gosc

oprawa książek

środa 27 lut 2008, 23:57

Witam,
Książki w naszej bibliotece do tej pory nie były oprawiane. Nowy dyrektor postanowił to zmienić... mamy zająć się oprawą wszystkich książek. Pracuję w bibliotece dopiero od roku i proszę więc Was- o poradę jaka folia jest (będzie) najlepsza. Dyrektor mówił, że można kupić w ogrodniczym wielki rulon folli i nią oprawiać, zaś koleżanka z którą pracuję (też młoda osoba) mówiła, że istnieją folie samoprzylepne, ale właśnie nie wie jak to jest z nimi w praktyce - czy są trwałe..., itd. Co radzicie?

alin

hej

czwartek 28 lut 2008, 09:17

Ja też okładam w folię, która kupuje sie w sklepie ogrodniczym. ma ten plus ze nie jest tak droga bo rulon starcza na bardzo długo. Folii samoprzylepnej nigdy nie stosowałam bo zawsze cena była za wysoka jak dla mnie. A jak jest tansza to zniszczoną nie szkoda wymienić na nowa wtedy;)
pozdrawiam

beaa

czwartek 28 lut 2008, 09:27

Jeżeli Was stać na folię samoprzylepną - to kupcie bo jest lepsza i trwalsza, np wzmacnia grzbiet książki, ale taka oprawa jest trudniejsza do wykonania - czasami nie da się oprawić bez bąbelków powietrza i książka brzydko wygląda.
Ja teraz foliuję w grubszą folię ogrodniczą ale nie kupuję rulonu, bo gdzie to pomieścić i jak odcinać paski? Kupuję 10, 20 m one są podwójne i szerokie na 4-6 m (to jest tunel ogrodniczy) i to wystarcza mi na ok rok. Sklejam lutownicą ale w sąsiednich bibliotekach sklejają taśmą foliową. Ta folia jest mniej trwała, już zdarzało mi się wymieniać oprawy - dziecko zaczepi o coś wciskając książkędo teczki i już folia porwana.
beaa

xandre

czwartek 28 lut 2008, 09:49

beaa pisze: w sąsiednich bibliotekach sklejają taśmą foliową.
beaa to chyba jestem z sąsiedniej biblioteki :lol: :lol: :lol:
Ja również kupuję folię ogrodową. bardzo sobie chwalę (może dlatego, że nie mam porównania z samoprzylepną :? :wink: )

czajola

czwartek 28 lut 2008, 10:34

Ja też stosuję folię "z metra", bez użycia taśmy klejącej, która zostawia brzydkie ślady, gdy zaschnie. Do podklejania używam lutownicy. Sposób dobry, chroni też dolną krawędź książki. Polecam tą metodę. :) Może ciut więcej folii wychodzi, ale przy wymianie obłożenia książki pozostają nietknięte. A wszelkie dodatki do książek mają świetną kieszonkę. :P
Robię tak od 12 lat i jestem zadowolona.
Pozdrawiam i powodzenia.
w życiu piękne są tylko chwile

xandre

czwartek 28 lut 2008, 11:31

czajola pisze:Ja też stosuję folię "z metra", bez użycia taśmy klejącej, która zostawia brzydkie ślady, gdy zaschnie.
Hmm być może lutownica jest dobra (nie wiem nie próbowałam), ale taśma klejąca nie zauważyłam, żeby zostawiała jakieś ślady. Znam 2 metody oprawiania książek (jedną stosuję do okładek twardych, drugą do miękkich), może to od rodzaju taśmy też zależy :roll:

Anna

czwartek 28 lut 2008, 13:11

Też uzywam folii ogrodniczej i sklejam taśmą. Warunek - musi to być dobra taśma ja mam wypróbowany scotch crystal taki w czerwonym pudełeczku. Troche drogi ale trawały. kiedyś próbowałam zgrzewać ale zapach rozgrzanej folii był nie do zniesienia.

czajola

czwartek 28 lut 2008, 14:01

Dodam też, że moja poprzedniczka traktowała książki .... zszywaczem :shock:
W czterech rogach po metalowym zszywaczu .... SUPER!!! :roll:
w życiu piękne są tylko chwile

jupio69

czwartek 28 lut 2008, 19:14

A w jaki sposób używacie lutownicy? Nie mam pojęcia jak to się robi? I jeszcze jaka jest różnica w okładaniu książek twardych i miękkich?

Jacko

czwartek 28 lut 2008, 20:01

czajola pisze:Dodam też, że moja poprzedniczka traktowała książki .... zszywaczem :shock:
W czterech rogach po metalowym zszywaczu .... SUPER!!! :roll:
a to coś złego? bo nie rozumiem...

Małgorzata

czwartek 28 lut 2008, 21:23

Niezbyt estetycznie wyglądają takie książki ze zszywkami na okładce. Po prostu. A my, bibliotekarki z zamiłowania, zwracamy uwagę na takie rzeczy:) Pozdrowienia dla Jacko.

Jacko

czwartek 28 lut 2008, 21:36

Małgorzata pisze:Niezbyt estetycznie wyglądają takie książki ze zszywkami na okładce. Po prostu. A my, bibliotekarki z zamiłowania, zwracamy uwagę na takie rzeczy:) Pozdrowienia dla Jacko.
nie bez kozery zapytałem:-)

u mnie własnie zszywają i mówiąc szczerze nie widzę w tym nic nieestetycznego. Po pierwsze idzie to szybciej (oczywiście nie jest to argument koronny), mają specjalny zszywacz, który nawet 200 kartek zszyć potrafi co przydatne jest szczególnie przy twardych okładkach, nie widzę by wyglądało to źle czy byle jak. Zszywki (po 2 na każdej okładce) są prawie niewidoczne i zawsze jeśli folia się zniszczy można zszyć w tym samym miejscu ponownie.
Mi się to podoba i sądzę, że to jest nic a porównaniu z tym jak czytelnik potrafi się z pożyczoną książką obejść.

halinah

czwartek 28 lut 2008, 22:15

A nie "rozłazi" się folia na tych zszywkach? U nas w jednej z bibliotek tak okładają książki i często folia właśnie przy zszywkach tak jakby rozcięta była.
Okładki foliowe sklejam zgrzewarką.

Gość

czwartek 28 lut 2008, 23:10

Beaa, w jaki sposób używasz lutownicy?

Xandre, jak oprawiasz książki w oprawie twardej, a jak w miękkiej?

beaa

piątek 29 lut 2008, 10:02

Folię z rulonu tnę na paski szersze niż wysokość książki, odcinam prostokąty.
Wycinam foliową okładkę wielkości książki (odciskam punkty w narożnikach).
Lutownica rozpuszcza folię, która wtedy się skleja.
Dociskam lutownicą punkty wewnątrz okładki, tam, gdzie są 2 warstwy folii. (można też skleić taśmą)
Gotowe!
Foliuję nawet 20 książek w ciągu 45 min.
beaa

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”