Strona 1 z 3

Nieaktualne podręczniki

: poniedziałek 03 kwie 2017, 07:54
autor: Marti
Witam :)
Czy są może jakieś informacje, co robimy na koniec roku szkolnego z podręcznikami do klas I, IV szkoły podstawowej oraz I gimnazjum???
PS. Od września obowiązywać będą nowe, dostosowane do nowej podstawy programowej.

Re: Nieaktualne podręczniki

: poniedziałek 03 kwie 2017, 22:43
autor: Irena64
Mają służyć jako materiały edukacyjne dla uczniów
http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja ... i-iii.html

Re: Nieaktualne podręczniki

: środa 05 kwie 2017, 08:07
autor: Marti
Dziękuję pięknie :)

Re: Nieaktualne podręczniki

: środa 05 kwie 2017, 10:20
autor: EMT
Nie pozbywałabym się podręczników do klasy pierwszej (a za rok - drugiej) gimnazjum, dopóki ostatni rocznik nie zakończy edukacji. Uczniowie w trzeciej klasie chętnie je wypożyczają do "powtórki" przed egzaminami.

Re: Nieaktualne podręczniki

: poniedziałek 10 kwie 2017, 11:38
autor: xandre
A miałam nadzieję, że się ich pozbędę. Już mi półek zaczyna brakować :? :(

Re: Nieaktualne podręczniki

: poniedziałek 10 kwie 2017, 13:49
autor: halinah
Jestem co prawda ponadgimnazjalna, ale... trzymam po 3-4 egzemplarze starych podręczników (niektóre z lat 80-tych), czasem uczniowie korzystają do powtórek (była taka "czarna" seria do j. polskiego - dobrze opracowane). Myślę, że trzymanie wszystkich egzemplarzy mija się z celem, ale nie wiem, co na to przepisy :(

Re: Nieaktualne podręczniki

: poniedziałek 10 kwie 2017, 14:09
autor: Zielona
U mnie logopedka jest chętna na skasowane podręczniki z klas 1-3, wykorzysta je na swoich zajęciach, podobnie pedagog. Przed oddawaniem na makulaturę spytajcie się nauczycieli, czy nie przydadzą im się np. na wyrównawczych. Tyle tych kart pracy kseruje się w szkole, a tutaj niektóre teksty i zadania będą wciąż aktualne.

Re: Nieaktualne podręczniki

: poniedziałek 10 kwie 2017, 14:18
autor: Anna
Mowy nie ma bym trzymała wszystkie podręczniki. Dramatycznie nie mam miejsca.

Re: Nieaktualne podręczniki

: poniedziałek 10 kwie 2017, 16:01
autor: Julia65
Jak tylko otrzymam nowe podręczniki do klasy pierwszej (szkoła podstawowa) to sporządzam protokoły i wykreślam wszystkie obecnie obowiązujące rządowe podręczniki. Te podręczniki (moim zdaniem) nie będą zgodne z nową podstawą programową.
U mnie logopedka jest chętna na skasowane podręczniki z klas 1-3, wykorzysta je na swoich zajęciach, podobnie pedagog. Przed oddawaniem na makulaturę spytajcie się nauczycieli, czy nie przydadzą im się np. na wyrównawczych. Tyle tych kart pracy kseruje się w szkole, a tutaj niektóre teksty i zadania będą wciąż aktualne.
Ile osób z nich skorzysta ? I ile "Naszego elementarza" zostawić ? Tysiąć !!!!!
Należy powiedzieć jasno, że miliony podręczników trzeba "wyrzucić do kosza" (w przyszłym roku szkolnym klasy 1, 4 a w następnych klas 2, 5 itp) bo nauczyciele nie będą z nich korzystać. I mały "szczególik"- wszystkie podręczniki zgodne z nową podstawą programową muszą mieć NOWE NUMERY DOPUSZCZENIE DO UZYTKU. Numery te muszą się znaleźć w Szkolnym Zestawie Podręczników i muszą być AKTUALNE. Czyli nie można uczyć ze "starych podręczników", które od nowych różnią się tylko numerami dopuszczenia i może liczbą stron. To na tyle. Pracę zapewniono nam na dłuuuugie lata.

Re: Nieaktualne podręczniki

: poniedziałek 10 kwie 2017, 18:43
autor: Beata8
Irena64 pisze:Mają służyć jako materiały edukacyjne dla uczniów
Czyli odpowiedzialność za nieaktualne podręczniki spada na OP, a tym samym na dyrektorów naszych szkół. Jest to bardzo wygodne pozbycie się problemu. W rezultacie spadnie na nas bibliotekarzy rozmowa i podanie argumentów na pozbycie się niepotrzebnej makulatury. Nie mam zamiaru zostawiać, może po kilka egzemplarzy. Trzeba poczekać, aż zabraknie miejsca i dyrektor OP z dyr. szkoły podejmą decyzję. Pewnie będą argumenty, że mogą się przydać :twisted:

Re: Nieaktualne podręczniki

: poniedziałek 08 maja 2017, 09:05
autor: KASIA
Czy wycofujecie podręczniki do klasy 1 Nasz elementarz? Zalegają na półkach, a będę już nieaktualne...
Pozdrawiam

Re: Nieaktualne podręczniki

: poniedziałek 08 maja 2017, 10:23
autor: kamill
U mnie dziewczyny z klas 1 - 3 stwierdziły że chetnie przygarną "stare" elementarze. Przydadzą się na lekcjach - oczywiście niektóre teksty, więc zamiast kserować wyjmą elementarz i sprawa załatwiona :)

Re: Nieaktualne podręczniki

: piątek 22 wrz 2017, 13:30
autor: Iwona Muller
Witam, znalazłam komunikat MEN w tej sprawie:http://www.kuratorium.bialystok.pl/szko ... wowej.html#
Komunikat MEN w sprawie bezpłatnych podręczników dla klasy I szkoły podstawowej
Podręcznik dla klasy I szkoły podstawowej, zapewniany przez Ministra Edukacji Narodowej na podstawie art. 22ad ustawy o systemie oświaty, od 1 września 2017 r. nie będzie już podręcznikiem dopuszczonym do użytku szkolnego, ale w dalszym ciągu może służyć uczniom jako materiał edukacyjny. Podręczniki dla klasy II i III szkoły podstawowej, opracowane na zlecenie ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, będą nadal obowiązywały w roku szkolnym 2017/2018, natomiast w roku szkolnym 2018/2019 tylko podręczniki dla klasy III szkoły podstawowej.

Zgodnie z art. 22aj ustawy o systemie oświaty w bibliotece szkolnej są gromadzone podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne. Czynności związane z zakupem do biblioteki szkolnej podręczników, materiałów edukacyjnych, materiałów ćwiczeniowych i innych materiałów bibliotecznych oraz czynności związane z gospodarowaniem tymi podręcznikami i materiałami wykonuje dyrektor szkoły. W związku z powyższym, to dyrektor szkoły określa procedurę postępowania ze zniszczonymi lub nieaktualnymi podręcznikami gromadzonymi w bibliotece szkolnej. Wszystkie podręczniki są ewidencjonowane w bibliotece szkolnej i w związku z tym powinny być zwracane przez uczniów, a następnie zdjęte z ewidencji (np. podręczniki zniszczone) lub ew. pozostać na stanie biblioteki jeżeli dyrektor szkoły (lub nauczyciele) uznają, że podręczniki te mogą jeszcze służyć uczniom np. jako materiał edukacyjny.

Re: Nieaktualne podręczniki

: piątek 22 wrz 2017, 13:39
autor: alin
Mnie pani dyrektor powiedziała ze w kuratorium mają takie zdanie:
Możecie zostawić ile chcecie i jak macie taką potrzebę to wykorzystywać.

Ja jak tylko znajdę chwilkę to odpisuję wszystkie, a jak babeczki bedą chciały nich biorą i robią z nimi co chcą. Ale ja już na stanie ich nie bedę miała. Bo potem znowu ich przy scontrum mam szukać po całej szkole? i uslyszę - nie wiem, gdzieś tam w szafie muszę poszukać ;)

pozdrawiam

Re: Nieaktualne podręczniki

: poniedziałek 09 paź 2017, 19:46
autor: Julia65
art. 22aj ustawy o systemie oświaty w bibliotece szkolnej są gromadzone podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne. Czynności związane z zakupem do biblioteki szkolnej podręczników, materiałów edukacyjnych, materiałów ćwiczeniowych i innych materiałów bibliotecznych oraz czynności związane z gospodarowaniem tymi podręcznikami i materiałami wykonuje dyrektor szkoły. W związku z powyższym, to dyrektor szkoły określa procedurę postępowania ze zniszczonymi lub nieaktualnymi podręcznikami gromadzonymi w bibliotece szkolnej. Wszystkie podręczniki są ewidencjonowane w bibliotece szkolnej i w związku z tym powinny być zwracane przez uczniów, a następnie zdjęte z ewidencji (np. podręczniki zniszczone) lub ew. pozostać na stanie biblioteki jeżeli dyrektor szkoły (lub nauczyciele) uznają, że podręczniki te mogą jeszcze służyć uczniom np. jako materiał edukacyjny.
W którym miejscu ustawy znajduje się zdanie, które podkreśliłam. Przejrzałam tekst i niestety nic nie znalazłam. Pozostałe informacje tak, ale tej jednej na której mi najbardziej zależy - nie. Może ktoś z Was "doczytał"?