EMT

Re: Zapchajdziura od zastępstw

niedziela 23 paź 2016, 20:44

tola pisze:Witaj Aqa! Mnie niepokoi to zdanie "Istotne jest, aby dostęp do zbiorów biblioteki był możliwy nie tylko w czasie trwania zajęć lekcyjnych, ale również w innym czasie ustalonym przez dyrektora" :roll:
Na dzisiejszy stan prawny należy to rozumieć tak, że jeśli lekcje kończą się np. o 15.00, to biblioteka powinna być czynna nieco dłużej. Oraz że dyrektor może zlecić nam dyżur tydzień po zakończeniu lub/i (w zależności od tego, ile osób pracuje w bibliotece) tydzień przed rozpoczęciem zajęć. W innych "okolicznościach" szef łamie zapisy z Karty Nauczyciela, a jeśli zapragnie mieć bibliotekę otwartą przez całe wakacje - musi nam udzielić urlopu w trakcie trwania zajęć szkolnych - a na to chyba żaden nie chce się narazić :) .

Nawet jeśli sprawa wydaje Wam się błaha - piszcie do Inspekcji Pracy. W ten sposób osoba mi bliska będzie miała więcej pracy :) , ale warto, bo na każdą skargę ta instytucja musi zareagować (dlatego w nagłówku pisma należy właśnie umieścić słowo "Skarga").

Anna

niedziela 23 paź 2016, 22:43

Dłużej czynna biblioteka jest możliwa wtedy, gdy jest odpowiednia liczba godzin przyznana na bibliotekę. Jak z nadania władzy biblioteka jest czynna 3 godz. dziennie to cudów nie ma. Ja mam luksus 2 etatów. No i jesteśmy czynne do 16. Kiedyś nawet do 17 ale nie było takiej potrzeby i zrezygnowałyśmy.
Przeczytajcie list bibliotekarki szkolnej w dodatku do Gazety Wyborczej - Wysokie Obcasy.

Aqa

poniedziałek 24 paź 2016, 12:13

Anno, podaj tytuł tego listu, jeśli możesz, interesuje mnie punkt widzenia innych n. bibliotekarek, przeszukałam elektronicznie W.O. i nie wiem o który tytuł może chodzić.

anetta

poniedziałek 24 paź 2016, 13:56

tola pisze:Witaj Aqa! Mnie niepokoi to zdanie "Istotne jest, aby dostęp do zbiorów biblioteki był możliwy nie tylko w czasie trwania zajęć lekcyjnych, ale również w innym czasie ustalonym przez dyrektora" :roll:
A mnie niepokoi fakt, że w myśl tej ustawy biblioteka nadal będzie podręcznikarnią. :(
Oczywiście podręcznikami, ćwiczeniami mamy zajmować się po przepracowaniu tych 30 godzin. :(
Jak i wieloma innymi rzeczami, bo ciągle słyszy się: obowiązuje panią 40-godzinny tydzień pracy, :shock:
podczas, gdy nauczycieli obowiązuje DO 40 godzin pracy (KN).

anetta

poniedziałek 24 paź 2016, 14:03

EMT pisze:Super pracę wykonałaś. Kolejny dokument, którym możemy walczyć z bezprawiem.
Super, ale jak ja kiedyś poszłam z "wykładnią MEN" na temat bodajże zastępstw, usłyszałam; proszę pokazać mi ROZPORZĄDZENIE. :mrgreen:
MEN może pisać wiele rzeczy, także np na temat książek, które można kupić z NPRCz, ale jeśli OP powie,
że nie można lektur to nie można. :evil:
Albo że nie można książek wydanych przed 2009 rokiem (bo i o takich przypadkach słyszałam) :twisted:
to nie można i już.
Dopóki nie ma przepisów, rozporządzeń, każdy dyrektor i urzędnik może sobie interpretować wszystko jak chce. Nawet te KN, których niby nie ma, a są. :D :D :D

betka25

poniedziałek 05 gru 2016, 10:38

Prawo prawem, a życie życiem :(

Godzinę temu przyszłam do pracy i....dowiedziałam się, że mam bezpłatne zastępstwa od 2 do 6 godziny lekcyjnej czyli dokładnie cały dzień mojej pracy :evil:
Na pracę biblioteczną zostaje mi dziś 40 minut!!! A do końca tygodnia mam już wpisane 10 bezpłatnych zastępstw czyli 1/3 moich godzin pracy w tygodniu. A to dopiero poniedziałek, aż się boję pomyśleć co może być w kolejne dni tygodnia...

Aqa

poniedziałek 05 gru 2016, 15:52

Anonimowo porozmawiaj z PIP, możesz telefonicznie. Poproś o kontrolę realizacji zastępstw. Resztę oni załatwią. Tylko radzę, bo tak pracować nie sposób, nie ty tworzysz paranoiczną sytuację.

sylv

wtorek 06 gru 2016, 12:18

Aga, ale czy to będzie anonimowo, jeśli wskażesz na konkretną szkołę, gdzie jest jeden bibliotekarz...?

To ja mam - odpukać - całkiem dobrze z tymi zastępstwami. Max 4 dziennie - zdarzyło mi się raz. Zazwyczaj jedno, może 2 dziennie, czasami w ogóle. Płatne mam, gdy prowadzę angielski (szkoła podstawowa), czasami w wyjątkowych sytuacjach także inne przedmioty.

A macie takie sytuacje, że idziecie jako opiekun na wycieczkę, np. do kina czy teatru i nie ma was właściwie cały dzień..?

Karolinka

wtorek 06 gru 2016, 14:24

No właśnie to nie będzie anonimowo, przecież każdy będzie wiedział kto to zgłosił i trzeba się z tym liczyć. Ja chodzę na wszelkiego rodzaju konkursy, olimpiady i jako przedstawiciel szkoły w różne miejsca.

betka25

wtorek 06 gru 2016, 14:49

Aqa, dziękuję za radę. Rada jest sensowna i właściwa ale niestety Karolinka i sylv mają rację - od razu będzie wiadomo kto prosił o interwencję.
Często jestem wysyłana jako opiekun na konkursy, po odbiór nagród, do kina, do teatru, na wycieczkę i faktycznie nie ma mnie wtedy pół dnia, czasem cały dzień. Jest jeszcze druga koleżanka, która ma pół etatu ale ona jest dydaktykiem ma dużo lekcji i nie zawsze może być.

Aqa

wtorek 06 gru 2016, 16:07

Jesteśmy tuż po kontroli pracy świetlicy... PIP przyszła z anonimowego zgłoszenia, nie tłumaczyli, czego dotyczyło /kontrolowali liczbę dzieci w każdej godzinie pracy, rodzaj wykonywanych zajęć z dziećmi/. To trudne kwestie, trudno radzić, każdy musi sam to przeanalizować. Praca z mobbingiem czy twarda rozmowa- owszem, nie wszędzie możliwa /u mnie bezrobocie sięga 30 % i na pewno praca nie czeka na ulicy/ z racji rozmaitych uzależnień w środowisku..
Zbyt często ulegamy takiej presji, jak opisana, zbyt często dyrekcja nie nie jest na miarę XXI wieku, a wręcz XIX.
Są rozmaite formy "rozmowy" z dyrekcjami, w tym z rodzicami, którzy mają utrudniony dostęp do zbiorów, nauczycielami itp.
Musisz sama przeanalizować- bo jako nauczyciele bibl. jesteśmy osamotnieni w szkołach, czy chcesz cierpieć dalej, dyrekcja "oszczędza", czy twardo powalczyć o godnośc, ja nie wiem, co powinnaś zrobić.

halinah

wtorek 06 gru 2016, 19:54

A jakby zgłosił rodzic, że biblioteka ciągle nieczynna?

EMT

niedziela 11 gru 2016, 21:06

"Jesteśmy tuż po kontroli pracy świetlicy... PIP przyszła z anonimowego zgłoszenia, nie tłumaczyli, czego dotyczyło /kontrolowali liczbę dzieci w każdej godzinie pracy, rodzaj wykonywanych zajęć z dziećmi/. "

No to mieliście szczęście. PIP nieczęsto zajmuje się anonimowymi skargami - bo tych podpisanych ma wiele, a często anonimowe bywają wytworem ludzi co najmniej niezrównoważonych. Ale dalej - jeśli będzie zgłoszenie konkretne, to rzeczywiście Inspekcja Pracy działa tak "wokoło", czyli nie idzie wprost do konkretnej sprawy, żeby się wydawało, że kontrola dotyczy zupełnie czegoś innego. Ot,taka finezja.
Tak więc drogie koleżanki (i nieliczni koledzy) zgłaszajcie, zgłaszajcie...

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”