Pati

Co zrobić ze starą księgą podręczników?

wtorek 17 lis 2015, 20:15

Witam, mam pytanie może trochę nietypowe. Posiadam w bibliotece starą księgę inwentarzową nieaktualnych, starych podręczników. Przyznaję, że dawno już powinnam je ubytkować, ale jakoś ciągle były inne pilne zadania do wykonania. Teraz potrzebuję miejsca na nowe książki i zaistniała pilna potrzeba pozbycia się staroci na makulaturę. Jak to szybko zrobić? Czy można po prostu zlikwidować całą księgę inwentarzową , a podręczniki przekazać na makulaturę, bo naprawdę szkoda mi czasu na tworzenie spisu ubytkowanych podręczników o które nikt dawno nie pyta.Dodam, że nigdy nie były one wliczane do wartości zbiorów biblioteki. Podręczniki MEN są wpisywane do oddzielnej księgi inwentarzowej:?: Pati.

bogna3

Re: Co zrobić ze starą księgą podręczników?

wtorek 17 lis 2015, 20:54

To nie jest takie proste jak by się wydawało. Reguluje to ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY z dnia 16 września 2002 r.w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych. file:///C:/Users/Ja/Desktop/D20021375.pdf

0168 - Ewidencja zbioru bibliotecznego /księgi inwentarzowe, katalogi/ to kategoria archiwalna BE 50 (najczęściej 50 lat od ostatniego wpisu, bo w jednostkach objętych nadzorem właściwego na twoim terenie Archiwum Państwowego jest to kategoria A - wieczysta).
Na pewno u Ciebie w szkole jest osoba odpowiedzialna za archiwizowanie dokumentów i z nią uzgodnij tę kwestię. Zapytaj w sekretariacie, bo najczęściej prowadzi to sekretarz szkoły.

Maria
Kontakt: Strona WWW

Re: Co zrobić ze starą księgą podręczników?

wtorek 17 lis 2015, 23:47

Jeżeli podręczniki mają pieczątki biblioteki i numery inwentarzowe to znaczy, że są na stanie ilościowym biblioteki, bez względu na to czy wartość ich była czy nie była doliczana. Księgi inwentarzowe to druki ścisłego zarachowania i jak napisała Bogna podlegają archiwizacji. Jeżeli coś zostało w takich księgach zapisane to należy to odpisać więc ubytkować protokołem ubytków i zdjąć ze stanu.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”