chowanna

Wypożyczanie podręczników

poniedziałek 21 sie 2017, 14:10

Witam!
Niedługo początek roku, a co za tym idzie walka z podręcznikami ruszyła. Chciałam zaptać jak wygląda u Was wypożyczanie podręczników, czy wpisujecie nr inwentarzowe każdego podręcznika w karty czytelnika? Czy tworzycie jedynie protokół wypożycznia wpisując ilość podręczników wypożyczonych danemu uczniowi, czy też ilość wypożyczenia całej klasie? Ja w tamtym roku wpisywałam do kart, jednak zastanawiam się czy nie lepiej właśnie zrobić to protokołem z podaniem tylko ilości, i potem przy zwrocie sprawdzić czy ilość się zgadza... Sama nie wiem. Jak to jest u Was? Pozdrawiam. :)

Anna

Re: Wypożyczanie podręczników

poniedziałek 21 sie 2017, 18:35

Moim zdaniem to nie jest dobry pomysł. Uczeń odpowiada za konkretny podręcznik o określonym numerze. Dzieciaki się wymieniają i kto na koniec ma odpowiadać za stan podręcznika. Jeśli dzieciak zgubi podręcznik to nie wiesz jaki numer miał wypożyczony. chyba, ze masz stosowne zestawienie z nazwiskami i numerami. Ja wpisuję na karty ale już po wypożyczeniu wszystkim uczniom. Przygotowuję komplet do niego karteczka z nazwiskiem i numerami. Wypożyczając zostawiam karteczkę z której spisuję później numery.

Małgosia

wtorek 22 sie 2017, 23:10

Saara - zobacz tu: Jak przekształcić bibliotekę gimnazjum w bibliotekę SP?

KaJu

czwartek 24 sie 2017, 01:30

A ja nie wpisuję numerów w żadne karty. Uczeń dostaje komplet i podpisuje się w sposób trwały na każdej książce - zapobiega to wymianie egzemplarzy oraz jednoznacznie pozwala zidentyfikować sprawcę :wink: Protokół dla całej klasy podpisuje wychowawca, potwierdzając tym samym, że wszyscy uczniowie otrzymali podręczniki.
I jeszcze zastosowałam następujące uproszczenie: na każdym podręczniku z danej partii wpisuję numer od... do... Np. 25 egzemplarzy języka polskiego do klasy czwartej zakupionych w ramach jednej faktury otrzymuje numer 1501-1525, dodatkowo nad pieczątką piszę datę: 2016/17. Tak naprawdę to wszystko jedno, który egzemplarz uczeń zgubił, nie muszę dochodzić, jakiego numeru brakuje - ważne, że brakuje jednej sztuki z danego roku i wiadomo, kto nie oddał.
Taaak... wiem, że to wbrew wszelkim zasadom, ale zasady zostały stworzone dla księgozbioru, który kompletujemy i przechowujemy przez długie lata, a nie dla zbiorów ulotnych i warunków nieustająco zmiennych.
POZDR:) Kaja

Aqa

czwartek 24 sie 2017, 08:23

Hmm, u mnie OP i dyrektor żąda rozliczania każdego egzemplarza, na zakończenie roku uczniowie otrzymali wezwania /pomysł administracji, nie mój, mnie się skrajnie nie podoba/ do zapłaty w terminie 3 dni, na wezwaniu wpisany numer, tytuł, cena. OP żąda listy konkretnych numerów przypisanych do ucznia. Nie zrobiłabym tego nie mając numeru przypisanego do ucznia.

Cały ten podręcznikowy cyrk przebija wszystko, co dotąd władza nam zgotowała, nadal BEZ DODATKOWEGO WYNAGRODZENIA, wychowawca ma dodatek wychowawczy za zwiększone obowiązki, my za ICIM nie dostaliśmy grosza więcej, nie wspominając tych całych politycznych podręczników /czyli by się podlizać elektoratowi naszym kosztem/. Nie, nie jest złe dawanie za darmo podręczników, ale zrobiono to Z INNYCH pobudek niż chęć ulżenia "poddanym" i na dziko.
Ja za ok. 4 lata pożegnam podręczniki, szkołę i nie będę od nich odbierała żadnych telefonów.

Amelia

czwartek 24 sie 2017, 18:38

Aqa, podręczniki nie są za darmo. My wszyscy za nie płacimy. Nic nie ma za darmo. Natomiast, tu się zgodzę, nasza praca z tymi podręcznikami jest za darmo. Ale jak napisałam, ponieważ nie buntujemy się, wręcz w podskokach biegniemy na wakacjach do robót podręcznikowych dyrekcja myśli, że jesteśmy tym uszczęśliwione. Zresztą nawet tu na forum są koleżanki, które raczej bezszelestnie i z pokorą przychodzą na każde wezwanie dyrekcji. Czasem jak piszą wynika to z obawy o utratę pracy, no więc jestem w stanie to przyjąć do wiadomości. Samej już nawet nie chce mi się o tym wszystkim pisać.

Aqa

czwartek 24 sie 2017, 21:16

Wszyscy wiemy, że podręczniki nie są drukowane powietrzem, płaci za to budżet państwa, płacimy my, podobnie jak za "bez kosztową" reformę edukacji / oraz za wiele innych pomysłów władzy, o których pisać nie wypada na forum/ wyrzucającą na bruk tysiące nauczycieli. Dla społeczeństwa podręczniki są "za darmo" i to się wbiło w umysły zbyt wielu ludzi.
I wybacz, ja nigdy nie poszłam do pracy w żadnym terminie przekraczającym 7 dni wakacji. Rozumiem jednak w sporym stopniu /acz nie popieram/ osoby, które nie są tak mocne jak ja i nie umieją się postawić, na swoją szkodę.
Nie raz zwracałam uwagę koleżeństwu na fakt, z życia wzięty, że nauczyciel na urlopie nie ma prawa pracować, poza wezwaniem dyrekcji w ramach tych 7 dni - do wykonania ściśle określonych czynności. Gdyby zdażył się mu wypadek w pracy- nie dostanie odszkodowania ponieważ nie miał umowy o pracę w czasie urlopu, chyba, że miał..
Nie wiem, czemu część grona idzie tyrać do połowy lipca i od początku sierpnia, może część z nich lubi się użalać nad sobą zamiast jasno postawić sprawę dyrekcji.

Podejrzewam, że dyrekcja ma w .. nasze uczucia szczęścia, po prostu traktuje nas jak siłę roboczą, pionki na swojej szachownicy.

MałaMI

czwartek 24 sie 2017, 21:40

Moim zdaniem bezpłatne podręczniki w dobie 500+, są zbędnym luksusem. Rodzice nawet wydać pieniędzy na okładki nie chcą, popadają w jakiś totalny tomiwisizm.Oduczamy ludzi odpowiedzialności , tym bardziej, że nie ma żadnych uwarunkowań prawnych by rodzica zmusić do zapłaty za zniszczone podręczniki.Dzieci też widzą, że państwo daje za darmo i nie szanują.Tylko my bibliotekarze wzdrygamy się później przeglądając obrzydliwe, śmierdzące książki spleśniałe , zalane , bywa z resztkami kanapek i innego syfu.tym bardziej, że z niektórymi rodzicami nie da się rozmawiać, bo oni nie widzą problemu - no co to wyrzuci pani i tyle.Przecież jest za darmo.Szczęśliwie targowanie się z wydawnictwami mam z głowy - dyrekcja negocjuje warunki .Nie wyobrażam sobie bym jeszcze miała przypilnować 8 wydawnictw, by na czas dostarczyły ksiązki.A wiem, że wielu z nas tak robi.Tych 7 dni jest powoli zdecydowanie za mało. Bardzo chętnie zainteresowałabym tym problemem MEN, ale oni nie widzą problemu.

Julia65

czwartek 24 sie 2017, 22:08

Bezpłatne podręczniki? Może i tak ale dla tych potrzebujących a nie dla wszystkich. Wprowadzanie kolejnych etapów reformy i wyrzucanie podręczników do kosza to jest nieporozumienie. Ile my (czyt. bibliotekarze) mamy pracy tego nie wie nikt! Wypożyczanie tychże podręczników to kolejna porażka. Nie wiem czy jest jakiś sensowny sposób, żeby wypożyczyć szybko, bez tabelek i całej tej "pisaniny" i jednocześnie wiedzieć kto ma jaką książkę. Bo jak zauważyła Aqa, żeby wyegzekwować zagubiony/ zniszczony podręcznik MUSIMY wiedzieć kto go ma. A najgorsze jest to, że wpisywanie nowych i wyrzucanie nieaktualnych podręczników będzie trwało ok. 8 lat.
W tym roku szkolnym "przygodę" z podręcznikami zaczynam od poniedziałku. Hm wydaje mi się, że kartony z książkami nie zmieszczą się w mojej "dużej bibliotece" ale to już nie moje zmartwienie :).
Ja w tamtym roku wpisywałam do kart, jednak zastanawiam się czy nie lepiej właśnie zrobić to protokołem z podaniem tylko ilości, i potem przy zwrocie sprawdzić czy ilość się zgadza... Sama nie wiem. Jak to jest u Was? Pozdrawiam.
Ja wypożyczam podręczniki klasie, która przychodzi z wychowawcą. Karty podręczników wkładam do kopertek.

Beata8

czwartek 24 sie 2017, 22:48

chowanna pisze:Jak to jest u Was?
Ja mam tabelkę dla każdej klasy. Pionowo nazwiska uczniów, poziomo podręczniki. Nazwiska uczniów mam z Librusa. Do każdego podręcznika jest kratka na numer i datę zwrotu. Tabelka jest bardzo dobra, bo czasem ktoś się wyprowadza, albo zostawi gdzieś podręcznik i po numerze wiadomo, czyje to jest. Poza tym uczniowie chorują, albo zapominają i nie zawsze cała klasa wymienia podręcznik.
Wpisywanie idzie szybko, uczniowie ustawiają się tak, jak w dzienniku, wychowawca dyktuje i czasem to 10-15 min. Wychowawca dostaje kopię do podpisu rodziców.
Ale dla mnie najgorsze jest wypożyczanie podręczników dla nauczycieli, szczególnie klasy 2 i 3, a było ich po 9 oddziałów. Ciągle coś zapominają.
Nie wiem, jak i kiedy wpisać na kartę czytelnika, szczególnie w klasach 1-3, bo przecież to się pomiesza z książkami, a części do wymiany jest dużo .

Anna

czwartek 24 sie 2017, 23:19

Na kartach maluchów zaznaczam sobie kolorem podreczniki, można nawet wpisać np. na zielono bo faktycznie to się myli. U starszaków jest prościej bo pierwsze wypożyczenie w roku to blok numerów podręczników.

MałaMI

czwartek 24 sie 2017, 23:36

Ja wypożyczam komputerowo.Przygotowuje komplety i wpisuję na kartę czytelnika.Czasem jak wychowawca łaskawie pomoże - on dyktuje, a ja wpisuję.książki mają z tyłu cenówki z nr inwentarzowym -( bardzo ułatwia pracę ) na którym dopisuję ołówkiem nazwisko dziecka.Albo oznaczam komplety kartkami samoprzylepnymi z nazwiskiem.Dziecko przychodzi z klasą dostaje swój komplet i wychodzi.Nie ma stania, tupania, denerwowania się i gadania. Problemem będzie w tym roku miejsce na rozłożenie kompletów.Ale jak na razie do 7 klasy mam 2 podręczniki, do 4 1, 5 do 6.Jeśli nie przyjdą do czwartku będzie niezły cyrk - fizycznie nie dam rady. 1-3 wpisuję na bieżąco jak przyjdą z klasą.

laik

wtorek 29 sie 2017, 15:19

A jak wpisujesz podręczniki podzielone na części - wszystkie naraz, czy najpierw pierwszą część, a jak się uporasz z innymi podręcznikami następne części? Kolejne części potrzebne będę chyba w późniejszym czasie, więc można chyba wpisać je potem? Mam rację?

Anna

wtorek 29 sie 2017, 15:36

Czym innym jest wpisanie podręczników do księgozbioru a czym innym przygotowanie do wypożyczenia. Wpisujesz wtedy kiedy je otrzymałeś bo trzeba rozliczyć faktury. Jeśli decydujesz się na wypożyczenie częściami (co moim zdaniem sprawdza się w klasach młodszych) to oczywiście kolejne części możesz ostęplować kiedy masz czas ewentualnie wtedy kiedy ta część będzie potrzebna.

laik

wtorek 29 sie 2017, 18:04

Mam do wpisania klasę 3 gimnazjum, 1 i 4 podstawówki. W jakiej kolejności najlepiej wpisywać?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”