bossfanka

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

środa 14 wrz 2016, 10:46

https://men.gov.pl/finansowanie-edukacj ... dzi-3.html

"Czy kwota, o którą będzie wnioskować szkoła, ma być powiększona o 20% wkładu własnego, czy dofinansowanie zawiera już wkład własny?

Do wnioskowanej przez szkołę kwoty organ prowadzący zapewnia wkład własny. Zakupy są więc dokonywane za kwotę: dotacja + wkład własny. 20% wkładu własnego jest liczone od kwoty zakupów, a nie od kwoty dotacji.

Przykład: szkoła o liczbie uczniów 240 wnioskuje o kwotę 12000 zł. Kwota ta stanowi 80% kosztów zadania. Kwotę zadania wylicza się jako 12000 zł : 0,8 = 15000 zł. Wkład własny wylicza się jako: 15000 zł – 12000 zł = 3000 zł"

merypoppins

środa 14 wrz 2016, 11:51

Dziękuję bosfanka :) za podpowiedź. U nas okazało się, że organ prowadzący nie zabezpieczył odpowiedniej kwoty :(, i teraz szukają kasy.

kryloc

środa 14 wrz 2016, 13:15

W sprawie dodatkowej księgi w MOL - wg mnie absolutnie zbyteczne i szkodliwe. Wpisuję w starą, istniejącą od początku świata, już ponad 24000, z tego niemalże ok 1/3 to ubytki. W sposobie zakupu wpisałam takie oznakowania, które wyrzuci mi wszystkie książki z NPRCz - to dla potrzeb statystyki. Te literki - NPRCz wpisuję też na opracowywanych książkach przy sygnaturze.

witka55

środa 14 wrz 2016, 14:06

Czy znajdę gdzieś konkretne wytyczne/przepisy, co mogę kupić w ramach tych pieniędzy. Pracuję w szkole podstawowej, nauczyciele proszą o:
- prenumeratę gazety młodzieżowej w języku angielskim,
- słowniki wyrazów bliskoznacznych, frazeologiczne,
- programy multimedialne,
- poradniki o wychowaniu dzieci i młodzieży
- audiobooki
- czytniki audiobooków

Nie mam pojęcia, które z wyżej wymienionych rzeczy mogę zakupić...

Alicia

środa 14 wrz 2016, 15:30

"Za pieniądze uzyskane z NPRCz będzie można kupić dowolne książki (z wyjątkiem
podręczników), także lektury i e-booki. W interesie bibliotek szkolnych jest rozszerzenie oferty
o książki spoza kanonu lektur, cieszące się zainteresowaniem uczniów. Wskazówką mogą być
wyniki Ogólnopolskich Wyborów Książek."

Źródło: http://bibliotekawszkole.edu.pl/NPRCz_poradnik.pdf

Wynika z tego, że żadnych czytników ani prenumeraty. Tylko książki.

KaWa

środa 14 wrz 2016, 19:57

W ramach NPRCZ biblioteki szkolne nie mogą kupować słowników, poradników ani opłacać prenumeraty. Książki poradnikowe zarezerwowane są dla bibliotek pedagogicznych. W czerwcu pisałam zapytanie do MEN i otrzymałam konkretne wytyczne, które zacytowałam we wcześniejszym moim poście. A tak w skrócie to kupujemy: lektury szkolne, literaturę piękną dla dzieci i młodzieży, a także książki popularnonaukowe. Pozdrawiam

SAS106

piątek 16 wrz 2016, 08:30

NPRCz jest dla dzieci i młodzieży. Pomoce, literaturę metodyczną powinna zapewnić szkoła. Jest to dla wielu bibliotek szkolnych szansa na zakup książek do "poczytania" dla swoich najważniejszych czytelników. Nie marnujmy tej szansy na słowniki kupmy książki w języku angielskim...

witka55

piątek 16 wrz 2016, 09:19

A jak wygląda sprawa z audiobookami?

Do kogo konkretnie w MEN mogę napisać, aby pokazać Dyrekcji i innym nauczycielom konkretną odpowiedź, że mam kupować tylko książki dla dzieci (mam już dosyć tłumaczenia nauczycielom, że to nie moje widzimisię - polonistki chcą słowniki, anglistki prenumeratę czasopisma, historyczki - programy multimedialne, a nauczanie początkowe - audiobooki) ;)

SAS106

piątek 16 wrz 2016, 09:33

Elektroniczne formy książki też mogą być czyli audiobooki jak najbardziej, e-booki też, ale już czytniki e-booków NIE.

A po co się pytać nauczycieli? Zgodnie z umową szkoła ma zasięgnąć opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego a nie Rady Pedagogicznej. Ja od razu na początku wyjaśniłam Dyrekcji, że pieniądze z Programu wydam na lektury i czytadła bo jest to jedyna okazja żeby podreperować księgozbiór. Nauczyciele chcieli oczywiście jakieś tam książki i o ile mieściły się w ramach projektu to zostaną kupione.

merypoppins

poniedziałek 19 wrz 2016, 11:51

Cześć, a myślicie że można kupić kody kreskowe na te nowe książki?

merypoppins

poniedziałek 19 wrz 2016, 13:49

A propos audiobooków, to myślę, że jest to doskonała forma, aby spełnić warunek zakupu książek dla niepełnosprawnych uczniów. Ja tak właśnie zrobię, nie dużo z 5 może. :)

Marzena 2016

piątek 23 wrz 2016, 10:22

Dzień dobry! Czy ktoś może mi powiedzieć, czy z pieniędzy z NPC można kupić słowniki, leksykony, encyklopedie czy literaturę metodyczną? Nie mogę znaleźć o tym informacji. Pozdrawiam

Betka2

piątek 23 wrz 2016, 10:35

Raczej nie można. W mojej umowie jest to wyraźnie napisane - nie mogę kupować encyklopedii, słowników, leksykonów i materiałów pomocniczych do uczenia się. O metodycznej nic nie ma, ale sądzę, że też nie. Sprawdź, co jest w Twojej umowie, ale podejrzewam, że podobnie...

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

sobota 24 wrz 2016, 19:57

nie można.

MonikaR

poniedziałek 26 wrz 2016, 12:31

Witam. W ramach programu rządowego uzyskaliśmy sporą kwotę na zakup książek. Chciałam część z tej sumy przeznaczyć na wymianę lektur. Jednak w związku ze zmianami w szkolnictwie może okazać się, że będą to zmarnowane pieniądze (może zmienić się lista lektur). Dzwoniłam do MEN i niestety usłyszałam, że na tym etapie prac nad podstawą programową nikt nic nie może mi pomóc. Co w tym wypadku zrobić? Ma ktoś jakiś pomysł?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”