grey.bn

Re: Kontrole w bibliotekach

czwartek 05 sty 2017, 12:15

Ja, niestety, ale musiałam oddać do 22 grudnia.

malgosiam52

niedziela 15 sty 2017, 10:59

Hej Dziewczyny! przeglądałyście szczegółowo arkusz kontroli biblioteki? u mnie brak regulaminu pracy biblioteki -jak to jest u Was?

Beata8

niedziela 15 sty 2017, 12:02

malgosiam52 pisze:brak regulaminu pracy biblioteki
U mnie też nie ma, ale myślę, że to jest plan pracy na rok szkolny.

EMT

poniedziałek 16 sty 2017, 00:32

Też to odczytałam jako plan pracy, bo z regulaminu (korzystania) z biblioteki, który każda/y z nas posiada pewnie od zawsze, informacji pożądanych nie uzyskają :) .

katarzyna1316

poniedziałek 16 sty 2017, 12:09

Witajcie :-) do dzisiaj byłam czytaczem forum, ale nadszedł czas podzielenia się swoim doświadczeniem.
jestem już po kontroli dokonanej przez Panią Wizytator z wydziału nadzoru pedagogicznego (zastanawiałyśmy się kogo i skąd przyślą). Kontroli podlegały wszystkie dokumenty wymienione w arkuszu: statut szkoły, regulamin biblioteki, plan pracy i dziennik.
U mnie zapisy w statucie są ogólne i obejmują fakt, że biblioteka jest, zadania biblioteki, zadania nauczyciela bibliotekarza, zadania dyrektora względem biblioteki. Co do organizacji, zasad współpracy jest zapis, że te kwestie reguluje regulamin biblioteki, który jest załącznikiem do statutu. Sprawdzano każdy punkt po kolei, nie musiało się to nazywać dosłownie, ale słowa klucze musiały być. Tą część z dokumentów zrobiła moja dyrekcja z wizytatorem na część praktyczną poproszono mnie. I tu głównie opierało się o dziennik i uwaga dowody realizacji!!! (jak teczka awansu niemal) co Pani wizytator zapowiedziała. Z dziennika głównie ostatnia strona, czyli wydarzenia z życia biblioteki i plan pracy. Bardzo skrupulatnie pkt po pkt. Zwroćcie uwagę na sformuowania, których używacie do nazwania swoich działań. Jak ma być współpraca z rodzicami to ma być napisane że wraz z rodzicami (np. nie - wyjście do teatru - tylko wyjście do teatru wraz z rodzicami, jak wykorzystanie technologii informacyjnej to nie zapis przygotowanie gazetki czy plakatu przez uczniów tylko wyszukiwanie informacji i przygotowanie/zredagowanie gazetki przez uczniów itp.
Już wiem, że mi się trafiła niezwykle skrupulatna Pani kontroler, u koleżanki w zespole gdzie ma podstawówkę i gimnazjum poszło dużo przyjemniej i prościej. Za współpracę z rodzicami Pani uznała facebooka u mnie nie.... W bibliotece była, trafiła na uczniów, brała udział w rozmowie z nimi.... pytała o oprogramowanie komputerów... Nagadałam się ale mam nadzieję że trochę pomogłam tym co przed :-) jak coś pytajcie pozdrawiam

katarzyna1316

poniedziałek 16 sty 2017, 12:19

Jeszcze jedna mała podpowiedz dotycząca arkusza Ja przygotowując arkusz dla siebie i dla dyrekcji rozpisałam, który punkt skąd odpowiada na dane pytanie. Jak popatrzyłam na wizualny zapis tego rodem z pism prawniczych, to wpadłam na pomysł, żeby zaznaczyć kolorami pytanie w arkuszu i tym samym kolorem odpowiedzi w dokumentach. Karteczki się nie sprawdziły, bo często używany jest jeden pkt, ale różne podpunkty. Zdarzyło się, że poproszono mnie o pokazanie zapisu w statucie i uwierzcie mi komfort zielone pytanie zielone kropki był ogromny :D

marlena23

poniedziałek 16 sty 2017, 12:51

katarzyna1316 jesteś wielka, bardzo pomogła mi Twoja wyypowiedź na temat kontroli.

marlena23

poniedziałek 16 sty 2017, 12:58

Na ile dni wcześniej dowiedzieliście się o planowanej kontroli?

EMT

poniedziałek 16 sty 2017, 17:38

katarzyna1316, ogromne dzięki. Niby mamy w dzienniku różne rzeczy, ale napisanie wprost, że chodzi np. o współpracę z rodzicami czy rozwój czytelnictwa nie pozostawi kontrolującym żadnych wątpliwości... Kolory też kiedyś stosowałam, ale Twój pomysł przypomniał mi, że muszę zamówić w szkole komplet flamastrów/zakreślaczy :) . Jeszcze raz bardzo dziękuję.

lotar7

poniedziałek 16 sty 2017, 18:38

katarzyna1316 dziękuje!!!! Ponawiam pytanie :Na ile dni wcześniej dowiedzieliście się o planowanej kontroli?

Dana

poniedziałek 16 sty 2017, 18:59

Witam,
kontrole w bibliotekach także i mnie zmobilizowały do zmiany statusu - z "czytacza" forum na zarejestrowanego użytkownika :wink:
Mam pytanie do katarzyna1316 - co znaczy, że statut "szczegółowo" określa jakieś zadanie? "Szczegółowo" to pojęcie bardzo pojemne wg mnie i dość względne. Czy ma to być np. 5 podpunktów ze słowami kluczowymi, czy 20? Wiemy przecież, że dobry statut nie powinien być zbyt szczegółowy.
Pozdrawiam wszystkich użytkowników :)

KaWa

poniedziałek 16 sty 2017, 19:09

Dzięki, że dzielisz się wrażeniami pokontrolnymi. Wskazówki są na wagę złota. U mnie kontrola w następnym tygodniu. Mam tylko pytanie: czy kontrolowane są dokumenty dotyczące obecnego roku szkolnego? bo tak doczytałam z arkusza, ale wolę się upewnić. Mam tylko kilka godzin w bibliotece, więc i działań mniej.

katarzyna1316

poniedziałek 16 sty 2017, 19:26

Kontrolowane są dokumenty tylko z tego roku szkolnego, tak jak w arkuszu napisali - nic innego nie chciała.

lotar7

poniedziałek 16 sty 2017, 19:28

katarzyna1316 na ile dni wcześniej dowiedzieliście się o planowanej kontroli?

katarzyna1316

poniedziałek 16 sty 2017, 19:38

ok. 2 tyg. przed planowaną wizytą - było pismo oficjalne i telefon Pani Wizytator, umawiała spotkanie, w trakcie podała oczekiwania, ale to może już zależeć od samego wizytatora...

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”