Dorota79

Re: Inwentaryzacja, czyli proszę o pomoc doświadczonego !!!

piątek 17 mar 2017, 09:18

Są przecież książki, broszury, jak się robi skontrum - poczytaj, zapoznaj się, a w razie wątpliwości pisz na forum :)

sylv

piątek 17 mar 2017, 19:52

Czasem też doradcy/konsultanci metodyczni robią szkolenia, warsztaty, można się do takiej osoby zwrócić o pomoc.

EMT

sobota 18 mar 2017, 00:37

To może potem. Teraz koleżanka potrzebuje pomocy "na żywo".

Katjad81

sobota 18 mar 2017, 20:12

EMT pisze:To może potem. Teraz koleżanka potrzebuje pomocy "na żywo".

Tak....to prawda,potrzebuje pomocy..

Pierwszy dzień za mną. Przywitanie z komisją, miło, kulturalnie i i i.... Trzeba się zabrać do pracy..
Komisja raczej rozmowna, ale nie kumata, ja tłumaczę na spokojnie...
Proszę się ustawić w pary, jedna osoba bierze książkę z półki,zczytuje, powoli, spokojnie, powtarza numer, druga zaznacza.....i tutaj zestaw pytań, a co jak się pomyle, jak krzywo dam kreskę, jak się pomylę i dam inny kolor...
Proszę , jesli zczytacie, odloz ksiązke inaczej, na bok, zeby się nie pomyliło.......niestety niektörzy nie rozumieją.

Ja powoli zaczelam na czerwono z ksiąg inwentarzowych spisywać ubytki...

Ogolnie to mam mieszane uczucia, zobaczymy co bedzie dalej..

Katjad81

sobota 18 mar 2017, 20:14

Dorota79 pisze:Są przecież książki, broszury, jak się robi skontrum - poczytaj, zapoznaj się, a w razie wątpliwości pisz na forum :)
Niestety w mojej bibliotece tego nie ma, a ja zostalam postawiona przed fajtem dokonanym, dlatego dalam post na forum

Katjad81

sobota 18 mar 2017, 20:15

sylv pisze:Czasem też doradcy/konsultanci metodyczni robią szkolenia, warsztaty, można się do takiej osoby zwrócić o pomoc.
Narazie Was prosze o pomoc...

EMT

sobota 18 mar 2017, 21:54

Katjad81 pisze: "tutaj zestaw pytań, a co jak się pomyle, jak krzywo dam kreskę, jak się pomylę i dam inny kolor...
Proszę , jesli zczytacie, odloz ksiązke inaczej, na bok, zeby się nie pomyliło.......niestety niektörzy nie rozumieją.
Spisujący mają tylko jeden kolor - taki,jak ustawiłaś. Według dawnych praktyk - zielony (z półek). Jak się pomylą... Dlatego warto to robić naostrzoną kredką (nie długopisem), bo łatwo zetrzeć/poprawić.
Ostatnio zmieniony sobota 18 mar 2017, 22:04 przez EMT, łącznie zmieniany 1 raz.

EMT

sobota 18 mar 2017, 21:56

A w ogóle to rzadka rzadkoćś, że robotę NAPRAWDĘ wykonuje komisja.

Katjad81

niedziela 19 mar 2017, 19:29

A tak mi się jeszcze przypomniało...bo jutro poniedziałek, a ja już myślę...

Dostałam instrukcję od dyr, jako pismo, jak ma inwentaryzacja wyglądać i tam widnieje wpis

Określenie przez Komisję Inwentaryzacyjną znaków kontroli umieszczanych na arkuszach skontrum:
a) X (kolor czerwony) – ubytki,
b) \ (kolor zielony) – u czytelnika,
c) / (kolor niebieski) – na półce,
d) (kolor czerwony) – braki.

Czyli układ kresek jest ważny, nie tylko kolory??Nie może być jedna kreska ukośna w różnych kolorach, to tak bardzo istotne???No i braki mają być w kołko..

I jeszcze jedna rzecz, która mi się przypomniała....

Zrozumiałam, że ważną rzeczą w inwentaryzacji jest...płynność pracy. jedna osoba bierze książkę z półki, następnie sprawdza numer z kartą i pod pieczątką i podaje tej osobie, która jest do jej pary..zaznaczając go odpowiednim kolorem..

W instrukcji zaś jest napisane..

". Kontrola zbiorów znajdujących się w bibliotece, przebiega następująco:
Jedna osoba zdejmuje z regału książkę po książce, odczytuje numer inwentarzowy, nazwisko autora i tytuł książki, druga sprawdza dane z zapisem w księdze inwentarzowej i dopiero po ich potwierdzeniu wykreśla się umownym znakiem dany numer na arkuszu kontroli. Podobnie sprawdza się książki znajdujące się w pracowniach, jeżeli nie zostały zwrócone do biblioteki. Jedynie w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach dane nanosi się na arkusze na podstawie wykazu książek przekazanych do pracowni. Jeżeli na półkach znajdują się książki wykreślone wcześniej z inwentarza, odkłada się je w umówione miejsce. Tak samo postępuje się z książkami, których dane nie zgadzają się z zapisem w księdze inwentarzowej lub gdy posiadają powtarzający się numer inwentarzowy. Również na bok należy odkładać książki przeznaczone do selekcji z powodu zniszczenia, zaczytania lub przestarzałych treści.

Czyli podaje się imię, nazwisko autora i tytuł książki a druga też sprawdza w intwentarzu. Czyli komisja musi mieć dostep do ksiag inwentarzowych...

Maria
Kontakt: Strona WWW

niedziela 19 mar 2017, 19:46

Cóż, wygląda na to, że to pierwsza inwentaryzacja w życiu nie tylko Twoim, ale Twojego dyrektora, a wszystko wskazuje tez na to, ze pierwsza w tej bibliotece...
Najczęściej, kiedy jest to kolejna inwentaryzacja, nie sprawdza się każdego tytułu z księgami, wszak to już zostało "przerobione" więc tylko odhacza się to co jest na półkach,ewentualnie sprawdza się z numerem na karcie książki, resztę się nanosi na podstawie ksiąg , kart czytelniczych. Ze swojego doświadczenia powiem, że nie kształt czy kierunek kreski jest ważny jest kolor, bo jest widoczny, zazwyczaj pod arkuszem jest legenda, więc tam można zdefiniować co i jak. Choć u Ciebie dyrektor zadecydował, a raczej ktoś mu powiedział. W praktyce, zanim przystąpi się do "brania z półek", wcześniej wszystko się nanosi co można nanieść, w ten sposób można wyłapać ubytki, które nie zostały de facto usunięte z księgozbioru, albo książki które powinny być u czytelnika, introligatora stoją na półce, podwójne numeru itp "kwiatki". Ilość "kwiatków" zależy od tego w jaki sposób była prowadzona biblioteka przed Tobą, oby było jak najmniej. Jedno jest pewne, dobrze zrobiona inwentaryzacja to podstawa Twojej przyszłej pracy, wiesz na czym stoisz.

EMT

niedziela 19 mar 2017, 20:03

Przy Twoim księgozbiorze sprawdzanie każdego tytułu w księgach inwentarzowych wydłuży pracę w nieskończoność. No i wobec takiego zalecenia dyrektora powinny jednocześnie pracować przynajmniej trzy osoby; jedna czyta, druga sprawdza w księgach, trzecia zakreśla. A najlepiej jeszcze więcej, bo ksiąg masz na pewno nie tak mało, a komisja raczej "nieznająca się". Dlatego uważam, że jeżeli chcesz zadowolić szefa, to Ty powinnaś, jako najbardziej zorientowana, sprawdzać w księgach. Chociaż - czy naprawdę chcesz? :) .

Katjad81

niedziela 19 mar 2017, 23:34

Maria pisze:Cóż, wygląda na to, że to pierwsza inwentaryzacja w życiu nie tylko Twoim, ale Twojego dyrektora, a wszystko wskazuje tez na to, ze pierwsza w tej bibliotece...
Najczęściej, kiedy jest to kolejna inwentaryzacja, nie sprawdza się każdego tytułu z księgami, wszak to już zostało "przerobione" więc tylko odhacza się to co jest na półkach,ewentualnie sprawdza się z numerem na karcie książki, resztę się nanosi na podstawie ksiąg , kart czytelniczych. Ze swojego doświadczenia powiem, że nie kształt czy kierunek kreski jest ważny jest kolor, bo jest widoczny, zazwyczaj pod arkuszem jest legenda, więc tam można zdefiniować co i jak. Choć u Ciebie dyrektor zadecydował, a raczej ktoś mu powiedział. W praktyce, zanim przystąpi się do "brania z półek", wcześniej wszystko się nanosi co można nanieść, w ten sposób można wyłapać ubytki, które nie zostały de facto usunięte z księgozbioru, albo książki które powinny być u czytelnika, introligatora stoją na półce, podwójne numeru itp "kwiatki". Ilość "kwiatków" zależy od tego w jaki sposób była prowadzona biblioteka przed Tobą, oby było jak najmniej. Jedno jest pewne, dobrze zrobiona inwentaryzacja to podstawa Twojej przyszłej pracy, wiesz na czym stoisz.
Z tego co wiem, Inwentaryzacja w tej bibliotece była robiona 5 lat temu..
Juz opracowałam sobie w głowie pewien schemat, a tu wygląda na to, że muszę się trzymać całej instrukcji wydanej przez dykretora. I taką instrukcję nanieść jako legendę na arkusze.

Powoli zaczęłam na nosić ubytki z inwentarza...Nastepnie jak będę tylko mogła to zajmę się kartami czytelniczymi, tutaj je też ponanosze na arkusze, następnie zajmę się kartami nauczycieli..A potem będą półki..Bo taak to sobie opracowałam.

No i grunt, aby kreski były dobrze postawione...ehh..

Ale kwiatków to przecież chyba nie spisuje i wszystkiego co jest w bibliotece, mimo, że to jak się dowiedziałam SPIS Z NATURY METODĄ SCONTRUM... tak dyr powiedział.

Kwiatków mam 2, które sama przyniosłam, bo nie było ani jednego, ...

Katjad81

niedziela 19 mar 2017, 23:36

EMT pisze:Przy Twoim księgozbiorze sprawdzanie każdego tytułu w księgach inwentarzowych wydłuży pracę w nieskończoność. No i wobec takiego zalecenia dyrektora powinny jednocześnie pracować przynajmniej trzy osoby; jedna czyta, druga sprawdza w księgach, trzecia zakreśla. A najlepiej jeszcze więcej, bo ksiąg masz na pewno nie tak mało, a komisja raczej "nieznająca się". Dlatego uważam, że jeżeli chcesz zadowolić szefa, to Ty powinnaś, jako najbardziej zorientowana, sprawdzać w księgach. Chociaż - czy naprawdę chcesz? :) .

No tak, ale jeśli to było kiedyś robione... Pewno będę sprawdzać, bo jeśli instrukcja wydana i tak to ma się odbywać, to...faktycznie mogę to robić w nieskończonośc...A mam na to ciut ponad miesiąc... miesiąc i dwa tygodnie.

tobabsko

wtorek 21 mar 2017, 13:26

I to chyba pomyłka, że masz zaznaczać i ubytki i braki na czerwono - bez sensu. Kiedy robiłam skontrum to braki zostawiałam po prostu niezakreślone.
Jeśli masz robić tak, jak to sobie wykombinowała dyrekcja, to ten miesiąc i dwa tygodnie można między bajki włożyć. :) Jak ja kocham ignorantów w roli decydentów!!! Ale za sprawne i właściwe przeprowadzenie inwentaryzacji odpowiada przewodniczący komisji inwentaryzacyjnej. Jeśli nim nie jesteś, a pewnie nie, to nie Twój oj problem.

KASIA

wtorek 21 mar 2017, 13:47

Tu na forum był Pan,który oferował skontrum w excelu. Wprawdzie chciał za to małą opłatę, ale naprawdę warto. Na koniec można wydrukować karty skontrum. Wszystko jest w kolorach :). Ja robiąc skontrum prosiłam o spisywanie numerów książek z poszczególnych regałów na kartę a potem sama sobie wprowadzałam do excela. Najpierw ponumerowałam regały. Koleżanki, które pomagały, pisały numer regału i spisywały numery książek, w razie pomyłki łatwo było sprawdzić :). Mnie się taki sposób bardzo sprawdził :)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”