ksanna

statystyka

piątek 20 sty 2017, 10:27

Witam! Czytelnictwo w mojej szkole (podstawowa) po I semestrze wynosi 10,5 ks./1 ucznia. Największa średnia jest oczywiście w klasach 1-3. Wiem, że to tylko statystyka, ale chciałabym mieć odniesienie do innych szkół - jak przedstawia się statystyka czytelnictwa w Waszej szkole? Bardzo proszę o odpowiedzi w tym temacie :)

biblionetka71

Re: statystyka

piątek 20 sty 2017, 14:32

A ilu uczniów liczy szkoła, w której pracujesz? Ilu spośród uczniów jest czytelnikami szkolnej biblioteki? Statystyka to nie wszystko

ksanna

piątek 20 sty 2017, 15:00

A ilu uczniów liczy szkoła, w której pracujesz? Ilu spośród uczniów jest czytelnikami szkolnej biblioteki? Statystyka to nie wszystko
Zdaję sobie sprawę, że statystyka nie zawsze odzwierciedla czytelnictwo, ale chyba statystyka jest w każdej szkole. Szkoła liczy 760 uczniów, ani jednej książki nie wypożyczyło kilkunastu (o ile dobrze pamiętam, to 13).

marlena23

piątek 20 sty 2017, 19:07

I ja chcę podyskutować . Co z podręcznikami ?

czarnuszka

poniedziałek 23 sty 2017, 09:33

Właśnie liczę semestr I, średnia wypożyczeń 18,61 z tego 32% to podręczniki, prawie średnio 6 książek na osobe, mam około 580 uczniów. oczywiście dzięki klasom 1-3.
W zeszłym roku miałam średnią 13,94 z tego 24% podręczniki wtedy około 620 uczniów

KaWa

poniedziałek 23 sty 2017, 10:26

Nie wliczam podręczników do statystyki z tego względu, iż np. klasy VI w tym roku jeszcze podręczników nie wypożyczają i w ogólnym rankingu klas wypadłyby blado. Moim zdaniem wliczanie podręczników do statystyki jest nieporozumieniem. Podręczniki niejako są odgórnie przydzielane uczniom i nie mają nic wspólnego z czytelnictwem. Tak, tak, wiem zaraz spadnie na mnie fala krytyki, ale trudno, wyrażam swoje zdanie na ten temat. Pozdrawiam

xandre

poniedziałek 23 sty 2017, 10:36

KaWa pisze:Nie wliczam podręczników do statystyki z tego względu, iż np. klasy VI w tym roku jeszcze podręczników nie wypożyczają i w ogólnym rankingu klas wypadłyby blado. Moim zdaniem wliczanie podręczników do statystyki jest nieporozumieniem. Podręczniki niejako są odgórnie przydzielane uczniom i nie mają nic wspólnego z czytelnictwem. Tak, tak, wiem zaraz spadnie na mnie fala krytyki, ale trudno, wyrażam swoje zdanie na ten temat. Pozdrawiam
Absolutnie. Ja też nie wliczam, to sztuczne naciąganie czytelnictwa. A statystykę dopiero robię, bo tydzień byłam na zwolnieniu.

Julia65

poniedziałek 23 sty 2017, 17:08

Ja też nie wliczam podręczników do stanu czytelnictwa uczniów ale w sprawozdaniu podaję liczbę wypożyczonych podręczników i osobno wypożyczonych książek.Podaję również ilość wydanych ćwiczeń. Podręczniki uwzględniam w średniej wypożyczeń dziennej. Wydaje mi się, że nie można całkowicie "wyrzucić" podręczników z naszej statystyki. Przecież zabierają nam dużo czasu i musi pozostać po nich jakiś "ślad". :)

KaWa

poniedziałek 23 sty 2017, 19:55

Wypożyczanie podręczników zabiera nam ogromną ilość czasu. Każda z nas ma też jakieś swoje sposoby na ogarnięcie tego wszystkiego i rzeczywiście warto o tym pisać np. w sprawozdaniach, ale tak jak robi to Julia65 - robić to osobno nie mieszając wypożyczania podręczników z rzeczywistym czytelnictwem naszych uczniów. Tak swoją drogą to Julia65 podsunęła mi pomysł, na najbliższej radzie przedstawię nauczycielom ilość wydanych ćwiczeń i wypożyczonych podręczników. Jestem pewna, że na wielu zrobi to wrażenie. Pozdrawiam

ksanna

poniedziałek 23 sty 2017, 20:32

Czytelnictwo w mojej szkole (podstawowa) po I semestrze wynosi 10,5 ks./1 ucznia
Dane podałam oczywiście bez wliczania podręczników.
Bardzo proszę o dalsze głosy w dyskusji :)

Anna

wtorek 24 sty 2017, 10:04

Wliczam podręczniki do statystyki. Było wypożyczenie? Było. To dlaczego mam je pominąć. Dla własnej wiedzy warto te podręczniki odliczyć ale tylko po to. Nasza statystyka czytelnictwa to tak naprawdę statystyka wypożyczeń. W jakim procencie jesteście w stanie stwierdzić, ze uczeń książkę przeczytał? On ja wypożyczył i tyle wiemy. Tak samo wypożyczył podręcznik.

KaWa

wtorek 24 sty 2017, 11:45

Po podręcznik uczeń musi przyjść, natomiast po książkę beletrystyczną czy popularnonaukową przychodzi z własnej, nieprzymuszonej woli. To jest prawdziwy czytelnik, a to czy książkę przeczytał całą czy tylko fragment to już sprawa każdego indywidualna. Nie każda wypożyczona książka jest ciekawa dla wszystkich. Dla mnie liczy się chęć, odwiedziny w bibliotece, okazja do rozmowy z uczniem i samodzielny wybór książki. Przestańmy demonizować, że uczniowie nie czytają wypożyczonych książek.

Anna

wtorek 24 sty 2017, 13:26

Tak?? A po lekturę szkolną (gro wypożyczeń w gimnazjum) to przychodzi z własnej woli i ogromnej chęci przeczytania? Ileż to razy podając lekturę słyszałam buntownicze "i tak tego nie przeczytam". To znaczy, że ten uczeń nie powinien trafić do naszych statystyk bo przyszedł z musu a nie z własnej woli. Niestety lektury szkolne nie są powszechnie czytane lecz wypożyczane.
Podręcznik choć w jakimś niewielkim procencie jest czytany. Są czytane fragmenty książek czy poezja w podręczniku do polskiego, opisy krain geograficznych w podręczniku do geografii itd.
Dla mnie każdy uczeń, nawet ten, który wypożyczył jedynie podręcznik jest czytelnikiem. Nie dziele na tych prawdziwych i nieprawdziwych bo nie mam ku temu danych by tak czynić.

Julia65

wtorek 24 sty 2017, 14:20

Podręczniki należy wliczyć do statystyki wypożyczeń, bo TO JEST WYPOŻYCZENIE. Ale czy to jest czytelnictwo?
Moim zdaniem nie. Uczniowie przychodzą do biblioteki po to, żeby wypożyczyć książkę, którą zamierzają przeczytać a nie z której chcą się uczyć. To jest taka "subtelna "różnica między obowiązkowym podręcznikiem a książką. Liczenie wszystkiego razem nie daje nam odpowiedzi na np. pytanie ilu uczniów przychodzi do biblioteki BO TEGO CHCE a nie po podręczniki. Nawet jeśli będzie to tylko garstka uczniów (gimnazjum) to warto to wiedzieć.

KaWa

wtorek 24 sty 2017, 14:26

Anno, nigdy nikogo nie dzieliłam. Wszystkich uczniów szanuję i akceptuję takimi, jakimi są. Chodziło mi tylko, o to, aby nasze statystyki odzwierciedlały rzeczywisty poziom zainteresowania książkami. Pozdrawiam i w tym temacie już się wypowiadać nie będę.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”