anetta

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa dla szkół

piątek 19 maja 2017, 11:09

A ja właśnie dostałam informację z Biura Edukacji o następującej treści:
"Doświadczenie ubiegłych lat pokazuje, że znaczna część szkół dokonuje zakupu pozycji do bibliotek bez interpretacji zapisów rozporządzenia. (...)".
W związku z tym BE zaplanowało OBOWIĄZKOWE SZKOLENIA dla szkół, które otrzymały dofinansowanie. Szczegóły JUŻ WKRÓTCE". :mrgreen:
"Ponadto wszystkie zakupy tytułów (...) muszą być SKONSULTOWANE (mail, pismo itd.) z DORADCĄ METODYCZNYM (...) :mrgreen:
"Szkoły będą rozliczać się do 15 LISTOPADA" :mrgreen:

Margorzeta

piątek 19 maja 2017, 11:30

Hura. Utrudnijmy to jeszcze bardziej. Przepraszam, ale co doradca metodyczny wie na temat zasobów mojej biblioteki, zgłaszanych próśb o zakup książki, zainteresowań uczniów danej szkoły. O rynku wydawniczym może coś wiedzieć, ale do jasnej cholery po co kolejne konsultacje. I rozliczenie do listopada? Kiedy pieniędzy niektórzy jeszcze nie dostali? No i skoro szkolenia dopiero będą (kiedy?) to znaczy, że trzeba się wstrzymać z wydawaniem pieniędzy. We wrześniu podręczniki, w październiku zakup i opracowanie wszystkich książek w listopadzie koniec? W którym województwie takie cuda na kiju? Przepraszam, ale cisną mi się same wulgaryzmy. Może to ma odstraszyć chętnych do składania wniosków na przyszły rok. Przyznam, że czuję się zniechęcona.

Nika1

piątek 19 maja 2017, 11:35

A my dostaliśmy pismo że faktury zakupu książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wraz z kserokopią potwierdzenia merytorycznego przez Biuro Edukacji należy dostarczyć do DBFO m.st. Warszawy w terminie do dnia 31 października 2017 r.
Czy to jest normalne? Gdzie zgłosić swój sprzeciw?

anetta

piątek 19 maja 2017, 12:02

I teraz tak-
jak mamy uzgadniać z metodykiem listę książek? :twisted:

Nikt nic nie wie- wysłać mailem- na liście w Wawie jest 91 (!) szkół! :mrgreen:

Każdy wyśle listę około 700- 1000 książek. :mrgreen:

w jaki sposób metodyk to zweryfikuje i pytanie DO KIEDY! :mrgreen:

I KIEDY szkolenie- też nie wiadomo :mrgreen:

Ale wiadomo:
NIE MOGĘ KUPOWAĆ KSIĄŻEK. MUSZĘ CZEKAĆ. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Na razie robię listę- zrobię i wyślę metodykowi mailem. :D

Odpowiadając na pytanie- to w Wawie takie cuda..... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Nika1

piątek 19 maja 2017, 12:26

A czy w Warszawie jest konieczność wyceny przez kilka księgarni?

anetta

piątek 19 maja 2017, 12:31

Nika1 pisze:A czy w Warszawie jest konieczność wyceny przez kilka księgarni?
Nic na ten temat nie wiem- więc chyba nie.
W piśmie, o którym pisałam wyżej nic na ten temat nie ma.
Jest jeszcze tylko zastrzeżenie wytłuszczonym drukiem, że trzeba zakupy skonsultować z SU, RR i najbliższą biblioteka publiczną.

Nika1

piątek 19 maja 2017, 13:59

Zastanawiam się czy to nie wynika z przepisów gdy wydaje się dużą kwotę. Gdy w szkole np. przeprowadza się remont to nie można zatrudnić pierwszej firmy, tylko trzeba porównać ceny kilku firm. Oby w przypadku książek tak nie było, bo to bez sensu i bardzo komplikuje pracę. Książki szybko znikają z księgarni i wycena robi się nieaktualna.

Beata77

poniedziałek 22 maja 2017, 10:30

Jesli ktoś może mi doradzić będę wdzięczna - w jaki sposób konsultujecie zakup z radą rodziców, samorządem i biblioteką publiczną? Robicie listę planowanych zakupów i dajecie do podpisania "zatwierdzam" :) czy tylko rozmowa?
Będę wdzięczna za każdą sugestię

Pozdrawiam

Rokfor

wtorek 23 maja 2017, 10:59

Beato - lepiej mieć to na piśmie. W tym wątku nasze koleżanki podawały gotowe formułki, które podpisywały SU, RR itd.

Iskra

wtorek 23 maja 2017, 14:54

Ściągnęłam od KaWy opinię dla RR i dałam do podpisania z propozycją kilkudziesięciu książek. Przewodniczącą podpisała ale z wielkimi oporami bo brakowało jej podstaw prawnych, paragrafów itp.

Beata77

wtorek 23 maja 2017, 22:34

Znalazłam - coś w tym stylu sama napisałam a listę już tworzę. Zrobiłam zapytania wśród uczniów, zrobię wśród nauczycieli i poszperam na stronach księgarni. Połączę i będzie :)

Roma

środa 24 maja 2017, 10:49

A jak jest z zakupem w Krakowie?Dostaliśmy własnie listę, którą mamy wypełnić i przesłać do Wydziału Edukacji a zakupem ma się zajmować Zespół Ekonomiki Oświaty, który jest realizatorem zadania. Wybrane książki mają być dostarczone po wyłonieniu wykonawcy w drodze przetargu. Do tej pory współpracowaliśmy z hurtowniami,księgarniami i mogliśmy książki kupować czasem aż z 50% rabatem i więcej. W tej sytuacji mamy podać cenę detaliczną książki, a co się dzieje z rabatem?Przecież jeśli ktoś zaproponuje niższą cenę to co z resztą pieniędzy?Czy będziemy mieli możliwość aneksowania listy i umowy?

Margorzeta

środa 24 maja 2017, 11:28

Roma, jeśli będzie to wyglądało tak samo jak z KNM \(a też była taka lista i wydział edukacji kupował książki), to oni sprawdzali tę listę, potem była jeszcze możliwość raz wprowadzenia zmian ale wynikało to z tego, że wyczerpały się nakłady niektórych książek. A potem wybrali jedną księgarnię, która zrobiła zakupy. Finalnie kupili mi to co chciałam, ale nie wszystko, bo np niektóre książki zdążyły zniknąć z oferty. Kwota na dokumentach przekazania nie zgadzała się z tym o ile ja wnioskowałam (wyszło im drożej niż gdybym kupiła to sama), ale kazali się tym nie przejmować, ważne, że im się zgadzało. Ale to była lista na niecałe 3 tys. zł. Nie wyobrażam sobie jak oni chcą podobną operację przeprowadzić dla 15 tys zł i kilku szkół jednocześnie. I ile im to zajmie czasu. Napisanie tej listy, potem przetarg, potem realizacja przez księgarnię.

No i największy minus, zakup jednorazowy, nie masz możliwości reagowania na sytuację na rynku.
Wtedy z knm wniosek był jakoś na wiosnę, lista była tworzona na jesieni, w październiku była weryfikacja tej listy, książki dostałam w grudniu.

Beata77

poniedziałek 29 maja 2017, 11:40

A ja jeszcze z jednym pytankiem :). Rozmawiałyśmy ostatnio z koleżankami o projektach które mamy wykonać w każdym z oddziałów szkół. I mi wydaje się że projekt/projekty mają być z wykorzystaniem księgozbioru kupionego w ramach NPRCZ a koleżanka twierdzi że ogólnie księgozbioru bibliotecznego. Czy to jest istotne i czy któraś z nas ma racje?

Pozdrawiam
Beata

Anna

poniedziałek 29 maja 2017, 12:26

Ogólnie z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki. Nie muszą to być książki z NPRC. W takich terminach to nawet by było niewykonalne.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”