Katarzyna Kłos

Przekształcenie gimnazjum w liceum a księgi inwentarzowe ?

sobota 17 lut 2018, 14:31

Cześć !!!
1 września 2017 r. gimnazjum, w którym pracowałam zostało przekształcone w liceum. Nie wiem teraz co ma zrobić z księgami inwentarzowymi? Kontynuować gimnazjalne? Założyć nowe? A jeśli tak to, czy muszę wszystkie książki przepisać do nowej księgi inwentarzowej i nadać im nowe numery? Czy mogę dokonać selekcji księgozbioru przed wpisaniem ich do nowych ksiąg? Czy nie jest za późno na selekcję? Księgowa twierdzi, że powinnam to zrobić przed 1 września 2017 r.
Może ktoś z Was ma podobne problemy? Zna jakieś obowiązujące przepisy dotyczące przekształceń szkół i bibliotek?

Maria
Kontakt: Strona WWW

Re: Przekształcenie gimnazjum w liceum a księgi inwentarzowe

sobota 17 lut 2018, 18:43

Biblioteka nie jest odrębną instytucją w szkole, o wszystkim decyduje OP i dyrektor, który powinien ustalić z księgową zasady przejęcia szkoły i jej majątku w tym również zasady przejęcia i funkcjonowania biblioteki. Trochę to dziwne, że od 1 września nie zostały takie sprawy ustalone.

KaJu

Re: Przekształcenie gimnazjum w liceum a księgi inwentarzowe

niedziela 18 lut 2018, 20:50

Ale po co przepisywać księgi? Po co nadawać nowe numery? Problem jest w szkołach, które przejmują księgozbiór gimnazjum i mają dublujące się numery; z dotychczasowego księgozbioru oraz nowego. U ciebie numery się nie dublują, a przepisywanie pochłonie mnóstwo czasu i spowoduje dodatkowe pomyłki.
Nie wyobrażam sobie czegoś podobnego w mojej szkole przy 14 tysiącach... Nawet jeśli masz mniej, i tak nie warto.

Ja bym zostawiła księgi oraz numery i kontynuowała numerację jako liceum. Sukcesywnie w miarę wolnego czasu starałabym się opieczętować księgozbiór aktualną pieczątką, anulując gimnazjalną. Do tego jakiś odnośny protokół i po sprawie.
A selekcję można zrobić zawsze, księgowej nic do tego.
POZDR:) Kaja

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”