Anna
Posty: 769
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

księgowość i księgi inwentarzowe

czwartek 11 sty 2018, 09:30

Czy na każde życzenie księgowości wozicie swoje księgi inwentarzowe do księgowości w OP. Moje księgi - 13 tomów, 2 pierwsze w stanie rozpadu jeżdżą do dzielnicowego DBFO ostatnio co pół roku. Na moje pytanie po co usłyszałam odpowiedź, że takie mają przepisy i pani ze mną nie będzie rozmawiać i kiedy jej przywiozę księgi. Odpowiedziałam, że nie przywiozę bo szanuję swój kręgosłup a księgi nie powinny opuszczać bez powodu placówki. No i księgi zawiezie nasza kierownik adm., tramwajem bo została do tego zmuszona. Czy wy też tak macie?

Aqa
Posty: 2280
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: księgowość i księgi inwentarzowe

czwartek 11 sty 2018, 11:15

Żyjemy w chaosie, większym od paru lat niż wcześniej. Doszły podręczniki, w całym kraju są różne księżycowe wymagania w związku z nimi ale i z programami typu- KNM czy NPRCz. Wożenie ksiąg gdziekolwiek nie powinno mieć miejsca. Chciałabym zrozumieć- PO CO? Nie rozumiem. Rozumiem jedno- mamy teraz czas rządów wszystkich wyżej nad wszystkimi niżej, stąd absurdalne pomysły typu: macie wliczać wartość podręczników do wartości zbiorów bo to wydatek z dotacji i na więcej niż rok"- podręczniki w szkołach z dotacji OP były, jak zaczynałam pracę w szkole, wpisywane do broszur i podręczników gdzie ich miejsce. A od kiedy broszura i podręcznik to zbiory na nie więcej niż rok?
Anno, trzeba dotrwać do chwili, kiedy będziemy mogły zamknąć drzwi z drugiej strony i zapomnieć o pracy w szkole, bo pracując na dole nie damy rady odwracać biegu zdarzeń wywołanych przez urzędników, wspieranych przez dyrekcje.

Maria
Posty: 3335
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: księgowość i księgi inwentarzowe

czwartek 11 sty 2018, 19:56

Nie mamy i mam nadzieję, że jestem w większości. Zastanawiam się po co OP zatrudnia pracowników w szkołach niech zatrudni uczniów, wtedy będzie zasadne takie ich sprawdzanie. W normalnych warunkach (może kiedyś nadejdą) pracownik ma zakres obowiązków z których się wywiązuje, jeżeli się nie wywiąże są określone konsekwencje. Za księgi inwentarzowe (druki ścisłego zarachowania) odpowiada bibliotekarz, bo się na tym zna, jak nikt inny i może mieć do nich wgląd dyrektor , ewentualnie rewident czy RIO. Normalna sprawozdawczość coroczna odbywa się na przekazaniu i podpisaniu sprawozdania, jeżeli coś się nie zgadza wyjaśnia się z księgowością na podstawie FAKTUR a nie ksiąg inwentarzowych. Resumując księgowość powinny interesować FAKTURY i zgodność rachunkowa na koniec roku oraz skontrum, ale nie księgi inwentarzowe, na których notabene się nie znają.
Znam przypadek szczególny, gdzie księgi papierowe zostały zabrane, sprawdzane tak, że zostały pokreślone na zlecenie księgowej przez osobę zatrudnioną tymczasowo z UP w rezultacie wykreślono ubytki w taki sposób, aby "uzgodnić" stan finansowy.

EMT
Posty: 294
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: księgowość i księgi inwentarzowe

czwartek 11 sty 2018, 22:15

U Anny księgi inwentarzowe ogląda OP co pół roku, mnie zalecono podać tytuły wszystkich książek, jakie mam w bibliotece... Oj, źle mi się to kojarzy... Wolałabym się mylić.

Maria
Posty: 3335
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: księgowość i księgi inwentarzowe

czwartek 11 sty 2018, 23:53

EMT pisze:U Anny księgi inwentarzowe ogląda OP co pół roku, mnie zalecono podać tytuły wszystkich książek, jakie mam w bibliotece... Oj, źle mi się to kojarzy... Wolałabym się mylić.
Zawsze mogą sobie pooglądać katalog...

Aqa
Posty: 2280
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: księgowość i księgi inwentarzowe

piątek 12 sty 2018, 08:38

EMT, jak to podać tytuły... Jak kupiłam za 4 tys zł literaturę, miałabym spisać tytuły tych książek?PO CO?! Faktur nie widzą? Matko ty moja, doprawdy, trudno dopracować kilka lat do emerytury i nie nabawić się choroby serce i innych podobnych.

Anna
Posty: 769
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: księgowość i księgi inwentarzowe

piątek 12 sty 2018, 10:10

I jak znam życie EMT z pewnością nikt ci nie wyjaśnił w jakim celu ma to zrobić. Mnie pani księgowa nie chciała niczego wyjaśnić ani o niczym dyskutować. Moje argumenty pani określiła jako nieistotne.

Aqa
Posty: 2280
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: księgowość i księgi inwentarzowe

piątek 12 sty 2018, 16:44

Pracując ponad 20 lat, czułam się normalnie, acz byłam zapracowana, miałam świetnego dyrektora, który traktował mnie /i wszystkich innych/ z szacunkiem. Wszystko można było przedyskutować, przedstawić racje, zawsze wysłuchał uważnie, czasem dzwonił do OP twardo oświadczajac, że nie postąpi niezgodnie z przepisami. /bardzo wiele go to kosztowało i zapłacił cenę zbyt wielką/
Od paru lat, jak wielu z nas, czuję się jak niewolnica bez prawa jakichkolwiek dyskusji, najwyżej mogę być "przesłuchana". Dobrze, że mam kilka lat do emerytury. Dyrektor nie miał zamiaru wysłuchać nawet moich racji w kwestii włączania do wartości zbiorów cen podręczników. Ja rozumiem, że ma żądania OP, ale zostałam potraktowana, jak EMT, lekceważąco, księgowość była "bogiem".
OP mają absurdalne żądania /jak wożenie ksiąg do nich, czy żądanie jak u mnie /NIE POSŁUCHAŁAM/- natychmiastowego "przepisania podręczników z dotacji do księgi głównej"... ok. 6 tysięcy. Oporna na jakiekolwiek tłumaczenia... Podobnie było ze spisem z natury- otrzymałam informację, że :"komisja wchodzi na spis z natury,... mam przygotować lokal i księgi i NIE włączać sie w jakiekolwiek prace bo to jest KONTROLA". Zero reakcji na przytoczenie przepisów, że prawo zostało zmienione.. Mało na SOR nie wylądowałam, acz przypłaciłam te scysje atakiem ze strony serca. Było skontrum.
Sprawa programów - pieniadze na rozwój czytelnictwa. Absurdalne wymagania TYLKO WOBEC NAS W SZKOŁACH, W PUBLICZNYCH NIE. Potraktowano nas kolejny raz jak bandę idiotów, zresztą ministra powiedziała wyraźnie, że bez tych wymagań "nakupujemy Janków Muzykantów", czy Antków"... I mordujemy się z milionem zadań, w tym z podręcznikami.

Jak Anna, widzę wyraźnie, że obecnie nikt nikogo z nas nie słucha, dostajemy coraz więcej poleceń i mamy stawiane kolejne wymagania, słysząc często, że "trzeba czasem popracować"... czyli wniosek- naszej pracy nie widzi nikt. /są wyjątki od reguły, za mało liczne/
Iluż z nas ma płacone za zastępstwa? Dlaczego wciąż dyrekcja traktuje i tu nas lekceważąco, wtłaczając nam dodatkowe zajęcie w postaci klasy na zastępstwo, kompletnie lekceważąc nasze obowiązki i nas samych? Dydaktykom nie płaci się? To retoryczne pytania.
Absurdy mnożą się jak króliki z filmu ... wiecie jakiego.

EMT
Posty: 294
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: księgowość i księgi inwentarzowe

piątek 12 sty 2018, 21:49

Aqa - wszystko się zgadza, oprócz jednego. Nie zostałam potraktowana lekceważąco. Moja dyrekcja też uważa za absurd dostarczanie wszystkich tytułów książek znajdujących się w bibliotece. Sprawa jest w zawieszeniu.
Ja się bardziej niepokoję tym, że "tylnymi drzwiami" zaczyna wkraczać cenzura i że wiele książek każą nam wycofać. Ale to tylko korzyść dla bibliotek :D
Im więcej zakazanych, tym więcej czytelników...pozycji z "drugiego obiegu".

halinah
Posty: 922
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: księgowość i księgi inwentarzowe

sobota 13 sty 2018, 13:43

Z ciekawości zajrzałam do wykazu tytułów książek w mojej bibliotece (w MOLu). Szkoda, że nie ma opcji wydruku. (Mój OP na razie takich pomysłów nie ma)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 14 gości