Roma
Posty: 9
Rejestracja: sobota 24 wrz 2016, 19:08

Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze jaki limit

poniedziałek 20 lut 2017, 11:03

Czy ktoś z Państwa ma wiedzę na temat limitu zajęć opiekuńczo-wychowawczych?Sprawa dotyczy w szczególności uczniów, którzy nie uczęszczają na lekcje religii. W tym roku szkolnym mam uczniów z prawie wszystkich klas. Jak mam realizować swoje obowiązki, kiedy de facto dzieci przebywają w bibliotece a ja w tym czasie muszę wyjść do np do toalety?Przecież nie mogę ich zostawić bez opieki, bo jakby się coś stało to pierwsze co to byłabym sprawdzana. Nie byłam przygotowana na takie duże grupy, a z roku na rok jest tych uczniów coraz więcej. Dodam, że w szkole nie ma świetlicy, a lekcje etyki odbywają się w innych godzinach niż lekcje religii. Dyrektor w ogóle nie konsultował z nami tej sprawy, zostałyśmy postawione przed faktem dokonanym. O chodzeniu na doraźne "bezpłatne" zastępstwa już nie wspomnę. W żaden sposób nie jest to tez wynagradzane dodatkowo. Co robić?

Aqa
Posty: 2293
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze jaki limit

poniedziałek 20 lut 2017, 11:51

Kwestia nielegalnych zastępstw jest, wbrew pozorom, prosta: dyrektor łamie prawo świadomie, lekceważąc kompletnie człowieka-nauczyciela bibliotekarza. Jeżeli rozmowy nie przyniosły rezultatu, a ty masz dość lekceważenia, zostaje PIP, powiadomiony przez kogokolwiek. Na moim przykładzie- przez inne wkurzone osoby, na brak dostępu do biblioteki, na brak czasu bibliotekarza dla czytelników. PIP potwierdził nielegalność zastępstw, zarzucił dyrekcji uniemożliwianie wykonywania obowiązków służbowych przez nauczyciela bibliotekarza, przytoczył przepisy i wlepił mandat.
/ja dawno wyczerpałam możliwości dialogu z obecnym dyrektorem/

Trudniejsza sprawa opieki, ponieważ nie ma żadnych standardów pracy nauczyciela bibliotekarza, nikomu z władz nie zależy na podjęciu tego tematu, nie ma określonych granic ''opieki". Zostaje rozmowa z dyrektorem z argumentami. Trudna, bo rzadko dyrektor chce zdawać sobie sprawę z olbrzymiego obciążenia nas obowiązkami. do niedawna ja, zawalona podręcznikami i wypożyczeniami ok. 100 dziennie, miałam wprowadzane dzieci ze s
świetlicy, w ilości ponad 20 /małe dzieci/, ponieważ " na 2 panie w świetlicy jest za duża liczba dzieci w sali", masz pojęcie? Pracowałam za siebie, za świetlicę- a one we dwie miały zapłacone za tę pracę! którą podrzucano mi, sama nie miałam jak pracować na swoim stanowisku, dyrektor był wobec mnie arogancki.
Naprawdę bardzo dużo robię w szkole i to wszyscy widzą, ale z takim podejściem dyrekcji / lekceważącym MOJĄ pracę, a widzącym wyłącznie pracę swoich przydupasów/ swoje obowiązki wykonuję już automatycznie, patrzę na zegar, kiedy mogę opuścić szkołę, kiedyś naszą, zespołu pracowników i uczniów, teraz wyłącznie włości dyrektora.

Życie jest trudne. Nasza odporność nie jest bezgraniczna.

anetta
Posty: 47
Rejestracja: środa 24 wrz 2008, 22:27

Re: Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze jaki limit

piątek 03 mar 2017, 13:11

Zaczyna się wiosna i oczywiście masowe podsyłanie dzieci niećwiczących na wf- przez 3 wuefistów.
Do tego oczywiście dzieci, które nie chodzą na religię- kilkadziesiąt osób,
osoby, które nie chodzą na wdż- kilka osób,
całe grupy z wdż (u nas te zajęcia odbywają się przez cały rok i przez cały rok przychodzą grupy dziewcząt lub chłopców).

Niestety, w pojęciu niektórych nauczycieli biblioteka to przechowalnia dzieci, a nie miejsce, do którego dziecko przychodzi dobrowolnie poczytać lub po prostu odpocząć od hałasu.

migaweczka
Posty: 73
Rejestracja: piątek 18 kwie 2008, 08:11
Kontakt: Strona WWW

Re: Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze jaki limit

piątek 03 mar 2017, 17:41

Do nas też przychodzą uczniowie, którzy nie chodzą na religię czy wf, ale nie w takiej liczbie. No i dzielimy się ze świetlicą na takiej zasadzie, że ci, którzy chcą przyjść do nas, muszą najpierw sprawdzić w bibliotece, czy będzie miejsce (biblioteka jest znacznie mniejsza niż świetlica) i czy w ogóle biblioteka będzie otwarta, bo przecież możemy być na zastępstwie... Jeśli jednak okaże się, że jest możliwość, piszą kartkę z nazwiskami uczniów, którzy będą w bibliotece, ja się podpisuję, oddają kartkę w świetlicy i przychodzą.

EMT
Posty: 305
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze jaki limit

piątek 03 mar 2017, 21:51

Grupy dzieci niechodzących na religię coraz liczniejsze. Z różnych przyczyn - nie tylko niechęci do dogmatów, ale również do jakości prowadzonych zajęć. Zdecydowanie to uciążliwość dla nas jest, ale , jakoś mnie to nie martwi :)

betka25
Posty: 65
Rejestracja: sobota 05 cze 2010, 21:07

Re: Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze jaki limit

poniedziałek 06 mar 2017, 11:25

Chyba nie ma żadnego limitu zajęć opiekuńczo-wychowawczych. U mnie do biblioteki przychodzą uczniowie, którzy nie chodzą na religię, na niemiecki, nie ćwiczą na wf-ie, czekają na poprawy sprawdzianów, na dodatkowe zajęcia; uczniowie, którzy mają lekcje indywidualne,a często nawet uczniowie, którzy są chorzy i czekają na rodziców. Do tego kilka a nawet kilkanaście godzin tygodniowo doraźnych bezpłatnych zastępstw i dzieci świetlicowe, aha jeszcze uczniowie, którzy po prostu nie chcą iść do domu z różnych powodów i przeciągają wyjście ze szkoły. Ze świetlicą miałam przejścia bo panie pozwalały całym dużym (do 30 uczniów) grupom przychodzić do biblioteki bez pytania i uzgadniania ze mną, te dzieci biegały po szkole bo nie wszystkie docierały do biblioteki, chodziły całkowicie bez kontroli, a odpowiedzialnością za nie próbowano obarczyć mnie.W zeszłym roku szkolnym miała tylko 2 (dwie) godziny w tygodniu wolne bez uczniów, a bywało, że w ogóle bo nawet w te 2 dostawałam doraźne zastępstwa. W tym roku jest troszkę lepiej - mam "tylko" podczas 20 godzin tygodniowo uczniów, kilka razy z dwóch klas jednocześnie, łącznie ponad 40 osób (klasy 4-6 i gimnazjum). Ale to są tylko uczniowie stale przychodzący, a jest całe mnóstwo tak jak pisałam wcześniej uczniów doraźnie przebywających. Niestety czasem muszę wyjść np. to toalety, do sekretariatu i wtedy albo proszę panią woźną aby chwilę pobyła w bibliotece albo wychodzę i zostawiam drzwi otwarte - ale tylko wtedy gdy wiem,że mogę daną grupkę na chwilę zostawić samą.

KaWa
Posty: 171
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze jaki limit

poniedziałek 06 mar 2017, 12:37

Z tego co widzę to u mnie jest dużo lepiej. Dzieci masowo zaczynają przychodzić do biblioteki ok. 11.30. Jednakże jest limit, tyle ile wolnych miejsc siedzących tyle dzieci ze świetlicy. a że miejsc jest tylko 12, więc tłumu nie ma. Próbowano wyprawiać do mnie tabuny dzieci, ale trzymam się moich zasad zdroworozsądkowych i nie ustępuję. "Nadmiar" uczniów odsyłam do świetlicy.

sylv
Posty: 201
Rejestracja: czwartek 25 sie 2016, 14:18

Re: Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze jaki limit

środa 16 maja 2018, 10:58

U mnie na szczęście nie jest aż tak źle. Tłumy uczniów to mam, ale na przerwach :wink: Jeśli nie ma zastępstwa (bo często klasę zabieram do siebie do biblioteki, zamiast wychodzić do nich do sali), to nie ma więcej uczniów niż ok. 15, a często jest ich tylko 3-5. Są to dzieci, które nie chodzą na religię, oczekują przed lekcjami lub po lekcjach, za późno się dowiedzieli o odwołaniu lekcji, czekają na autobus, na zajęcia dodatkowe... Z tym, że u mnie są uczniowie oczekujący z klas 4-7, a młodsi (czyli dużo więcej) na świetlicy. Dzieci świetlicowe, za moją zgodą, przychodzą poczytać sobie w bibliotece, ale pozwalam na nie więcej niż 10. Mam o tyle dobrze, że świetlica jest tuż obok mnie. Teraz nawet świetlicowych nie ma, bo nauczyciele wychodzą z dziećmi na plac zabaw przed szkołę - więc niestety statystyki sporo niższe.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości