Maria
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum. Opublikowane przepisy

czwartek 28 mar 2019, 19:35

Może dyrektor jest oświecony i potrafi czytać przepisy ze zrozumieniem...

tutiki

środa 03 kwie 2019, 16:35

Audyt w jednostce sprawdza przede wszystkim zgodność z prawem, a dla jednostek budżetowych z publicznymi finansami naczelna jest Ustawa o rachunkowości i to w oparciu o nią przeprowadza się kontrolę w placówce i rozlicza jej prowadzenie, stąd takie podejście księgowości i dobra wola dyrektora nic tutaj nie zmienia, bo przeprowadzający kontrolę nie słuchają wyjaśnień dotyczących na równi wiążących szkoły przepisów MEN - to dla nich nie jest podstawą kontroli finansowej. Odpowiedzialność dla finansów publicznych jest przed Ustawą o rachunkowości. Bardzo mnie to irytuje, ale staram się zrozumieć skąd wynika podejście księgowości - dla nich to też bardzo duża odpowiedzialność.
Przepisy nie są jednolite jeśli chodzi o biblioteki, bo w ustawie o rachunkowości nic na temat szczególnych zbiorów bibliotecznych nie ma - nadal każda książka to rzeczowy środek trwały.

Pozostaje zatem: opracować instrukcję inwentaryzacji dla jednostki bez użycia słowa SKONTRUM i z powołaniem na wszystkie przepisy, które podałam we wcześniejszym poście łącznie z tymi o rachunkowości, przeprowadzać ją z częstotliwością według ustawy o rachunkowości, dostosować wydruki z MOL (w MOL jest opcja nieużywania słowa "SKONTRUM") i inne druki do Ustawy o rachunkowości czyli druków spisu ścisłego zarachowania - nie ma na nie w ustawie wzoru są tylko informacje, co powinien zawierać taki druk i robić swoje w oparciu o nasze przepisy. Tak się ratuję.

Widać z postów na forum temat jest wiecznie żywy i często bibliotekarze czują się bezsilni (jak ja podczas tegorocznej inwentaryzacji), ale druga strona - czyli księgowość też nie ma tak prosto, bo nawet jeśli oni przyjmą nasze wyjaśnienia to podczas audytu mają poważny problem. Wiem, bo doświadczyłam tego w pracy.

Aqa

środa 03 kwie 2019, 17:19

Krótko podsumowując, bo zaczynamy mówić w kółko to samo- u mnie interweniowało MEN i wyjaśniło księgowym, co znaczy NADRZĘDNA decyzja MEN zawarta w opublikowanych przepisach, jasnych i klarownych: w szkole obowiązuje SKONTRUM za pomocą arkuszy skontrum gdzie brak systemów komputerowych lub programu komputerowego, jesli taki jest.
Księgowość zrozumiała.
Pytanie dla zainteresowanych brzmi: na ile jesteście zdeterminowani, by się zwrócić do MEN lub TNBSP, bo nie po to wywalczyliśmy zapis o skontrum w przepisach dotyczących szkoły, by ich nie respektowały podrzędne jednostki.

Maria
Kontakt: Strona WWW

środa 03 kwie 2019, 21:20

Podpisuje się pod postem Aqy. Przepisy o ewidencji materiałów bibliotecznych są i nikt nie powinien tworzyć nowych bo i po co? W rachunkowości chodzi o sprawdzenie stanów ilościowo-wartościowych w skontrum dodatkowo jeszcze jakościowych. Czego chcieć więcej? Mamy zapis i wystarczy go przestrzegać a w razie potrzeby brać przykład z Aqy.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”