ksanna

Re: statystyka

wtorek 24 sty 2017, 16:33

Bardzo dziękuję za Wasze refleksje, jeśli ktoś zechce podzielić się statystyką podaną w liczbach, będę wdzięczna :)

Anna

wtorek 24 sty 2017, 18:57

Julia65 o to mi cały czas chodzi. Trzeba wliczyć do statystyki wypożyczeń. Dla swojej wiedzy można odliczyć podręczniki - to proste. Ale konia z rzędem temu, kto potrafi podać statystykę czytelnictwa w swojej placówce. Ja nie potrafię. Kiedyś opowiadano mi o szkole w Stanach, gdzie panie bibliotekarki mają do każdej książki ułożony test sprawdzający. Mnie się taki pomysł nie podoba ale pewnie tam można wyliczyć statystykę czytelnictwa.
A co do nauki z książek też się zgodzić nie mogę. Kilka dni temu pisał u mnie uczeń referat. Korzystał z książek na moich oczach więc czytelnictwo uskuteczniał. Ale to był referat z przymusu, pisany za karę no to tu już wątpliwość bo całym sobą pokazywał, ze nie chce tu być, no i książki popularnonaukowe, z których pobierał wiedzę niczym z podręcznika. Zobaczcie , wg. mnie wszystkie te podziały: książka taka, śmaka, podręcznik, lektura, z musu czy z chęci w tym aspekcie (czyli statystyki) sensu nie mają.

Julia65

wtorek 24 sty 2017, 20:28

Anno,
zgadzam się z Tobą, że statystyki niczego oprócz ILOSCI WYPOŻYCZONYCH książek nie pokazują. A to czy uczniowie czytają to my możemy ocenić I to nie zawsze, bo mogą przecież korzystać z biblioteki publicznej. A statystyki, obojętnie co tam wliczamy musimy podawać ponieważ to jest element naszej pracy. A czy jest sens, żeby pisać o ilosci przeczytanych książek na forum ...... wydaje mi się, że nie. Ale to jest tylko moje zdanie. Pozdrawiam :)

ksanna

wtorek 24 sty 2017, 22:27

A czy jest sens, żeby pisać o ilosci przeczytanych książek na forum ...... wydaje mi się, że nie
Wiem doskonale, że statystyka nie oddaje ilości przeczytanych, lecz wypożyczone książki. Ale jeśli będziemy zachęcać do wypożyczeń istnieje szansa, że jakaś część tych wypożyczonych książek będzie przeczytana.
Pytając o średnią wypożyczeń po prostu chciałam mieć odniesienie, jak to wygląda w innych szkołach.

Julia65

środa 25 sty 2017, 11:31

Pytając o średnią wypożyczeń po prostu chciałam mieć odniesienie, jak to wygląda w innych szkołach
Jeżeli porównuje się średnią wypożyczeń to trzeba brać pod uwagę biblioteki podobne tzn. takie, które mają zbliżoną ilość uczniów, księgozbiór itp. Ja z koleżankami też próbowałam porównywać ilość wypożyczeń ale niestety nic z tego nie wyszło bo mamy "różne" biblioteki.

halinah

środa 25 sty 2017, 15:50

Od kilku lat nie ogłaszam średniej wypożyczeń - bo w ramach rywalizacji między klasami wypożyczali książki, żeby za kilka dni oddać je bez czytania.
Kilkanaście lat temu sposób na badanie czytelnictwa w szkole wymyśliła Jadwiga Andrzejewska. Nie pamiętam szczegółów, ale dzieliła czytelników na kategorie. Pod względem liczby przeczytanych w miesiącu książek, z uwzględnieniem posiadanych księgozbiorów własnych, korzystania ze zbiorów innych bibliotek. Jeszcze jakieś inne kryteria były brane pod uwagę. Dla bibliotekarza było to trochę pracy, ale uzyskane wyniki rzeczywiście informowały o aktywności czytelniczej ucznia.
Próbowałam znaleźć w internecie coś na ten temat, ale na razie nie udało mi się. Jak odnajdę - podzielę się szczegółami.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”