fiolka24

Re: Kontrole w bibliotekach

środa 01 lut 2017, 14:08

Aqa pisze:Dokładnie- to tylko dyrektor, jak raczy się z tobą podzielić informacjami. Mój nie raczył.
Naprawdę??? Jak można się nie podzielić informacjami ... Nie rozumiem ...

patti
Kontakt: Strona WWW

środa 01 lut 2017, 17:08

Jestem już "po".. Pan wizytator przyszedł się przywitać, zadał pytanie ile mam godzin, ile dzieci mamy.. a potem zszedł do gabinetu dyrektora. Tam był przegląd statutu, dziennika, regulaminu (oczywiście beze mnie). Po kontroli wiem, że jedynie mamy coś dopisać o kształtowaniu wrażliwości kulturalnej i społecznej w statucie. Poza tym ok. Pan wizytator korzystał z mojej wcześniej przygotowanej "rozpiski" działań pod pytania z arkusza.
Ale to chyba wszystko zależy od tego, kto przyjedzie i w jakim humorze - mam takie wrażenie..

bogna3

niedziela 05 lut 2017, 21:04

Ja też już po i bez zaleceń. Pani siedziała w gabinecie dyrektora, a na koniec odwiedziła bibliotekę, pochwaliła.

Maria
Kontakt: Strona WWW

niedziela 05 lut 2017, 21:32

Bogna - gratulacje :)

bogna3

niedziela 05 lut 2017, 21:54

Dziękuję :D

Anna

niedziela 05 lut 2017, 22:45

Mam statut (tego punktu o kształtowaniu wrażliwości faktycznie nie mamy bo statut powstał lata temu), mam regulamin korzystania z biblioteki ale to zapewne nie chodzi o taki regulamin. Dziewczyny, które jesteście już po kontroli poinformujcie mnie co macie w tym regulaminie. Może jeszcze coś takiego stworzę.

bogna3

poniedziałek 06 lut 2017, 18:50

Anno mam taki zwyczajny regulamin biblioteki (13 pkt.) mówiący o zasadach wypożyczania, zachowania itp. Plan pracy natomiast mam napisany pod zapisy w statucie, a więc te wymagania. Jak nie masz jakiegoś wymagania ,,Kształtowanie wrażliwości kulturowej i społecznej" w statucie to dopisz go zwyczajnie do planu pracy. Te działania robi każdy przykładający się do pracy bibliotekarz, więc z udokumentowaniem nie ma problemu.

Anna

poniedziałek 06 lut 2017, 20:36

No to w porządku. Oczywiście plan pracy mam a tam wyszczególnione działania, które podpadają pod tą wrażliwość ale tak nie są nazwane, regulamin taki jak ty również a w statucie mam zapisy dotyczące biblioteki pod tytułem "Cele i zadania biblioteki szkolnej oraz zakres obowiązków nauczyciela bibliotekarza". Może to wystarczy. Oczywiście to zależy kto przyjdzie i czy będzie chciał znaleźć dziurę w całym.

aka304

wtorek 07 lut 2017, 10:48

Jestem już po kontroli. Wszystko przebiegło bez zarzutu. Panie kontrolowały tylko dokumenty i zapisy w nich (do biblioteki nie zaglądały). Moja rada: należy przygotować wszystko wg arkusza kontroli.

antykwa

poniedziałek 20 lut 2017, 12:31

U nas już po. Pani baaaaaardzo skrupulatnie sprawdzała statut, plan pracy, wpisy z realizacji, chodziła, oglądała. Poprosiła też o zeszyt odwiedzin w czytelni i ICIM oraz sprawozdanie za pierwsze półrocze. Zadawała też dziwne pytania, np. długo trzeba było pani tłumaczyć, o co chodzi w statystyce. U kadrowej przeglądała teczki personalne. Wszystko pod arkusz kontroli. W statucie przy organizacji biblioteki (rozdział IV) zasugerowała, że mają być do każdego punktu wymienione formy, na nic było tłumaczenie, że wszystko szczegółowo jest rozpisane w obowiązkach (rozdział V), no ale na arkuszu i tak musiała zaznaczyć "tak", bo w statucie stało jaj wół.
Ostatnio zmieniony środa 22 lut 2017, 09:56 przez antykwa, łącznie zmieniany 1 raz.

aga1976

poniedziałek 20 lut 2017, 19:42

Jestem po kontroli. W sumie nic ciekawego. Przybył pan mało znający się na temacie bibliotek, mało zainteresowany czytelnictwem dzieci. Wszedł do biblioteki, co nie wszystkim się zdarza. Mam poprawić statut. Treści były tam ogólne, ale w mojej ocenie poprawne. Dostałam od pana wizytatora materiały, na podstawie których mam wnieść poprawki. Gotowca w sumie. Jak wyprodukuję wersje elektroniczna to zamieszczę na forum. Zawsze myślałam, ze konkursy i.t.p. to raczej powinny być w planie pracy a nie w statucie. Mój statut jest do poprawy , bo nie odpowiada na pytania z arkusza kontroli. Zmiany wprowadzę, w papierach będzie grało a problemy zostaną te same. Kontrola dla kontroli. Pozdrawiam wszystkich użytkowników forum :D

Małgorzata44

poniedziałek 20 lut 2017, 23:22

aga1976 wstaw, proszę materiały jak możesz najszybciej. Kontrolę mam za tydzień. Już się boję... :shock:

Chmurka

wtorek 21 lut 2017, 18:27

[quote="Małgorzata44"]aga1976 wstaw, proszę materiały jak możesz najszybciej. Kontrolę mam za tydzień. Już się boję... :shock:[/quote]

Dopisuję się do tej prośby :D

antykwa

środa 22 lut 2017, 10:02

Strach to najgorsze, co możemy sobie zafundować. Trzeba się po prostu dobrze przygotować pod arkusz i pewnie bronić swojego stanowiska. Wiem, że gdy jestem już po kontroli, to łatwiej mi tak mówić, ale w sumie nie miałam kiedy się naprawdę bać, bo musiałam wspierać duchowo dyrekcję. Taka sytuacja.

aga1976

czwartek 23 lut 2017, 17:46

1. Szkoła posiada bibliotekę szkolną.
2. Biblioteka szkolna jest pracownia szkolną, służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań
dydaktycznych i wychowawczych oraz doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela. Pełni rolę szkolnego internetowego centrum multimedialnego.
3. Integralną część biblioteki stanowią:
a) wypożyczalnia
b) czytelnia.
c) Internetowe centrum multimedialne
4. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, rodzice i inni pracownicy szkoły na zasadach określonych w Regulaminie biblioteki.
1) Do zadań biblioteki należy:
a) gromadzenie, wypożyczanie, udostępnianie książek i innych źródeł informacji,
b) gromadzenie i wypożyczanie, udostępnianie oraz przekazywanie uczniom bezpłatnych podręczników , materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych,
c) tworzenie warunków do poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjna i komunikacyjną,
d) rozbudzanie i rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów,
e)wyrabianie i pogłębianie u uczniów nawyku czytania i uczenia się,
f) organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną,
g) określenie szczegółowych warunków korzystania przez uczniów z podręczników lub materiałów edukacyjnych, uwzględniając konieczność zapewnienia co najmniej trzyletniego okresu używania tych podręczników lub materiałów.
5. Pomieszczenia biblioteki szkolnej umożliwiają:
a) gromadzenie i opracowywanie zbiorów,
b) korzystanie ze zbiorów w czytelni i wypożyczanie ich poza bibliotekę,
c) prowadzenie zajęć dydaktycznych
d) korzystanie z internetowego centrum multimedialnego
e) gromadzenie, przechowywanie oraz wypożyczanie, udostępnianie i przekazywanie podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych
6. Godziny pracy biblioteki ustala dyrektor w uzgodnieniu z nauczycielem-bibliotekarzem, tak aby umożliwić dostęp do jej zbiorów przede wszystkim podczas zajęć lekcyjnych i w miarę możliwości przed i po ich zakończeniu.
7. Szczegółową organizację biblioteki szkolnej i centrum multimedialnego określa Regulamin biblioteki.
8. Zadania (obowiązki) nauczyciela-bibliotekarza w zakresie prac pedagogicznych:
a) udostępnianie zbiorów w wypożyczalni i czytelni,
b) organizowanie działalności informacyjnej i czytelniczej,
c) promowanie biblioteki i czytelnictwa,
d) poznawanie czytelników i ich pozyskiwanie,
e) udzielanie porad w doborze lektury,
f) prowadzenie rozmów z uczniami na temat przeczytanych książek,
g) indywidualny instruktaż w zakresie edukacji czytelniczej i medialnej,
h) wspieranie uczniów w rozwijaniu ich uzdolnień poprzez naukę poszukiwania źródeł informacji wykraczających poza program nauczania,
i )wspieranie uczniów mających trudności w nauce poprzez pomoc w poszukiwaniu informacji
j) przygotowanie uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym
k) organizowanie działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną
9. Zadania (obowiązki) nauczyciela-bibliotekarza w zakresie prac techniczno-organizacyjnych
a) troska o właściwą organizację pracy biblioteki szkolnej
b) dbałość o wyposażenie i estetykę biblioteki
c) gromadzenie zbiorów zgodnie z profilem programowym szkoły i jej potrzebami
d) prowadzenie ewidencji zbiorów i ich selekcjonowanie
e) opracowanie zbiorów (klasyfikacja, katalogowanie, opracowanie techniczne, konserwacja)
f) prowadzenie dziennika biblioteki, statystyki dziennej i rocznej( w programie komputerowym(Mol Optivum)
g) składanie rocznych sprawozdań z pracy biblioteki i oceny stanu czytelnictwa w szkole
h) doskonalenia warsztatu pracy.
10. Do zbiorów bibliotecznych należą :
1) lektury podstawowe i uzupełniające,
2)wybrane pozycje z literatury pięknej oraz popularnonaukowej i naukowej,
3)wydawnictwa informacyjne i albumowe
4) czasopisma,
5) zbiory multimedialne
11. Biblioteka szkolna współpracuje z:
1) uczniami w zakresie:
a) rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań czytelniczych uczniów ,
b) pogłębiania i wyrabiania u uczniów nawyku szacunku do książki i odpowiedzialności za jej użytkowanie;
2) nauczycielami w zakresie:
a) udostępniania zbiorów,
b) przekazywanie wychowawcom informacji o stanie czytelnictwa uczniów oraz o sposobie wywiązywania się
z obowiązku dbania o wypożyczane książki.
12. rodzicami w zakresie:
a)wyposażenie uczniów w bezpłatne podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe,
b) przekazywanie informacji o stanie czytelnictwa uczniów oraz o sposobie wywiązywania się z obowiązku dbania o wypożyczone książki,
c) popularyzowanie wiedzy pedagogicznej, psychologicznej oraz sposobie przezwyciężania trudności w nauce
i wychowaniu.
13 Biblioteka współpracuje z innymi bibliotekami w zakresie organizowania lekcji bibliotecznych i innych imprez czytelniczych oraz wymiany książek, materiałów i zbiorów multimedialnych.

Mam nadzieję, że te zapisy są poprawne i pomogą. Pozdrawiam.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”