Aqa
Posty: 2293
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

czwartek 16 mar 2017, 20:18

Ta odpowiedź MEN u niczego nie zapewnia, nic nie rozwiewa, raczej gmatwa i ukrywa.
Musimy atakować MEN, pismami, mailami, powiadamianiem mediów etc., aż MEN jasno wyrazi się :
że nie zamierza inaczej finansować przedmiotowców, a inaczej nauczycieli bibliotekarzy, że nie zamierza pozbawić nas płacy gwarantowanej przez rząd, ani nie zamierza pozbawić nas planowanych dla przedmiotowców podwyżek płac. Swoje pokrętne wyjaśneinia o komponentach płac niech przedstawia tym, którzy się na to nabierają.

Pola z Opola
Posty: 59
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 01:56

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

czwartek 16 mar 2017, 21:03

Jeśli MEN tak oficjalnie zabrał głos, to znaczy, że czują respekt, więc protest już trzeba ocenić pozytywnie. W sprawie podstawy programowej tłumaczenie jest mętne i zupełnie nie odnosi się do sedna sprawy. Fajnie, że MEN wspiera czytelnictwo, ale co ma piernik do wiatraka?
W sprawach płacowych też mętne wyjaśnienia, ale - jak się w to wczytać - to jest tam jednoznaczne potwierdzone, że planuje się dwie kategorie nauczycieli. Jedna - z zapewnionymi wynagrodzeniami z subwencji i druga (tu m.in. bibliotekarze), gorszego sortu, którzy zostaną wrzuceni na konto z pozostałymi wydatkami szkoły.
Teraz chyba wiele zależy od tego, czy dużo osób włączy się do wysyłania listów, interwencji u posłów itp.

Aqa
Posty: 2293
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

czwartek 16 mar 2017, 21:17

List, czy jakakolwiek odpowiedź MEN nie ma żadnej mocy prawnej. Za to moc prawną będzie miał projekt, opublikowany 6 marca, w którym rzeczowo i wyraźnie MEN grupuje nauczycieli na przedmiotowców z gwarantowana płacą z subwencji MEN i mówi o podwyżkach oraz o gorszej grupie pozbawionych tych praw nauczycieli bibliotekarzy, NIE wynagradzanych z subwencji MEN.
To w projekcie MEN jasno i wyraźnie stawia sprawę, żadne pismo, list, wypowiedź prasowa, telewizyjna czy inna nie zmienia tego, co zapisane w ZŁYM projekcie.

tola
Posty: 91
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 15:07

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

czwartek 16 mar 2017, 22:12

Podejrzana jest tak szybka odpowiedź MEN na protest, który zaczął się kilkanaście godzin temu. Ani słowa o tym że nie ma zapisu o bibliotekach w preambule, tylko że ma być w statucie (przecież statut można zmienić), więc ten który to czyta na stronie MEN pomyśli czego domagają się bibliotekarze? Poza tym dla "niewtajemniczonego" co to ma za znaczenie czy jest zapis w preambule czy go nie ma?

EMT
Posty: 306
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

czwartek 16 mar 2017, 22:16

Już nie mam siły się denerwować. Kolejne zamulanie prawdy. Ale - gwoli humoru - maleńki cytacik:

"Ponadto rolą biblioteki jest organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną uczniów oraz przeprowadzania inwentaryzacji księgozbioru biblioteki szkolnej."

Po prostu cudowne zestawienie tych zadań :) .

A jeśli chodzi o płace, to jasno wynika, że teraz będziemy walczyć o swoje z panią sekretarką i panią woźną (i od razu przepraszam obie Panie, bo w naszej szkole są wprost nieocenione).
Ostatnio zmieniony sobota 18 mar 2017, 15:38 przez EMT, łącznie zmieniany 1 raz.

Jadwiga_11
Posty: 27
Rejestracja: piątek 17 mar 2017, 11:26

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

piątek 17 mar 2017, 11:53

Ja poinformowałam na RP koleżanki o sytuacji. Oczywiście poza bibliotekarzami nikt nie wiedział o tym co zamierza MEN. Powiesiłam w pokoju link poparcia z informację o proteście. Wysłałam list do Marzeny Machałek o treści:
"Witam.
Pozwalamy sobie przesłać również na Pani ręce list otwarty środowiska Nauczycieli Bibliotekarzy zaniepokojonych brakiem w podstawie programowej i wyłączeniem z subwencji oświatowej środków na wynagrodzenia m.in. dla nauczycieli bibliotekarzy, nauczycieli świetlic szkolnych, psychologów, logopedów.
Wiele zmian wprowadzanych w tej chwili w oświacie nie było przedmiotem debaty publicznej i zaskakują zarówno rodziców, jak też nas nauczycieli (jeszcze?) bibliotekarzy, zainteresowanych żywotnie tym tematem. Ministerstwo Edukacji odpowiedziało nam już na nasze zapytania. Jednak ta odpowiedź nic nie wyjaśniała i nie uspokoiła nas. Nadal boimy się że reforma doprowadzi pozbawienia nas bibliotekarzy statusu nauczycieli" .
Każdego, kto wchodzi do biblioteki namawiam do poparcia i mam stale otwartą stronę poparcia dla protestu.
Zapytałam władz lokalnych: "Co robią władze samorządowe,aby zapobiec zwiększeniom kosztów utrzymania szkół przez konieczność wypłacania wynagrodzeń tak dużej grupie nauczycieli wyłączonych z subwencji oświatowej". Byli zdziwieni. :!:
obiecali się zapoznać.
Również ZNP wyraziło opinię w sprawie: http://www.znp.edu.pl/element/3018/Opin ... nansowanie

maria_b
Posty: 197
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 09:01

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

piątek 17 mar 2017, 22:29

komunikat MEN
Biblioteki w szkołach - informacja MEN

MEN wydało komunikat, w którym zapewnia, że nie prowadzi żadnych prac dotyczących likwidacji bibliotek szkolnych. I przypomina zasady dotyczące organizacji bibliotek szkolnych, wynikające z przepisów ustawy – Prawo oświatowe. Zapewnia też, że po reformie edukacji będą środki na wypłatę wynagrodzeń dla bibliotekarzy.
http://inforrb.pl/aktualnosci/349553,Bi ... a-MEN.html

i jeszcze wypowiedź PM

http://gwarminska.pl/strona/minister-ed ... olsztynie/
Przy okazji reformy ma się pojawić w oświacie około 5 tysięcy nowych miejsc pracy. W każdej szkole ma być pedagog, doradca zawodowy, a także doradca metodyczny.

o psychologu, wychowawcy w świetlicy i nauczycielu bibliotekarzu PM nie wspomniała....

Aqa
Posty: 2293
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

sobota 18 mar 2017, 11:05

W tych wszystkich zakłamanych wypowiedziach minister nadal BRAK jednej informacji: czy zapisze w swojej ustawie, że nauczyciele bibliotekarze będą wynagradzani Z TEJ SAMEJ SUBWENCJI CO PRZEDMIOTOWCY, a nie z niewiadomej puli nikt nie wie gdzie ujętej.
Właściwie nadal nie ma drugiej informacji:
tak, biblioteki w szkołach są i rzekomo nikt ich nie likwiduje, ale czy minister zapewnia prawnie /czyli w zapisie w ustawie, a nie słownie/, że będą w nich pracowali nauczyciele bibliotekarze, a nie np. nauczyciele doradcy zawodowi?

Na dziś, w MEN owskiej nowej ustawie bibliotekarze nie są w tej samej puli wynagrodzeń co przedmiotowcy i nie jest jasne ich finansowanie, a co za tym idzie, ich byt. Żadne słowa minister tego nie zmienią, póki nie zapisze swoich szumnych zapowiedzi prawnie. I DOKŁADNIE, z nie nowomową: "są biblioteki w szkołach", są, ale proszę zapewnić PRAWNIE, że są i będą nauczyciele bibliotekarze TAK SAMO traktowani jak przedmiotowcy, tego na dziś NIE MA.

Renia
Posty: 45
Rejestracja: wtorek 05 cze 2012, 11:14

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

niedziela 19 mar 2017, 11:15

Napisałam o naszych obawach do pani Lubnauer. Odezwała się przez FB, napisała, że przyjrzy się sprawie.

Jadwiga_11
Posty: 27
Rejestracja: piątek 17 mar 2017, 11:26

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

niedziela 19 mar 2017, 22:51

Czeka nas taki los jak bibliotekarzy uczelni wyższych.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO z dnia 2 grudnia 2016 r.
w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej w
zał nr 4
TABELA STANOWISK PRACY, WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH PRACOWNIKÓW BIBLIOTECZNYCH PRACOWNIKÓW DOKUMENTACJI I INFORMACJI NAUKOWEJ
W bibliotece naukowej! może pracować osoba po gimnazjum, a wykształcenie wyższe musi mieć tylko kustosz biblioteczny. Jest to najwyższe możliwe w hierarchii stanowisko.
To w bibliotece szkolnej wystarczy szkoła podstawowa!

maria_b
Posty: 197
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 09:01

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

wtorek 21 mar 2017, 00:05

W założeniach znalazło się również uwzględnienie w podziale subwencji mechanizmu różnicującego środki finansowe w zależności od liczby godzin wynikającej z ramówek.
http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyj ... oswiatowej

czyli
nauczyciel lepszy bo pracuje 18 godzin (ramówka)
i nauczyciel gorszy pracujący 20,26, 30 godzin [a może nawet 40] (ale bez ramówki, choć też praca z uczniem cały czas + dodatkowe obowiązki biblioteczne)

aż prosi się to o jakiegoś wyrazistego mema

KaWa
Posty: 171
Rejestracja: czwartek 28 lip 2016, 13:13

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

wtorek 21 mar 2017, 11:39

W projekcie rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli paragraf 7.1 określa kwalifikacje dla nauczycieli bibliotekarzy. Projekt pochodzi z dnia 8 lutego 2017 roku.

Margorzeta
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek 11 lut 2013, 15:23

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

wtorek 21 mar 2017, 12:09

Tak się zastanawiam nad sprawą subwencji i tego jak szybko tym razem ministerstwo zareagowało i odpowiedziało na nasze obawy. Czytam na stronie kuratorium swojego jakie to biblioteki są nieocenione zdaniem MEN...

Jeśli "W subwencji oświatowej uwzględnia się i nadal będzie się uwzględniało wynagrodzenia nauczycieli, w tym również nauczycieli bibliotekarzy." to może należy zapytać dlaczego skoro są zapewnione środki na zatrudnienie nauczyciela bibliotekarza, to w jednych szkołach jest cały etat a w innych 1/30? Bo trzeba przyznać, że podział kasy w oparciu o ilość uczniów, ilość oddziałów, ilość uczniów ze specjalnymi potrzebami ma sens. Tylko jak te ilości będą się miały do ilości godzin pracy pedagoga/bibliotekarza/innego nauczyciela nietablicowego? Tak jak teraz czyli nijak? To nie są "takie same standardy dla każdego ucznia".
Ni i skoro "Nowa koncepcja finansowania opiera się na tej samej co dotychczas puli środków w systemie, zatem nie spowoduje zmniejszenia finansowania w skali całego systemu." to znaczy, że pieniędzy będzie tyle samo, a jedynie zostaną inaczej rozłożone. W takiej sytuacji nie ma wyjścia, ktoś dostanie więcej a inny mniej, żeby się suma zgodziła. Każdy by chciał się znaleźć w tej części, która dostanie więcej. Może dlatego brak reakcji i wiary części osób, bo wierzą, że faktycznie dostaną więcej. Likwidacja dodatku na zagospodarowanie nie dotknie wszak tych, którzy swój dodatek już wzięli dawno temu, prawda?

wpjoker
Posty: 35
Rejestracja: czwartek 01 mar 2007, 16:22
Kontakt: Strona WWW

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

wtorek 21 mar 2017, 13:15

W projekcie rozporządzenia MEN zapisane w punkcie 7.1 "stanowisko nauczyciel-bibliotekarz". To w końcu będziemy nadal nauczycielami czy minister pozbawi nas zawodu wyuczonego na studiach?
Lepiej szybciej niż za późno, lepiej więcej niż za mało.

Jadwiga_11
Posty: 27
Rejestracja: piątek 17 mar 2017, 11:26

Re: Dajcie spokój bibliotekom - protest

środa 22 mar 2017, 10:20

Własnie otrzymałam odpowiedź od pani Marzeny Machałek. "Dzień dobry,

dziękujemy za wiadomość, jednocześnie pragnę poinformować, że w miarę możliwości sprawa zostanie rozpatrzona."

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 12 gości