lotar7

Re: Kontrole w bibliotekach

poniedziałek 16 sty 2017, 19:51

Dziękuje!!

Aqa

poniedziałek 16 sty 2017, 20:41

Katarzyno 1316, dobrze, że się odezwałaś : ) Cenne uwagi, na pewno wielu pozwolą na dopracowanie "papierów", ja przejrzałam plan pracy i zapisy w dzienniku. Jak ktoś chce przyłożyć, to zawsze kij znajdzie, niemniej można się przygotować.
Ja mam mieć kontrolę pod koniec tygodnia.

lotar7

wtorek 17 sty 2017, 16:50

Witam, mam ogromną prośbę. Jesztem na zastępstwie w bibliotece, niestety jest tam sajgon we wszystkim, w ksiegach, papierach... CZy mógłby ktoś przesłać mi swój plan pracy biblioteki, regulami biblioteki, jeżeli można ze statutu wpisy o bibliotece czy zadaniach bibliotekarza. Mam jeszcze pytanie, w dzienniku biblioteki w zeszłym roku dominowały wpisy typu :
Usługi ksero.
Poniedziałek
Zastępstwo w kl IV...
Wypożyczanie ksiązek.
Ewidencjonowanie książęk
Ostatnio zmieniony poniedziałek 05 mar 2018, 21:54 przez lotar7, łącznie zmieniany 1 raz.

Anna

wtorek 17 sty 2017, 19:25

Nasza praca polega często na powtarzalności. Pracujesz codziennie z czytelnikami wypożyczając, prowadzisz rozmowy na temat czytelnictwa, wyborów, porządkujesz jakieś działy, dbasz o księgozbiór - naprawiasz, wymieniasz folię itp. czynności. Jeśli masz większy zakup to kilka dni pojawiają się wpisy o pracy przy przyjęciu do księgozbioru. Jeśli masz codziennie (nie daj Boże)zastępstwa to zapisujesz - ja zastępstwa czy jakieś super formy zapisuję na czerwono. Moim zdaniem powtarzalność wpisów nie jest czymś złym. Oczywiście oprócz tego co robisz codziennie będą się pojawiać wpisy o innych, nie występujących codziennie czynnościach. Po prostu zapisujesz co robisz codziennie.

lotar7

wtorek 17 sty 2017, 20:27

Bardzo dziękuje! Każda wskazówka jest na wagę złota!

bogna3

wtorek 17 sty 2017, 22:01

Dodam tylko, że prowadzisz rozmowy z czytelnikami na temat przeczytanej książki, zainteresowań czy pomagasz w dotarciu do informacji np. rzeczowych, bibliograficznych lub udostępniasz księgozbiór podręczny, pomagasz w dotarciu do informacji (w tym w Internecie) itp.

A teraz szukam kontaktu:
KaWa proszę odezwij się na moją pocztę bogda3@onet.eu

betka25

czwartek 19 sty 2017, 11:13

Katarzyno 1316 i ja serdecznie dziękuję za informacje, które napisałaś na forum, są on bardzo cenne i pomocne.

Zgadzam się z Anną, są czynności, które powtarzane są codziennie np.wypożyczanie książek i te piszę na początku, w dalszej kolejności opisuję czynności, które wykonuję rzadziej np. bezpłatne zastępstwa, porządkowanie regałów, zakup książek (kupuję w księgarniach internetowych), wpisywanie do księgozbioru zakupionych nowości, przygotowywanie i organizowanie konkursów, wystaw, spotkań autorskich, gazetek, kontakty (telefoniczne i mailowe) z radą rodziców, z wydawnictwami, z bibliotekami publicznymi i pedagogiczną,udział w szkoleniach, w radach pedagogicznych; wszelkie wyjścia poza szkołę np. jako opiekun na konkursach, wycieczkach, oficjalnych spotkaniach jako reprezentacja szkoły itp. Jakoś nigdy nie pomyślałam aby wpisywać usługi ksero, powiem szczerze, że czasami jest tego całkiem sporo, chyba zacznę wpisywać i to, w końcu jest to jedna z czynności, które wykonuję w czasie swojej pracy.

wichrowe wzgórze

czwartek 19 sty 2017, 18:57

Tak się zastanawiam czy mogę wpisac do dziennika oraganizację " Szlachetnej Paczki" szkole ?

halinah

czwartek 19 sty 2017, 20:05

Na końcu dziennika mam tabelkę, w której wpisuję to, co robię w szkole, a co nie należy do moich obowiązków jako bibliotekarza. Tam "zmieści się" szlachetna paczka, zespół ds. ewaluacji wewnętrznej, protokołowanie posiedzeń rady pedagogicznej itd., itp. To wszystko, co zajmuje mi czas ponad bezpośrednią pracę z uczniami, do której zobowiązana jestem w ramach pensum.

wichrowe wzgórze

czwartek 19 sty 2017, 20:11

Bardzo dziękuję :D

KaWa

wtorek 24 sty 2017, 14:11

Szkoła już po kontroli. Kontrolowano jednak nie bibliotekę tylko "papiery".

patti
Kontakt: Strona WWW

wtorek 24 sty 2017, 15:00

Ja mam kontrolę 1 lutego.. We ferie. Koleżanka dzień po mnie..
Nurtuje mnie np. to, czy kontakty z rodzicami za pomocą dziennika elektronicznego czy telefonu.. też mam wpisywać do dziennika? Dla mnie to oczywistość, że się to robi..
Pewnie i tak wszystko będzie zależeć od dobrego humoru wizytatora..

Aqa

wtorek 24 sty 2017, 15:52

Kontrola się skończyła. Nie wchodziła do biblioteki, do niektórych sal tak. Oficjalnie nie mam pojęcia co kontrolowano.
A szkoda. Na użytek kontroli ... wzorcowo dyrekcja zorganizowała zastępstwa przez nauczycieli na okienkach... jutro wszystko wraca do "normy" nienormalnej, czyli zastępstw realizowanych przeze mnie nielegalnie bezpłatnie i ramach mojej pracy.
Dyrektor świetnie wie, że to nielegalne, pokazuje mi wprost swoją władzę, "ja mu mogę.." wg niego. To bardzo smutne, żenujące wręcz

Beata8

wtorek 24 sty 2017, 20:21

Aqa pisze:jutro wszystko wraca do "normy" nienormalnej, czyli zastępstw realizowanych przeze mnie nielegalnie bezpłatnie i ramach mojej pracy.
Naprawdę nic nie da zrobić? Ja już teraz bym tego nie wytrzymała. Kiedyś miałam zastępstwa tygodniowe, 18 godzin, ale bez biblioteki. Piszesz, że jesteś parę lat przed emeryturą i nie możesz zaprotestować? Formalnie?

Aqa

wtorek 24 sty 2017, 20:33

Kiedy miałam normalnego dyrektora, lata temu, poszłam rozmawiać z pismami w ręku. Był głęboko niezadowolony "moją" interpretacją, bo zburzyłam mu oszczędności, ale przyjął ją do wiadomości. Spędziłam lata pracując bardzo intensywnie ale bez poniżania. Nastąpiła zmiana na osobę, która pokazuje XIX wieczne stosunki międzyludzkie w pełnym wydaniu. Mam nadzieję, że za krótki już czas, panowanie dobiegnie końca, nie jestem jedyną osobą, która znalazła się na Pogotowiu.
Były rozmowy z mojej strony, względny spokój /acz pracy multum/ 3 lata, teraz jak wielu na forum mam pokazówki- "co mi zrobisz?" z pełną butą i arogancją.
Owszem, jak i inni, mam pewne wyjścia... /i je analizuję/, mam też maila od MEN, jak powinny wyglądać zastępstwa w bibliotekach- PŁATNE.

W każdym razie kontrole w bibliotekach to zwyczajne szumne hasła, dla publiczki, praktyka pokazuje, że to są tylko papiery, podobnie jak tony papierów do programów KNM i NPRcZ, służących wyłącznie urzędnikom do składowania w określonym miejscu i kontolerom kontrolerów- by koło się kręciło- "jak my jesteśmy potrzebni".

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”