Riszka_SP1

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

poniedziałek 09 lis 2015, 21:31

BeaN pisze:Czy ktoś może mi doradzić w sprawie realizacji wymogu: uwzględnić potrzeby uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek.
Jeśli macie takie dzieci to oczywiście robisz to wymaganie, jeśli nie - to omijasz. Ja pracuję w szkole integracyjnej więc nie będzie problemu z realizacją np.: zakup książek z większą czcionką, książki z mniejszą ilością tekstu a więcej ilustracji.

BeaN

wtorek 10 lis 2015, 09:49

To, że należy uwzględnić, to oczywiste, ale może jakieś sugestie

Riszka_SP1

wtorek 10 lis 2015, 11:43

BeaN pisze: To, że należy uwzględnić, to oczywiste, ale może jakieś sugestie
Wszystko jest zależne od niepełnosprawności. Ja przytoczyłam przykłady dla dzieci słabowidzących - czyli duże litery. Podaj przykłady niepełnosprawności jakie masz w szkole to może coś wspólnie wymyślimy:)

bogna3

wtorek 10 lis 2015, 18:58

Specjalne potrzeby w szkole ogólnodostepnej to niedowidzenie i tu książki z dużym drukiem albo ebooki. Ja osobiście preferuję książki lektury + tzw. dok. towarzyszący (z płytą CD) albo bajki +CD.
Na kłopoty z wymową - wierszyki logopedyczne np. Trzeszczyki, czyli trzeszczące wierszyki, Agnieszka Frączek,
Niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem - uczniowie nie radzący sobie z emocjami np. ,,12 ważnych praw: Polscy autorzy o prawach dzieci " . Tytuł jak tytuł, ale treść tej książki to krotkie historie o właściwym zachowaniu. są też inne tzw. książki terapeutyczne ( tu coś proponują http://biblioteka.chojnow.eu/ksiazki,_k ... 5,m14.html)
specjalne potrzeby to również uczniowie zdolni - dla nich np. coś ambitnego wykraczającego poza powszechnie czytane książki, lektury. W tej grupie dużo tytułów można podczepić .

BeaN

czwartek 12 lis 2015, 12:29

Dzięki Bardzo. Trochę mi się rozjaśniło. Pracuję w bibliotece dopiero od roku i Wasze wskazówki są dla mnie bezcenne. Jeśli chodzi o przypadki w mojej szkole to na dzień dzisiejszy nie ma konkretnej niepełnosprawności, dlatego błądze po omacku.

Riszka_SP1

piątek 13 lis 2015, 02:19

Bardzo fajne są bajki terapeutyczne, które poruszają wiele tematów - również te związane z chorobą czy niepełnosprawnością i mogą być wykorzystane na każdym etapie. Tak samo wierszyki logopedyczne, książki związane z rękodziełem (dequpage, cardmaking czy scrapbooking) spędzaniem wolnego czasu z wykorzystaniem materiałów plastycznych też można potraktować do tego punktu jako arteterapia.

Badas
Kontakt: Strona WWW

środa 02 gru 2015, 12:39

A u mnie legło Pomimo wyraźnego zapisu .o tym, że wkład własny ma pochodzić od organu prowadzącego, to nasz OP powiedział, że to ma być wkład szkoły z przyznanego już budżetu. Na co Dyrektor stwierdził, że nie stać nas.I na nic moje tłumaczenie o wysokiej kwocie do uzyskania i takie tam. Odechciało mi się działać. Tyle na dziś :evil:
Pozdrawiam, Beata

zofiaanna

sobota 05 gru 2015, 12:07

Witajcie,
czy ktoś z Was słyszał może, czy w ramach NPRC można zamówić prenumeratę czasopism?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
zofiaanna

marlena23

czwartek 17 gru 2015, 08:46

Witam
14 grudnia otrzymaliśmy wniosek do korekty odnośnie wybrania szkoły na którą ma być wniosek, nie można złożyć wniosku na zespół szkół, a tak wypełniałyśmy. Nasza Pani kierownik księgowości musiała "grzać" do kuratorium w Warszawie tego samego dnia z wniosekim, bo termin składania mijał 15tego.

Marlena

Motylek

piątek 08 sty 2016, 11:47

Pozostaje zazdrościć szkołom, które złożyły wniosek. Moja dyrektor zainteresowała się programem i postanowiła się dowiedzieć, jak sprawy wyglądają. Okazało się jednak, że figa z makiem :(

madabar

sobota 09 sty 2016, 11:43

U mnie (zespół szkół SP i GIM) wniosek został odrzucony na poziomie miasta z tego powodu, że nasza SP dostała dotację w ramach "Książek naszych marzeń". Byłoby za dużo dobrego na raz. Będziemy próbować w następnych latach.

alin

środa 20 sty 2016, 14:26

A my dostaliśmy :)
Na razie 3 tys z miasta. Ktoś wie,kiedy dostaniemy resztę ?

pozdrawiam

urania1

czwartek 21 sty 2016, 13:32

Tylko pamiętaj, że wydatki kwalifikowane do uznania w ramach dotacji - także wkład własny - muszą być z datą po podpisaniu umowy na wyższych szczeblach, włącznie przez OP. U nas był z tym problem przy okazji KNM. Poza tym przyłączam się trochę do pytania - czy ktoś wie, na jakim etapie jest rozpatrywanie wniosków przez MEN?

regina7

czwartek 21 sty 2016, 14:49

Wnioski to chyba rozpatruje komisja powołana przez wojewodę, ale i tak dopiero po ogłoszeniu ustawy budżetowej. Jak na razie nic jeszcze w tej sprawie nie wiadomo.

alin

poniedziałek 25 sty 2016, 11:07

A czy można zakupić książki dla nauczycieli? Bo mój dział metodyczny leży i kwiczy.

pozdrawiam

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”