Calineczka

czytelnia na przerwie

wtorek 10 lis 2015, 19:44

Czy uczniowie w Waszej szkole spędzają przerwy w czytelni bez wyraźnego powodu? Mam problem z moimi dzieciakami, gdyż tłumnie przychodzą do biblioteki tylko po to, żeby sobie posiedzieć, porozmawiać. Dzieciaków z każdym tygodniem jest coraz więcej i dla wielu posiedzenie sobie w czytelni jest sposobem na spędzenie przerwy. Zaczyna mi to bardzo przeszkadzać, gdyż w trakcie jednej przerwy zdarza się, że jest ich nawet 30, są głośno i bez przerwy muszę ich upominać. W dodatku na stolikach w czytelni mam rozłożone ksiązki (jeszcze nieoprawione) z programu "Książki naszych marzeń" i niektóre mają już pozaginane rogi od ciągłego oglądania...
Czy mam prawo wypraszać te dzieciaki ? :)

tola

Re: czytelnia na przerwie

wtorek 10 lis 2015, 20:06

Calineczko! Ciesz się, że zaglądają do biblioteki nie wypraszaj, zaproponuj coś fajnego. U mnie są gry planszowe, albo turniej ortograficzny, który ostatnio cieszy się ogromną popularnością albo głośne czytanie na przerwach lub projekcja filmów a jak widzą że jestem zawalona robotą to chętnie służą pomocą. Robią gazetki albo porządkują książki na półkach, na których maluchy zawsze coś poprzewracają. Przychodzą też uczniowie, którzy znajdą miejsce do nauki i odrobienia zadania.Nie wypraszaj przeciwnie przyciągaj.

Aqa

wtorek 10 lis 2015, 20:30

Czytelnia na przerwie dla uczniów- tak, po to jest, ale nie jako boisko szkolne ;) tylko jako c z y t e l n i a.
Wprowadź zasady i bądź konsekwentna, szybko się wychowają. Radzę nauczyć czytania w ciszy, mogą sobie wziąć z półek co chcą, usiąść, poczytać, odłożyć. Może zdobędziesz jakieś pufy lub fotele /najprostsze/ by mogli usiąść, może stworzysz jakiś kącik do tego? Jakieś czasopisma, nawet " z odzysku"?
Biblioteka to miejsce do czytania, nie biegania, nie dla towarzystwa wzajemnej adoracji, nie należy wypraszać c z y t e l n i k ó w. Łobuziaków tak- mają dyżur nauczyciela na korytarzu.
Na pewno biblioteka nie powinna być traktowana jak korytarz czy sala gimnastyczna.

tola

wtorek 10 lis 2015, 20:33

Zgadzam się z Tobą, ale rozrywka też być musi :D

Calineczka

wtorek 10 lis 2015, 21:52

W mojej czytelni na przerwach raczej nie ma czytelników, tylko osoby, które przychodzą sobie posiedzieć, czasami pojeść w ukryciu i porozrabiać. Nie jestem w stanie ich bez przerwy pilnować, gdyż na przerwach głównie wypożyczam. Nie mam gier planszowych w bibliotece i niestety nie mam czasu i możliwości na przygotowanie czegoś dotatkowego na przerwy, gdyż tak naprawdę nie jestem w stanie na bieżąco wykonywać swoich obowiązków ponieważ jestem zasypywana dodatkowymi zajęciami typu zastępstwa, kserowanie dla dyrekcji, opieka w trakcie przedstawień, konkursów przedmiotowych itp. :( Nie mam zamiaru wypraszać nikogo kto w żaden sposób nie przeszkadza, ale osoby, które z powodu braku alternatywy przychodzą do biblioteki się "ponudzić :)

Calineczka

wtorek 10 lis 2015, 21:53

Calineczka pisze:W mojej czytelni na przerwach raczej nie ma czytelników, tylko osoby, które przychodzą sobie posiedzieć, czasami pojeść w ukryciu i porozrabiać. Nie jestem w stanie ich bez przerwy pilnować, gdyż na przerwach głównie wypożyczam. Nie mam gier planszowych w bibliotece i niestety nie mam czasu i możliwości na przygotowanie czegoś dotatkowego na przerwy, gdyż tak naprawdę nie jestem w stanie na bieżąco wykonywać swoich obowiązków ponieważ jestem zasypywana dodatkowymi zajęciami typu zastępstwa, kserowanie dla dyrekcji, opieka w trakcie przedstawień, konkursów przedmiotowych itp. :( Nie mam zamiaru wypraszać nikogo kto w żaden sposób nie przeszkadza, ale osoby, które z powodu braku alternatywy przychodzą do biblioteki się "ponudzić" :)

Aqa

środa 11 lis 2015, 10:15

Calineczko, wszystko wymaga odrobiny wysiłku i maksimum konsekwencji.
Możesz porozmawiać z wychowawcami klas o problemie, z pedagogiem- musisz mieć argumenty. Możesz sama wejść na lekcję wychowawczą do każdej klasy owych uczniów, powtarzam: mieć argumenty. Poza tym w lokalu: konsekwencja w wymaganiach, z uśmiechem i po partnersku / w miarę możliwości/ ale stanowczo. Uczniowie są na etapie wychowywania się, sami z siebie rzadko się nauczą właściwego zachowania.
Nikt im nie broni wypoczynku, wręcz przeciwnie ;), ale nie na każdych warunkach.

Mam bardzo wielu "gości" non stop. Środowisko dość trudne, 1/3 uczniów objęta pomocą MOPS u, jest osiedle socjalne. Wielu uczniów codziennie czeka pod drzwiami o 7 rano, zwyczajnie.. nie lubi domu. Nie są to święte baranki. Gdybym nie była uśmiechnięta /bez uśmiechu nic nie osiągnę/ ale konsekwentna- nie pozbierałabym się.
Są jasne zasady: 4 osoby w centrum, nie ma gier /logują się, sceny brutalne, nieodpowiednie etc./, centrum służy też rozrywce /np. YouTube/, jest regulamin. Kilka osób może sobie siedzieć w strefie czytania na pufach - uczę konsekwentnie, że to strefa czytania, nie sala gimnastyczna /odpowiadam za ich zdrowie, oprócz uczenia kultury/, kilka przy stolikach. Mam ze świetlicy kilka gier.
Jeśli rozrabiają, umawiam się na rozmowę z wychowawcą, konsekwentnie, wyjaśniam do czego służy biblioteka, do czego sala gimnastyczna, do czego są przerwy międzylekcyjne.
Bądź pewna, że uczniowie lotem błyskawicy przekazują sobie informacje: na co pozwalasz, na co nie, jak się zachować by móc korzystać z czytelni.

Miałam kiedyś kilka dni narastający problem, olbrzymi, z nadmiarem uczniów /przekazali sobie informację, że do lokalu przyszeli z klasy x i z a z y kilkunastu, to czemu oni nie?/ Nie byłam w stanie obsłużyć najmłodszych, nie mogłam się skupić na wpisywaniu czegokolwiek: hałas, popychanie się- moje uwagi bez efektu bo zbyt liczna grupa na raz. Itp. Było naprawdę bardzo źle, ja muszę też pilnować majątku biblioteki, tak to bywa.
Biblioteka jest miejscem wypoczynku, ale nie pełni roli świetlicy, mamy swoje obowiązki.
Poszłam do pedagoga z argumentami: bezpieczeństwo uczniów a moje obowiązki zablokowane, niewłaściwe zachowanie uczniów wobec siebie, problem przychodzenia 2-3 godziny przed lekcjami- czyli co się dzieje w domach??
Pedagog rozmawiała w klasach z uczniami, z wychowawcami, dzwoniła do rodziców. Problem został rozwiązany: w bibliotece są uczniowie, którzy przyjeżdżają autobusem nieco przed lekcjami, lub ustalona grupa- z wielu trudnych powodów. Reszta: albo zapisana do świetlicy albo ma przychodzić bezpośrednio na lekcje.

Od mojego wejścia do wyjścia z pracy cały czas są uczniowie: przyszli wcześniej, ci co muszą, siedzą przy komputerach, czytają, czasem odrabiają lekcje. Nie pozwalam na bieganie, krzyk, na zachowanie jak na korytarzu. Jeśli to przerwa a uczniowie wbiegają z krzykiem ... wypraszam na korytarz.
I to działa.

Beata8

środa 11 lis 2015, 16:17

U mnie było to samo, za brak reakcji ucznia na zwróconą uwagę, któryś dzień, uwaga do dziennika i informacja do wychowawcy. Ale tych uwag przez kilkanaście lat było kilka. U nas uwaga jest ważna przy wystawianiu ocen ze sprawowania. Uczniowie sami się uspokajają, ale trzeba być konsekwentnym. W kąciku z komputerami nie ma gier, YouTube (oglądali .... filmy) i portali społecznościowych (były brzydkie wpisy-decyzja dyrekcji). Przy stolikach tylko czytanie, odrabianie lekcji, nie ma ploteczek. Ale staram się być życzliwa i pomocna uczniom. Mam w bibliotece zajęcia indywidualne prowadzone przez nauczycieli i też wczoraj nie wytrzymałam, bo dziecko bardzo głośno krzyczało (taki sposób mówienia) i na prośbę o mówienie szeptem - był przez chwilę szept. Koleżanka chyba się nie obraziła, też pewnie miała dosyć.
Mam pytanie, czy czytelnia jest oddzielnym pomieszczeniem? Jeżeli jesteś na przerwie w wypożyczalni, to zamykasz czytelnię, bo uczniowie nie mają wtedy opieki - bezpieczeństwo, kto ich pilnuje?

Calineczka

środa 11 lis 2015, 22:09

Beata8 pisze: Mam pytanie, czy czytelnia jest oddzielnym pomieszczeniem? Jeżeli jesteś na przerwie w wypożyczalni, to zamykasz czytelnię, bo uczniowie nie mają wtedy opieki - bezpieczeństwo, kto ich pilnuje?
Tak, czytelnia i wypożyczalnia to dwa oddzielne pomieszczenia. Gdy siedzę przy komputerze w wypożyczalni to widzę częściowo co dzieje się w czytelni, gdyż drzwi są cały czas otwarte.

fiori
Kontakt: Strona WWW

czwartek 12 lis 2015, 09:29

U mnie czytelnia i wypozyczalnia w jednym (na szczescie komputery gdzie indziej). W czasie przerwy jest u mnie 30-40 dzieci, bywa, że ponad 50. Nie sposób tak pracowac. Nawet nie wrzeszczą, ale przy takiej ilosci wystarczy, że głosno rozmawiają i wyrażają emocje przy grach planszowych... Nie słyszę co mówi do mnie dziecko stojące pół metra ode mnie. Zgłosiłam dyrekcji, ze nie ręczę za bezpieczeństwo uczniów przy takiej ilości przy jednoosobowej obsadzie. Zdarza się, że tłuką sie pod kaloryferem, czy za regałem.
Dyrekcja zarządziła, że do trzeciej przerwy do biblioteki przychodza klasy młodsze, od czwartej klasy starsze. Na razie pomaga. Okazało się, ze dzieci same siebie pilnują ;)
Aha - pierwszaki (w liczbie 125) jeszcze nie korzystają...
Wszystkich dzieci mam w szkole ok. 480, w bibliotece jest jeden etat.

JaninaK

czwartek 12 lis 2015, 12:17

Według mnie dobrze, że dzieciaki zaglądają do biblioteki. Co prawda nie w celach czytelniczych, ale zawsze to jakieś ukulturalnienie się. Zaproponuj im tak jak mówią moi poprzednicy inne rozrywki, a może przekonają się do aktywnego spędzania czasu w bibliotece.

tobabsko

wtorek 08 gru 2015, 14:11

Przychodzą chętnie nawet tylko posiedzieć, bo "u pani jest tak cichutko" i drą twarze jak przypiekani nad ogniskiem. W regulaminie nam zapis, że w bibliotece obowiązuje cisza i konsekwentnie wymagam ściszonych głosów. Tych, ktorzy przychodzili porozrabiać, już zniechęciłam, a tych żądnych odpoczynku zniechęcać nie myślę.
Nie zabraniaj im oglądania książek - czytelnik ważniejszy niż róg książki

tobabsko

wtorek 08 gru 2015, 14:14

I przypominam, że moja biblioteka to 25 metrów kwadratowych. Obsługuję w tym roku 480 uczniów. :) :) :)

Beata8

wtorek 08 gru 2015, 21:27

JaninaK pisze:Zaproponuj im tak jak mówią moi poprzednicy inne rozrywki
Jak to zrobić? Przecież na przerwach są wypożyczenia, kilkanaście - kilkadziesiąt osób (w tym nauczyciele). Żeby coś zaproponować, to trzeba mieć czas na rozmowę z uczniami i do nich jeszcze podejść. Mam wspaniałą koleżankę w świetlicy, która czasem u mnie w bibliotece też wychowuje uczniów. np. "Trzeba zapytać, czy możesz usiąść do stolika", "Trzeba zapytać, czy Pani pozwoli wziąć słownik", "Czy Pani pozwoliła rozmawiać?". Ja oczywiście nie jestem taka konsekwentna, ale się uczę i staram się o tym pamiętać a uczniowie rzeczywiście zachowują się grzeczniej.

megi

czwartek 10 gru 2015, 15:23

u mnie czytelnia jest osobną dużą sala
też mam tłumy gimnazjalistów
jedni siedzą przy stołach odrabiają lekcje
sa też tacy co przychodzą tylko na wifi;) ale ci są szybko eksportowani za drzwi
u mnie sprawdzają się scrabble,warcaby i gry karciane)!)tylko u mnie są dwie panie bibliotekarki
...entliczek pentliczek czerwony stoliczek
Miłość i śmierć
na kogo wypadnie entliczek pentliczek
na tego bęc....

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”