Olisia

Rozwijanie kompetencji czytelniczych PRIORYTET MEN

czwartek 17 wrz 2015, 10:00

Witam,
jednym z priorytetów na rok szkolny 2015/2016 jest "Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży". Wczoraj mieliśmy radę pedagogiczną, na której ja (nauczyciel bibliotekarz) wspólnie z nauczycielką języka polskiego zostałyśmy poproszone o napisanie co w związku z tym można zaproponować w naszej szkole? Jakie mamy pomysły, cele itd? (oczywiście oprócz tego co do tej pory działo się w bibliotece). Czy ktoś ma jakieś pomysły? :/ Z góry dziękuję za podpowiedzi. Pozdrawiam forumowiczów :)

fiori
Kontakt: Strona WWW

Re: Rozwijanie kompetencji czytelniczych PRIORYTET MEN

czwartek 17 wrz 2015, 13:29

Już samo wypozyczenie podrecznikow podniesie statystyke o kilka książek na twarz, więc o wzrost wypozyczen sie nie martw.
(tak, sarkazm 8) ).
Tu na forum padało juz mnóstwo pomysłów na "eventy" czytelnicze, chociazby w wątku "Ksiązki naszych marzen".
Polecam tez zajrzeć na http://biblioteki-szkolne.blogspot.com/ kopalnia pomysłów - od podstawowki po szkoły średnie, do wyboru, do koloru :) Warto poszperac w zakładce "Na skróty" (z prawej strony u dołu). Powodzenia!

Aqa

czwartek 17 wrz 2015, 17:01

:D Wybaczcie, ale jak czytam cokolwiek pochodzącego z twórczości MEN, ogarnia mnie już śmiech wariata. Zobaczcie art. w Głosie n. o priorytetach na kolejną kadencję rządu:
- szkoła tętniąca życiem w okresie świątecznym- obowiązkowe zorganizowane zajęcia opiekuńcze, tętniąca w każdy dzien do wieczora, podobnie w ferie i wakacje,
- nauczyciele z kontraktami, zamiast KN
i masa podobnych ciekawych historii. Pamiętacie "wyjście do środowiska lokalnego"? I próbę połączenia nas z publicznymi?
Żeby nie było, że jestem leniwa- w ubiegłym roku miałam w każdym miesiącu jedną imprezę wielką, do tego kilka akcji trwających nawet kilka miesięcy jedna, nie spiszę w co się bawiłam.
W tym roku.. chyba wrócił mi rozum na miejsce.

podręczniki, hehe,.. dziś kolejna niemal awantura jak wybrnąć z prostej sytuacji: doszło 3 uczniów parę dni temu, dostali komplety książek i ćwiczeń, ale dzis odeszło 4- wszyscy używali już ćwiczeń, nie da się odesłac, nie rozumie księgowa, że od dnia 1 wrzesnia miała to zapłacić z dotacji bo taki był stan uczniów, jak odchodzą- to majątek szkoły. Cyrk do kwadratu z bieganiem jak się rozliczyć bo MUSZĄ odesłać to, co miano,a tu zmiany liczny uczniów, słyszę, że tajemnicze SIO wymaga czegoś tam..
Cyrk na kółkach, MENowi uprzejmie dziękuję

Anna

czwartek 17 wrz 2015, 21:10

Taaa na kolejną kadencję. Na mój głos niech już nie liczą. Co prawda nie wiem kto ma na mój głos liczyć bo wszyscy są do d...
Co do SIO a konieczność zwrotów to moja księgowa popukała sie w głowę. Mój OP ma też odjechane pomysły i doprowadza mnie do furii ale na razie nie wpadli na takie coś jak u ciebie a ruch uczniów trwa w najlepsze.

zanja

piątek 18 wrz 2015, 09:07

A dla mnie to jest jakiś absurd. Jest tendencja do ograniczania etatów w bibliotekach a jednocześnie chcą podnosić jakość czytelnictwa... Ja od tego roku też mam po raz pierwszy w życiu ograniczony etat do 0,75. Pracuję sama w bibliotece. I uczniowie pytają się, dlaczego biblioteka jest tak krótko otwarta. I jakie jest to dla nich przesłanie? Że warto czytać i inwestować w biblioteki? Raczej nie...

Zuzza

piątek 18 wrz 2015, 10:07

Z tymi od sterowania MENem to zawsze udanie trafiamy. Handke zaczął - rozbił sp na sp i gimnazjum, przez co likwidowano 30 % szkół polskich, a potem to jak w przemówieniu Gomółki - "staliśmy nad przepaścią, ale teraz zrobiliśmy krok naprzód". Najbardziej denerwuje mnie to, że gdy przed ekipą POwszechnie znaną była ekipa, która teraz zna lekarstwo na wszystko i pcha się na stołki, to najpierw przez 2 lata nic nie robili, a potem ten pan wiceminister MENu - skądinąd dobry pedagog i kurator - focha strzelił i powiedział, że sobie nie życzy pracować w jednym budynku z p. Giertychem - i opuścił to stanowisko. Tchórzostwo i głupota. Uważam że w ciągu ostatnich 20 lat - tyle pracuję, tylko za Giertycha ogarniano to, co się w szkole działo - wreszcie robiono coś, by ukrócić samowolkę młodzieży i uświadomić im, że są tylko uczniami - żadne z nich "książę i księżniczka". A rodzicom pokazać, że nauczyciel to ktoś, z kogo zdaniem i decyzjami trzeba się liczyć. Niestety później zaprzepaszczono to wszystko.

Dorota79

piątek 18 wrz 2015, 12:06

Śmiech na sali. Jeszcze niedawno chciano zlikwidować biblioteki szkolne, a teraz nagle priorytetem jest czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. :lol:

Alala

piątek 18 wrz 2015, 12:14

No to niech dofinansują biblioteki...i to solidnie!

Aqa

piątek 18 wrz 2015, 16:16

Coś z wami /i ze mną rzecz jasna/, kobiety, nie tak, hehe. Tyle narzekania /w tym mojego/ nawet na świetlany kolejny pomysł MEN. A przecież wiadomo z publicznych wypowiedzi urzędników MEN-u, że dobro dzieci mają na pierwszym miejscu i leży im ono dobro na sercu /nie wiem czy wiedzą co to za organ/, stąd też są liczne biblioteki, które ogarniają wszystko mając godzinę w tygodniu: 1/30 znaczy.
To z kolei oznacza, że przecież światli, mądrzy i dobrze opłacani urzędnicy nie wymyśliliby norm, w których nie da się sprostać zadaniom.
Wiele samorządów wskazuje: godzina pracy w tygodniu wystarczy, by się wyrobić /obrobić w bibliotece i wiele osób świetnie pracuje w takim zakresie krzewiąc i przekazując..
A to z kolei znaczy, że MY się nie wyrabiamy, nam nie zależy, z nami coś nie tak ;) Kurczę, jeśli inni się wyrobili z rozliczeniem, opracowaniem, wydaniem samych podręczników dla paru klas w paru rocznikach /1-2, 4/ mając godzinę w tygodniu , to może wystarczy godzina w miesiącu?

Ze mną na pewno coś nie tak, wychodząc dziś z pracy wsiadłam do auta mojego zagranicznego syna, na urlopie w kraju, po przywitaniu się od razu wyrypałam: żadnych informacji o waszych szkołach, warunkach, płacach, zdjęć szkoły siostrzenicy zięcia i żadnych pytań o moją pracę w żadnym zakresie.
... syn zaniemówił.. " mamo, a w ogóle coś mówić wolno jeszcze? może- jak synu, trasa 1 tys kilometrowa twoja do domu?" ..
taaak... ja się tylko cieszyłam, że wyszłam, acz zostawiłam nie wpisanych z 50 kart i nie wypisanych książkach.

marip

wtorek 13 paź 2015, 21:24

Ja jestem nauczycielem bibliotekarzem z 28 letnim stażem, W mojej szkole w związku z podnoszeniem kompetencji czytelniczych dostałam wraz z polonistkami zadanie przeprowadzenia ewaluacji w tym temacie, a brzmi on tak, Jak wykorzystywane są zasoby szkolne i środowiska lokalnego w rozwijaniu kompetencji czytelniczych. To jest dopiero jazda. Badanie ankietami uczniów i rodziców i cała ta analiza. Jeśli ktoś ma też taką ewaluację to proszę o kontakt na forum.
A propos wpisu powyżej, tych podręczników nie powinno się wliczać w wypożyczenia, tym bardziej że takie podręczniki nie wpisuje się na karty wypożyczeń uczniów tylko na oddzielne karty. Na szkoleniu nam mówiono o tym. Pozdrawiam

Aqa

środa 14 paź 2015, 09:27

Na żadnym szkoleniu nie byłam /nie zostałam wysłana/, chyba dobrze, mniej nerwów z mojej strony. Nikt z dyletantów nie będzie mnie uczył, po moich 34 latach pracy, co to są wypożyczenia WSZELKICH materiałów w bibliotece. Jeśli wg dyletantów- podręczniki WYPOŻYCZANE nie są wypożyczane... niech już odejdą ci ludzie ze stołków.
Nie mam najmniejszego zamiaru prowadzić kolejnych dodatkowych kart czytelniczych, wystarczą obecne, wystarczy kolor inny niż używany, np. czerwony, do oznaczenia podręczników, albo inna , dobrana indywidualnie metoda.
Czas przestać traktować nauczycieli bibliotekarzy jak idiotów, idiotami są zupełnie inni ludzie, dzięki którym mamy to, co mamy, ze spisem z natury na czele.

Są wypożyczenia materiałów do pracowni szkolnych, są wypożyczenia między biblioteczne, są wypożyczenia podręczników na 3 miesiące np. w klasie 1, odbiór, wypożyczenia kolejnych, itp.

W statystyce też ujęłam podręczniki, ponieważ zostały wypożyczone i będą odbierane, jak inne zbiory: płyty np. Zaznaczyłam je innym kolorem.
Na szkoleniach księgowych też uczono księgowe, że w bibliotece szkolnej obowiązuje spis z natury z powodu... Większej głupoty w pracy nie spotkałam na razie, widząc tysiące druków ścisłego zarachowania, piętrzących się bez sensu i nic nie wnoszących do sprawy, słysząc żądania uporządkowania tego co nie do uporządkowania, ogarniała mnie furia.

Mam serdecznie dość wszelkich decyzji tych władz, co mówię z głębokim smutkiem i olbrzymim zawodem.

Maria
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 11 kwie 2016, 12:36

Wszyscy wiemy, że jednym z priorytetów MEN na ten rok szkolny jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Na tą okoliczność dyrekcja uznała, że problem ten należy zbadać i poddać ewaluacji…. w zespole ewaluacyjnym nie byłam, ale koleżanki podpytały mnie o obszary zapytań skierowanych do rodziców, nauczycieli i młodzieży.... Po półrocznym badaniu, ankietowaniu było podsumowanie, wyniki wyszły całkiem dobrze, ale jakby to w jednym zdaniu ująć; jak jest dobrze, to dlaczego jest tak źle. Wiadomo w ewaluacji nie może być dobrze, coś trzeba znaleźć, oczywiście winna jest biblioteka. Kiedy przygotowywałam się do rady podsumowującej, żeby wywołana do odpowiedzi coś sensownego powiedzieć, z pomocą przyszedł mi artykuł red. Wasilewskiego z ostatniego nr BwSz, na temat najnowszego raportu BN dot. czytelnictwa w Polsce. Konkretnie pierwszy akapit mówiący o tym, że w ankietach chyba nie mówimy prawdy, nawet anonimowo i zgadzam się z autorem w zupełności, i zakończenie czyli co robimy lub nie, co możemy zrobić dla poprawy stanu rzeczy. Najnowsze badania BN pokazują, że największy wpływ na czytanie ma rodzina i najbliższe środowisko. Czytelnikami stają się osoby, które przebywają w towarzystwie osób czytających, ale jak coraz mniej ludzi czyta to skąd wziąć czytających, jak podsumował red. Wasilewski.
W związku z tym, że nie uważam, żeby biblioteka była wszystkiemu winna, przyszedł mi do głowy pomysł na wystawę, plakat lub plakaty, może na publikację, parafrazujące słowa JFK.
„Nie pytaj co biblioteka może zrobić dla Ciebie, zapytaj siebie, co Ty możesz zrobić dla biblioteki”
Dyrektorze/Nauczycielu/Rodzicu/Uczniu
1. Kiedy byłeś ostatni raz w bibliotece szkolnej?
2. Jak wygląda i jak jest wyposażona biblioteka szkolna?
3. Czy w budżecie szkoły jest miejsce na wydatki związane z wyposażeniem, komputeryzacją biblioteki i zakup
nowości wydawniczych?
4. Czy znasz księgozbiór z przedmiotu , który Cię interesuje/którego uczysz?
5. Czy proponujesz książki, filmy czy inne materiały, które mogą wzbogacić księgozbiór?
6. Czy nagradzasz ucznia za czytanie ponad to co powinien przeczytać?
7. Czy sam czytasz, rozmawiasz z uczniem/dzieckiem na temat czytanych książek czasopism, oglądanych filmów?

Oczywiście wiele innych pytań można jeszcze dopisać, to tylko te, które przyszły mi do głowy i postanowiłam się nimi podzielić na Forum, może się komuś przyda :).

Kalina

poniedziałek 11 kwie 2016, 19:56

Genialne, Mario :D

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”