magdu

problem podczas skontrum

poniedziałek 02 paź 2017, 10:22

Czy ktoś może mi poradzić, co w danej sytuacji należy zrobić?

Podczas skontrum okazało się, że stan ewidencji księgozbioru jest większy o niecałe 50 złotych w stosunku do tego w księgowości. Problem prawdopodobnie pojawił się wiele lat temu, ale kolejne osoby "zamiatały to pod dywan" i tak to trwa. Obecnie trzeba przekazać księgozbiór innej szkole i chciałabym, by ten błąd został wyprostowany. Nie wiem jednak, jak napisać wyjaśnienie. W Księdze Inwentarzowej nie znajduję błędu, nie mam natomiast i mieć nie będę możliwości porównania dowodów wpływu z odpowiednimi fakturami i protokołami w księgowości (samej sprawdzić mi nie pozwolą, to oczywiste, księgowa natomiast odmawia, bo nie ma na to czasu - jest w trakcie likwidacji dwóch dużych miejskich jednostek, bilansu i po dwóch przeprowadzkach, więc archiwum ma w totalnej rozsypce). Jak w tej sytuacji mogę napisać wyjaśnienie, które pozwoli dodać do stanu księgowego biblioteki te brakujące w zapisach księgowości niespełna 50 zł?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!

Zielona

Re: problem podczas skontrum

poniedziałek 02 paź 2017, 11:53

Spróbuj znaleźć u siebie dowód wpływu na podobną kwotę. Może poprzedni bibliotekarz zapomniał donieść jakiś dowód wpływu, albo księgowa coś przeoczyła.

EMT

poniedziałek 02 paź 2017, 12:38

A jaki było podczas ostatniego skontrum? Czy wartość ewidencyjna u Ciebie i ta w księgowości zgadzały się? I kiedy było to skontrum?

magdu

poniedziałek 02 paź 2017, 14:20

Zielona pisze:Spróbuj znaleźć u siebie dowód wpływu na podobną kwotę. Może poprzedni bibliotekarz zapomniał donieść jakiś dowód wpływu, albo księgowa coś przeoczyła.
Próbowałam już tego, ale nie znalazłam niczego na odpowiednią kwotę.

magdu

poniedziałek 02 paź 2017, 14:22

EMT pisze:A jaki było podczas ostatniego skontrum? Czy wartość ewidencyjna u Ciebie i ta w księgowości zgadzały się? I kiedy było to skontrum?
Sadzę, że błąd ten został wykryty wiele lat temu przez inną osobę (prawdopodobnie w 2009 lub wcześniej), ale nie został wyjaśniony niestety.

Maria
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 02 paź 2017, 19:23

Dziwna sprawa, taki błąd zazwyczaj wychodzi przy rocznym uzgadnianiu sprawozdań. Jak to możliwe, że na koniec roku stany się zgadzały a podczas skontrum wychodzi błąd? tak czy inaczej musisz porozmawiać z księgową.

Aqa

wtorek 03 paź 2017, 08:01

Powodów może być wiele. Jak pisze Maria, stany finansowe zbiorów powinny być uzgadniane z księgowością raz w roku. Wtedy ewentualnego błędu szuka się w obrębie roku: faktury, protokoły, wpis do ksiąg. Przyczyny błędu w tej chwili są trudne do odszukania, jeśli nie było faktycznego porównywania stanu z księgowością. Mogą to być: niewykreślone pozycje z ubytków, źle wpisana suma nabytku, pominięty jakaś pozycja z przyjmowania i podobnie.
Masz "papierowy" system prowadzenia dokumentacji, czy komputerowy? Pytam z ciekawości, do sprawy to nic nie wnosi.
Podejrzewam, że z księgowością nie da się z sensem rozmawiać, to królowa szkoły, która zawsze u siebie ma zgodność, a błędy są sprawą "przestępców" w innych rejonach pracy. I tu też może być błąd, może to księgowa coś źle zaksięgowała?

Moja matka, księgowa, pomogła mi kiedyś wyjść ze stanu niezgodności zapisu w przejętej przeze mnie bibliotece "papierowego" systemu, a stanem w księgowości umieszczonej w budynku OP /zbiorczej dla szkół/ Dobrze, że się z nimi znała, bo przesiedziała w ich archiwum kilkanaście dni, znalazła podwójnie naniesiony jakiś protokół na sporą sumę /wtedy/, napisałam protokół korekty z powodu niezgodności w zapisach między szkołą a księgowością OP. Przyznam, że sama bym tego nie znalazła, nawet mając wstęp do księgowości-archiwum, bo trzeba się znać na ich prowadzeniu dokumentacji, zupełnie innej niż nasza- uproszczona.

Nie wiem, co ci radzić, rozmowę z dyrekcją, że jest tak i tak, a nie chcesz wprowadzać zakłamanej dokumentacji i ukrywać błędu gdzieś- niekoniecznie u ciebie. Jeśli to przekazanie bibl.-szkoły, a nie jesteś w stanie wyjaśnić błędu, nie widzisz go w swoich dokumentach, napisałabym formalnie pismo wyjaśniające, jeśli dyrekcja zechce ciebie obsuwać za niezgodność /nie wykluczamy błędu po żadnej stronie, tylko chcemy wyjaśnienia/, w nim o powodzie napisania pisma i stwierdzenie, że niemożliwe jest porównanie samodzielnie stanu w bibl. i księgowosci.

magdu

piątek 06 paź 2017, 10:09

Aqa pisze:Powodów może być wiele. Jak pisze Maria, stany finansowe zbiorów powinny być uzgadniane z księgowością raz w roku. Wtedy ewentualnego błędu szuka się w obrębie roku: faktury, protokoły, wpis do ksiąg. Przyczyny błędu w tej chwili są trudne do odszukania, jeśli nie było faktycznego porównywania stanu z księgowością. Mogą to być: niewykreślone pozycje z ubytków, źle wpisana suma nabytku, pominięty jakaś pozycja z przyjmowania i podobnie.
Masz "papierowy" system prowadzenia dokumentacji, czy komputerowy? Pytam z ciekawości, do sprawy to nic nie wnosi.
Podejrzewam, że z księgowością nie da się z sensem rozmawiać, to królowa szkoły, która zawsze u siebie ma zgodność, a błędy są sprawą "przestępców" w innych rejonach pracy. I tu też może być błąd, może to księgowa coś źle zaksięgowała?

Moja matka, księgowa, pomogła mi kiedyś wyjść ze stanu niezgodności zapisu w przejętej przeze mnie bibliotece "papierowego" systemu, a stanem w księgowości umieszczonej w budynku OP /zbiorczej dla szkół/ Dobrze, że się z nimi znała, bo przesiedziała w ich archiwum kilkanaście dni, znalazła podwójnie naniesiony jakiś protokół na sporą sumę /wtedy/, napisałam protokół korekty z powodu niezgodności w zapisach między szkołą a księgowością OP. Przyznam, że sama bym tego nie znalazła, nawet mając wstęp do księgowości-archiwum, bo trzeba się znać na ich prowadzeniu dokumentacji, zupełnie innej niż nasza- uproszczona.

Nie wiem, co ci radzić, rozmowę z dyrekcją, że jest tak i tak, a nie chcesz wprowadzać zakłamanej dokumentacji i ukrywać błędu gdzieś- niekoniecznie u ciebie. Jeśli to przekazanie bibl.-szkoły, a nie jesteś w stanie wyjaśnić błędu, nie widzisz go w swoich dokumentach, napisałabym formalnie pismo wyjaśniające, jeśli dyrekcja zechce ciebie obsuwać za niezgodność /nie wykluczamy błędu po żadnej stronie, tylko chcemy wyjaśnienia/, w nim o powodzie napisania pisma i stwierdzenie, że niemożliwe jest porównanie samodzielnie stanu w bibl. i księgowosci.
Jest dokładnie tak jak piszesz. U siebie błędu nie znajduję, a w księgowości nikt mi nie pozwala szukać. Podobnie poradziły mi dziewczyny z naszej miejscowej biblioteki pedagogicznej. Napiszę wyjaśnienie, jak to wygląda od mojej strony i prawdopodobnie skończy się to tak, że ustalimy z księgowością stan księgozbioru.
Dziękuję za życzliwość i pomoc!

magdu

piątek 06 paź 2017, 10:13

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie!

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”