanie pociech w kwestii przestrzegania regulaminu. Nie wiem tylko czy w bibliotece szkolnej jest sens wprowadzania czegoś takiego.

Aqa

poniedziałek 07 wrz 2015, 21:50

AAA.. to takie coś w szkolnej nie istnieje, jest zbędne. Uczniowie są znani, mamy możliwość zgłaszania problemów wychowawcy lub samodzielnego wchodzenia do klas w ramach interwencji, mamy też możliwość kontaktu z rodzicami przez wychowawców. Każdy uczeń jest na terenie szkoły codziennie, gdzie i my jesteśmy.
Uczniów sami zapoznajemy z regulaminami.

liryka

wtorek 08 wrz 2015, 12:36

Serdecznie dziękuję za rady.

madabar

piątek 25 wrz 2015, 18:12

Zapytam w tym wątku ... Chociaż pracuję w bibliotece już kilka lat, nie miałem jeszcze przyjemności zakładać nowej księgi inwentarzowej (tradycyjnej, papierowej). Nadchodzi ten moment, że kończy się stara księga. Mam już nową, ale zgodnie z instrukcją trzeba jej strony przesznurować, związać itd. I tu moje pytanie, jak to robicie? ... Introligator, specjalny dziurkacz czy macie inne proste metody?

madabar

niedziela 27 wrz 2015, 19:58

Widzę teraz, przeglądając oferty sklepów internetowych z drukami dla bibliotek, że są w sprzedaży księgi inwentarzowe z kartami już przedziurkowanymi. Ja mam księgę zakupioną sporo lat temu (na zapas), ale dziurek "fabrycznych" nie posiada. Czy spotkaliście się z takim problemem, że trzeba samodzielnie to przedziurawić (czym? jak?)?

fiori
Kontakt: Strona WWW

niedziela 27 wrz 2015, 23:02

Ja zawsze miałam dziurkowane, ale mysle, ze jest to do załatwienia przy pomocy wiertarki. Poproś pana konserwatora, będzie wspominał do konca zycia, jak to nawiercał księgę w bibliotece... No i na pewno dobierze odpowiednie FI wiertła i poczuje sie rycerzem :)

Rokfor

czwartek 15 paź 2015, 09:52

Witam wszystkie Koleżanki i kolegów

Moja dyrekcja postawiła mnie przed następującym problemem. Chciałaby przejść z księgi inwentarzowej papierowej na taką sporządzaną w Wordzie. Czy ktoś może spotkał się z taką sytuacja? Czy to w ogóle jest dopuszczalne. Bo według mojej wiedzy to chyba nie. Ale wolałbym się upewnić.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Maria

czwartek 15 paź 2015, 18:08

Świadomość i wiedza dyrektorów rośnie... bez komentarza. Cóż w związku z tym, że nas nie obowiązuje zarządzenie MKiDZN to dyrektor może zarządzić wszystko nawet księgę inwentarz. w Wordzie, a jak juz bedziesz robił to radzę w Excelu łatwiej podliczysz sobie wartość.

bogna3

czwartek 15 paź 2015, 18:19

Podstawy prawnej Ci nie podam, bo nie znam, ale czytałam gdziś, że można robić komputerowo, ale co jakiś czas trzeba robić wydruki na wypadek jak by coś stało się z komputerem. Powie ktoś - mozna zgrać na płytę, ok, ale kto wie czy za 10,20 ktoś będzie operował płytami. Mamy przykład z dyskietkami. Następny argument za papierową księgą to to,że przepisy archiwalne przewidują (w JRWA- jednolity rzeczowy wykaz akt musi być w każdej szkole)) kategorię B50 (przechowywanie 50 lat) dla księgi inwentarzowej biblioteki.

Maria

czwartek 15 paź 2015, 23:28

Powiem jak robię u siebie. Po pierwsze dopilnowałam aby w statucie znalazł sie zapis mówiacy o tym, że w bibliotece ewidencja materiałów odbywa sie zgodnie z obowiązującymi przepisami czyli: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO z dnia 29 października 2008 r.
w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych Dz. U. Nr 205, poz. 1283. Ogłoszono dnia 20 listopada 2008 r. obowiązuje od dnia 5 grudnia 2008 r.
Statut zatwierdzony przez RP i organ prowadzący i mam jak do tej pory spokój z księgami, wydrukami, skontrum itp

Rokfor

piątek 16 paź 2015, 09:27

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi i uzbrojony w tę wiedzę i na spotkanie z Dyrekcją

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”