EMT

Ile podręczników

sobota 18 mar 2017, 15:51

Potrzebna mi jest informacja, ile podręczników dotowanych (czyli tych darmowych) przypada w tym roku na każdy oddział w szkole podstawowej, zarówno wprowadzone w tym roku, jak i "przejęte" od poprzedniego rocznika. Wiem, że w poszczególnych szkołach może się to różnić, ale wystarczą mi orientacyjne dane. Sprawa nie dotyczy ćwiczeń, których uczniowie nie zwracają w ogóle, a tylko podręczników wpisywanych "na stan" biblioteki.
U nas w gimnazjum to wygląda tak:
-Klasy pierwsze - 12 tytułów wypożyczane po raz drugi (czyli zakupione rok wcześniej).
-Klasy drugie - 11 tytułów (podręczniki zakupione w tym roku, czyli nowe).
Dziękuję wszystkim, którzy zechcieliby mi odpowiedzieć.

tola

Re: Ile podręczników

sobota 18 mar 2017, 22:32

U mnie, w SP do tej pory był 1 dodatkowy zestaw podręczników na oddział, na każdego ucznia po 8 książek.
Nie wiem czy oto chodzi?

MałaMI

niedziela 19 mar 2017, 00:37

W SP 4 czesci elementarza do klasy 1 MEN+ angielski - juz z subwencji.
Klasa 4 - 9 ksiazek. Srednia cena ksiazki ok 20 zl.
Te ostatnie po roku w stanie oplakanym.

EMT

niedziela 19 mar 2017, 17:12

Dziękuję za odpowiedzi. Chodziło o podręczniki dotowane - ile tytułów na poziom klasy. Z wypowiedzi MałejMI wnioskuję, że darmowe podręczniki dotyczyły tylko klas pierwszych i czwartych. W pozostałych (czyli klasach drugich, trzecich, piątych i szóstych) rodzice kupowali nadal sami?

Anna

niedziela 19 mar 2017, 19:27

Napiszę ci jutro bo nie chce czegoś pomylić. ale nie jest to takie proste. W klasach 1 -3 należał się podręcznik rządowy albo tak jak u mnie można wybrać coś innego i płaci RR. Wsip podręcznik dodawał za darmo do kupowanych ćwiczeń. Z dotacji w klasach 1-3 kupowane były podręczniki do angielskiego.
Z dotacji podręczniki dostały klasy 4 - 5. llość w każdej szkole może być różna. Np u mnie w klasie 5 było 6 podręczników bo atlas do przyrody i podręcznik do plastyki jest jako komplet w pracowni i nie kupowaliśmy ich tyle ilu mamy uczniów. To wszystko też zależy ile ćwiczeń kupiła szkoła i jak zmieściła się w dotacji bo na wszystkie podręczniki oferowane przez wydawców dotacja nie wystarcza. U mnie np. RR musiała dopłacić do zakupu podręcznika do angielskiego. Ponieważ okazało się to już po wypożyczeniu musiałam część podręczników wykreślić z inwentarza z podręcznikami dotowanymi (taki kazano mi założyć) i wpisać je do zwykłej księgi broszur i podręczników. Teraz przy zwrotach muszę pamiętać o zmianie w nich numeracji.

MałaMI

niedziela 19 mar 2017, 20:39

Zle sie zrozumielismu EMT.Te podreczniki , ktore wymienilam ida w tym roku do smieci.
Myslalam, ze o to chodzilo.
U mnie darmowe podreczniki maja wszystkie klasy od 1 do5.
Klasy 2-3 maja jeszcze czesci matematyke i podrecznik ogolny.
W 3 klasie dodatkowo czesci A i B.

Aqa

niedziela 19 mar 2017, 22:13

Podręczniki dotowane są w klasach 4 i 5, komplety dla uczniów. W klasie 6 uczniowie w tym roku nadal kupowali je sami. W klasach 1-3 obowiązuje MEN owski podręcznik: Nasz elementarz w klasie 1 i Nasza szkoła w klasach 2-3, w klasach: 1-3 dodatkowo z dotacji rządowej były kupowane podręczniki do języka.
W zasadzie MEN nie wyrażał zgody na to, by rodzice klas 1-3 kupowali jakiekolwiek podręczniki,nie wolno było oczekiwać od rodziców partycypowania w kosztach innych podręczników, nie wiem na jakiej podstawie niektóre szkoły ominęły ten zakaz.
Według informacji rządu, we wrześniu uczniowie otrzymają:
dotowane podręczniki do klas 1
te same, które obowiązują w tym roku, podręczniki MEN owskie do klas 2 i 3
dotowane podręczniki, nowe zupełnie do klas 4, 6 i 7
W klasach: 1, 4, 7 mamy nową podstawę programową,stąd zmiany. Klasa 6 dostaje darmowy dotowany podręcznik jako kontynuację darmowych podr. /obecna 5 stanie się 6/

A my, jako nauczyciele bibliotekarze, dostaniemy wariacji opracowując nie jeden rocznik kolejny, nowy, ale aż 4 roczniki: 1 ,4, 6, 7, z czego w klasach 4-6 są to po ok. 7-10 podręczników na ucznia plus po kilka ćwiczeniówek na osobę do rozdzielenia, przeliczenia, wydania. Wariacji można dostać juz w czerwcu, zbierając to wszystko i wykłócają się o zwroty, odkupowanie podr. za zniszczone egz. i tp.

EMT

poniedziałek 20 mar 2017, 00:22

Bardzo dziękuję Aqa za wyczerpującą odpowiedź. Już wszystko wiem :). Oczywiście wszystkim innym, którzy udzielili mi informacj - również dziękuję.

Anna

poniedziałek 20 mar 2017, 09:18

Jeśli chodzi o klasy 1-3 to nie można było zmienić podręcznika na inny jeśli wybrało się rządowy w klasie 1. Wtedy trzeba go kontynuować do klasy 3. W innym przypadku można wziąć inny podręcznik. U nas w pierwszym roku podręcznika rządowego wzięliśmy rządowy a w klasie 2 panie go już nie chciały. Wzięliśmy wsip ale dla tego rocznika, który wziął rządowy przysyłają go nadal. Nie mogliśmy z niego zrezygnować więc spoczywa w archiwum. Następne roczniki już nie dostają rządowego tylko jedziemy WSIP.
EMT rozumiem, że dane już nie są potrzebne.

EMT

poniedziałek 20 mar 2017, 10:31

Tak, dzięki, już wiem tyle, ile mi trzeba. I jeszcze raz bardzo dziękuję.

aLeena

wtorek 21 mar 2017, 09:15

Jak sądzicie, czy mogę już teraz usuwać podręczniki rządowe do klas I? Wiadomo, że będą nowe, bo nowa podstawa programowa, ale wolę się upewnić.
Usuwać? Te, które mają 3 lata - wiadomo i tak, ale niektóre egzemplarze domawiałam w zeszłym roku.

KaWa

wtorek 21 mar 2017, 11:02

Nic na razie nie usuwam. Jak na razie nie ma żadnych instrukcji " z góry", więc lepiej się wstrzymać. Poza tym obecna "niewiadoma" dotycząca przyszłej sytuacji nauczycieli bibliotekarzy nie nastraja mnie do pracy. Jestem zniechęcona tym, co wyprawiają "eksperci" MEN.

KASIA

wtorek 21 mar 2017, 13:55

Też się zastanawiam, czy można je już usuwać. Chciałam robić miejsce na nowe, ale nikt nic nie wie :)

aLeena

wtorek 21 mar 2017, 14:17

Czyli czekać? Matko jedyna!
Dwa tygodnie temu dostałam info, że dostaniemy pieniadze z NPRC. Świetnie, tylko, kiedy będą pieniądze i jak ja mam to wszystko ogarnąć? Czeka mnie inwentaryzacja, remont biblioteki (pakujemy wszystko, bo do wymiany jest też i podłoga) i podręczniki we wrześniu dla klas I. IV i VI. No i porządkowanie od zera biblioteki po remoncie. Do tego wszystkiego jeszcze ten NPRC...

Teraz usuwam starocie z półek, żeby przed remontem pozbyć się niepotrzebnych gratów. Starocie trzymałam, bo a nuż komuś w OP przyszłoby do glowy dać lub zabrać etat za wielkość księgozbioru? Więc trzymałam:( Teraz mam to w nosie, bo nie ogranę tego.
Z podręcznikami w klasach 2 i 3 radzę sobie tak, że pod koniec kwietnia odbieram części 1,2 i 3 i od razu przekazuję rocznikom niżej. W październiku odbierałam część 4 i uzupełniałam komplet uczniom. Podręczniki w czasie wakacji były więc u dzieci lub w klasach (tylko część 4), więc nie miałam problemu z przechowywaniem.

W ostatnim tygodniu czerwca zrobiłam tak z klasami 4. Oddali mi książki, te nadające się do użytku przekazałam od razu czniom klas 3. Ale teraz będę w trakcie inwentaryzacji... Maskara jakaś!
Sorry, ale musialam się wyżalić :(

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”