sylv

Wypożyczenie książek dla nabijania statystyk

niedziela 09 paź 2016, 15:17

Macie może jakieś sposoby na ukrócenie takiego procederu? Mam uzasadnione podejrzenia, że niektórzy uczniowie wypożyczają książki dla samego wypożyczenia, nie czytają, a statystyka ich i ich klasy idzie w górę. Niestety nie mam możliwości pytania o treść każdej wypożyczonej przez nich książki... Myślałam nad wprowadzeniem zakazu oddawania książek w tym samym dniu, gdy zostały wypożyczone, ale to trochę nie fair - w końcu są uczniowie, którzy spędzają pół dnia na świetlicy i mogą spokojnie w tym czasie przeczytać jedną albo i dwie cienkie książki :roll: Niby nie powinno mi to przeszkadzać, bo i moje statystyki wypożyczeń są większe, ale wkurza mnie, bo to jest niesprawiedliwe wobec innych uczniów, którzy naprawdę czytają.
Macie jakieś pomysły?

bogna3

Re: Wypożyczenie książek dla nabijania statystyk

niedziela 09 paź 2016, 17:43

Ja mam taką niepisaną zasadę, o której informuję uczniów klas I podczas wypożyczeń (starsi wiedzą), że nie ma zwracania książki w tym samym dniu. Tłumaczę to prostą przyczyną - po pierwsze, żeby nie czytali co niektórzy na lekcji, po drugie, żeby właśnie wyeliminować wypożyczanie dla statystyki. Może jestem surowa, ale jak uczeń na drugi dzień mi oddaje książkę, to zwyczajnie przepytuję czy przeczytał i niech opowie. Często pada odpowiedź na podstawie tytułu lub obrazka z okładki. Nie zawsze mam czas (bo np. długa kolejka) to uprzedzam, że wyrywkowo będę przy kolejnym spotkaniu ,,przepytywać". Tak oczywiście straszę tych, co do których mam podejrzenie, że nabijają statystykę klasową.
Musimy pamiętać (jak wbijano nam na studiach) , że ważne jest aby dziecko przychodziło jak najczęściej i na tej podstawie jest szanasa, że wyrobi w sobie nawyk korzystania z biblioteki. Może chcieć oglądać tylko obrazki i ma do tego prawo, ale z reguły znamy uczniów i możemy zdecydować czy na jego etapie to wystarczy, aby zachęcić go do odwiedzin w bibliotece i w późniejszym czasie do samodzielnego czytania. Z autopsji wiemy, iż może być też sytuacja, że się uczniowi książka zwyczajnie nie podobała i o tym również mówię głośno przy różnych okazjach. W takim przypadku nie należy się nie męczyć i zwyczajnie przyjść po drugą, ale u mnie to rzadkie przypadki. Reasumując musimy sami wypracować jakieś zasady adekwatne do ucznia i sytuacji.

sylv

niedziela 09 paź 2016, 17:52

Niestety nie znam jeszcze wszystkich uczniów (pracuję dopiero od września, a uczniów 600), tak samo nie znam dokładnie wszystkich książek, zwłaszcza nie lektur. Inna sprawa - zawsze duże kolejki. Większość przychodzi na długich przerwach i wtedy w wężyku ustawia się 20-30 osób, więc nie ma opcji, żeby rozmawiać wtedy na temat tych książek... Chyba po prostu będę musiała tak jak Ty nie przyjmować zwrotów w tym samym dniu...

bogna3

niedziela 09 paź 2016, 18:54

Z czasem tych ,,nadgorliwych" czytelników zapamiętasz. U mnie też ponad 600 uczniów. Ogólnie z roku na rok jest coraz gorzej i muszę się nagimnastykować, żeby jakoś ich zachęcić i utrzymać czytelnictwo na jako takim poziomie, co by nie było drastycznego spadku.

Anna

poniedziałek 10 paź 2016, 09:39

Dajecie jakieś nagrody za ilość wypożyczeń? Takie nagrody nakręcają takie zachowania. Wiem, że w niektórych szkołach tak jest bo mówią o tym nowi uczniowie. Przynoszą z tych szkół obyczaj wypożyczania na ilość. Ja nagród nie daję bo musiałabym do każdej książki opracować test sprawdzający, czy książka została przeczytana.

fiori
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 10 paź 2016, 12:29

Anna pisze:Dajecie jakieś nagrody za ilość wypożyczeń?
Daję, ale nie ogłaszam żadnego konkursu, aby uniknąć właśnie tego wypożyczania na rekord. Przygotowuję dyplom i jakieś drobiazgi dla kilku najaktywniejszych i przekazuję wychowawcy (albo sama wręczam) w dniu, w którym dzieci dostają świadectwa. Na zasadzie niespodzianki ;)

bogna3

poniedziałek 10 paź 2016, 15:43

Nie ogłaszam żadnego konkursu, ale stosuję pochwały podczas zajęć czytelniczych i podobnie jak fiori raz kiedyś na koniec roku szkolnego pokuszę się o wręczenie dyplomu i książki (jak mam jakieś na zbyciu). Sporządzając miesięczne zestawienie czytelnictwa, od czasu do czasu wywieszam na gazetce i dzieciaki rywalizują, ale są też wychowawcy, którzy nagradzają oceną za czytelnictwo.

KaWa

poniedziałek 10 paź 2016, 19:03

Ja od kilku lat we wrześniu ogłaszam całoroczny konkurs na najlepszego czytelnika w kategorii kl. I - III i IV - VI. Jednakże nie biorę pod uwagę jedynie ilości wypożyczonych książek. W regulaminie mam m.in. terminowe zwroty książek, poszanowanie książki, udział w różnorodnych przedsięwzięciach organizowanych przez bibliotekę, kulturę zachowania się w bibliotece i na zajęciach bibliotecznych. "Naciągacze" statystki zdarzaj się w każdej szkole, nic na to nie poradzimy. Ja próbuje rozmawiać, cierpliwie tłumaczyć, że nie o to chodzi w czytelnictwie. Skutek jest różny: jedni "idą po rozum do głowy", a inni przestają przychodzić.

xandre

poniedziałek 10 paź 2016, 23:16

fiori pisze:
Anna pisze:Dajecie jakieś nagrody za ilość wypożyczeń?
Daję, ale nie ogłaszam żadnego konkursu, aby uniknąć właśnie tego wypożyczania na rekord. Przygotowuję dyplom i jakieś drobiazgi dla kilku najaktywniejszych i przekazuję wychowawcy (albo sama wręczam) w dniu, w którym dzieci dostają świadectwa. Na zasadzie niespodzianki ;)
Ja podobnie. Najlepsi czytelnicy dostają dyplomy i książki (takie w sam raz na wakacje-przygodowe). Nie spodziewają się tego, bo również nic nie ogłaszam wcześniej :)

Panibiblioteczka

środa 12 paź 2016, 10:27

ja robię miesiączną statystykę wypożyczeń dla klas (we wrześniu biją rekordy hi hi :mrgreen: :lol: ), którą wieszam na tablicy i wybieram czytelników miesiąca (zespół szkół - sp i gim), ich nazwiska po prostu wiszą, czasem nauczyciel nagrodzi ich oceną, czasem nie, ode mnie nic nie dostają. Dopiero na koniec roku szkolnego wybieram Czytelnika Roku, wtedy dostaje dyplom i nagrodę ksiażkową na apelu

Tocia1

sobota 15 paź 2016, 17:27

bogna3 pisze:Może jestem surowa, ale jak uczeń na drugi dzień mi oddaje książkę, to zwyczajnie przepytuję czy przeczytał i niech opowie.
Jest to jakieś rozwiązanie, ale obawiam się, że można w ten sposób kogoś skrzywdzić i nabawić awersji do bibliotek czy książek. W końcu uczniowie są różni i nie można o tym zapominać.
:)

KaWa

niedziela 16 paź 2016, 09:18

Uważam, że przepytywanie z dobrowolnie wypożyczonej książki jest nieporozumieniem. Zdarza się, że czytelnikowi książka może się zwyczajnie nie spodobać po kilku przeczytanych stronach. Mi , jako czytelniczce też czasami się to zdarza. Poza tym żywię nadzieje, że po kilku, a nawet kilkunastu nieprzeczytanych książkach może jednak czytelnik trafi na coś, co go zaintryguje. W klasach I - IV dobrze sprawdza się podsunięcie takiemu delikwentowi książek o zwierzętach (bogato ilustrowane lub historyjka ze zwierzęciem w roli głównej). Poza tym zawsze warto przyglądać się i obserwować naszych czytelników. Często wielu z nich nie ma szans na osiągnięcie sukcesu w nauce, więc próbują zabłysnąć w inny sposób. Może warto zwrócić się z tym do wychowawcy. Do mnie często przychodzą dzieci, które mają różnego rodzaju problemy osobiste, a książka jest tylko pretekstem. Pozdrawiam

bogna3

niedziela 16 paź 2016, 11:40

Do Tocia1, KaWa

Proszę dokładnie przeczytać moje wypowiedzi (zwłaszcza tę pierwszą) i nie wyrywać z kontekstu jednego zdania.

Pytajnik

niedziela 16 paź 2016, 12:04

Co do kwestii odpytywania, to mnie się raz zdarzylo, że odpytałam dziecko z książki "o czym była?", nie dostałam żadnej odpowiedzi... Nawet bohaterów mi chłopak nie potrafił wymienić. Powiedziałam mu, że książka jest w takim razie niezaliczona. I co? następnego dnia zawitała do mnie mamusia z pretensjami "Że przecież on czytał, a pani nie zaliczyła!". ;) Niestety część dzieciaków zamiast czytania, wodzi wzrokiem po literkach i potem zero, niczego nie potrafią powiedzieć, tylko tyle ile było na obrazku....

KaWa

niedziela 16 paź 2016, 13:22

bogna3 pisze: Może jestem surowa, ale jak uczeń na drugi dzień mi oddaje książkę, to zwyczajnie przepytuję czy przeczytał i niech opowie. Często pada odpowiedź na podstawie tytułu lub obrazka z okładki. Nie zawsze mam czas (bo np. długa kolejka) to uprzedzam, że wyrywkowo będę przy kolejnym spotkaniu ,,przepytywać". Tak oczywiście straszę tych, co do których mam podejrzenie, że nabijają statystykę klasową..
Nie wiem, co wyrwałam z kontekstu? Określenie "przepytywanie" bardzo źle mi się kojarzy z moich czasów szkolnych. U mnie w bibliotece to słowo nie ma racji bytu. Do biblioteki w przeważającej części przychodzą miłośnicy książki i czytania, a szkolna "łobuzeria" i inni na przerwach okupują orlik lub sklepik. Pozdrawiam i przepraszam jeśli kogoś denerwują moje wpisy.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”