KaWa

okładanie podręczników folią

środa 02 sie 2017, 16:36

Witajcie. Chciałabym się podpytać jak to jest w waszych szkołach z okładaniem wypożyczanych podręczników? U nas wymogiem jest obłożenie podręczników przez bibliotekarkę. Tak robimy od początku "podręcznikowej przygody". Niestety jest to praco i czasochłonne. O ile wpisanie i opieczętowanie podręczników idzie sprawnie, to cięcie folii i okładanie zajmuje masę czasu. Jak ta kwestia wygląda u Was? Czekam na rady, jak przekonać dyrekcję do rezygnacji z tego okładania. Mi już brak argumentów, a próbuję co roku poruszać tę kwestię i bezskutecznie.

Aqa

Re: okładanie podręczników folią

środa 02 sie 2017, 16:50

Nie wiem, jak się wyrabiasz. Naprawdę nie wiem. Przy kilku tysiącach podręczników, to jest zadanie absurdalne i niewykonalne, tak tez przedstawiłam to dyrekcji - powiedziałam, że nie mam szans na okładanie i zwyczajnie tego nie robię. Za to wychowawcy zarządzili, że uczniowie mają obłożyć darmowe dla nich podręczniki, to ich wkład za to, że je dostają. I pilnują tego.
Szkoda, że czerwonego dywanu uczniom nie rozkładamy.
...a może gdzieś już jest rozkładany, a ja nie wiem...

KaWa

środa 02 sie 2017, 19:19

Wcale się nie wyrabiam. Okładam, a za plecami słyszę uwagi typu "jeszcze nie ma podręczników gotowych?", "co tak długo?" itp. W tym roku chyba postawię wszystko na jedną kartę, powiem, że albo szybko do uczniowskich rąk trafią podręczniki bez folii, albo niech czekają do połowy września. Obserwując to, co dzieje się w dzisiejszej szkole, to czerwony dywan dla uczniów i ich rodziców wkrótce będzie chyba czekał. Wszystko się uczniom należy, broń boże zwrócić uwagę rodzicowi. Trzeba być miłym, grzecznym. nieważne,że często kosztem własnego zdrowia.

Zuzza

czwartek 03 sie 2017, 01:24

A mnie zastanawia, kto za tę folię płaci. W tym roku będę miała około 7 tysięcy nowych książek. Musiałam czekać ponad miesiąc na folię do książek z NPRC, czyli dla niecałych 750 szt. Nie wyobrażam sobie, by szkoła ze swoich funduszy miała ponosić dodatkowe koszty na oprawę podręczników.

KaWa

czwartek 03 sie 2017, 08:58

Za folię płaci szkoła. Kupuję ja w rolkach, za 5 m o szer. 60 cm płacę ok. 50 zł. Proszę o sygnały, że w Waszych szkołach tego się nie robi. Będę miała kolejne argumenty dla dyrekcji. Wiem, że są wakacje, ale napisanie jednego zdania dużo czasu Wam nie zajmie. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Zuzza

czwartek 03 sie 2017, 10:12

Wszystkie podręczniki dla maluchów są A4, po 10 sztuk, bo z angielskim, dla klas 1-3 i , kl 4- 6 po 10 części, nie wiadomo czy nie po 14 szt dla kl 7 - (dla starszych też są dość duże) - to byłby koszt ok 500 PLN. Ja tyle dostaję rocznie na książki. Absolutnie nie ma okładania podręczników w folię na koszt szkoły. Tylko i wyłącznie powód finansowy - księgowa nawet 10 PLN by nie dala wydać - nie ma takiej rubryki.

EMT

czwartek 03 sie 2017, 12:45

Też nie okładamy podręczników - co roku mieliśmy około 3.600 nowych. W tym (dochodzą klasy siódme) będzie ich pewnie z siedem tysięcy.

MałaMI

czwartek 03 sie 2017, 13:50

KaWa nie znam szkoły gdzie oprawia się podręczniki.To jakiś absurd.Pomijając koszty finansowe - to ogrom pracy.A w tym roku mamy jej wystarczająco.Prawdę mówiąc z bólem brzucha myslę o końcówce sierpnia.Po prostu powiedziałabym wprost NIE MAM CZASU NA OPRAWIANIE PODRĘCZNIKÓW.W zasadzie przecież nie ma obowiązku oprawiania książek do czytania - więc tym bardziej podręczników.
Zresztą nie musi tego robić bibliotekarz - proponuję lekcję wychowawczą pt dbamy o podręczniki - uczniowie przynoszą folię, okładki, albo papier i okładają pod okiem wychowawcy podręczniki.Nawet ci w klasach 2 i 3.Pierwszaki mogą to zrobić z rodzicami.
Pod żadnym pozorem i w żadnym wypadku nikt nie zmusiły mnie do oprawy podręczników dla uczniów.To zadanie ich i rodziców.
PAMIĘTAJMY, ŻE NAJBIEDNIEJSI MAJĄ 500+ - NA OKŁADKI WYSTARCZY....

KaWa

czwartek 03 sie 2017, 14:13

Bardzo dziękuję za wszelkie wpisy. Są dla mnie naprawdę cenne. Przejrzałam już kilkanaście regulaminów wypożyczania podręczników w różnych szkołach w całej Polsce i wszędzie jest mowa o tym, że to rodzic i uczeń odpowiada za obłożenie podręczników. Wszystkie argumenty sensownie sobie dopracuję i z końcem sierpnia idę do dyrekcji. Tym razem nie dam się zbyć.

Beata8

czwartek 03 sie 2017, 16:17

KaWa pisze: Przejrzałam już kilkanaście regulaminów wypożyczania podręczników w różnych szkołach w całej Polsce i wszędzie jest mowa o tym, że to rodzic i uczeń odpowiada za obłożenie podręczników.
U nas też za obłożenie podręczników odpowiadają rodzice, a nauczyciele tego pilnują. Niech uczniowie też mają obowiązek związany z podręcznikami. Mamy to regulaminie.
Zresztą to są podręczniki tylko na trzy lata, czyli bez obłożenia też wytrzymają. Przecież nie musi być okładka z filii, ale też z papieru, jak kogoś nie stać, np. okładka z darmowej gazetki reklamowej. Nie każdy musi mieć super okładkę!
Cóż, i tak kupują tylko okładki na jedną część i bardzo pilnują, żeby przypadkiem nie zostawić okładki na książce!
KaWa pisze:Okładam, a za plecami słyszę uwagi typu "jeszcze nie ma podręczników gotowych?", "co tak długo?" itp.
Nie pozwalaj sobie na takie uwagi, bo niby z jakiej racji?
Przecież to tak długo trwa, całe opracowanie wszystkich podręczników! Jak komuś się spieszy, to niech sobie sam obłoży, albo pokaże jak to szybciej zrobić z tysiącami podręczników! Wylicz, ile jest dziennie gotowych podręczników i ile to potrwa.
Przecież zaczynasz 7 dni przed 1 września, a w tym jest konferencja metodyczna i rada.
Pozdrawiam wakacyjnie 8)

ksanna

czwartek 03 sie 2017, 20:52

W mojej szkole do obłożenia podręczników również zobowiązani są uczniowie - część nauczycieli sprawdza to na godz. wychowawczej. Nie wyobrażam sobie, kiedy miałby to zrobić bibliotekarz.

betka25

piątek 04 sie 2017, 09:07

W mojej szkole to rodzice i uczniowie są odpowiedzialni za obłożenie podręczników. Niestety, jedni są sumienni i to robią, inni nie i nic nie jest w stanie ich do tego zmusić.
W zeszłym roku na radzie sierpniowej zapytałam co mam zrobić z uczniem z klasy 4, który nie zwrócił ani jednego podręcznika i nie ma szans na ich zwrot - rodzina trudna, brak kontaktu z rodzicami. Oczywiście głosy - nie dostanie nowych do klasy 5. Dyrekcja odpowiedziała, że podręczniki uczeń MUSI otrzymać niezależnie od wszystkiego i uczeń otrzymał nowiutkie podręczniki do klasy 5.
Tak samo jest z obłożeniem - mówię, proszę, tłumaczę i niestety są osoby (całkiem ich niestety dużo), które uważają, że im się wszystko należy, a one od siebie nie muszą nic dawać. Pozwoliłam na obkładanie folią do przyklejania - tylko aby jej później nie odrywać, mówiłam, że można obłożyć w zwykłą gazetę, dawałam przykład jak kiedyś oprawiało się w kartki ze starych kalendarzy (ładnie wygląda i mocne), że nie muszą to być kupione w sklepie okładki, a zresztą jak kupią to przecież ich nie zabiorę, będą mieć na następny rok.
Muszę przyznać, że zaskoczył mnie pewien uczeń - obłożył podręczniki w folię z kolorowych reklamówek, bardzo ciekawie to wyglądało i spełniło swoje zadanie.

KaWa

sobota 05 sie 2017, 12:44

Dziękuję za wszelkie wpisy. Jak ktoś ma jeszcze coś ciekawego w tej kwestii, to proszę napisać. Ja w tej chwili drukuję regulaminy wypożyczania podręczników z innych bibliotek jako argument dla mojej dyrekcji. Przygotowuję też nowy regulamin dla naszej szkoły. Przedstawię go dyrekcji i jak przejdzie to przedstawię i zapoznam go z RP.

Jaga1

wtorek 08 sie 2017, 19:32

W zasadzie nie powiem nic nowego. Potwierdzę tylko, że i u mnie w szkole to rodzice, podpisując obowiązujący w naszej szkole regulamin, zobowiązują się do obkładania i wymiany ewentualne zniszczonych w ciągu roku szkolnego książek.

Pytajnik

czwartek 10 sie 2017, 15:21

Hej, ja oprawiałam podręczniki jak weszły do użytku po raz I (Nasz Elementarz). Po roku zmieniłam regulamin i wpisałam tam, że to rola uczniów. Zawsze im mówię, że mogą nawet w papier śniadaniowy oprawić, nie muszą kupować okładek (to tym biedniejszym daje pole manewru). Dyrekcja nie była przeciwna. Uważam, że to jest naprawdę niewielki wkład w te książki ze strony rodziców. Dostaję czasem kasę na folię i sama wycinam okładki, ale oprawiam lektury i książki z projektów. Od razu lepiej się pracuje, jak nie trzeba tego robić, a wszyscy wiemy ile czasu zajmuje opracowanie zbiorów... Potem wypożyczenia... DO tego praca pedagogiczna itp. Nie będę pisać, tego co wiecie. Trzymam kciuki za racjonalne podejście do sprawy ze strony Dyrekcji. Daj znać jak poszło :)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”