tobabsko

Odejście bibliotekarza szkolnego na emeryturę

środa 02 lis 2016, 13:42

Jak prawidłowo powinien zakończyć pracę nauczyciel bibliotekarz przechodzący na emeryturę? O terminie swojego odejścia informowałam już ponad rok temu. Jestem na wypowiedzeniu - zostało mi 9 dni pracy.
W piątek przed listopadowym weekendem dyrektorka poinformowała mnie, że należy zrobić inwentaryzację i zajmie się tym zespół do spraw inwentaryzacji w szkole, osoby bez zielonego pojęcia o prowadzeniu biblioteki. Oszacowały, że trzy dni wystarczą. Zobaczymy.
Biblioteka ma 19 tysięcy książek i nie jest skomputeryzowana.
Napiszcie, jak to powinno wyglądać

Aqa

Re: Odejście bibliotekarza szkolnego na emeryturę

środa 02 lis 2016, 14:18

Dostosuj się do wytycznych dyrektora, a co ci tam :) Skoro wystarczy mu trzy dni i da ci dokumenty związane z odejściem z pracy, to ok.
Jego wybór. Na emeryturze będziesz.. na emeryturze, nie będziesz podlegała dotychczasowemu pracodawcy. Może twój dyr zlecił policzenie krzeseł, regałów, komputerów itp. a zbiory według twojego zgłoszenia, kto wie, jest dyrektorem nich myśli.
Prawidłowo to dyrektor powinien zlecić skontrum, w twojej obecności, powinnaś przygotować dokumenty rozliczenia biblioteki po skontrum, sama wiesz jakie /protokół stanu finansowo-księgowego, protokół braków względnych, bezwzględnych, wyjaśnienie dot. braków, ewentualnie przygotowanie protokołu zbiorów do odpisu/.
Życzę ci świętego spokoju :) Na swój czekam

wichrowe wzgórze

środa 02 lis 2016, 15:02

słuchaj Aqi , Ona dobrze pisze. Nawet nie wypada mówić dyrektorowi co ma robić :wink: Podporządkuj się i tyle !

tobabsko

środa 02 lis 2016, 15:22

wichrowe wzgórze pisze:słuchaj Aqi , Ona dobrze pisze. Nawet nie wypada mówić dyrektorowi co ma robić :wink: Podporządkuj się i tyle !
Macie rację, dyrektor rządzi, będę posłuszna. :)

Beata8

środa 02 lis 2016, 17:04

tobabsko, wichrowe wzgórze, Aqa Wreszcie coś zabawnego w naszej pracy :mrgreen: Mina dyrektorki po 3-dniowej inwentaryzacji bezcenna :mrgreen:

MałaMI

środa 02 lis 2016, 18:32

O ile pamiętam Tobabsko, Ty masz bibliotekę na wysokościach z elementami ekwilibrystyki.Chciałabym być , przy tym jak szanowna komisja skacze po drabinach , stołkach i wciska się między regały.Oczyma duszy, widzę w komisji osoby o sporych gabarytach, jak utykają tu i ówdzie, albo powodują efekt domina.Może do dyrekcji dotrze - swoją drogą, powinna zatrudnić jakiegoś akrobatę.

KaJu

środa 02 lis 2016, 20:53

Kiedyś przejmowałam bibliotekę po bibliotekarzu, który odszedł na emeryturę; nic nie było ruszone. Przyszłam we wrześniu i zaczęłam od skontrum. Trwało to baaardzo długo, bo wiadomo... nie moje zabawki, wiele błędów; książek podwójnie wykreślonych, wykreślonych, a obecnych na półkach... pozycji podstawionych za zagubione (zupełnie inne tytuły!) no i oczywiście braki. Do tego nie znam księgozbioru, jego układu; trudno zweryfikować ewentualne pomyłki. Dostałam jeszcze nieoficjalne polecenie, że inwentaryzacja musi się zgadzać. I się zgodziła; braki wyrównałam darami, resztę uporządkowałam.

Czym tu się przejmować? Idziesz na emeryturę i już za nic nie odpowiadasz, niech inni się martwią.
POZDR:) Kaja

Dorota79

czwartek 03 lis 2016, 09:27

Niezupełnie za nic się nie odpowiada; odpowiada się przecież za bibliotekę, stan ilościowo-finansowy.
Ostatnio zmieniony czwartek 03 lis 2016, 12:58 przez Dorota79, łącznie zmieniany 1 raz.

Pola z Opola

czwartek 03 lis 2016, 12:43

A co złego w tym przypadku może sie stać bibliotece?

MonaLisa

czwartek 03 lis 2016, 14:39

faktycznie. skontrum z palca w 3 dni 19 tysięcy wolumenów.... no no no.. jak nie podpisywałas protokołu zdawczo- odbiorczego to po prostu idziesz na emeryturę :) i podróżujesz po swiecie albo sadzisz kwiatki w ogródku... zazdroszcze

halinah

czwartek 03 lis 2016, 14:54

Dorota79 pisze:Niezupełnie za nic się nie odpowiada; odpowiada się przecież za bibliotekę, stan ilościowo-finansowy.
Ale przecież nie po przejściu na emeryturę! Odpowiadała, póki pracowała. To do szefa należy rozliczenie odpowiedzialności.

Aqa

czwartek 03 lis 2016, 17:23

Często przesadzamy z poczuciem odpowiedzialności, tracimy zdrowy rozsądek, zaganiani w codzienności, o poczuciu humoru zapominamy, o dystansie do spraw też. A szkoda, bo niszczymy sami siebie.
Zapominamy np. o tym, że to nie my jesteśmy odpowiedzialni za szkołę, w tym bibliotekę, owszem, jesteśmy za pracownię - bibliotekę, ale i tak za wszystko, co robimy odpowiada DYREKTOR. Dyrektorem być sam chciał, chyba jeszcze aż tak prawo się nie zmieniło, by to robił z łapanki.
Odrobina dystansu do spraw nie zabija ;) ręczę wam, wręcz przeciwnie, pozwala na dostrzeżenie tego, co znacznie głębsze.
Tak "zmądrzałam" gdy stanęłam pod życiową ścianą, nie wiedząc, czy przede mną coś jeszcze jest. Tu wkleję wam wiersz p. Szymborskiej, który mnie zawsze rozbawia, wiersz kopalnia dystansu i poczucia humoru:
/jeśli nie wolno wklejać wierszy, niech mnie ktoś poprawi, w dzisiejszym świecie już niczego nie jestem pewna/

Oda do starości
Co to za życie bywa w MŁODOŚCI !?
Nie czujesz serca ...wątroby ...kości ...
Śpisz jak zabity, popijasz gładko ...
i nawet głowa boli cię rzadko.
Dopiero człeku twój wiek DOJRZAŁY!
Odsłania życia urok wspaniały ...
Gdy łyk powietrza, z wysiłkiem łapiesz...
Rwie Cię w kolanach ...
Na schodach sapiesz ...
Serce jak głupie szybko ci bije ...
Lecz w każdej chwili czujesz że ŻYJESZ !
Więc nie narzekaj z byle powodu
Masz teraz wszystko ,czego za młodu
nie doświadczyłeś. Ale DOŻYŁEŚ!
Więc chociaż czasem w krzyżu cię łupie
Ciesz się dniem każdym!
Miej wszystko w DUPIE!!!

Wisława Szymborska

Tobabsko, to dyrektor decyduje jak cię rozlicza, to on podejmuje decyzje, wszelkie, nawet te podejmowane przez bibliotekarza nie są ważne póki ich nie zatwierdzi. Chce w 3 dni - ma 3 dni, jego wola dyrektorska i nie ma tu nic do rzeczy nasze nadmierne mniemanie co to my jako nauczyciele bibliotekarze odpowiedzialnie mamy robić NA EMERYTURZE. Za 3 dni nie masz prawa nic robić, bo nie pracujesz.

ksanna

czwartek 03 lis 2016, 17:42

Na moją wiedzę ten wiersz nie jest Szymborskiej, niektórzy niesłusznie przypisują jego autorstwo naszej noblistce.

libia11

czwartek 03 lis 2016, 18:33

Kobieto pamiętam zdjęcie na wysokościach. I to była młoda babeczka. A ty piszesz,że na emeryturkę się wybierasz. Nic się nie martw, niech robią w te trzy dni. Daj znać czy się uwinęli :)
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Aqa

czwartek 03 lis 2016, 19:42

https://www.youtube.com/watch?v=16a3uheQJ-Y
Istotą jest treść wiersza, w odniesieniu do Tobabsko.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”