Ani
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 06 lut 2018, 18:09

Rozbieżności w wartości księgozbioru

wtorek 06 lut 2018, 18:16

Dzień dobry,

niedawno rozpoczęłam pracę w bibliotece i odziedziczyłam rozbieżności pomiędzy wartością księgozbioru w księgach inwentarzowych a wartością księgozbioru, którą dysponuje księgowość. Może miał ktoś taki przypadek i wie, co z tym zrobić? :?:

Aqa
Posty: 2294
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Rozbieżności w wartości księgozbioru

wtorek 06 lut 2018, 19:21

To bardzo częsty przypadek, niestety.
Sprawdź najpierw pewne dane: czy raz w roku były spisywane/porównywane wartości zbiorów między bibl. a księgowością? Kiedy ostatni raz było to robione? Powinno być minimum raz w roku, robi się to zwykle 2 razy /koniec roku szkolnego i kalendarzowego- zależy od lokalnych ustaleń/. Od dnia porównania i zgodności wartości trzeba prześledzić faktury, protokoły za pozostały okres - do bieżącego wyliczenia, trzeba to zrobić we współpracy z księgowością /czyli porównaniem wpływów i ubytków w bibl i księgowości. DO księgowości nie musisz nieść dowodów wpływów/ ubytków, wystarczy jak zrobisz zestawienie za dany rok, do porównania.
To nie jest łatwe, ani przyjemne.
Sprawdź też, czy były wykreślane ubytki.
Nie wiem, jak masz prowadzoną dokumentację- komputerowo? Może też trzeba sprawdzić prawidłowość zapisów poszczególnych woluminów z danych faktur. Jeżeli poprzednik na tym stanowisku ... "ustalał" wartość zbiorów przyjmując jedynie dane księgowości, sam nie porównując nic u siebie, to masz wielki problem.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 10 gości