frog

Protest bibliotekarzy? (dokładanie obowiązków=podręczniki)

wtorek 16 maja 2017, 11:10

Dzień dobry,
chciałam zapytać czy planowany jest jakiś list, protest pisemny do naszych władz, ZNP czy Ministerstwa Edukacji ws. obowiązków nauczycieli bibliotekarzy. Pracuję w szkole podstawowej i jestem przerażona ilością podręczników, którą musiałam "przerzucić" przez cały rok, a teraz dochodzi jeszcze klasa siódma! I jest to tylko jeden oddział! KOlejne podręczniki, które można już liczyć w tysiącach ... i cisza w środowisku bibliotekarskim. Zaciskałam zęby robiąc oprócz podręcznikowych spraw - konkursy, wyjścia, wycieczki, akcje w bibliotece. Ale czuję, że to jest już ponad moje siły. Tak się nie da! Robimy coś?

Irena64

Re: Protest bibliotekarzy? (dokładanie obowiązków=podręcznik

wtorek 16 maja 2017, 13:39

Jeszcze nie wiadomo co nam szykują w nowej ustawie, może w bibliotece szkolnej będzie można pracować bez wykształcenia, albo wyrzucą nas spod KN a zatrudnią z kodeksu pracy. Kilka lat temu pracowałam z panią po maturze, została zatrudniona jako pomoc biblioteczna. Dzięki Bogu trwało to krótko. W ubiegłe wakacje pracowałam 2 tygodnie w lipcu, żeby opracować książki z NPRCz, a w sierpniu już przyjmowałam podręczniki. O nowym roku szkolnym nie myślę. Będę musiała znowu zostawać po godzinach, bo jak nie to na moje miejsce jest już trochę ludzi z likwidowanego gimnazjum.

Zuzza

wtorek 16 maja 2017, 13:53

frog- w przyszłym roku będą nowe do klas pierwszych i czwartych, a poza tym dodatkowo klasy szóste i siódme.
a wydawnictwa prześcigają się w tym iloczęściowe mają być te podręczniki.

Aqa

wtorek 16 maja 2017, 15:00

Z rezygnacją już patrzę na to wszystko, co dotyczy naszej pracy. Nie wiem, czy jest atmosfera do protestu, na pewno powody są. Od września wydajemy podręczniki do wszystkich klas: od 1 do 7 włącznie, w tym po kilkanaście na ucznia w klasach 4, 6, 7- nowe podręczniki /czyli ewidencja/, po 2 minimum w klasie 1 /z językiem/, podobnie w 2-3. Do tego rozliczenie wydawania ćwiczeń rozmaitych, licznych.

To już jest koszmar na dziś. A wymagania wobec nas rosną- oddziaływanie kulturalne, patriotyczne, co tam jeszcze.
Próbujemy, różnymi kanałami /Biblioteka w Szkole i TNBSP - pismami do MEN, wielu z nas mailami do urzędników, posłów, rozmaitych działaczy/ załatwić sprawę standardów naszej pracy, zawodu- bez szans, nikt z władz nie podejmuje żadnej dyskusji na ten temat. A to sprawa bardzo ważna.
Trudno mi sobie wyobrazić koniec sierpnia, kiedy spłyną tysiące kolejnych podręczników do ewidencji, mamy po 3-5 równorzędnych klas i 1,5 etatu. CUD doprawdy, że nam się jeszcze chce cokolwiek organizować, poza ewidencją podręczników.

Jak wielu z nas i ja "serdecznie dziękuję" pomysłodawcom darmowych podręczników zagrania politycznego naszym kosztem. Nie mamy dodatków wychowawczych, nie mamy dodatków podręcznikowych, nikt z władz nie widzi problemu.
A problemy narastają, w postaci rujnowania nam zdrowia na czele. Ktoś z MEN mógłby zrobić sobie wycieczkę do szkoły w okresie wymiany podręczników w klasach 1-3 gdy jednocześnie trwa normalne wypożyczanie zbiorów, ewidencji podręczników na początku września, gdy klasy szturmują co chwila lokale bibliotek a my zasypani paczkami, kolejnymi.

Anna

wtorek 16 maja 2017, 15:11

Zapomniałyście dodać, że czeka nas usuwanie starych podręczników. Nie wiadomo jakie procedury tegoż wymyślą ale spodziewam się najgorszego. Ja mam nowe podręczniki do klas 1,4,6,7, 3 gimn. Do wydania stare do klas 2,3,5, 2 gimn. Do tego czekam na nowe regały (realizacja się opóźnia) będę musiała zdjąć księgozbiór ze starych regałów i po zainstalowaniu położyć od nowa. Do tego NPRC - dostałam 15 tyś . W zamian muszę zatańczyć i zaklaskać uszami do połowy grudnia (niech mi pokażą, kto te chore zasady wymyślił, jakiś głupek chyba).
Mamy 2 etaty ale obie już w wieku przedemerytalnym więc sił fizycznych coraz mniej a i psychika też siada.

Beata8

wtorek 16 maja 2017, 18:45

Anna pisze:będę musiała zdjąć księgozbiór ze starych regałów i po zainstalowaniu położyć od nowa.
Sorki, ale mam nadzieję, że nie będziesz tego robić we własnym zakresie, tylko włączysz w te przenosiny uczniów, oczywiście za zgodą dyr.

tola

wtorek 16 maja 2017, 19:06

Zapomniałyście dodać, że jeszcze dochodzi rozliczanie dotacji na podręczniki.

MałaMI

wtorek 16 maja 2017, 20:08

U mnie szczęśliwie robi to dyrekcja i nie dam sobie tego wcisnąć.
Zapomniałyście koleżanki powiedzieć o sprawdzaniu podręczników przed oddaniem w czerwcu i przyjmowaniem setek zwrotów.

malgosiam52

wtorek 16 maja 2017, 22:20

hej Dziewczyny u mnie podobnie....darmowe podręczniki, realizacja NPRCz i zakup książek a od wrzesnia w związku z reformą oświaty nasza szkoła podstawówka przechodzi do gimnazjum...mam scalić dwie biblioteki w jedną...jak pomyślę ile pracy mnie czeka??? oczywiście wszystko wykonuje ręcznie.... czy ktoś to doceni i tak powiedzą co ona tam robi?????

Bedol

środa 17 maja 2017, 08:37

Anna pisze:Zapomniałyście dodać, że czeka nas usuwanie starych podręczników. Nie wiadomo jakie procedury tegoż wymyślą ale spodziewam się najgorszego. Ja mam nowe podręczniki do klas 1,4,6,7, 3 gimn. Do wydania stare do klas 2,3,5, 2 gimn. Do tego czekam na nowe regały (realizacja się opóźnia) będę musiała zdjąć księgozbiór ze starych regałów i po zainstalowaniu położyć od nowa. Do tego NPRC - dostałam 15 tyś . W zamian muszę zatańczyć i zaklaskać uszami do połowy grudnia (niech mi pokażą, kto te chore zasady wymyślił, jakiś głupek chyba).
Mamy 2 etaty ale obie już w wieku przedemerytalnym więc sił fizycznych coraz mniej a i psychika też siada.
Dobrze, że jest was dwie. Ja jestem sama na 23 oddziały. od 3 lat, bo nas samorząd zredukował o połowę. :evil: Do tej pory działałam jak mały motorek. Wmawiałam sobie, że dam radę. Ale teraz też mi "silnik się zaciera". Jestem zmęczona tym chaosem... I do tego jeszcze ciągły lęk, czy może kol. z biblioteki wygaszanego gimnazjum nie wykurzy mnie z mojej biblioteki podstawówki. Wszak od 1 września będziemy na tych samych angażach. A jak jest u was, gdy przechodzicie z zespołu na podstawówkę? Czy nauczyciele z podstawówki mają pierwszeństwo? Czy z gimnazjum mają takie samo prawo?

Anna

środa 17 maja 2017, 11:13

a jeszcze zapomniałam o gromadach pod naszą opieką w trakcie religii.

Jadwiga_11

środa 17 maja 2017, 15:15

Nas też zredukowano. Mamy 41 oddziałów i jesteśmy 2, a miało być tylko 1 i 1/2 etatu! (na szczęście mamy ochronę). Przez pierwsze lata radziłyśmy sobie same. Ale bunt narastał. Kiedy 1 września pojawiła się u nas dyrekcja, w licznie trzech i solidarnie oświadczyła, że jesteśmy niekompetentne, bo 1 września nie wszystkie podręczniki będą gotowe do wydania. Miarka się przebrała. Nikt nie zauważył, jaki ogrom pracy wykonałyśmy, ile osób zaangażowałyśmy (w tym oczywiście rodziny).
Zażądałyśmy wsparcia. Przez cały rok ustalałyśmy zasady. Teraz w planach organizacyjnych na przyjęcie podręczników mamy czas od 21 sierpnia do 25 sierpnia :D .
W tym czasie mamy poradzić sobie z problemem :!: Już to widzę :D .Ale przynajmniej wszyscy się dowiedzą jak to łatwo pracuje się w bibliotece.
I znowu. Wsparcie będzie miało dyżury po godzinie, a my pewnie cały dzień, cały tydzień...... :twisted:

Beata8

środa 17 maja 2017, 18:14

Jadwiga_11 pisze:ile osób zaangażowałyśmy (w tym oczywiście rodziny)
Jadwiga_11 pisze: na przyjęcie podręczników mamy czas od 21 sierpnia do 25 sierpnia
Zastanówmy się, czy jeszcze jakiś nauczyciel również angażuje rodzinę i ma obowiązek w/w dniach wykonać jakąś pracę. To jest jakiś mobbing.
Czy zapisujesz ile w ciągu dnia pieczętujesz podręczników? Ile dziennie można wpisać do księgi? Przecież można się z tego rozliczyć, chyba, że ktoś może pokazać, jak to zrobić szybciej!
U mnie to trwa do 15 września, ale jak się komuś spieszy, to zawsze może książki dla swojej klasy opracować!
Ale rozumiem, bo każda szkoła inna :twisted: Strasznie mi przykro. :(

Tunia

czwartek 18 maja 2017, 12:25

A pamiętacie Kochani, że niedawno były kontrole i w wielu przypadkach kontrolujący nie zajrzeli nawet do biblioteki? choćby była tuż obok, przy samym nawet gabinecie dyrektora? Ważne jest tylko to , co na papierze. W moim przypadku im więcej i szybciej zrobię -tym więcej mam obowiązków :) a płaca ta sama i premia najniższa ( otrzymują wszyscy). w ub. roku szkolnym w sierpniu przyszłam 3 dni wcześniej niż wszyscy ( a wszyscy pracowaliśmy w ostatnim tygodniu wakacji) i pracowałam po 5-6 godzin dziennie , aby 2 września wszyscy uczniowie mogli wypożyczyć podręczniki :) I co z tego miałam? Żadnego dobrego słowa czy podziękowania, za zaangażowanie i chęć do pracy z własnej woli w wolnym czasie..... nie mówiąc o marnej premii, takiej samej dla kogoś, kto palcem nie kiwnie poza swoim przydziałem godzin...W tym roku będę mądrzejsza.....chyba....
Tunia

wichrowe wzgórze

czwartek 18 maja 2017, 12:55

Ja również przychodzę tydzień przed wakacjami i opracowuję nowe podręczniki, żeby 2 września były do odbioru. Potem był NPRC - 1000 książek do opracowania. Dyrekcja widziała ile ich jest. Nie zapytała się czy potrzebuję pomocy! Prowadzę stronę internetową - działanie pozastatutowe. Potrafią panie z sekretariatu dzwonić do mnie w sprawie umieszczania art. nawet jak jestem po pracy lub na l4 - bo wszytsko PILNE ! "Dziękuję" na koniec roku szkolnego usłyszałam tylko raz, na początku. Ja muszę mieć na wszystko czas! Już nie wspomnę o innych działaniach opisanych w postach powyżej.
Panie sekretarki NIGDY NIE MAJĄ CZASU. Słyszę " dzisiaj nie", przyjdź jutro, " może za 2 godz."
Od przyszłego roku postanawiam - nie spieszyć się z opracowywaniem podręczników, nie odbiebarc telefonu po pracy oraz gdy jestem na l4, robić wszystko wg procedur, zachowując higienę pracy jak panie w sekretariacie :twisted:

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”