Marti

Nieaktualne podręczniki

poniedziałek 03 kwie 2017, 07:54

Witam :)
Czy są może jakieś informacje, co robimy na koniec roku szkolnego z podręcznikami do klas I, IV szkoły podstawowej oraz I gimnazjum???
PS. Od września obowiązywać będą nowe, dostosowane do nowej podstawy programowej.

Irena64

Re: Nieaktualne podręczniki

poniedziałek 03 kwie 2017, 22:43

Mają służyć jako materiały edukacyjne dla uczniów
http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja ... i-iii.html

Marti

środa 05 kwie 2017, 08:07

Dziękuję pięknie :)

EMT

środa 05 kwie 2017, 10:20

Nie pozbywałabym się podręczników do klasy pierwszej (a za rok - drugiej) gimnazjum, dopóki ostatni rocznik nie zakończy edukacji. Uczniowie w trzeciej klasie chętnie je wypożyczają do "powtórki" przed egzaminami.

xandre

poniedziałek 10 kwie 2017, 11:38

A miałam nadzieję, że się ich pozbędę. Już mi półek zaczyna brakować :? :(

halinah

poniedziałek 10 kwie 2017, 13:49

Jestem co prawda ponadgimnazjalna, ale... trzymam po 3-4 egzemplarze starych podręczników (niektóre z lat 80-tych), czasem uczniowie korzystają do powtórek (była taka "czarna" seria do j. polskiego - dobrze opracowane). Myślę, że trzymanie wszystkich egzemplarzy mija się z celem, ale nie wiem, co na to przepisy :(

Zielona

poniedziałek 10 kwie 2017, 14:09

U mnie logopedka jest chętna na skasowane podręczniki z klas 1-3, wykorzysta je na swoich zajęciach, podobnie pedagog. Przed oddawaniem na makulaturę spytajcie się nauczycieli, czy nie przydadzą im się np. na wyrównawczych. Tyle tych kart pracy kseruje się w szkole, a tutaj niektóre teksty i zadania będą wciąż aktualne.

Anna

poniedziałek 10 kwie 2017, 14:18

Mowy nie ma bym trzymała wszystkie podręczniki. Dramatycznie nie mam miejsca.

Julia65

poniedziałek 10 kwie 2017, 16:01

Jak tylko otrzymam nowe podręczniki do klasy pierwszej (szkoła podstawowa) to sporządzam protokoły i wykreślam wszystkie obecnie obowiązujące rządowe podręczniki. Te podręczniki (moim zdaniem) nie będą zgodne z nową podstawą programową.
U mnie logopedka jest chętna na skasowane podręczniki z klas 1-3, wykorzysta je na swoich zajęciach, podobnie pedagog. Przed oddawaniem na makulaturę spytajcie się nauczycieli, czy nie przydadzą im się np. na wyrównawczych. Tyle tych kart pracy kseruje się w szkole, a tutaj niektóre teksty i zadania będą wciąż aktualne.
Ile osób z nich skorzysta ? I ile "Naszego elementarza" zostawić ? Tysiąć !!!!!
Należy powiedzieć jasno, że miliony podręczników trzeba "wyrzucić do kosza" (w przyszłym roku szkolnym klasy 1, 4 a w następnych klas 2, 5 itp) bo nauczyciele nie będą z nich korzystać. I mały "szczególik"- wszystkie podręczniki zgodne z nową podstawą programową muszą mieć NOWE NUMERY DOPUSZCZENIE DO UZYTKU. Numery te muszą się znaleźć w Szkolnym Zestawie Podręczników i muszą być AKTUALNE. Czyli nie można uczyć ze "starych podręczników", które od nowych różnią się tylko numerami dopuszczenia i może liczbą stron. To na tyle. Pracę zapewniono nam na dłuuuugie lata.

Beata8

poniedziałek 10 kwie 2017, 18:43

Irena64 pisze:Mają służyć jako materiały edukacyjne dla uczniów
Czyli odpowiedzialność za nieaktualne podręczniki spada na OP, a tym samym na dyrektorów naszych szkół. Jest to bardzo wygodne pozbycie się problemu. W rezultacie spadnie na nas bibliotekarzy rozmowa i podanie argumentów na pozbycie się niepotrzebnej makulatury. Nie mam zamiaru zostawiać, może po kilka egzemplarzy. Trzeba poczekać, aż zabraknie miejsca i dyrektor OP z dyr. szkoły podejmą decyzję. Pewnie będą argumenty, że mogą się przydać :twisted:

KASIA

poniedziałek 08 maja 2017, 09:05

Czy wycofujecie podręczniki do klasy 1 Nasz elementarz? Zalegają na półkach, a będę już nieaktualne...
Pozdrawiam

kamill

poniedziałek 08 maja 2017, 10:23

U mnie dziewczyny z klas 1 - 3 stwierdziły że chetnie przygarną "stare" elementarze. Przydadzą się na lekcjach - oczywiście niektóre teksty, więc zamiast kserować wyjmą elementarz i sprawa załatwiona :)

Iwona Muller

piątek 22 wrz 2017, 13:30

Witam, znalazłam komunikat MEN w tej sprawie:http://www.kuratorium.bialystok.pl/szko ... wowej.html#
Komunikat MEN w sprawie bezpłatnych podręczników dla klasy I szkoły podstawowej
Podręcznik dla klasy I szkoły podstawowej, zapewniany przez Ministra Edukacji Narodowej na podstawie art. 22ad ustawy o systemie oświaty, od 1 września 2017 r. nie będzie już podręcznikiem dopuszczonym do użytku szkolnego, ale w dalszym ciągu może służyć uczniom jako materiał edukacyjny. Podręczniki dla klasy II i III szkoły podstawowej, opracowane na zlecenie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, będą nadal obowiązywały w roku szkolnym 2017/2018, natomiast w roku szkolnym 2018/2019 tylko podręczniki dla klasy III szkoły podstawowej.

Zgodnie z art. 22aj ustawy o systemie oświaty w bibliotece szkolnej są gromadzone podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne. Czynności związane z zakupem do biblioteki szkolnej podręczników, materiałów edukacyjnych, materiałów ćwiczeniowych i innych materiałów bibliotecznych oraz czynności związane z gospodarowaniem tymi podręcznikami i materiałami wykonuje dyrektor szkoły. W związku z powyższym, to dyrektor szkoły określa procedurę postępowania ze zniszczonymi lub nieaktualnymi podręcznikami gromadzonymi w bibliotece szkolnej. Wszystkie podręczniki są ewidencjonowane w bibliotece szkolnej i w związku z tym powinny być zwracane przez uczniów, a następnie zdjęte z ewidencji (np. podręczniki zniszczone) lub ew. pozostać na stanie biblioteki jeżeli dyrektor szkoły (lub nauczyciele) uznają, że podręczniki te mogą jeszcze służyć uczniom np. jako materiał edukacyjny.

alin

piątek 22 wrz 2017, 13:39

Mnie pani dyrektor powiedziała ze w kuratorium mają takie zdanie:
Możecie zostawić ile chcecie i jak macie taką potrzebę to wykorzystywać.

Ja jak tylko znajdę chwilkę to odpisuję wszystkie, a jak babeczki bedą chciały nich biorą i robią z nimi co chcą. Ale ja już na stanie ich nie bedę miała. Bo potem znowu ich przy scontrum mam szukać po całej szkole? i uslyszę - nie wiem, gdzieś tam w szafie muszę poszukać ;)

pozdrawiam

Julia65

poniedziałek 09 paź 2017, 19:46

art. 22aj ustawy o systemie oświaty w bibliotece szkolnej są gromadzone podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne. Czynności związane z zakupem do biblioteki szkolnej podręczników, materiałów edukacyjnych, materiałów ćwiczeniowych i innych materiałów bibliotecznych oraz czynności związane z gospodarowaniem tymi podręcznikami i materiałami wykonuje dyrektor szkoły. W związku z powyższym, to dyrektor szkoły określa procedurę postępowania ze zniszczonymi lub nieaktualnymi podręcznikami gromadzonymi w bibliotece szkolnej. Wszystkie podręczniki są ewidencjonowane w bibliotece szkolnej i w związku z tym powinny być zwracane przez uczniów, a następnie zdjęte z ewidencji (np. podręczniki zniszczone) lub ew. pozostać na stanie biblioteki jeżeli dyrektor szkoły (lub nauczyciele) uznają, że podręczniki te mogą jeszcze służyć uczniom np. jako materiał edukacyjny.
W którym miejscu ustawy znajduje się zdanie, które podkreśliłam. Przejrzałam tekst i niestety nic nie znalazłam. Pozostałe informacje tak, ale tej jednej na której mi najbardziej zależy - nie. Może ktoś z Was "doczytał"?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”