aLeena

Biblioteka po reformie- jedna szkoła, dwa budynki

czwartek 27 kwie 2017, 13:27

Dzień dobry,
Od września moja szkoła przejmuje budynek gimnazjum (oddalony jakiś 1 km od podstawówki, w której pracuję) i w związku z tym pojawia się wiele problemów, również tych bibliotecznych. Będziemy działali na dwa budynki, od września klasy 1-6 zostają w starym budynku a klasy 7 idą do wygaszanego gimnazjum i będą tam razem z klasami gimnazjalnymi. Czyli pani z tamtejszej biblioteki będzie obsługiwała i uczniów gimnazjum i uczniów klasy VII. No i rodzi się wiele pytań...

Po pierwsze: podręczniki. Kto wprowadza? Pewnie ja, bo u mnie jest księgozbiór, nazwijmy go głównym. Wprowadzę, nadam numery i co dalej? Jak moje numery mają się do tego, co u siebie w komputerze ma pani z gimnazjum? Nijak:( Dzieci ewentualnie mogą jednego dnia przyjśc i odebrać te podręczniki u mnie i pewnie tak się stanie. Czy jest jeszcze jakiś sposób?

Po drugie: szkoła podstawowa załapała się do NPRC, dostaliśmy 15 tys. Musimy więc zrobić zakupy i zrealizować założenia projektu z udziałem uczniów 1-7. I tutaj zaczynają się schody!

Kto kupuje książki dla uczniów klas 7? Jeśli ja, i ja je wprowadzam, to znowu problem numerów. Przekazuję opracowane ksiażki pani w drugim budynku, by mogła na podstawie tych tytułów zrealizować u siebie wytyczne NPRC, ale jak będzie je wypożyczała? Pod jakimi numerami? Jak to w ogóle rozgryźć? Kwestia kto kupuje jest najmniej istotna, ale bardziej męczy mnie pytanie, gdzie to wszystko bedzie wprowadzane i konsekwencje z tym związane...

Rany Julek, ja nie mam pojęcia, jak ja to ogarnę...
Ktoś, coś? Jakieś porady, pomysły?

kryloc

Re: Biblioteka po reformie- jedna szkoła, dwa budynki

czwartek 27 kwie 2017, 13:38

Mam to samo! Dwa budynki, moja podstawówka "przejmuje" gimnazjum. Z tym, że obie szkoły są już po NPRCz i mamy zakupione książki (często takie same) - wydaje mi się że VII klasa będzie obsługiwana w gimnazjum??? Myślę też, co będzie za dwa lata, jak staniemy się już do końca jedną szkołą? Księgi, księgozbiory, nasze etaty?????

aLeena

czwartek 27 kwie 2017, 18:06

Jedną szkołą staniemy się już 1 września i to jest właśnie zagadka, co dalej. O ile z podręcznikami do klasy 7 wezmę to na siebie i jednorazowo ja je wypożyczę, to już z kolejnymi książkami nie wiem, jak to zrobić.
Czy mogą być dwie księgi główne? Chyba nie. No więc znowu: jak rozliczyć książki z NPRC, które zacznę kupować w czerwcu? Pomocy!

bogna3

czwartek 27 kwie 2017, 21:38

Do aLeena
Będę w podobnej sytuacji, ale na razie problemu nie widzę. Dodam, że klasy 7 zostają u nas. Tam już zrealizowano NPRC, a my w tym roku. Zastanawiasz się kto ma realizować zadania w oparciu o zakupione książki (rozumiem tzw. projekty). Odpowiedź jest prosta. Program realizuje szkoła, a więc wszyscy nauczyciele. A jak wszyscy nauczyciele (no może zwęźmy do polonistów, historyków i kogoś jeszcze) to również Ci co obecnie pracują w Gimnazjum, bo jak zrozumiałam zostali wchłonięci do Twojej podstawówki, a z dniem 01 września stają się pracownikami Twojej szkoły. Nie widzę problemu, żeby dyrekcja zobowiązała panią z ,,Gimnazjum" do współpracy, bo ona już we wrześniu będzie pracownikiem własnie SP (do 15 maja dostaną nowe angaże). A jak wiemy projekty są różne, można np. w jednej klasie opracować na przykładzie jednej lub kilku książek tego samego autora czy jakoś tematycznie itp. Wszystko jest do ogarnięcia.

aLeena

piątek 28 kwie 2017, 10:01

Ok, panie z gimnazjum z pewnością są świadome tego, że częściowo będa musiały realizować projekty, kóre sa prowadzone u nas w szkole.
Ale mi bardziej chodzi o kwestie techniczne: skoro obecna 6, a przyszłoroczna 7 bedzie objęta NPRC, to jak mam przekazac książki do drugiego budnyku? Ja muszę rozliczyć 15 tys, więc muszę wprowadzić do siebie nowe ksiażki. To się wiąże z numerami, które ja nadaję i które nijak się mają do numeracji drugiej biblioteki. Jak więc mają je wypożyczć uczniowie przyszłej klasy 7, dla których m.in. zakupimy ksiażki? Opracowywać na nowo w bibliotece gimnazjalnej, dawać drugie numery, np. kolorem zielonym i z zerową wartością? Takie rozwiązanie przyszło mi do głowy na już, ale czy to tak ma wyglądać? To, że by to była podwójna robota, i to głupiego robota, to już nie wspomnę, bo kto się tym przejmie? Na refleksję urzędników tego typu nie liczę, ale chcialabym wiedzieć jak ten problem mam rozwiązać.

KaWa

piątek 28 kwie 2017, 10:28

Uważam, że problem jest b. poważny i dotyczy wielu z nas. Mnie też. Od dobrych kilku dni próbuje rozgryźć ten problem. Jako biblioteka SP przejmuję zbiory biblioteki gimnazjum. Sama je latami gromadziłam, to wiem co mam (od początku miałam w gimnazjum co roku kilka godzin i wszystko sama prowadziłam). Problem dotyczy dublującej się numeracji. To, co będą kupować do biblioteki od września będą wpisywała już do ksiąg SP, ale co z księgami inwentarzowymi gimnazjum? Przychodzi mi do głowy pomysł, aby to wszystko,co przejmę wpisać do ksiąg SP, ale kiedy to robić? Wprawdzie gimnazjum nie ma ogromnych zbiorów, ale jest tego ok. 4 tys. do tego trzeba doliczyć czas na likwidację starych nr w książkach i wpisanie nowych. Liczę na Waszą pomoc i czekam.

aLeena

piątek 28 kwie 2017, 10:57

Dziekuję wszystkim za odzew, ale to o czym piszecie, dotyczy czegoś innego. Będę miała jedną bibliotekę funkcjonującą w dwóch budynkach, ale z jedną księgowością.
KaWa
Tutaj sadzę, że przy przejmowaniu zbiorów gimnazjum nie ma innej możliwości, jak po prostu książki wprowadzać na nowo do księgozbioru SP. Ciężka praca, ale innego sposobu nie ma. Tutaj przynajmniej nie gonią nas terminy, Ja robiabym to na spokojnie i tyle. I jak już pisałam powyżej: nikogo nie obchodzi, ze to podwójna praca, że strata czasu, itd.
Niestety:(

Ale u mnie problem jest inny. Ja muszę już w czerwcu kupić ksiażki, kóre potem przekażę do drugiego budynku. Ale jak?
I na tym polega clue sprawy:(

Dorota79

piątek 28 kwie 2017, 11:07

KaWa pisze:Uważam, że problem jest b. poważny i dotyczy wielu z nas. Mnie też. Od dobrych kilku dni próbuje rozgryźć ten problem. Jako biblioteka SP przejmuję zbiory biblioteki gimnazjum. Sama je latami gromadziłam, to wiem co mam (od początku miałam w gimnazjum co roku kilka godzin i wszystko sama prowadziłam). Problem dotyczy dublującej się numeracji. To, co będą kupować do biblioteki od września będą wpisywała już do ksiąg SP, ale co z księgami inwentarzowymi gimnazjum? Przychodzi mi do głowy pomysł, aby to wszystko,co przejmę wpisać do ksiąg SP, ale kiedy to robić? Wprawdzie gimnazjum nie ma ogromnych zbiorów, ale jest tego ok. 4 tys. do tego trzeba doliczyć czas na likwidację starych nr w książkach i wpisanie nowych. Liczę na Waszą pomoc i czekam.
Kiedy kilka lat temu u mnie w mieście likwidowano szkołę, zbiory zostały rozdysponowane po innych szkołach. Likwidacja biblioteki zaczęła się w maju. Jeździłam do tej szkoły, zapisywałam w protokołach, co przejmuję itd. Uzbierało się tego bodaj z 2,5 tysiąca. Wpisywaniem zajęłam się od września, ale ponieważ teraz we wrześniu zajmujemy się podręcznikami, więc pewnie trzeba przełożyć to na później. Wpisanie kilku tysięcy zbiorów na pewno zajmie trochę czasu. Te książki, które przejmujesz z gimnazjum (myślę, że przy okazji zrobisz selekcję i nie wszystko weźmiesz), powinny być zapisane w inwentarzu szkoły podstawowej pod nowymi numerami, przynajmniej ja tak zrobiłam. Księgi inwentarzowe gimnazjum z kolei, tak jak inna dokumentacja szkolna, powinny chyba trafić do jakiegoś archiwum.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”