Alicia
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek 06 paź 2014, 13:26

Mol vs Librus

środa 20 wrz 2017, 09:28

Koleżanki i koledzy,
mój dyrektor chce zakupić dziennik elektroniczny i kilka innych programów z Librusa, w tym taki do obsługi biblioteki. Ja od 8 lat pracuję na Molu Optivum, w tym roku chciałam przejść do Mol NET+, pracuje mi się bardzo dobrze i szybko. Teraz mam zagwozdkę, bo nie znam nikogo, kto by na tym Librusie pracował w bibliotece, i nie wiem nic o tym programie... Jeśli ktoś coś wie będę wdzięczna za wszelkie informacje, zarówno pozytywne jak i negatywne.

Margorzeta
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek 11 lut 2013, 15:23

Re: Mol vs Librus

środa 20 wrz 2017, 18:29

Pracuję na obu programach - Mol Optivum i Librus. Gdybym miała wybierać to wzięłabym mola. Z + net nie miałam do czynienia.

Librus jest tani, opłata jest jednorazowa, ale
- od kilku lat nie aktualizowany
- Nie widzę możliwości podpięcia konta bibliotecznego pod dziennik czy cokolwiek, więc nie ma to znaczenia przy wyborze programu -
nie masz żadnej realnej korzyści z tego że masz jedno i drugie.
- taniej jeśli chodzi o kody bo drukujesz sama na papierze przylepnym, ale to jest problem jak potrzebujesz jedną naklejkę, musisz przepuścić jedna kartkę wielokrotnie przez drukarkę albo "nazbierać" kilka kodów, żeby drukowanie miało sens.
- nie podoba mi się sposób otwierania konta w Librusie - jak otworze konto żeby oddać książkę, a chcę jeszcze coś wypożyczyć muszę zamknąć i otworzyć w trybie do wypożyczania (w drugą stronę też tak jest ale można to przyspieszyć z poziomu listy). Więc jak przyszła jedna osoba i oddaje książkę, inną wypożycza, inną prolonguje, to musisz 3 razy otwierać jej konto. W molu otwieram konto ucznia i robię wszystko z jednego okienka zwroty/wypożyczenia/prolongaty.
- Mol fajnie pokazuje statystykę wypożyczeń
- Librus ściąga opisy z BN tylko po kodzie ISBN, jak masz starsze książki to musisz i tak ręcznie klepać. no i bardzo obcina informacje o książce czy autorze


Zaznaczam, że Librusa mam dłużej, ale dopiero od września tego roku zaczęłam go testować jako rejestr wypożyczeń, więc dopiero uczę się na nim pracować. Na Molu pracuję od roku.

Alicia
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek 06 paź 2014, 13:26

Re: Mol vs Librus

piątek 22 wrz 2017, 12:34

Dziękuję bardzo Margorzeta za odpowiedź :)

No nic, pozostaje mi spróbować jednak przekonać dyrektora do pozostania w Molu...

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Beata8 i 15 gości