alin

piątek 29 lut 2008, 11:59

Jacko bardzo dzięuje za twoje słowa :D Bo juz mysłałam ze jakąs kare otrzymam za zszywki :) ale przeciez ich wogóle nie widac a folia sie dobrze trzyma. a tasma klejaca bez przerwy sie odkleja i jeszcze plamy zostawia.
U mnie prędzej ksiązke zaczytają czytelnicy niz te dwie dziurki z zszywacza zrobią jej szkodę
pozdrawiam :)

xandre

piątek 29 lut 2008, 12:03

Hmmm matko jak to napisać...???:roll: :lol: :lol:
beaa pisze:Folię z rulonu tnę na paski szersze niż wysokość książki, odcinam prostokąty.
Tu zaczynam tak samo :lol: Prostokąty są większe niż książka. Przy miękkiej oprawie: kładę książkę na środku folii i zaginam do środka z dołu i z góry paski które będą odpowiadały wysokości danego egzemplarza. Składam folię na pół (książka cały czas znajduje się wewnątrz folii grzbietem dotykając środka jej złożenia). Ponieważ zostają mi brzegi znów zaginam je do środka okładki - z jednej i drugiej strony. Potem wkładam miękką okładkę w poziome zagięcia i zaklejam od góry taśmą klejącą.
Nie wiem czy cokolwiek jest to zrozumiałe.
Przy twardej oprawie.... tu będzie trudniej :wink: ....składam też wycięty kawałek folii na pół (większy niż sama książka). Egzemplarz kładę też grzbietem przy zagięciu folii - ale tym razem na wierzchu a nie pomiędzy złożoną folią, i zaznaczam długopisem po bokach wysokość danej książki, potem nożyczkami tnę wzdłuż tych linii kilka cm i kieruję nożyczki na zewnątrz czyli ucinam te kawałki, a końcówki folii składam i zaklejam brzegi taśmą.

Nie nadaję się do pisania instrukcji :? :( :wink:

ponczek

piątek 29 lut 2008, 13:17

Macie jakieś rady jaką folię kupić? Potrzebuję ogrodowej, ale różne są: grubsze, cieńsze, przezroczyste, kolorowe. Które się najlepiej sprawują? Polecacie coś konkretnego?

Przymierzam się w końcu dokupienia, może będą na to fundusze. U mnie ciągle króluje szary papier :cry:

Kate
Kontakt: Strona WWW

piątek 29 lut 2008, 13:22

Szary papier? :shock: WYRZUĆ GO!
Okropność! Najlepsza jest gruba, przeźroczysta folia - żeby dokładnie było widać okładkę! Ja akurat mam zgrzewarkę -więc wygląda to jakby książka miała okładkę jak na zeszyt - ale są różne sposoby oprawiania.
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Maria

piątek 29 lut 2008, 13:43

Ja mam średniej grubości, ponieważ mam kapryśna zgrzewarkę.

ponczek

piątek 29 lut 2008, 14:52

Szary papier? WYRZUĆ GO!
Bardzo bym chciała :cry:
4 lata tłumaczę dyrektorowi, że folia jest niezbędna, bo szary papier to już przeszłość, wygląda fatalnie i się nia nadaje. Słyszę, że nie ma pieniędzy i że (buuuuuu): "w nieciekawym opakowaniu, też można odnaleźć coś wartościowego", (buuuuuuuu), i jeszcze, żebym nie wymyślała, i takie tam różne. :roll:
Wymyśliłam inne źródło i może się uda tym razem.

Zgrzewarki nie mam to będę taśmą kleić. Pomysł z lutownicą mi się podoba, chociaż już widzę reakcję moich uczniów, po tym, jak zobaczą mnie szalejącą z lutownicą :lol:

Alicja 23

piątek 29 lut 2008, 23:20

Ostatnio byli u nas goście z Sokratesa z Francji i Niemiec przez kilka dni. Odłożyłam na później okładanie ksiązek w folię, żeby nie pomyśleli,że u nas śreniowiecze jakieś. Zamiast książkę zaczytaną wyrzucić, usztywnia się i okłada w nową folię. I znów może jak nowa słuzyć kolejne 40 lat.
Nie stać mnie na nowe ksiązki, szczególnie popularnonaukowe ( historia literatury) więc ratuję co się da. Ksiązki mam jeszcze z lat 50-tych i nie zamierzam się ich pozbywać. Wyrzucam okłaki klejone taśmą przezroczystą, która po latach pozostawiła tłuste ślady na okładkach i okładam w nową folię.

czajola

sobota 01 mar 2008, 09:30

Ja też ratuję stare książki, podklejam, wzmacniam okładki, na koniec daję czystą folię i książeczka jak nowa! :lol:
Dużą zaletą mojego sposobu jest też to, że można utworzyć kieszeń dla płyt CD, które coraz częściej są dodawane do książek. Wystarczy tylko dopisać pod numerem, że "z płytą".
A tak nawiasem, to nie byłam, nie jestem i nie będę zwolenniczką obkładania za pomocą zszywaczy. Cóż zrobić, takie skrzywienie zawodowe.
Pozdrawiam cieplutko w ten nieciekawy dzionek (JACKO szczególnie) :)
w życiu piękne są tylko chwile

jupio69

sobota 01 mar 2008, 14:25

A gdzie można dostać taką zgrzewarkę do folii?

Maria

niedziela 02 mar 2008, 00:28

Moja zgrzewarkę kupowałam na Allegro

jupio69

niedziela 02 mar 2008, 13:11

Przejrzałam allegro, ale jest tam kilka róznych rodzajów zgrzewarek i oczywiście cen. Nie mam pojecia jak powinna wyglądać taka do zgrzewania folii na książkach i którą wybrać. czy mogę prosić o maleńką podpowiedź i wskazówkę? Z góry dziekuję...

Maria

niedziela 02 mar 2008, 19:46

Ja kupowałam taką domową ok 40 zł. Nie ukrywam, że była najtańsza. Nie jest może doskonała, ale jakoś sobie radzę.

Ola

poniedziałek 03 mar 2008, 09:18

Też uzywam folii ogrodniczej, wegług mnie jest lepsza od samoprzylepnej. Zgrzewam żelazkiem przez pergamin, choć zapach jest faktycznie okropny. Folię samoprzylepną miałam, ale jak się zniszczyła, to przy wymianie miękka okładka była czasem nie do uratowania (zwłaszcza w starszych książkach).

Helena

poniedziałek 03 mar 2008, 16:48

U mnie w bibliotece skleja sie folię taśma dwustronną (taka jak np. do podklejania dywanów. Nic sie nie brudzi i nie pozostawia śladów. Polecam. Taśma kosztuje w zaleznosci od wielkości ok. 5-6 zł, ale wystarcza na długo. Pozdrawiam

ponczek

czwartek 13 mar 2008, 11:19

Chciałam się pochwalić, że mam wreszcie folię!!!!!!!
Zagoniłam do pracy kogo się dało i mam obłożone nowości, które wyglądają po prostu pięknie! Od razu zauważyłam zwiększone zainteresowanie niektórymi książkami, które wcześniej były pozawijane w ten okropny papier.
I cieszę się z tego jak dziecko!!!!! :lol:

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”